Možná si z dětství vybavíte zvuk cvakání pletacích jehlic, když vám babička vyráběla teplý vlněný svetr na zimu. A právě způsob, kterým vzniká, dal tomuto materiálu název. Provlékáním jednotlivých oček nití, dnes už nejčastěji na pletacím stroji, se vytvoří látka se širokým spektrem použití. S úplety se tak setkáme u triček, šatů, šál, mikin a dalšího oblečení.

Pro výrobu úpletových látek se používají příze z bavlny, viskózy a dalších syntetických vláken. Další oblíbenou pleteninou je žerzej. Aby byl materiál pružný, často se přidává elastan. Úplet ale pruží, i když je vyroben z pevných nití. Podle této vlastnosti ho také snadno rozeznáte od jiných typů látek.

Jak prát oblečení z úpletu

Údržba úpletu se odvíjí od toho, z jaké příze je vyroben. Obecně byste ale s tímto materiálem měli raději zacházet velmi šetrně. Perte ho při nižších teplotách a pozor si dejte při ždímání – lepší je přebytečnou vodu jen jemně vymačkat. Aby materiál vydržel co nejdéle jako nový, zainvestujte do kvalitních pracích prostředků určených speciálně pro praní jemných tkanin a úpletů. Po vyprání jej rovnoměrně rozložte na rovnou plochu, aby se nevytahoval. Vyhněte se žehlení s napařováním.

Inspirace z úpletu

Jak se liší tkanina a úplet

Úplet je ta látka, která vzniká provázáním kliček nebo smyček. Stačí na ně jedna niť, ale některé druhy úpletů mohou mít i dvě spletené vrstvy. Úplet většinou poznáte i pouhým okem. Když látku natáhnete, uvidíte jednotlivá očka. Typickým oblečením z úpletu jsou třeba svetry a šály.

Tkanina se oproti tomu vyrábí na tkalcovském stavu. Na něm jsou napnuté osnovní nitě, podle kterých poznáme, jak bude výsledná látka dlouhá. Tkanina je tužší a pevnější než úplet, a dobře proto drží svůj tvar.

Výhody úpletu

  • Je pružný
  • Je vzdušný a prodyšný
  • Dokáže dobře udržet teplo
  • Je přiléhavý
  • Příliš se nemačká

Nevýhody úpletu

  • Při nesprávném zacházení po vyprání se může vytahat
  • Při zatržení látky se může začít párat

Peklo radí: Jak na praní pruhovaných úpletů?


infected: Jak řešíte praní čehokoliv, co je pruhované a navíc pruhované kontrastními barvami (červená a bílá, černá a bílá)? Teď mám na mysli zejména materiály jako je bavlna nebo nějaké úplety.

Modigliani: Periem na 40 a používám také savé jednorázové obdĺžniky do pračky, ktoré majú pohltit farbu, ktorá sa počas prania uvolní. Sú značky Beckmann a majú ich v DM (aspoň teda v Rakúsku). Pomáhajú, prádlo je krajšie.

Dagur: Souhlasím, tyhle věci peru jen na 30 nebo 40, některé drží dobře a jsou pořád černobílé. Praní v pračce považuji za lepší než v ruce, když se to zabarví, tak aspoň rovnoměrně.

Dost_bot: Ty už zmíněné ubrousky na chytání barvy účinkují proti zaprání výborně. Pokud tedy oblečení pustí nějak pekelně, tak to samozřejmě nezachrání. Ale třeba černé tričko s bílým lemem je díky nim pořád pěkné. V ČR se prodávají pod značkou Iberia, ty jsou skvělé, ale trochu dražší. Potom třeba DM drogerie má i svou značku těchto ubrousků, slabší účinnost, ale zase jsou levnější.

Co říká Ada o úpletu?


Přečtěte si její článek Bez základů není domu, kde podrobně popisuje jednotlivé druhy úpletů.

Diskuze o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek