Žádný vlněný kabát vás tolik nezahřeje a žádná péřová bunda z vás neudělá dámu. To dokáže jedině kožich a kožešinové doplňky jako límec, šála. Sofistikovanější kousky jsou pak rukávníky nebo štoly.

Přírodní vs. syntetické kožešiny

Přírodní kožešiny vyrábějí kožešníci ze srstí králíků, lišek, norků, kun, ale i mývalů a tchořů. Kožešinu z králíka pořídíte mnohem levněji než z lišky nebo z norka. Navíc na rozdíl od norků a lišek králíky nechovají jen na kožešinu, ale spotřebuje se celý.

Umělé kožešiny se vyrábějí nejčastěji z polyesteru, nylonu a akrylu. Jsou výrazně lehčí než ty přírodní a znatelně méně hřejí. Pravost kůže většinou poznáte i na omak. Přírodní kožešina je na dotek jemná a hebká.

Pokud upřednostňujete kožich na povrchu hladký a uvnitř chlupatý, zvolte velur, neboli dubeňák. Označení se používá pro pravé i syntetické kožichy z kůže broušené po rubu. Více se dočtete v hesle velur».

Jak čistit kožešiny?

Většině z vás je jasné, že kožešiny do pračky nepatří. I tak můžete zkusit několik metod, ještě než kožich odnesete do specializované čistírny. Zatuchlého zápachu zbaví kožich opakované větrání v chladném vzduchu. Nebo zkuste vykartáčovat kožešinu technickým benzínem smíseným s moukou.

Výhody kožešiny

  • Zahřeje i ve velké zimě mnohem lépe než kterýkoli jiný materiál.
  • Kvalitní kožešina je nadčasová a vydrží po generace.
  • Nemusíte dělat kompromisy mezi hřejivostí a elegancí.

Nevýhody kožešiny

  • Přírodní kožešiny jsou drahé.
  • Milovníci zvířat mohou mít morální problém s vaším kožichem.
  • Když v ní zmoknete, zasmrádne.
  • Je těžká a objemná.
  • Může pelichat.

Inspirace z kožešiny

Za dámu v kožichu

V hlavní roli kožešinový šál

Diskuse: Chci pravý kožich, ale nechci v něm vypadat jako Děda Mráz

viktorka_od_splavu: „Nějakou dobu jsem žila na Vysočině a musím říct, že pořádný kožich bych v té době opravdu užila. Měla jsem dva poděděné v délce po zadek a nakonec jsem je dala pryč, protože mi v nich bylo nahoře fajn a šílená zima na spodní část těla, chtělo to prostě aspoň ke kolenům.“ Další tipy»

Peklo radí: Jak zbavit kožešinu z lišky zatuchlého zápachu?

Jiná realita: „Zkusila bych nejdřív několikrát nechat vymrazit v mrazáku, mohlo by to pomoci. pokud ne, tak jedině čistírna. Pokud vím, tak kožešiny se čistí jen v některých velmi speciálních čistírnách, moji posílali až do Opavy a čekala jsem na ni několik týdnů. poslala ji tam ale moje čistírna, nemusela jsem si to zařizovat sama.“

bugatti: „Nebarvenou kožešinu lze doma vyčistit pomocí technického benzínu a hrubé mouky nebo jemné krupice. Benzín smíchat s moukou či krupicí, kožich vykartáčovat, vetřít směs, jemně promnout a chvíli nechat, pak opatrně vyklepat a znovu vykartáčovat.“ Další tipy»

Diskuze o tomto tématu:

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek