jak odstranit zašedlé mapy na šatech

Vložit odpověď

25.8.13 12:23

Zdravím,
prosím o radu. Před nějakou dobou jsem si v sekáči koupila tyto šaty, nosila, několikrát vyprala, všechno v pohodě. Jenže pak jsem je vyprala v tekutém prostředku na černé oblečení a na šatech se vytvořily tyto zašedlé mapy. Snažila jsem se to pak několikrát vymáchat jen v čisté vodě, vyprat v normálním prášku, s aviváží, bez aviváže, no a nic nepomohlo. Na etiketě píšou 100% hedvábí, domnívám se, že umělé. Poradil by mi někdo, co s tím? Nebo je to nenávratně poškozeno?
Díky moc, Kayav

Najdete v encyklopedii: Černá barva

 

No, podle složení to nevypadá na umělé hedvábí ale na hedvábí pravé, přírodní (znáte to, moruše, bourec, uvařit, odmotat a tak), takže bych to určitě nedoporučovala prát v jakémkoliv (i černém) normálním prostředku na praní ale výhradně ručně a v pracím prostředku na hedvábí (zpravidla je určen i na vlnu), doporučuje se v případě nouze hedvábí, vlnu, kašmír a podobně prát i v jemném šamponu na vlasy (třeba dětském) a v ne moc teplé vodě. Jediná cesta jak šaty zachránit (pokud neutrpěla kvalita látky právě vinou praní) je obarvení, ale opět obarvení speciální barvou na vlnu a hedvábí a ne za horka. Jinak hedvábí ztvrdne, zláme se a šaty jsou na vyhození a nepomohou ani všechny aviváže světa. Zkuste po obarvení a vymáchání ve studené vodě použít místo aviváže lžíci octa, zastabilizuje barvu, látky změknou a jsou zářivější a jemné, lepší než po použití aviváže.

Saxofon +4203/-1298

25.8.13 15:48

 

Jestli to praním nezmizelo, tak je to, myslím, nevratné. Ale koukla bych se po barvě, to by mohlo pomoci, ne? ;)

Chany +14968/-1557

25.8.13 13:54

 

to bude „zlomené“ a s tím, bohužel, nejde nic dělat

Moir +22736/-3653

25.8.13 19:31

 

Ten ocet doporučuji v každém případě. Máchám v něm / v roztoku s vodou - stačí pár lžic na umyvadlo vody/, skoro všechny barevné ručně prané věci. Zjasní se barva a změkčí se látka.

eva64 +1624/-1315

25.8.13 22:53

 

Doporučuji zakoupit ve výtvarných potřebách černou barvu na hedvábí a šaty přibarvit. Fixuje se zažehlením, což by látka měla snést. Kupte barvu kvalitní, která má dostatek pigmentu, abyste ji mohla lehce naředit vodou.

Martishka +903/-68

26.8.13 10:08

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek