Žerzej (též jersey) hraje velkou roli v našem šatníku. Jedná se o úplet z různých přírodních i syntetických vláken. Žerzejových látek je více druhů a všechny jsou více, nebo méně elastické. Proto se skvěle hodí na spodní prádlo, trička a tílka.

Jak prát a žehlit žerzej?

Záleží hlavně na původním materiálu, ze kterého se žerzej vyrobil. Spodní prádlo a trička jsou většinou z bavlny, případně z bavlny s menší příměsí elastanu. Tento žerzej perte v pračce do 40° C. U šatů z jednolícního žerzeje často najdete poznámku, že je lze prát pouze v ruce. V pračce by se při ždímání snadno vytahaly, nebo překroutily.

Když žerzejové oblečení dobře pověsíte, ušetříte si často práci s jeho žehlením. V případě spodního prádla a ložního prádla má ale žehlení i desinfekční účinky. Opatrně žehlete především žerzej ze syntetických vláken, která snášejí hůře vyšší teploty. Žehličkou nejdříve zkuste přejet po rubu na kousku látky.

Tip: Bílý či světlý bavlněný žerzej perte na studenější teplotu. Látka by sice snesla až 60°C, takto ale vydrží déle bílá.

Výhody žerzeje

  • Je elastický a přizpůsobí se na tělo.
  • Na dotek je příjemný a měkký.
  • Žerzej se nemačká a nemusíte ho žehlit.

Nevýhody žerzeje

  • Jako každá pletenina může žmolkovat (hlavně syntetická vlákna).
  • Při nekvalitním zpracování se látka snadno vytahá a ztratí tvar.
  • Nekvalitní žerzej se snadno kroutí a švy “cestují”.
  • Vytahuje se přílišným ždímáním a když ho špatně pověsíte.

Inspirace ze žerzeje

Jaké existují žerzeje a co se z nich vyrábí?

Matný žerzej spletený z jemných krepových (bavlněných) nití a na dotek je trošku tužší. Snadno se udržuje a na povrchu se neleskne.

Vlněný žerzej udělá i z hrubé vlny měkkou pleteninu. Hodí se proto na vlněné šaty a svetříky, které se přizpůsobí na tělo.

Hedvábný žerzej je velmi kvalitní a pevná lesklá látka ze stoprocentního přírodního hedvábí. Na rozdíl od jiných hedvábných látek je mírně elastická. Hedvábné svetříky jsou lesklé, velmi jemné na těle, hřejí a vypadají luxusně i k večerním šatům.

Jak nakupovat žerzej?

Kvalitní a nekvalitní žerzejová trika, svetry a šaty můžete rozpoznat už na první pohled. Řídce pletený jednolícní žerzej pravděpodobně příliš držet tvar nebude. Sledujte také švy triček. Pokud jsou už na věšáku každý jinde, rozhodně nekupovat.

Látku doporučujeme podrobit testu ještě před nákupem. Natáhněte ji a když se do několika vteřin nevrátí do původního stavu, nejedná se o kvalitní žerzejový úplet.

Single jersey vs. double jersey

Žerzejové úplety se liší na jednolícní (single) a oboulícní (double). Jednolícní žerzej má z vrchní strany líc a ze spodní rub a není příliš stabilní. Oboulícní žerzej bývá zpravidla pevnější a je upleten z obou stran látky stejným vzorem. Z jednolícního žerzeje se vyrábí především spodní a ložní prádlo, čím dál častěji se s ním ale setkáme v řetězcích i u triček a svetrů.

Oboulícní zpracování triček nebo svetrů je většinou zárukou toho, že kousek déle vydrží. Můžete se setkat ale i s kvalitním hustě pleteným jednolícním žerzejem.

Článek od Ady: Budeš se kroutit?

„Kdo by, prohlížeje a omakávaje potenciální tričkový přírůstek do šatníku, nekladl tomuto známou věčnou otázku? Triček mají ve všech obchodech habakuk, ale jak poznat, které z nich vám po prvním vyprání nastěhuje boční šev na břicho nebo se vytahá k nepoznání, a které si věrně podrží zakoupený tvar?“ Číst dále>>

Peklo radí: Kam nosit žerzejové šaty?

Vroony píše: „Univerzálněji šaty vypadat už snad ani nemohou:) Do školy, do práce, na nákupy, pobíhání po městě…“

moi-bebe píše: „Kromě přísnosti dresscode u vás v práci pochopitelně záleží i na vaší figuře - pokud jste menšího vzrůstu a štíhlá, šaty vám tedy budou delší než na fotce a pak s jejich nošení do práce i s přísnějším dresscode není problém absolutně žádný. Pokud jste vyšší nebo silnější a šaty vám tedy sahají proklatě vysoko nad kolena, zvažte jejich nošení do práce.“ Další tipy>>

Diskuze o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek