Základy střihové manipulace

13.02.16 | autor Jana

Při vlastní tvorbě oděvů na člověka číhá hned od začátku několik překážek. Začíná to zkrocením stroje, pokračuje volbou správného materiálu, nesmělými pokusy o zvládnutí perfektního padnutí oděvu až po shánění střihu na vysněný kus.

Ze začátku je určitě nejpraktičtější vzít nějaký konfekční střih a šít podle něj, nicméně vás tento přístup bude dost omezovat v tom, co chcete šít. Na druhou stranu nejsem z těch, co by konfekční střihy zatracovali úplně a myslím, že pro amatérskou švadlenu je ideální postupně zvládnout jak úpravu hotového střihu na míru, tak vytvoření nového střihu od nuly. Tato minisérie bude užitečná jak pro ty, co se šitím začínají, tak i pro ty, co už koketují více či méně s kreslením vlastních střihů.

zdroj: http://sculptores.tumblr.com/zdroj: http://sculptores.tumblr.com/

Schéma jako základ

O kreslení základních střihů Ada psala v předchozích článcích - například střih na dámské kalhoty. Ať už kreslíte střih od píky, nebo máte jako základ střih třeba z Burdy, nezapomeňte si předem promyslet, jak by měl oděv ve výsledku vypadat včetně detailů a udělat něco jako technický nákres zepředu i zezadu. Ujasníte si tak myšlenky a navíc můžete pustit z hlavy jemné nuance, protože je máte na papíře. Pokud snad máte trauma ze svého výtvarného umu, existují sešity s předtištěnými postavami. Některé, jako Fashionary, jsou určené pro návrháře, jiné jako Curvy Sketchbook přímo pro účely šijících.

Přiléhavé vs. široké oděvy

Při tvorbě mějte na paměti důležité přídavky na volnost. Ty můžeme rozdělit na přídavky pro pohodlné nošení a přídavky na design. V přídavcích na design bývá hodně velký rozdíl a je třeba si uvědomit, že při konstrukci střihu je s nimi třeba počítat - tzn. pokud chcete vytvořit oděv v oversized střihu, budete jej tak muset kreslit od začátku. To samé platí i pro šití sak a kabátů: pro tvorbu střihu na ně si berte míry v tom oblečení, jako pod ně hodláte nosit.

Vyzkoušejte si vše nanečisto

Při experimentování se střihy můžete zkusit tvořit se zmenšeninami střihů. Pro tyto účely kolují různé předkreslené předlohy na základní střih halenky/šatů/saka, ale stejně tak si můžete nakreslit přibližný nákres od ruky (tak to dělám já). Sice to nebude úplně v měřítku, ale pro účely „hraní si“ to bohatě stačí.

Ze začátku a při složitějších manipulacích není rozhodně od věci si udělat zkušební model z levného materiálu. Ne vše, co vypadá dobře na papíře, musí nutně vypadat dobře i na vašem těle.

Základní střih

Základní střih na halenku vypadá zhruba takto: Základní střih se kreslí po úroveň nejširšího místa obvodu boků. Chcete-li pouzdrové šaty, budete muset střih prodloužit. Naopak zkrácení střihu bude vyžadovat, pokud máte v plánu halenku či šaty přestřižené v pase.

Na předním díle jsou dva výběry - pasový a prsní. Na zadním díle najdete výběry ramenní a pasový. Ramenní záševek na zadním díle se většinou převádí na volnost, proto ho na běžných komerčních střizích najdete jen zřídka. Prsní výběr na předním díle se většinou uzavírá a přenese se jinam - možností je více. Můžete udělat jeden velký pasový výběr, klasický střih se dvěma záševky a princesový střih. Majitelky postav s výrazným pasem a plnějšími ňadry si však budou muset vyhrát s tvarem pasového výběru kvůli nebezpečí vytvoření špičky.

Na následujícím obrázku je tedy zleva střih princesový, uprostřed se dvěma záševky a vpravo s jedním záševkem, tento konkrétní typ se nazývá francouzský.

Vrchol záševku by měl končit nejméně 1,5 cm od prsního vrcholu, nejvíce 5 cm. Těch 5 centimetrů platí spíše pro modelkovské hrudníky, pro větší obvody hrudníku je lepší se držet 1,5 cm.

Střih se dvěma záševky

Při manipulaci se záševky provádějte nástřihy až k prsnímu vrcholu, ale vrcholy záševků poté označujte minimálně oněch 1,5 cm od prsního vrcholu. Na střih si nakreslete budoucí záševek, nastřihněte a uzavřete prsní výběr.

Princesový střih

Chcete-li získat princesový střih, nejdříve na základní díl předkreslete požadovanou linii, podél které pak střih nastřihnete a opět uzavřete prsní výběr. Dále pak díl rozstříhnete na dva v ose pasového výběru.

Ještě před rozstříhnutím na dva díly udělejte něco, na co jsem v tomto případě zapomněla: Vyznačte směr vlákna - jednoduše na budoucím bočním panelu jej vyznačte paralelně s předním středem.

Jeden záševek

U jednoho záševku je postup podobný jako v předchozích případech. U francouzského záševku není úplně jednoduché vychytat jeho lichotivý tvar na papíře, každopádně postup je následující:

Nakreslíme tvar budoucího záševku (šipky), nastřihneme až k prsnímu výběru, který uzavřeme.

Dále uzavřeme dolní část pasového výběru. Vzniknou nám malé mezery (tlusté černé šipky), což se ve střihové manipulaci nezřídka stává. Mezery a přesahy do 5 mm nemusíme příliš řešit, u větších se řídíme tím, že kde něco přebývá, jinde ubereme a naopak (fialové šipky).

Často se také stane, že na střihu vznikne úhel (modré šipky), který budeme muset zaoblit. Na mém střihu to vyšlo tak, že co jsem ubrala na jedné straně, přidala jsem na druhé.

Nakonec zkontrolujeme, jestli jsou obě přiléhající švové linie stejně dlouhé a popřípadě jejich délku korigujeme.

Méně obvyklé typy záševků

Na obrázku níže jsou vyobrazeny šaty s méně obvyklými záševky vlevo s přestřižením pod prsy, uprostřed krátký záševek vycházející z princesového švu, zvaný „dior“ a vpravo záševek směřující do středového předního švu.

Přestřižení pod prsy

Nejprve nakreslíme linii přestřižení, přestřihneme ji, uzavřeme prsní výběr a dolní část rozstřihneme na dva díly. Já zapomněla vyznačit směr vlákna, vy nezapomeňte.

Záševek „dior“

Vyznačíme jednak linii do boku posunutého princesového švu a také linii, jako bychom chtěli dělat klasický prsní záševek. Tuto linii nastřihneme k prsnímu vrcholu a uzavřeme prsní výběr.

Odstřihneme boční díly a ty poté spojíme zpět.

Záševek na střed

Vzhledem k tomu, že budeme měnit linii předního středu, nejdříve si vyznačíme směr vlákna. Poté pasový výběr rozdělíme do bočního a předního švu (šipky) a první záševek přesuneme tak, aby byl otevřen do předního švu.

Šaty z panelů

zdroj: http://www.farfetch.comzdroj: http://www.farfetch.com

Pak samozřejmě existuje spousta střihů, kde oděv tvoří vícero sešitých panelů. V takovém případě by švové linie měly vést vrcholem záševku.

Pro panelové šaty platí více než jinde: co vypadá dobře na papíře, nemusí reálně fungovat. Proto je asi nejjistější variantou udělat zkušební model a na něj si linie vyznačit. Podél linií pak vše rozstříhat a vzniklé rozstříhané kusy látky po vyžehlení použít jako střih. Linie nevyznačujte fixou či něčím permanentním, protože se může stát, že budete chtít cokoliv posunout.

Doporučuji si linie vyznačit našpendlením tenounké stužky.

Jak už jsem zmínila na začátku, možností, jak pracovat se střihem, máte více, než se mi vešlo do článku. V příštím díle se dočtete, jak ovlivnit střih řasením, sklady či třeba tvarem výstřihu. Ukážeme si i základní manipulaci se střihem sukně.

Pokud vám z toho jde hlava kolem, nebojte, prostě vemte do ruky papír, tužku, nůžky a lepící pásku a začněte zkoušet. V praxi to totiž jde mnohem jednodušeji, než vypadá na první pohled.

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Karin
3950 příspěvků 13.2.16 00:15

Tohle je přesně to, co Peklo docela zřetelně vyděluje z homogenní masy webů pro ženy, plných vaty pro reklamu, a co ho odlišuje od ostatních blogů o módě.
Já se sice ještě šicího stroje bojím :-) ale opravdu dobře se čte, když píše někdo, kdo ví, o čem píše, a kdo nepíše jenom proto, aby zaplnil místo nebo inzeroval produkty.

Rajči
35 příspěvků 13.2.16 01:47

.

Příspěvek upraven 13.02.16 v 20:03

nya
8 příspěvků 13.2.16 09:04

Krásny článok. Vďaka. Myslím, že ho hneď použijem na panelové šaty, kde som sa zasekla.

hejek
360 příspěvků 13.2.16 09:10

@Rajči muj nazor: Ono je to..slozite. Poprve, podruhe, pro me po desate stale. Trva mi nasobne dele priprava, nez samotne siti - a to jsem zacatecnik a ani to siti mi nejde. Dlouhe minuty premysleni, parkrat s tim seknout, parkrat to sebrat a pokorne znovu premyslet, plesknout se do cela a jit premyslet nad dalsim krokem :-D bohuzel jsem marniva, bohuzel nejsem bohata a vubec nejvetsi bohuzel je, ze jsem prilis hrda to vzdat. Takze si obcas koupim zbytek hezke latky za par korun a uz tim siju - na sebe bic :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.2.16 11:27

Výborné, názorné, jednoduché.

DRW
2040 příspěvků 13.2.16 11:30

Skvele napsano. Jen moje babicka svadlenka to umela vysvetlit jednoduseji, ale to nevadi. Za me houst takovych clanku

Nyxx
512 příspěvků 13.2.16 21:00

@DRW Ono se to snáz vysvětluje osobně u stolu s papíry, látkami a oblečením než článkem.

DRW
2040 příspěvků 14.2.16 14:20

V dobe modernich technologii, takove video rekne od stolu vic nez tuzka. Nerikam, ze slovne je to lehke, ale pro toho, kdo vladne slovem, to muze byt velmi lehke.

Erendis.E
5 příspěvků 13.2.16 11:55

Díky za takovéhle články!

volfish
945 příspěvků 13.2.16 14:34

Přihodím odkaz na článek o základním střihu na halenku - http://www.modnipeklo.cz/…i-strih-c-1/
(neb odkaz na střih kalhot je u manipulací na halenku krapet zbytečný). ;-)

Havrenn
7 příspěvků 13.2.16 20:26

Diky.

Nyxx
512 příspěvků 13.2.16 20:55

Skvělý článek. Zrovna nedávno jsem dumala nad záševkem „Dior“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.2.16 12:30

A já jsem dodnes netušila, že se tento typ prsního záševku takto nazývá. Zas jsem o něco chytřejší :-).

andiem
22 příspěvků 14.2.16 11:47

Články od Jany sú skvelé, díky!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.2.16 12:24

Výborný článek. V článku se uvádí: „Vrchol záševku by měl končit nejméně 1,5 cm od prsního vrcholu, nejvíce 5 cm. Těch 5 centimetrů platí spíše pro modelkovské hrudníky, pro větší obvody hrudníku je lepší se držet 1,5 cm.“
K tomu bych jen dodala, že při zkoušení a úpravách střihu je důležité mít oblečenou podprsenku, kterou plánujete pod dané oblečení nosit.

Příspěvek upraven 14.02.16 v 16:26

volfish
945 příspěvků 14.2.16 23:20

A ideálně nezkoušet před zrcadlem, ať člověk zaujme přirozenou pózu (platí i pro měření). Což znamená, že člověk potřebuje „zkoušecí parťačku“, která pomůže zašpendlit ;-)

sobotage
276 příspěvků 15.2.16 07:46

Ještě pár takových článků a zbavím se strachu a půjdu do toho :-) Vypadá to jako zenové cvičení :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.2.16 20:15

Žádné strachy a směle do toho. Šití je nádherný koníček a i když nějaký pokus občas nevyjde, tak z toho se snad nestřílí. Já se u šití pokaždé skvěle odreaguji a „vyklidním“. Někdo sedí u televize a někdo zas třeba u šicího stroje - mně ta druhá varianta přijde lepší.

dost_bot
2071 příspěvků 15.2.16 20:22

Vynikající - srozumitelné, fundované.

Smažačka
8 příspěvků 17.2.16 10:51

Díky, Jano! Šicí stroj zatím stále jen plánuji, ale články o šití a střizích jsou skvělý relax a navíc nezoufám, že jsem se málo naučila od babičky, protože je šance dozvědět se spoustu informací tady, na Módním pekle:-)..

matapeprna
34 příspěvků 2.3.16 15:41

Jani (autorko), snad jste to Vy a snad se neseknu, ale gratuluju k miminku :)!! A doufám, že teď na té dovolené budete mít čas na ještě víc článků pro nás ;)

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek