"Kožené" šmejdy (a něco pro kutily)

11.06.13 | autor Ada

Když si kupujete kožený opasek, máte jistotu, že je skutečně kožený? Když si ho budete kupovat u brašnáře, tak ano, ale v obchodech je to vždycky vošajstlich - a nezachrání to ani značka.

O kvalitě kůže na různých kožených výrobcích už jsem psala několikrát. To, co je označeno jako "genuine leather", může být klidně štípenka tenká jako papír, natřená umělou hmotou, aby vypadala hezky. Výrobci to šidí jak můžou. A bezpečná není ani "echt leder" a "vera pelle", i když by člověk řekl, že v Německu by to mohli mít fakt echt a Itálie je přece země proslulá kvalitními koženými výrobky, takže by si nekazila pověst nějakými šmejdy.

Podívejte se na Youtube na video, kde brašnář Roman Tlustý páře značkové "kožené" opasky a názorně předvádí, jaký bordel se nachází v jejich útrobách. Taky jsem takové krasavce doma našla. Tenhle stál 500 korun a je hezký, má pěknou barvu, vypadá opravdu koženě, zdá se být ze silného materiálu, etiketa potvrzuje kůži, made in Italy...

Ale ouha - už po pár nošeních se pod přezkou zohýbal a dírka se začala vytahovat, o odírající se barvě nemluvě.

Materiál kolem dírky je z rubu úplně rozžvýkaný a stačí za něj vzít a loupe se jako vrstvená lepenka, kterou připomíná i svou vysušenou papírovitou konzistencí. Na výhoz.

Pásek číslo dva, původ neznámý, mám dojem, že ho sem kdosi dotáhl z tržnice. Samozřejmě "vera pelle", ale aspoň už se přiznali k té Číně, pásek ani nevypadá nijak zvlášť pěkně, je umělý už na první pohled.

Po pár nošeních se začíná odrbávat, "kůže" se loupe. Trošku jí pomůžeme prsty a ejhle, co ta očka vidí? Vrstva barvy na nějakém textilním podkladu (prostě koženka), to žluťoučké na rubu je sice kůže, ovšem štípenka o tloušťce několika mikronů, a tělo pásku tvoří šedá plstěná hmota ne nepodobná té, kterou se omotávají trubky, aby jim nebyla zima.

Následující pásek se zlomil asi tak po pátém vzetí na sebe, což je skoro stejně mizerné jako u těch jako že kožených. Tento je ovšem přiznaně umělohmotný a stál asi padesát korun. Dost trapas pro ten echtlédr za pětikilo.

Mimochodem, podobný podfuk vídám i v botách, uvnitř je pěkně natištěno "vera pelle", ale kožená je právě jen ta výstelka pod chodidlem a ještě je to laciný ksindl. Zbytek boty je z uměliny.

Sorry, ale já už si prostě kožený opasek v obchodě nekoupím, i kdyby vypadal sebekrásněji.

Takže kam pro kůži? K brašnářům do jejich dílen, do e-shopů, na jarmarky a na Fler. Kožený pásek lze v zásadě udělat dvěma způsoby, buď jen z jedné vrstvy kůže, jako je třeba tenhle, nebo ze dvou slepených a sešitých k sobě. Na Fleru vám na klíčová slova "kožený pásek" vyjedou povětšinou jednovrstvé pásky z hověziny, které mají jisté výrobní výhody (jednodušší výroba, snadné zdobení) i nevýhody (barvy, citlivost na vodu). Takový pásek vám udělá každý brašnář v libovolné šířce, délce i barvě. Šité dvouvrstvé pásky jsou pracnější a dražší, ale vydrží věčnost.

Výroba jednovrstvého pásku z hověziny je celkem nenáročná na materiál a vybavení, takže si ho můžete udělat i doma. (Neříkám, že to bude jednoduché a rychlé. Nejjednodušší je pořád si ho prostě koupit.)

Nejtěžší je sehnat kůži, správně useň. Tyto pásky se vyrábějí z třísločiněné hovězí hlazenice, která vypadá takhle:

Má světlou tělovou barvu, zvrchu je hladká, zespodu drsná. Rub se může v koželužně přebrousit a přežehlit, aby nebyl nerovný a moc "chlupatý". Dělá se ve více tloušťkách, cca od 2,5 do 5 mm. Na obrázku vidíte useň o síle asi toho 2,5 milimetru, vhodnou na tenčí dámské pásky (a spoustu dalších věcí). Bytelnější pásek pro chlapa je lepší vyrobit ze silnější kůže.

Hovězí useň je možné koupit v koželužně, obchodě s kůží a v některých obchodech pro kutily. Konkrétně: Karo Leather v Praze na Rohanském nábřeží, kam se dá zajít osobně a vybrat si (nevím ovšem, zda prodejnu nezasáhly povodně), Solidus v Brně, kam můžete během otevírací doby také kdykoli přijít; koželužny Gara, J. K. Trade, Josef Strnad, Kumo, Petr Malý nebo Prokuri; e-shopy Pet Hardware, Sedlářství Kratochvíl nebo Botaservis; omezeně obchody pro kutily jako jsou pražský Kutil na Florenci nebo brněnský Kars na Cejlu. Problém je, že na opasek potřebujete dlouhý, nepřerušovaný a rovný kus kůže, takže odřezky (vazy a kraje) prodávané na váhu v kutilských obchodech vám nebudou stačit. Opasky by se navíc správně měly řezat podélně, takže ideálně potřebujete půlku, štiku, krupon nebo podobný formát. V některých obchodech nabízejí už nařezané řemeny, někdy jsou ale skoro tak drahé jako hotový pásek. Pochopitelně je možné se domluvit ve víc lidech a rozdělit si větší kus krávy. Půlka nebo štika stojí podle velikosti cca 2000-3000 korun. Pokud budete objednávat z koželužny, řekněte si o zabroušení a přežehlení, které jsem zmiňovala v předchozím odstavci, jinak dostanete nerovnoměrně silnou useň s chlupatým rubem, kterou v domácích podmínkách moc neupravíte.

Až budete kůži mít, uřízněte si pruh požadované délky a šířky. Já jsem změřila zničený oranžový pásek, ze kterého jsem také vypárala přezku, abych ji mohla znovu použít. Na řezání se mi nejvíc osvědčilo patchworkové řezací kolečko, kterým lze podle pravítka udělat perfektní rovný řez.

Na jednom konci pásku je potřeba udělat podlouhlou dírku, skrz kterou se prostrčí trn přezky. Druhý konec zastřihneme mírně do špičata a vyrazíme do něj dírky. Podlouhlou dírku jsem udělala tak, že jsem nejprve výsečníkem vyrazila dvě dírky kulaté a kůži mezi nimi jsem vyřízla modelářským skalpelem.

Kdyby vás zajímala čísla: pásek je široký 13 mm, podlouhlá dírka na přezku je dlouhá 15 mm, dírky jsou dělané 3mm výsečníkem. Na začištění krajů a špičky se mi osvědčil smirkový papír 800 a 1000, hrubší kůži spíš roztřepí než zahladí. Na hlazení je výborné kostěné nebo silonové hladítko, ale zvládnete to i bez něj.

Pásek jsem pak potřela několika vrstvami lihového mořidla na kůži. Barvy koupíte v malém balení s rozprašovačem v některých drogeriích, nebo v libovolném množství přímo u výrobce. Nanášejí se nejlépe houbičkou, rovnoměrně a po celé ploše najednou, aby nevznikly viditelné přechody a mapy. Během práce vám také na výrobek nesmí ukápnout voda, vytvořila by se skvrna, které už byste se nezbavili. Množství by mělo být tak akorát, aby se hned vpilo.

Po nanesení, kdy je kůže mokrá, barva vypadá hodně tmavá, ale po uschnutí zesvětlá.

Jelikož barvy nejsou krycí, výsledný odstín ovlivní barva usně. Mořidlo také nezakryje nerovnosti a barevnou nerovnoměrnost usně. To ale ke koženým výrobkům patří. Jak barva kůže ovlivňuje výslednou barvu pásku je pěkně vidět třeba na této fotce (z flerového obchodu Vyrobeno s láskou).

Zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/kozeny-opasek-dle-zadani-na-miru-2614030

Na odstřižcích jsem pro zajímavost zkusila kůži natřít barvami Neopaque a Lumiere. Metalická modrá Lumiere je i v jedné vrstvě sytá a zářivá, žlutá Neopaque tolik nekryje, obě barvy jsou pružné a nevadí jim, když se kůže ohýbá. Těžko ale říct, jak budou odolávat namáhání při zapínání. Zlatý kousek je nastříkaný univerzálním sprejem Color Spray od Coloritu (mívají v drogeriích). Struktura kůže se nepřekryla, při ohýbání barva nepraská, odolnost proti oděru se ovšem jeví jako mizivá, takže na pásek určitě ne.

Po proschnutí pásku je potřeba kůži navoskovat, případně nalakovat. Stejně jako kožené boty a kabelky, i opasky je dobré pravidelně mazat, aby kůže nevysychala a nepraskala.

Po dokončení povrchových úprav už jsem jen vsadila přezku a poutko a kůži jsem prošila tak, aby obojí drželo na svém místě. Na lehký dámský opasek stačí silnější obyčejná (džínová) nit a není nutné šít sedlářským stehem ani nýtovat. Dírky se udělají předem šídlem a pak se šije tupou jehlou, nesnažte se hlazenici šít jehlou na kůži, jestli nechcete mít prošité i prsty.

Mimochodem, hlazenici je možné před barvením ještě ozdobit. Do vlhké kůže se pomocí raznic dají vytepat monogramy, bordury nebo složité ornamenty, které se pak často barví a patinují. Do kůže je možné také vyrývat lineární ornamenty nebo vyrazit dírkový vzor. Ukázky zase najdete třeba na Fleru: rytý geometrický vzor, tepané květiny, dírkový vzor, vytepaná šachovnice nebo listy.

Podobný pásek si můžete udělat i z látky nebo z koženky, tyto materiály ale musíte podšít nebo aspoň podžehlit výztuhou, takže pásek bude nejméně dvouvrstvý.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Kuk!

Autor: Ada

Dneska hodíme řeč o vykukujících podprsenkách. Nejsem naivní a... Celý článek

We make sexy totally sexy

Autor: Ada

Nezbláznila jsem se a nezačala jsem články v Pekle titulovat... Celý článek