Jak vyčistit kabát

twesik

10.10.14 08:50

Dobrý den,

prosím o radu. Koupila jsem si včera v sekáči zimní kabátek Zara tohoto složení 60% vlna, 30% polyester, 10% viskóza. Můžu kabát vyprat na nejnižší stupeň nebo raději dát do čistírny?
Díky za tipy :)
Hezký víkend


Reklama

 

Přidávám se, neriskuje to. Ale vyhnula bych se čistírnám v nákupních centrech. Onehdy jsem viděla reportáž skrytou kamerou. Obsluha tam vykládala, jak za vyčištění neručí, protože kabát je evidentně z Polska, nechala ostříhat zákaznici všechny knoflíky a vrátila jí pak kabát po „vyčištění“ ve stejném stavu, v jakém byl před tím. Stalo se mi přesně to samé, když si vzpomenu, jak jsem tam z kabátu z C&A stříhala knoflíky pod hrozbou, že kabát je přece z Polska a při jejich efektivním čištění, by se knoflíky mohly snad rozpustit nebo co… musím se sama sobě smát. Jestli znáte nějakou spolehlivou čistírnu, tak tam s ním.

twesik: Odpověď mi pomohla, děkuji!

VandaRybna +53166/-24757

10.10.14 09:52

 

Mám 6 kabátů, všechny mají podíl vlny nad 50%, jeden je i s podílem kašmíru. Všechny peru na program Vlna za studena, používám prášek na vlnu s lanolinem. Do pračky dávám vždy jen jeden kabát. Po vyprání pověsím kabát na ramínko s molitanovou vložkou proti otlakům a po uschnutí vykartáčuju.

Dělám to tak proto, že v Brně mám bohužel s čistírnami velmi neblahé zkušenosti. Co se týče kabátů - jednou mi kabát vrátili s roztrženou podšívkou, podruhé mi kabát vrátili zasmrádlý. V obou případech se jednalo o čistírnu Arbella, kde je to obtížné s reklamacemi, protože nemají vlastní provozovny, ale jen sběrny u malých živnostníků (často např. švadleny) a s reklamacemi mě odkazovali na vedení firmy, což je doszt nahoubelec, pokud člověk nevyřeší reklamaci přímo na místě. Kamarádka má zase neblahou zkušenost s čistírnou ve Vaňkovce, kam dávala po zimě 4 kabáty a má pocit, že na mě snad ani nesáhli (na jednom zůstal flek, který nakonec musela vyčistit sama a navíc všechny stále voněly po její vonavce).

skylor +2091/-341

11.10.14 22:30

 

Také hlasuji pro čistírnu a přidám se k Vandě v tom, že čistírnám v OC je lépe se vyhnout. Kamarádka do jedné dala úplně nový červený kabát ze Zary a vrátili jí ho špinavě růžový se slovy, že kabát byl nekvalitní a že za to oni nemohou ručit.

Amun +17658/-1279

10.10.14 10:49

 

To je přece jednoduché - řiďte se pokyny na cedulce, i kabát ze secondhandu ji snad má. Pokud je tam symbol přeškrtnuté vaničky, pak se prát v pračce (ani v ruce) nesmí. Do čistírny může, pokud je tam symbol chemického čištění (písmenko v kolečku), případně nápis „dry cleaning“.

Jinak test čistíren byl poměrně nedávno v Černých ovcích (http://www.ceskatelevize.cz/…80902/video/). A jestli si dobře pamatuji, tak tam čistírna z obchodního centra nedopadla úplně nejhůř, takže univerzální rada, kterým čistírnám se vyhnout, bohužel neexistuje.

kapka_v_moři +585/-126

10.10.14 12:02

 

Taky mám vlněný kabát, ale prát bych si ho netroufla. Raději ho dejte vyčistit, pokud možno tam, kde to skutečně umí. I v čistírně vám bohužel můžou oděv poničit.

aailyyn +7992/-1729

10.10.14 12:18

 

no, já bych teda kabát se sekáče bez čištění nenosila, spíš to mi přijde šílené, @Sobotka . Dejte ho do čistírny.

kayav +87179/-22732

11.10.14 17:18

 

Já si vlněné kabáty peru také doma a ještě se mi nestalo,abych ho zničila.Peru v pračce, na 30C, program vlna, přípravek Perwoll.Nechám uschnout na ramínku, během sušení uhlazuji , rovnám, takže po uschnutí nemusím ani žehlit.Zde v bazaru mám dva kabáty, které jsem tak taky prala a jsou jako nové.Peru i vlněné a kašmírové svetry stejným způsobem a pohoda.
S čístírnou mám špatné zkušenosti, odpárali mi štítky ze značkových věcí a jeden kabát byl ve stejném stavu jako předtím.

yourcandy +5813/-3155

13.10.14 10:28

 

Vlnene veci obecne do pracky nepatri, urcite cistirna! Kazdopadne diky vasemu prispevku jsem si uvedomila, ze musim dat dva kabaty taky vycistit, diky :)

madline +874/-228

11.10.14 17:21

 

Kabat urcite do cistiarne…neviem si predstavit ako by mohol vyzerat kabat po vyprati v pracke…

twesik: Odpověď mi pomohla, děkuji!

lubiky01 +443/-204

10.10.14 09:41

 

dávat kabát ze SEKÁČEdo čistírny mi vážně příjde šílené.
Pokud je to opravdu vlněný kabát, tak prát obvykle vůbec nepotřebuje. Pokud byl silně flekatý a špinavý, nemělas ho kupovat, to ho radši vyhoď. Šikovné ruce švadlenky se u nákupů v sekáči rozhodně uplatní, vyprat, vyžehlit a vyspravit se dá ledacos.

Postup:
1. pověsit na široký věšák a nechat venku pár dní vyvětrat
2. kartáčem překartáčovat fleky, měly by pustit, pokud ani to nepomůže, pak:
3. vrazit do pračky na studeno, a dát prací prášek na VLNU
4. pověsit na široký věšák, případně omotat ramínko ručníkem, at se neprotlačí.
5. ještě za vlhka žehlit, přes mokrou plínku, zevnitř!! Bude to stačit, rukávy kolikrát stačí napařit zvenku a srovnají se do tvaru. Lemy a okraje taky zevnitř, fazonu lehce! přežehlím z líce přes plínku, opatrně at se neprotlačí švy.

Vlna nezadržuje špínu a fleky, a srovnává se ráda do původního tvaru, není to akrylová žuchva z tesca, tak proč toho nevyužít.

Sobotka +73/-38

11.10.14 09:02

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Na předávání cen v pyžamu po dědečkovi

V Americe se uskutečnilo každoroční předávání cen Teen Choice... Celý článek


Reklama

Poslední článek:
Sepraná tílka, leginy a další hrůzy, které v létě nenosit

Autor: Admin Módnípeklo.cz

Proč mám tak ráda léto? Protože se do ulic dostanou konečně i... Celý článek


Reklama