Jak rozeznat teplé a studené barvy?

Vložit odpověď
lenkeena

9.10.13 13:14

Někdo nemá hudební sluch, mně chybí cit pro barvy

Pěkný den, měla bych dva dotazy (spíš okruhy dotazů) ohledně tzv. teplých a studených barev.

1. Jak poznám, je-li barva teplá nebo studená? Zřejmě pro to nemám cit, „kouknu a vidím“ u mě nefunguje. Na wikipedii jsem se dozvěděla jen to, že ty teplé obsahují žlutou a studené modrou. To mi ale v určení barev nepomáhá – třeba zelená se přeci míchá z modré a žluté, je tedy teplá, nebo studená? Má každá barva teplé i studené odstíny? Existuje například teplá šedá, studená oranžová apod.? A jak je to s bílou a černou?

2. Je pravda, že kombinace teplých a studených barev nevypadají dobře? Nebo se k sobě může hodit třeba teplý hnědý kabát a studené šedé boty?

 

Jestli to na první pohled nevidíte, určitě nesmutněte, nejste jediná. :-)

Teplost a studenost barev závisí na „teplotě“, kterou vydávají - jaký z nich máte dojem. Obecně neplatí, že např. hnědá je jen teplá a tmavě modrá jen studená a máte pravdu v tom, že každá barva má teplé i studené odstíny. Tj. ano, můžete najít i teplou šedou a studenou oranžovou. Dobře popsané mi to přijde např. na červené zde: http://www.supervizaz.net/…uden-odtiene.

Kromě teplých a studených existují ještě barvy neutrální (šedá, bílá, černá, tm. modrá atd.), které se dají kombinovat. Pozor ale u bílé, tam může být ještě kromě sněhově bílé, která se považuje za neutrální, třeba smetanová, slonová kost a další nuance, které už jsou lehce zabarvené do tepla nebo do studena (více a trochu přehnaně opět u Beaty Oravcové: http://www.supervizaz.net/…ch-%C5%A1iat).

Mixování teplých a studených odstínů navzájem se obecně nedoporučuje.

Jestli si nejste jistá, doporučuju zakoupit nějakou knihu a zkusit se do toho dostat. Je možné, že cvikem se Vám to povede.
https://www.modnipeklo.cz/…cenze-knihy/
http://www.supervizaz.net/…%C3%A9-barvy-

lenkeena: Odpověď mi pomohla, děkuji!

Martishka +904/-68

9.10.13 16:34

 

Zajimava otazka, nikdy jsem se nad tim tak vedecky nezamyslela :). Ale pokud „nekouknete a nevidite“, tak bude slozitejsi vysvetlit rozdil. Treba u te zelene podle me zalezi, jestli jde vic do zluta (travove zelena) nebo prave do toho modra (treba jako jehlici, do tyrkysova). Totez treba cervena jde bud vic do oranzova (tepla) nebo do fialova (studena). V cerne, bile, sede podle me neni obsazena zminena zluta a modra, tudiz jsou to podle me barvy neutralni (i kdyz u sede jsem trochu na vazkach). Kombinace teple/studene asi zalezi na barevnem typu cloveka a jeho schopnosti kombinovat. Mne treba teple barvy vylozene neslusi, takze je nenosim a tim padem ani nekombinuji.

Zebra33 +24105/-2179

9.10.13 16:25

 

Je to strašně složité a široké téma, tohle vás tu nikdo komplexně nenaučí.

A tohle je přesně o čem sem mluvil před nedávnem. Studené a teplé barvy VS typologie.

To co vám většina tady odpovídá, je typologie, ze které automaticky usuzuje, že zimní barvy jsou studené. NESMYSL.

Studené barvy jsou, jak řekla Judy24

modrá, zelená, fialová

teplé: červená, žlutá, oranžová
http://stylingscrapbook.files.wordpress.com/2012/03/warm-cool-color-wheel.jpgKaždá z nich má teplý odstín a to podle toho, na kterou stranu barevného spektra se přiklání. To zní nedělá teplou barvu, ale pouze „teplejší odstín studené“ nebo naopak.

Teplé a studené barvy se míchají normálně. Jedná se o harmonii barev. Je několik druhů harmonii ale základní jsou tři:

sousední barvy:
http://4.bp.blogspot.com/-sG_UugpRplk/UXFuNoViucI/AAAAAAAAAGM/nNq7yEmt6GQ/s1600/analogous+colors.jpg

Komplementární (jsou na opačné straně spektra, zde se právě míchá studená vs teplá a je to běžné)
http://copiccreations.files.wordpress.com/2011/02/color-wheel-complementary-colors.gif

triády (v módě se často využívají jen dvě barvy z triády. Např zelená-oranžová | modrá-žlutá)
http://www.luminous-landscape.com/articleImages/Triadic.jpg


černá bílá a šedá. Obecně se dá říct, že tyto barvy jsou absolutně neutrální. Nemají teplý nebo chladný odstín. Tyto barvy totiž odstín nemají. (Jsou zde vyjímky, ale nebudu vás tím zatěžovat, není to tak podstatné teď).Jinak bílou, šedou a černou, protože se jedná o barvy neutrální, můžete čistě teoreticky kombinovat s čímkoliv.

PRO MÍRNĚ POKROČILÉ:

Bohužel, ABY to nebylo zas tak jednoduché, móda zná ještě jednu „neutrální“ barvu, ke které kombinujete a tou je hnědá (to vychází z toho, že naše tělo je odstínem hnědé). Zde se dostáváme ke kombinaci podle doplňků a šperků. Oficiálně si to můžeme představit jako

ZLATOU VS STŘÍBRNOU

Pokud nosíte stříbrné prvky, budete mít šedé boty, černý pásek, šedou šálu a spíš budete ladit do těchto neutrálních tónů. Jsou vyjímky stříbrné a syté barvy, ale ve většině případlů se vše ubírá na sytosti. Stříbrná je chladná, přísná.

Oproti tomu zlatá je daleko sytější barva, budete mít hnědý pásek, hnědé boty, protože na nich vypadá nejlépe, samozřejmě k tomu můžete mít plnější teplejší barvy.

Pro zajímavost a pokud chcete zamachrovat na lidi s novým iPhonem :D I zlatá barva má naprosto neutrální, chladnou variantu na kterou se nevztahuje zlatá/stříbrná a je obojaká a tou je právě barva champagne

Přeji hezký večer, já du spát, dneska už mi z poraden bolí škeble :D

JMaravelo +6802/-2480

10.10.13 20:47

 

Trochu vyvrátím některé výše zmíněné příspěvky.

Teplá barva - žlutý tón, studená barva - modrý tón. Zelená je studená nebo teplá podle toho, zda obsahuje víc žluté nebo modré barvy.

Každá barva má teplé i studené odstíny, tedy i šedá, hnědá, bílá. Všechny barvy, kromě černé. Černá je prostě jen černá.

Jak poznat teplou nebo studenou? Barvu, o které si nejste jisté, jestli je teplá nebo studená, porovnejte s jasně studenou nebo jasně teplou barvou. V porovnání s jasně definovanou barvou se „vytáhnou“ buď tóny žluté nebo modré a poznat studený nebo teplý nádech barvy bude jednodušší.

Kombinace teplých a studených barev možná jdou, ale mně se moc nelíbí, tluče se to. Proto třeba ke studenému tónu pleti se nedoporučují teplé barvy vlasů. Dělalo by vás to staršími, s naoko nezdravou a problematickou pletí.

LenaD. +52/-8

24.10.18 20:00

 

1. Nám vždycky ve škole ukazovali takový ten kruh tří základních a tří sekundárních barev (viz. fotka), podle kterého platilo, že červená, oranžová a žlutá jsou teplé barvy a modrá, fialová a zelená studené. Jestli jsou teplé a studené odstíny u všech barev bych úplně neřekla, ale ta sekundární barva se podle mě dá vždycky kombinovat se svojí základní (zelená se žlutou, červená s fialovou atd.) bez toho, že by se to tlouklo kvůli studenosti nebo teplosti.
Bílá, černá i šedá jsou neutrální barvy, takže jdou +/- s čímkoliv, ale jejich teplejší nebo studenější odstíny určitě existují - taková champagne je třeba teplá verze bílé a klasická sněhová spíš studená.
2. Jak už jsem psala, podle mě studené odstíny s teplými klidně jdou a je to prostě jenom o citu; barev je prakticky stejné množství jako názorů na jejich kombinace. Mně osobně se zrovna šedá s hnědou hrozně příčí, ale sama se můžete podívat na outfit SweetLadyLolipop, který se tu obecně docela líbil nebo outfit tinice, které sem přikládám a rozmyslet si to sama.

Judy24 +24180/-2080

9.10.13 16:52

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek