Odíváníčko

19.10.14 | autor Ada

Ne všechno retro je úžasné. Ne všechno, co se tvořilo svépomocí za hlubokého socialismu, kdy byli lidé sortimentem v obchodech nuceni rozvíjet vlastní tvořivé schopnosti, patří do pokladnice domácí tvorby. Při prohlížení katalogu modelů pro děti se budete místy pobaveně usmívat, ale sem tam vám budou taky vstávat vlasy na hlavě!

odivanicko.jpg

Odíváníčko pro děti do 6 let, sešit s náměty na domácí háčkované, pletené a šité oblečení pro děti, ze kterého vám dnes budu předčítat, vyšlo v roce 1975. Dříve byly takové publikace běžné, pravidelně vycházelo Odívání (pro dospělé) a stovky nejrůznějších sešitků s návody na šití, přešívání, pletení, háčkování, ale také třeba drhání nebo vyrábění z kůže. Všechny modely v Odívání byly nafocené, popsané a opatřené návodem na výrobu. V případě šitých modelů to byly střihy v malém měřítku na čtverečkované síti, odkud si je zájemkyně musela překreslit a upravit do správné velikosti.

Koncentrace šikovných švadlen v populaci byla naštěstí taková, že i začátečník našel v rodině nebo mezi přáteli někoho, kdo mu s tím pomohl. Takže maminka mohla dcerce ušít třeba takovéhle krásné šatečky:

Podle dnešních měřítek jsou šaty skandálně krátké, tehdy to ale bylo běžné. Nosily se pod ně kalhotky bombarďákového střihu (něco jako tehdejší trenýrky na tělocvik), ideálně ze sladěné látky, ostatně pamatuje na to i popis: "Máme-li k dispozici květovaný ostřižek větší, můžeme podle některého z plavečkových střihů ušít pod šatečky stejné kalhotky." Dnes by holčička nejspíš dostala dětské legíny nebo punčocháče.

Zatím nic pekelného, viďte? Šaty jsou opravdu pěkné a jsem si jistá, že některá mladá fashion blogerka se sklonem k dívčímu oblékání už shání podobné. Ale asi je nebude  chtít "...ze zbytků od máminých diolenových, crimplenových nebo trevírových šatů." A jaké doporučení má Odíváníčko pro oblečení, které má být odolné proti dětským hrám?

"Samozřejmě, že zrovna náš kluk (jako všichni ostatní) má zvláštní zalíbení v kalužích. Docela jistě se jim nevyhne, když v zápalu her běhá venku a raduje se z deštěm vykoupaného vzduchu, ze sluníčka vyhouplého z mraků a z hopsání a výskání. Tu a tam i upadne - a tak po návratu domů vypadá jako vrabčáček vykoupaný v blátě. Kalhoty jsou špinavé a promáčené, kluk celý studený, zkřehlý, maminka se zlobí a má plné ruce práce, zvláště v chalupě nebo o prázdninách v chatě, kde se za vlhkého počasí věci obtížně suší."

Co s tím? "A tak jedna mladá maminka mimořádně temperamentního chlapce našla řešení: ušila mu kalhoty z měkké tenké koženky. Ty tak snadno neprovlhnou a omýt je můžeme houbičkou."

Malý Zdeněk, jak modela na další fotce představuje text, předvádí koženkový kabát, který je vhodný do sychravých podzimních dní jako ochrana ostatního oblečení před provlhnutím. Že se Zdeněk při hře s autíčky v podzimní mlze pod koženkou asi trochu potil a zřejmě ani nemohl moc ohýbat ruce byla holt nutná daň.

Zajímavé je podotknutí, že kabát má oboustranné zapínání, proto jej mohou nosit chlapci i děvčata. Pánové zapínají levou přes pravou, dámy pravou přes levou, na to se dbalo. Podívejte se sami na další fotce. Dívenka je opět v kožence (neprofoukne ji vítr!) a nutno uznat, že barevná kombinace červené a bílé je hezká.

Šlo asi o oblíbenou kombinaci, protože červenobílých dětí je v katalogu víc. Naopak zcela chybí růžová, kterou jsou dnes dívčí oddělení obchodů s oblečením zaplavená. Pletené šaty na dalším obrázku mají praktickou výhodu: "Sukénku tvoří volánky pletené shora dolů, takže je lze snadno nastavit, až dívenka povyroste."

"Červená rozšířená sukénka z měkké koženky sluší včem holčičkám. Ze všech nezbedných her vychází nezměněna, je stále jako nová." Mimochodem, všímáte si podkolenek? Ty patřily spolu se střevíčky s páskem přes nárt k povinné výbavě každé dívky, a nejen té předškolní.

Model, jako je ten následující, bylo v 60. letech běžně možné spatřit i na dospívajících dívkách nebo na mladých ženách. V roce 1975 už sice móda minisukýnek přežívala hlavně v dětském oblečení, ale ještě pár let předtím se takhle chodilo i na střední. Někdy včetně těch podkolenek.

Tady už jsou sedmdesátky v plném proudu. Dlouhé zvonáče pro holčičku, koženkové kraťasy pro kluka. Představte si, že takhle oblečeného pošlete šestiletého kluka v dnešní době do školy. Nevím, jestli by schytal větší šikanu za svetřík s houslovým klíčem nebo za úchylné kraťásky.

A proč mají obě děti stejný svetr? "I ty nejméně sobecké děti přece jen trochu žárlí, mají-li se spokojit s koupeným oblečením, zatímco menší sourozenec je soustavně oplétán a obháčkováván. Snadná pomoc: pamatujme i na ně. Jednoduchý pulovřík přijde vždycky vhod. Pro rychlejší rozlišení v ranním spěchu zdobíme stejné pulovříky odlišným motivkem podle zájmu dítěte."

Kupované oblečení, fuj. Mami, upleteš mi svetr s kotvou?

"Okouzlil nás tento zahraniční model a vzpomněli jsme si, že skoro každé děťátko mělo plyšový kabátek a málokteré jej stačilo unosit. A tak není-li v rodině další dítě, visí kabátek bez užitku ve skříni".

A to je škoda, proto Odíváníčko navrhuje koupit kostkovanou látku, která bude s plyšem barevně ladit, a ušít bundu s plyšovou podšívkou. Mohou ji nosit kluci i holky a navíc: "Móda těchto oblečků se téměř nemění a mladší sourozenec jej později stejně užije a ocení."

"Klárka s Danem přiběhli celí udýchaní, aby se také ukázali v rozkošných kalhotkách a plavečkách ze zbytků přízí." Taky jsem se z toho trochu zadýchala. Chudák Klárka schytala model "ty zbytky se musí využít do poslední nitky". Kdyby někdo chtěl její slušivé monokini uháčkovat na Fler, pošlu mu návod.

Diskuzní otázka pro nejstarší ročníky: tvořili jste pro své děti? Vytvořili jste někdy něco, co si robě odmítlo obléct i pod pohrůžkou násilí?

Diskuzní otázka pro Husákovy děti: nosili jste kupované nebo tvořené? Měli jste něco oblíbeného a něco, co jste si odmítali oblékat i pod pohrůžkou násilí?

Diskuzní otázka pro nejmladší čtenářky: inu... co na to říkáte? :)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Fashion Week 2. (New York)

Autor: Ada

Newyorský týden módy skončil a štafeta pokračuje v Londýně. Než... Celý článek

Háčkované, pletené, pro Fler jako zrozené

Autor: Ada

Ne, nebojte se, už nebudu básnit. Mé památníčkové veršíky z... Celý článek