Udržitelná móda

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
bosorkáňa
215 příspěvků 9.9.16 13:31
Udržitelná móda

Zajímáte se o jiný přístup k oblékání? Je pro Vás důležité, aby Vaše oblečení zapadalo do konceptu udržitelné módy?

Pro mě je důležité, aby velká část mého šatníku byla lokální, nadčasová, měla rozumnou životnost a ideálně nezatěžovala životní prostředí a nezneužívala levné pracovní síly.

Co znamená pojem udržitelnost v rámci odívání pro vás?

Reakce:
czDanda
656 příspěvků 12.9.16 16:31

Jakým způsobem oblečení zatěžuje - nezatěžuje životní prostředí?
Jak při nákupu poznám, jestli zneužívám pracovní sílu?

bosorkáňa
215 příspěvků 12.9.16 16:42

@czDanda Řetězce jako HM produkují množství nekvalitního oblečení, které se vyrábí v zemích třetího světa - nejde jen o pratiky Hm, tenhle řetězec zmiňuji, abyste si udělala představu. V Asii je produkován jak textilní materiál, tak jsou tam kompletovány konkrétní výrobky. Toto oblečení často vyrábějí děti, o podmínkách v továrnách bylo natočeno několik dokumentů, stačí hledat, žádný hezký pohled to není. Vzhledem k tomu, že oblečení vydrží krátkou dobu, vytváří ohromné množství textilního odpadu, který zatěžuje životní prostředí. O tom, čím je napouštěno pro potřeby dlouhého transportu nemluvě - prostě nic zdravého ani etického.
Proto je dobré se zajímat o to, odkud Vaše oblečení pochází a zjistit je to snadné, na každém tričku je visačka se zemí původu. Schválně, kde bylo vyrobeno triko, které máte dnes na sobě?
V rámci udržitelnosti módy jde o to změnit svoje návyky a zaměřit se spíše na kvalitu a lokálnost jak konkrétních kusů oblečení tak i materiálu, ze kterého je oděv vyroben. Tím, že budete nosit věci, které jsou kvalitní a něco vydrží, vyprodukujete méně textilního odpadu a podpoříte menší lokální výrobce na úkor těch velkých.

czDanda
656 příspěvků 13.9.16 06:14
@bosorkáňa píše:
Schválně, kde bylo vyrobeno triko, které máte dnes na sobě?

Nevím, cedulky odstřihuji.
S bojkotem oděvů ze zemí třetího světa je to sporné.
Ti lidé /i děti/ jsou zřejmě za práci v textilce vděční. Jinak by museli dřít na poli, žebrat, krást.
Nehledě na to, že asijské šičky pracují po celém světě.
Takže i tričko made in Italy mohla vyprodukovat vykořisťovaná asijská dívka třeba na předměstí Říma.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.9.16 07:46
@czDanda píše:
Ti lidé /i děti/ jsou zřejmě za práci v textilce vděční. Jinak by museli dřít na poli, žebrat, krást.

To se kolem roku 1840 říkalo i u nás. Nějak si nedovedu představit, jak za tohle někdo může být vděčný, to je snad jen pud sebezáchovy a snaha nějak přežít, nic jiného.
Netvrdím, že jsem úplně důsledná. Ale když vím, že to neb ono pochází z Evropy, tak jsem radši a mám takových věcí víc. A nekupuju nic na půl sezóny, ale všechno tak nějak „na pořád“, dokud to není opotřebované. Mám dojem, že některá trička a sukně na doma nosím už dobrých deset let v kuse

czDanda
656 příspěvků 13.9.16 09:16

@stricc taky neulítávám na asijském zboží. :-)
Jen nejsem zajedno s názorem, že lze poznat zneužívání levné pracovní síly.

bosorkáňa
215 příspěvků 13.9.16 10:18

@stricc přesně to mi přijde rozumný přístup, jsem ráda, že jsme v tomhle zajedno.

@czDanda víte, je to sice sporné, ale v tomhle je podle mně potřeba udělat systémovou změnu, která může začít právě od toho bodu, že vás bude zajímat, jaké oblečení si kupujete. Zneužívání pracovní síly jsem uváděla jako jeden z faktorů, ale ruku na srdce, tím, že odstřiháváte cenovku a budete hájit dětskou práci tím, že ty děti živí celou rodinu, nezměníte vůbec nic. A je dost dobře možné, že na asijském zboží už nějakou dobu uítáváte, ale to jen hádám.
Navíc za poslední dobu jsem si koupila oblečení od švadlen, které k nákupu přidávají i „rodný list“ toho oděvního kousku - to znamená, jakou látku použila, kolik z ceny činí práce, kolik tvoří materiál, kolik marže. Tuhle paní znám osobně a vím, že v její dílně nesedí žádné dítě ani asiatka, co by sráželi cenu svou levnou prací.

czDanda
656 příspěvků 13.9.16 16:12
@bosorkáňa píše:
@czDanda odstřiháváte cenovku

Vy snad chodíte v tričku s cenovkou? :-)

bosorkáňa
215 příspěvků 13.9.16 16:25

@czDanda vidíte, přepsala jsem se - myslela jsem cedulku uvnitř trika s informací o způsobu praní a místem výroby. Tu většinou neodstřihávám.

system_error
855 příspěvků 13.9.16 19:15

No, upřímně od oblečení čekám, že se mi bude líbit, bude mi slušet a nebude stát majlant. A i když nekupuji věci na jednu sezónu (aspoň ne plánovaně), přece jen čekám, že budou aspoň trochu módní. Nadčasové věci jsou hezké, ale chci mít i něco aktuálního.
Přiznám se, že jsem ještě nepotkala českou firmu, která by to splňovala. Jo a taky si ty věci chci vyzkoušet ještě v obchodě, představa, že musím 2× na poštu je otravná.

dost_bot
2071 příspěvků 13.9.16 20:57

Udržitelná móda. Miluju tenhle newspeak. Dokonale vyprázdněný pojem, jehož obsah je nula a je ho třeba krkolomně dovozovat. Už loni jsem si téhle věci moc užila s katalogem IKEA, letos je katalog ještě veselejší. :-)

czDanda
656 příspěvků 14.9.16 06:03
@bosorkáňa píše:
Tu většinou neodstřihávám.

Odstřihuji všechny.
Mám citlivý krk /i bok/ :-)

bosorkáňa
215 příspěvků 14.9.16 08:21

@dost_bot já nevím, myslím, že to, co jsem popisovala není vyprázdněné, pokud se podle toho člověk chová. Ale je pravda, že pokud to máte třeba jako system_error a nechce se Vám věnovat tomu čas, může to vyznít vyprázdněně.
Jsem hrozně překvapená, že plno lidí zodpovědnější přístup k životnímu prostředí a systému bere jako potrhlou alternativu.

Lolula
88 příspěvků 14.9.16 08:34

@bosorkáňa Mám podobný přístup jako @stricc Zamýšlím se nad tím, ale nakupuji i v řetezcích. Víc než problem pracovních sil mě trápí problem odpadu. To ale není jenom otázka oblečení. Konzum je všude a týká se i mě.

Nakupuju hodně v Polsku a tím myslím v polských obchodech. Jejich trh je velký a je možné najít i značky, které šijou v Polsku. Konkrétně třeba GreyWolf nebo Greenpoint. Samozřejmě vycházím z toho, co píší na svých stránkách a co je napsáno na štítku. Žádnou jejich továrnu jsem si osobně prohlídnout nebyla :)

Přemýšlím ale nad tím odkud nakupují látky. Jak to zjišťujete

vlm
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.9.16 08:37

@bosorkáňa nejsem teda žádná aktivistka, ake čím jsem starší tím víc si uvědomuju, že když to takhle půjde dál..zeměkouli si vydrancujeme a jinou kam se přestěhovat nemáme…sice se na skoro každém poli staví baráky nebo elektrárny, ale co budeme žrát asi nikoho nezajímá, hlavně mají všichni plnou hubu toho jak kupují české potraviny, hlavně maso, zeleninu a ovoce..co jsem začala třídit odpad jenom zírám…kolik plastů máme…a v normál popelnici nemán skoro co dát. Co se oblečení týká, kouknu odkud to je, ale nějak to nerozhoduje o nákupu..dost šiju, dřív se hodně přešívalo, tím se látka využila co nejvíc, celkově se víc šetřilo..rozlišuju šetřit a škudlit:-)Docela mě šokovaly slevy v H&M, no asi nejen slevy a nejen tam…je tam tolik hader, které jsou nenositelné, hnusné, mizerně ušité z hnusných látek, škoda materiálu a lidské práce, raděj dvě sukně a dvoje kalhoty co vypadají dobře a sedí než skřín plnou tohohle…jenže kvalitu dnes málokdo pozná..

bosorkáňa
215 příspěvků 14.9.16 08:40

@Lolula Já ze sebe nechci dělat světici, samozřejmě, že občas jdu do řetězce, ale snažím se to opravdu minimalizovat. V tuhle chvíli už z toho mám akorát výčitky.

Jak jsem psala, ne všichni uvádějí, jaké látky používají, ale pokud někdo takový existuje, ráda ho nákupem oblečení podpořím. Podívala bych se na stránky těch konkrétních firem, třeba to tam někde mají, pokud je to pro ně důležité.

@system_error taky mám ráda, když se mi moje oblečení líbí, samozřejmě se při výběru řídím i tímhle. Jen při spojení „je to módní“ začínám být trochu opatrná a oblečení za rozumnou cenu pro mě dostalo jiný rozměr, protože když vím, kdo a z čeho tričko ušil (jestli jste zkoušela něco ušít, víte, kolik je to práce), vyšší cena než v řetězci mi přijde vlastně přiměřená.

system_error
855 příspěvků 14.9.16 09:54

@bosorkáňa Já nechci tvrdit, že je mi to všechno úplně jedno. Ale momentálně jsem na mateřské a pokud nechci nosit pořád dokola dvě věci, je cena a snadná dostupnost důležitá.

bosorkáňa
215 příspěvků 14.9.16 10:38

@system_error já tomu rozumím, jen říkám, že je to o prioritách a o tom, jak se rozhodnete. Nechci Vás k ničemu nabádat nebo přesvědčovat, zajímalo mě, jak to kdo má nasatvené.

Jsem možná překvapená, první příspěvky ve mě vyvolaly dojem, že je tu málo lidí, kteří se k tomu staví podobně jako já, další mě ale už trochu uklidnily.

A ano, ona předělávka šatníku chvíli trvá a není to na první pohled nejlevnější legrace, na druhou stranu v dlouhodobém hledisku je to ta levnější varianta.

Oveeec
3430 příspěvků 18.3.17 13:57

Jsem ráda, že jste tu diskuzi založila. Je to důležité, o tom prostě není sporu, a hrozně mě překvapuje, kolik červených jste schytala (i když ona jsou to nizoučká čísla). Myslím, že často je za tím nesouhlasným postojem lenost (protože to samozřejmě není tak pohodlné) nebo že to prostě lidi nechtějí slyšet, aby si nemuseli připadat blbě a nemuseli to řešit (protože to není pohodlné), já sama to tak cítím, taky je pro mě pohodlnější neřešit to a dotáhnout domů ze slev tašku plnou hadrů, takže to není žádné kázaní pro ostatní. Rozhodla jsem se taky na to mnohem víc dbát - jednak kvůli sobě, protože to oblečení bývá kvalitnější a líp vypadá než hadry z řetězce, a taky je příjemné vědět, že člověk možná aspoň trochu přispívá k něčemu dobrému. I když je to jako kapka v moři a je to běh na dlouhatánskou trať. Jinak názor, že děti jsou vděčné za práci v továrnách, proto bychom jim ji neměli brát, to je středověk, to snad nikdo nemůže myslet vážně.

Paris1789
5863 příspěvků 18.3.17 14:12

@Oveeec @bosorkáňa
Vlastně takhle nakupuji oblečení už dlouho, nejsem však vedena ušlechtilými pohnutkami, nýbrž svým snobstvím.
Je vysoce pravděpodobné, že pokud do oblečení vrazíte víc peněz, déle vám vydrží, pokud se teda nevyžerete, o což se snažím.

Oveeec
3430 příspěvků 18.3.17 15:39

@Paris1789 Chápu :) Koneckonců, to, že lidi dřív žili v mnoha ohledech ekologicky udržitelněji (třeba že měli jeden kabát na celý život nebo že nedováželi kytky letadlem) taky nebylo z ušlechtilých pohnutek, že jo :) Tím chci říct, že je dobře, když ty věci, které jsou zároveň užitečné, budou mít pro lidi co nejvíc pozitiv (klidně plnění snobských choutek), a tím pádem je budou lidi dělat sami od sebe; nemusí být ušlechtilí všichni, stačí, aby se ta praxe zažila a rozšířila, a to tak, aby lidem vyhovovala natolik, že se rozhodujícím hráčům na trhu bude vyplácet ji podporovat (což je asi utopie, no).

Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek