Zdroj: www.b-dilna.czZdroj: www.b-dilna.cz

Len je jeden z nejdéle používaných přírodních materiálů získávaný ze stonku lnu setého, který poznáte podle typických bleděmodrých kvítků.

Lněné vlákno má neskutečně příjemné chladivé a osvěžující vlastnosti, což oceníte zejména v horkém počasí. Dobře absorbuje, proto se z něj kromě oblečení vyrábějí také utěrky, ručníky, povlečení či jídelní textil. Co potěší méně, je jeho dobře známá vysoká mačkavost.

Věděli jste, že francouzské slovo lingerie používané dnes jako souhrnný výraz pro spodní prádlo původně označoval právě lněné prádlo?

Jak prát a žehlit oblečení ze lnu?

Lněné výrobky dobře snášejí klasické praní v pračce, mají ale tendenci se srážet (o 3-7 %). Vždy se dívejte na instrukce na štítku. Ideálně perte na 40 °C. Některé bílé lny snesou i teplotu 60 °C. Lněná vlákna jsou náchylnější k lámavosti, neměla by se tedy ždímat. Při praní a máchání zachovejte stejnou teplotu vody. Při praní lnu používejte jemný prací prostředek a prací cyklus pro delikátní materiály. Vyhněte se aviváži i bělidlům. Lněné oblečení můžete na krátkou dobu sušit v sušičce na šetrný program.

Len před žehlením trochu nakropte, půjde vám to snadněji. Obecně se len žehlí na vyšší teplotu. Světlé lny můžete žehlit oboustranně, tmavé naruby, aby se nevytvořily bílé mapky. Při praní s jinými materiály může len pohlcovat jemné chloupky, a ztratí tak svůj lesk a barvu. Proto dejte lněné věci (košile, kalhoty, pyžama, ubrusy) do lněného „pytle na praní“ nebo do lněného polštáře.

Len rád dýchá, a proto vše skladujeme ve skříních volně uložené, občas můžete i provětrat na čerstvém vzduchu.

Inspirace

Typy lněných látek

Jako lněné látky se označují látky se 100% nebo minimálně 50% podílem lnu ve směsi s jiným materiálem (bavlna, hedvábí, viskóza). Pokud se chystáte ze lnu šít, doporučuje se vzhledem k jeho srážlivosti látku předem vyprat.

Výhody lnu

 • Len je pevný a odolný materiál. Lněné oblečení vám dlouho vydrží.
 • Dobře odvádí teplo i vlhkost.
 • Je to hypoalergenní materiál.
 • Jeho prodyšnost oceníte v letních měsících.
 • Poskytuje ochranu proti UV záření.
 • Velmi dobře drží tvar.
 • Na jeho zpracování se používá méně vody a chemikálií, je tedy ekologičtější než bavlna.
 • Len nepřitahuje a nepohlcuje prach, proto se nemusí prát tak často jako bavlna.

Nevýhody lnu

 • Vysoká mačkavost, která ale není vždy na škodu. Ležérně elegantní styl ke lnu neodmyslitelně patří.
 • Je potřeba počítat se srážlivostí při praní.
 • Snadno se obarví. Proto ho perte opatrně.

Peklo radí: Jaký materiál nosit do veder?

Linie: „Doporučuji len nebo hedvábný krepdešín. Z obojího si šiji volnější topy, s krátkými rukávky. Do velkých veder je obojí nejlepší v bílé barvě. Len by měl být co nejtenčí, praním ještě změkne.“

elesse: „Len je do veder velice vhodný, protože je přírodní. Naopak umělé věci nebrat. Já mám ráda volné košilové skřihy, netopýří rukávy, nebo třeba tílko a přes něj lehoučké košile.“ »Další tipy

Peklo radí: Jak obarvit lněné kalhoty

Eleanor Rigby: „Len a viskóza se barví dobře, barvou na textilní materiály na bázi celulózy (což je hlavně bavlna a zmíněné, dál třeba modal atd.). Normální Duhy, Iberie a podobné. Neobarví se ale nitě, kterými jsou kalhoty sešité. To je totiž určitě polyester.
Takže výsledkem budou modré kalhoty s bílými švy.“
»Další tipy

Kombinace lnu a jiných látek

Len patří k zásadním letním materiálům, skvěle vynikne sám o sobě i s kvalitní bavlnou či hedvábím. Kombinace pískových lněných kalhot a bílé košile je nestárnoucí klasikou. Vzdušné lněné šaty by neměly chybět v žádném dámském šatníku. Lněná sukně či elegantní volnější šortky zkombinované s hedvábným vrškem z vás udělají královnu léta.

Článek od Ady: Ze lnu šijí i dobré ateliéry

„Paní Blanka má s ateliérovými tvořitelkami společnou lásku k přírodním materiálům, především ke lnu, a puzení látky či hotové oděvy nějak kreativně dotvářet. Výsledný styl se vám nemusí líbit, ale je dobré vědět, že se dá dělat kvalitně.“ »celý článek

Diskuze o tomto tématu:

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek