Ten permonik na stehne.. ja upadnu konecne clanek, jak se slusi a patri!
Jablonecká šlehačka
16.03.16 | autor Ada
Jablonec nad Nisou má reprezentační šaty. Město je ukázalo veřejnosti před pár dny na městském plese a bude je ukazovat i nadále na různých slavnostních akcích. Navrhla je Marie Zelená.

Vzpomínáte si na projekt Návraty k hodnotám, který před několika lety vymyslela návrhářka Marie Zelená? V rámci tohoto projektu vytvořila šaty pro několik českých a slovenských měst. Připomeňme si třeba šaty pro Přerov:

Zdroj: http://www.mariezelena.cz/originaly/kategorie/115_1470_original.jpg
Neotřelý projekt jsem patřičně pochválila v tomto článku (pokud nevíte, o co jde, doporučuji nastudovat, než budete číst dál). Myslela jsem si tehdy, že jde o něco jednorázového, něco jako když pár dní chodíte na jedovatě barevné, štípavé injekce, na které po skončení kúry do týdne zapomenete a všechno je zase fajn. Ale ne. Ony pořád vznikají další šaty, nejnověji právě pro Jablonec:

foto Ota Mrákota, autorka šatů Marie Zelená, převzato z http://www.mestojablonec.cz/redakce/index.php?xuser&lanG=cs&slozka=238&clanek=36099
Všechny šaty z kolekce Návratů mají společný jeden výrazný znak - naprostou kreativní topornost. Barevná paleta je vždy daná barvami města, což chápu; už ale nechápu, proč se návrhářka drží i v mantinelech jednoduchých širokých pruhů. Ano, na vlajkách a šerpách jsou povětšinou takové pruhy, což je dané tím, že jsou to vlajky a šerpy. Proč to tak ale dělat i na šatech? Potom z toho vycházejí kašpárkovské mi-parti a nudné geometrické sukně.

foto Ota Mrákota, převzato z http://www.mestojablonec.cz/redakce/index.php?xuser&lanG=cs&slozka=238&clanek=36099
Na jednoduché pozadí pak návrhářka někam flákne erb, obvykle na břicho nebo na prsa; tady to vyšlo na kolena. A má vlastně hotovo. Aby se vzbudil dojem nějakého extra řemesla (návraty k hodnotám!), přidá se osvědčený prvek, třeba nabírání, chvost nebo v tomto případě šlehačka, vlastně ne, pozor, koruna stromu.
"Celá sukně je ručně pošita látkou, kterou jsme nejdříve našpendlily na díly sukně tak aby tvořila tvar jakoby koruny stromu. Pak se to muselo ručně našívat, což bylo časově nejnáročnější."
(z rozhovoru s návrhářkou, oficiální stránky Jablonce nad Nisou)
Pracné to nepochybně bylo, ale kde je nějaká umělecká hodnota samotného designu? Ten je na úrovni mateřské školy. Slunečník má zlaté kalhoty a na hlavě slunce, Měsíčník stříbrné a na hlavě měsíc, Jablonec má zelené pruhy a Karlovy Vary vlnky, protože voda.

návrh Marie Zelené, převzato z http://www.mariezelena.cz/cz/saty-pro-mesta-a-kraje/karlovy-vary/
Takové šaty by navrhl každý fanoušek Komety, který si na zápas bere modrobílý dres a na obličej si namaluje hvězdu.
Za šaty pro Jablonec město zaplatilo "necelých 50 000", jak se píše v článku, ale to je jen část jejich ceny, zbytek prý doplatila sama návrhářka. Doufám, že i těch padesát městu zasponzoroval nějaký místní podnik, a ne že to zaplatili daňoví poplatníci, kteří se na to dílo navíc ještě budou muset koukat na slavnostních akcích.
Pro případ, že by moje rodná Kutná Hora zatoužila také po reprezentačních šatech, dovolila jsem si ušetřit radnici a návrhářce práci a navrhnout vhodný úbor. Šaty jsou v barvách města, nabíraná sukně znázorňuje středověké haldy na Kaňku a rozparek vchod do stříbrného dolu. K šatům budou punčocháče s vyšitým havířem, který tak bude při pohybu z dolu vykukovat. Boty a návleky na ruce jsou samozřejmě stříbrné. Na prsou je městský znak a límec má tvar střechy chrámu sv. Barbory. Aby se motiv zbytečně neopakoval, místo štrasové korunky ve tvaru chrámu jsem zvolila fascinátor v podobě stříbrného groše.
(Ale klidně můžeme udělat tu korunku, kdyby to bylo moc pokrokové.)
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky