Jak nažehlit sklady na sukni

Vložit odpověď
Jiná Realita

7.8.12 22:30

Ahoj, mám poněkud rustikální otázku :)

Nemáte někdo tip/návod/youtube video, jak nažehlit nejsnadnějším způsobem sklady na sukni? Je z plátna (sukně ke kroji), naškrobená do tuha. V pase nabraná do pasovky, hned pod pasovkou je ještě ozdobné vyšívané nařasení. Není v kuse, je to zavinovací pruh látky.

Paní, co mi ji ušila, mi tam sklady nažehlila, ale musela jsem ji už vyprat. Protože sukně je dost velká a dlouhá (tedy široký pruh látky - je skoro až po zem), sama si s tím nějak nevím rady. Tuhost škrobení navíc práci ztěžuje. :( Nečekala jsem, že to bude tak složité. Je mi jasné, že ji před žehlením budu muset nakropit.

Díky moc za rady.

Najdete v encyklopedii: Bílá barva

 

Nevim jestli je tohle presne to co potrebujes, ale nasla jsem tohle na youtube - hodila jsem do vyhledavani „how to iron pleated skirts“ - prvni dve videa radi trik s kancelarskymi sponkami nebo perkami do vlasu - udrzi to sklady v poradku. A jsou tam i dalsi videa kde mozna neco najdes.
Jinak souhlasim s mokrym hadrem. zehleni skladane sukne.

Alizon +10196/-1272

8.8.12 09:27

 

Aby ty sklady vydržely nažehlené, doporučuji žehlit na plnou teplotu přes vlhký hadr.

Tleilaxan +4062/-1856

8.8.12 07:03

 

U krojových součástek nejde ani tak o technologický postup, ale spíš o um :-(

Navštívila jsem x kurzů o krojích, ale sama doma si troufnu žehlit jen chlapecké košile a plátěné kalhoty a pak takové jednodušší věci jako konce rukávců nebo stuhy (alespoň u svátečního kroje, u těch pracovních se tak neškrobí). Spodnice i fěrtůšky nechávám žehlit, nebo, jak správně píše Bugatti, spíše nakulmovat u odbornice. Stejně tak i pánské košile, pokud mají být opravdu „tip top“ - já to prostě nedokážu, i kdybych se rozkrájela.

Pokud žijete někde, kde se aktivně nosí kroje, vždycky se někdo najde, kdo je žehlí.
V této oblasti stále funguje starý dobrý postup předávání zkušeností (čili vše co vím o krojích, nemám z knih a internetu, ale od maminky, babičky, tety a dalších „tet“, čili prostě starších obyvatelek obce).

Lála_druhá +6724/-638

9.8.12 13:07

 

Obávám se, že krojové sukně se finálně upravují kulmováním. Nějaké informace - hlavně obrázky, najdete zde: http://www.lidove-kroje.cz/…ehleni-kroju

Bugatti +50744/-5476

8.8.12 11:23

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek