Hedvábné šaty - výhody/nevýhody

Vložit odpověď
Majka22

25.4.12 12:37

Nevíte, jaké jsou výhody a nevýhody šatů z hedvábí (100% silk). Hlavně mě zajímá praktičnost, versus nepraktičnost, zda se musí jen chemicky čistit, jestli se moc nekrčí atd. Mám jedny vyhlédnuté, ale nejsem si jistá, zda má smysl investovat do šatů z takového materiálu. Děkuji

Najdete v encyklopedii: Materiály

 

Pokud jsou kvalitní, určitě to smysl má. Pokud jsou podšívkované, pozor na materiál podšívky. Skvělé vlastnosti hedvábí zcela znehodnotí polyesterová nebo jiná umělá podšívka. Hedvábí je lehounké, prodyšné, v zimě hřeje a v létě chladí. Cítíte se v něm jako kdybyste na sobě neměla nic. Nevýhodou je, že se trošku víc mačká … ale zase je to o kvalitě. Kvalitní hedvábný šantung se sice zmačká, když budete sedět chvíli v autě, ale zase se samovolně srovná. Lehounké průsvitné pongé se mačká hodně, proto se oděvy z něj často batikují, nejenže to vypadá dobře (když to někdo ovšem umí!), ale zmačkání není tak moc vidět. Pokud jde o údržbu: výrobce vždycky doporučuje chemické čištění. Děá to proto, aby se vyhnul případným reklamacím, protože lze těžko dokazovat, v jakém přípravku a při jaké teplotě zákazník výrobek vypral. Osobně hedvábí nosím hodně a peru doma oblečení z hedvábného buretu (sukně má podšívku z viskózy) a peru v pračce programem na vlnu a místo pracího prášku dávám obyčejný šampón na vlasy. Peru tak už několik roků a vše stále drží. Pro praní ovšem platí pravidla jako pro vlnu: nesmí se třít a střídat teploty (proto ten program na vlnu). Lehké topy z pongé ovšem peru v ruce, taktéž v šampónu. Pak mám ještě podšívkovaný společenský kotým z šantungu a sako z taftu a to dávám do čistírny. Tady se bojím prát kvůli podlepení klop, bojím se, aby se to nějak nezkrabatilo. Hedvábí mohu rozhodně doporučit.

Bugatti +50744/-5476

25.4.12 14:12

 

Najdi si článek o hedvábí, co už v Pekle vyšel, je tam vše, na co se ptáš. Případně sartor má na webu také nějaké info k údržbě, praní, žehlení apod.

Ani +7632/-2740

25.4.12 15:50

 

@ Bugatti…super, vyčerpávající info. Nedávno jsem se tady ptala na radu ohledně údržby hedvábí, jelikož ho taky miluju a mám poměrně dost hedvábných halenek a oblečení vůbec…Akorát mě mrzí, že momentálně budu muset odložit další hedvábnou halenku. Hedvábí taky peru v pračce, sice ne v programu vlna, ale mám šikovnou pračku která má přímo program určený pro hedvábí (fígl s šamponem zkusím, to mě nenapadlo. Doteď jsem prala v prášku pro jemné prádlo), ale dvě halenky jsem musela po pár vypráních odložit, protože se mi zkrabatily (HODNĚ ZKRABATILY) zejména v oblasti podpaží. Vypadá to děsně!!! Dost mě to mrzí, protože jsem šťastná jako blecha pokaždé, když další hedvábný kousek ulovím a mám obavu, že s takovou se moje sbírka brzo rozplyne. Zajímavé je, že jedna rovněž hedvábná halenka (ovšem musím uznat, že asi nejdražší jakou mám) problém s krabatěním nemá. Může to být způsobeno rozdílnou kvalitou??

infected +70/-22

27.4.12 13:38

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek