Velkým obloukem se vyhýbá čemukoli komerčnímu a mainstreamovému. Na denním pořádku má návštěvy kaváren, vernisáží a různých uzavřených akcí. Je nezávislý, často zaměřený na umění a humanitní vědy. Miluje cokoli, co nepochází z jeho doby a pokud jde o oblečení, neváhá se do těchto kousků i obléct. Kdybyste se ho však zeptali, jestli do téhle subkultury patří, rázně by odmítl a dal by vám dost jasně najevo, co si o vás myslí. Nenechte se ošálit. To je pouze součást jeho image.

zdroj: vlastní úprava z polyvore.comzdroj: vlastní úprava z polyvore.com

„Ten, který jiným otvírá oči.“ Tak přesně tohle znamená termín hipster. Jestli se chcete o tomhle stylu dozvědět něco víc, musíte si napřed uvědomit jednu věc – nejde jenom o styl oblékání, ale především o styl života.

Historie hipsterů

Slovo hipster pochází už z minulého století, kdy jej poprvé použili američtí jazzoví hráči. Později také označovalo skupinu lidí, která se snaží o to, aby nezapadala mezi běžné davy. A dnes už zná tento pojem úplně každý.

Jak se pozná hipster?

Většinou je potkáte v úzkých džínách (platí i pro muže), které jsou na konci často ohrnuté. Nechybí jim ani četné díry, případně záplaty. Nosí se i vyšší pas a tzv. mom jeans, které jsou sice hodně do pasu, ale nejsou tak úzké. Nejspíš, aby to vyvážili, kombinují džíny převážně s něčím oversized. Ať už jde o obří svetry, velké flanelové košile nebo trička, kterým by neměl chybět potisk.

Když se vám ale podaří výše zmíněné kousky vyhrabat ve skříni rodičů, případně na nějakém blešáku nebo v second handu, získáte ještě větší obdiv. Vůbec nevadí, že bude výsledný outfit vypadat trochu ošuntěle, musíte přece nějak dát najevo, že je vám to vše úplně jedno.

zdroj: vlastní úprava z polyvore.comzdroj: vlastní úprava z polyvore.com

Máte raději sukně než kalhoty? I tak se můžete obléci jako hipster. Šaty s jemným květinovým potiskem v kombinaci s oversized džínovou bundou (jestli najdete otrhanou, máte bonusové body) se dají považovat za hipsterskou uniformu. Taky lacláčové džínové šaty můžou být dobrou volbou. Pozor, tady se styl hipsterů trochu podobá vintage nebo grunge.

zdroj: gurl.com, bytezza.comzdroj: gurl.com, bytezza.com

Co vám nesmí chybět v šatníku

Kromě výše zmíněného byste určitě neměli zapomenout na:

Klasickou bílou košili – pokud si ji oblečete pod velký pletený svetr a límeček vám bude vykukovat, můžete okamžitě vyrazit do nějaké hipsterské kavárny.

Trička se zvířecími potisky – ty se těší velké oblibě, dají se ale také vyměnit za trefné nápisy (nejlépe o vašem postoji ke společnosti) nebo názvy kapel (které nikdo nezná).

Kostkovaná saka – ty skvěle doplňují obrovská trička a upnuté džíny. Než ale vyrazíte na nákupy, zkuste ukecat dědu, jestli vám náhodou nějaké nepůjčí.

Kraťasy s vysokým pasem – něco přece musíte nosit i v létě, ne? Měly by být hodně roztrhané a odrané.

Hipsterské barvy

Hipsteři většinou volí spíš tmavší odstíny barev, např. hořčicovou, zelenou nebo modrou. Taky různé odstíny hnědé se těší velké oblibě. V zásadě se ale nevyhýbají ničemu, jen velmi pestrým barvám. Nejspíš to bude důsledek prostředí jejich oblíbených kaváren a taky tím, že chtějí zdůraznit své intelektuální, vážné a dost často melancholické já.

zdroj: stylishwife.comzdroj: stylishwife.com

Muži hipsteři

Jak už jsem naznačila, většina věcí platí i pro muže. Úzké džíny, flanelové košile, velké svetry, brýle, beanies, klobouky. Často nosí i kšandy a klasické kalhoty s košilí, u které si vyhrnou rukávy nebo která má rukávy krátké. Před kravatou dávají přednost motýlku. Nejčastěji je ale poznáte hlavně podle účesu a typických vousů.

Boty a doplňky pro hipstery

Pokud jde o boty, tak na těch zdaleka nešetřete. Rozhodně nový pár nehledejte v second handech, ale spíš v obchodě se značkovou obuví, a to mezi nejnovějšími trendy. Adidas, Nike, Vans, New Balance a další. Pokud ale na tenisky tolik nejste, projdou vám i oxfordky. Doplňte je nějakými vzorovanými ponožkami, které si srolujete u kotníků a máte vyhráno.

zdroj: c21stores.com, zoot.cz, spartoo.czzdroj: c21stores.com, zoot.cz, spartoo.cz

Doplňků se hipsteři nebojí. Čepice typu beanies uvidíte v hipsterských kavárnách všude kolem sebe. Vůbec nevadí, jestli jsou obohaceny i o bambulku. A pokud je budete nosit i mimo zimní období. Komu tahle pokrývka hlavy nesedí, může ji vyměnit za klobouk. Vše skvěle doplní i šály (nosí se většinou ty kruhové), které se dají zkombinovat naprosto s čímkoli. A nezapomeňte na hlavní část outfitu – brýle. Vlastníte nějaké velké, s černými obroučkami a po babičce? Pak máte splněno!

Hipsterská inspirace

zdroj: artsymphony.blogspot.cz, ninjacosmico.comzdroj: artsymphony.blogspot.cz, ninjacosmico.com

Peklo radí: Kdo to je hipster?

Sicilianwidow: „Jediný typ člověka na světě, který dobrovolně nosí nedioptrické průhledné brýle.“

misial: „Jo, je to módní vlna. Ale znám hroznou spoustu lidí, ke kterým takové ty "hipster atributy“ patří už odedávna. Byli takoví dřív, než se u nás o nějakých hipsterech mluvilo." » Další tipy

Diskuze o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek