Často se na štítku s materiálem setkáte s pojmem useň, které se používá jako synonymum slova kůže. Kůže je z hlediska historie bezpochyby jedním z prvních materiálů využívaných pro výrobu oděvů, obuvi a módních doplňků.

Díky své odolnosti a flexibilitě patří k velmi oblíbeným, ale ne úplně levným materiálům. Při koupi kožených výrobků buďte trochu obezřetní. Mnoho tzv. kožených výrobků totiž kůži vidělo jen „z rychlíku“. Pozor na štípenku (štípenková kůže), ze které se dnes vyrábí většina takzvaně kožených výrobků. Štípenka kůže je i není. Jde o seříznutou spodní část hlazenice (jedné z několika vrstev kůže) se semišovým povrchem. Ta se pak míchá s různými lepidly či umělými materiály. Výrobky pak často nesou označení genuine leather (pravá kůže), ale když k nim přivoníte, charakteristickou vůní kůže neucítíte.

Jak se starat o kožené oblečení, doplňky a boty?

U koženého oblečení (kalhoty, bundy, sukně) a doplňků (rukavice, pásky) se o klasickém praní v pračce v podstatě nedá mluvit. Pokud vám navlhne nebo zmokne kožené oblečení, nechte ho uschnout při pokojové teplotě. Kožené oděvy mají společnou tendenci pohlcovat do pórů v materiálu prach. Otírejte je hadříkem namočeným ve vlažné vodě a neparfemovaným mýdlem.

Pro ochranu kůže používejte speciální čistící přípravky. Po pečlivém vyčištění celé vnější plochy kůži vytřete čistým suchým hadrem a nechte pomalu vyschnout v teplé a suché místnosti (nikdy nesušte na topení). Kůži nestačí pouhé umytí, je potřeba do pórů dostat na místo špíny čistý tuk, aby se vrátila její přirozená pružnost. Pokud máte nějaký delikátnější kožený kousek, určitě si s ním poradí ve specializované čistírně. Takových čistíren ale moc není. Hodit se vám budou i užitečné a vyčerpávající tipy na čištění různých druhů skvrn z kůže v angličtině.

Jak skladovat kůži

Kožené oblečení skladujte při stálé teplotě, vyhněte se vlhku a přímému slunci. Bundě i kalhotám bude nejlépe na ramínku. Pokud chcete kalhoty skladovat složené, nedávejte na ně další oblečení z umělých materiálů, které způsobí jejich vysušování.

Jak impregnovat kůži

Ošetřujícími přípravky na bázi včelího vosku neváhejte použít i na kabelky, boty či pásky. Určitě znáte, jakou paseku na kožených kozačkách zanechá v zimě prosolená sněhová břečka. Kožené boty je dobré často impregnovat proti vlhkosti. Impregnační přípravky seženete v každé dobré obuvi.

Diskuse: Jak poznat pravou kůži

klubo: „Je to trochu dojmologie, ale pravá kůže dlouho voní, při pokojové teplotě je na omak teplejší než syntetika, která neznatelně jakoby lípká a zblízka je cítit umělotinou.“

greatSusan: „Odnesla bych tašku do nejbližšího brašnářství, opravny bot, někomu, kdo šije z kůže a pod. a zeptala se. Kdo se vyzná, pozná pravou kůži na první pohled.“ »Další tipy

Peklo radí: Čím vyčistit bílou kůži

Saxofon: „Nikdy ne jar a voda! Pořiďte si čistící prostředek na kůži, prodávají ho třeba tam, kde prodávají kožené sedací soupravy (existují i mírně barvící varianty pro jiné barvy kůže), prodává to i IKEA a tím kůži vyčistíte a zároveň zvláčníte/mírně promastíte. Nouzově na malé ploše se dá použít tučné tuhé mýdlo s vodou a následně tělové mléko.“

LoreleiH: „Už jsem to tu jednou psala, když se někdo ptal na čistění kožených rukavic. Nám byly na čištění kožené sedačky doporučeny dětské vlhčené ubrousky (máme světlou krémovou sedačku). A těmi jsme dostali bez problémů pryč ušpinění i od tmavých džínů.“ »Další tipy

Inspirace z kůže

Jaké existují druhy kůže

Nejčastěji se setkáte s hovězinou. Je velmi odolná a díky své vlasové struktuře dokáže absorbovat mnoho vlhkosti. Setkáte se ale i s kozinkou, která je díky své poddajnosti hojně využívaná při výrobě rukavic. Nejměkčí a nejpružnější usní na světě je kůže losí. Motorkáři mají v oblibě kůži klokaní, která je známá svou nízkou hmostností a odolností vůči oděru. Luxusní módní domy jako Hermès, Prada, Gucci či Louis Vuitton používají při výrobě doplňků kůži pštrosí, která je typická strukturou připomínající “husí kůži” díky velkým folikulům, ze kterých roste pštrosí peří.

hovězí hlazenice, kozinka, pštrosí kůže, jehněčí semiš, zdroj: vlastní úprava z www.kutil-florenc.czhovězí hlazenice, kozinka, pštrosí kůže, jehněčí semiš, zdroj: vlastní úprava z www.kutil-florenc.cz

Výhody kůže

  • Přírodní kůže se pyšní svou pevností, odolností a zároveň pružností.
  • Dlouhá životnost. Pořídíte-li si kvalitní koženou kabelku, koženou bundu nebo pásek z hovězí hlazenice budou vám dělat parádu řadu let.
  • Kůže je příjemná a má krásnou charakteristickou vůni, která nevymizí.

Nevýhody kůže

  • Kůže je náchylná k poškrábání. Na druhou stranu jemné škrábance dodají vašim koženým kalhotám či kabelce vintage patinu.
  • Vyšší cena kožených výrobků, kterou ovšem vyváží dlouhá životnost.
  • Navíc ne vždy je cena vyšší. V Lindexu koupíte za 350 Kč syntetický nevzhledný pásek, který vám vydrží s trochou štěstí jednu sezónu. Za stejnou cenu pořídíte třeba na Fleru pásek kožený.
  • Kůže je náchylná vůči vlhkosti a nesvědčí jí ani skladování na přímém slunci.

Jak kombinovat kůži s jinými materiály

V případě oděvu se řiďte heslem méně je více. Vzít si kožené kalhoty a k tomu koženou bundu jinam než na motorku nebo sado-maso večírek je už trošku moc. V případě bot a doplňků záleží na vašem vkusu. Kvalitní kožená kabelka se hodí ke všem materiálům, stejně tak kožené boty či rukavice.

Článek od Ady Kožené šmejdy a genuine leather

Když si kupujete kožený opasek, máte jistotu, že je skutečně kožený? Když si ho budete kupovat u brašnáře, tak ano, ale v obchodech je to vždycky vošajstlich - a nezachrání to ani značka. »celý článek

Návod od Ady: Jak si vyrobit koženou taštičku

Líbí se vám kožené tašky a chtěli byste si nějakou ušít, ale bojíte se, že je to příliš náročné a složité? Ukážu vám, že výroba jednoduché kožené taštičky z hlazené hovězí kůže není tak těžká a může to být pěkný víkendový projekt. Malé crossbody tašky z hlazenice jsou dnes populární hlavně jako pánská příruční zavazadla na peněženku, mobil a klíče. Hlazená hovězí useň je pevná a odolná, vydrží sloužit dlouhá léta a různým povalováním v autě, v hospodě, na zemi nebo ve stanu jen získává patinu a charakter. Navíc vypadá mužně… »celý článek

Diskuze o tomto tématu:

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek