Lze se "naučit" nakupovat oblečení? Jak?

Vložit odpověď
Draki

4.6.13 21:19

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na poněkud obecnější otázku, která je zároveň částečně osobní, ale velmi mě trápí.
Je možné se naučit chodit oblékaná módně, nebo na toněkdo prostě „nemá buňky“?
Abych to upřesnila: Denně koukám na spolužačky v několika částech oblečení (kalhoty, sladěný pásek, triko, vesta, šátek, módní brýle, …) a nestačím zírat. Dokážu si představit, že bych takové oblečení nosila. Ale jak ho nakoupit?
Jdu do obchodu, nakoupím kousky, které se mi líbí a doma je prostě nějak skombinuji. Kombinace znamená - triko a kalhoty, protože samozřejmě nedokážu už v obchodě zapřemýšlet nad tím, že bych něco s něčím skombinovala ve víc, než těchto dvou kusech. Mám asi 3 hezké outfity, které jsem si ale koupila tak, že jsem je viděla seskládané na figurýnách a koupila „komplet“.
Když zkouším u nakupovánmí přesně myslet na to, co s čím zkombinovat, nebo koupit nějaké doplňky, nějak si nedokážu tyto kombinace představit a koupím něco, co pak stejně nenosím, protože zjištím, že se to k ničemu nehodí.
Lze se nakupování oblečení nějak naučit? Na stylistku samozřejmě nemám, jediný kdo se mnou chodí nakupovat oblečení je matka a ta nakupuje stejně, jako já. Jaké jsou Vaše typy? Triky? Čím bych se měla řídit, pokud nemám vlastní intuici? Nebo jsem ztracený případ?
Závěrem: Vzhledem k tomu, že moderně se oblékat nedokážu (kvůlivýše popsanému „problému“), nalezla jsem si vlastní styl, který mi vyhovuje a lidé, kteří mě znají jej akceptují a často se jnim i líbí, protože mi prý sedí k povaze.(Originální šaty, sukně, „etnostyl“, občas gothic - k tomu není co kombinovat) Ale prostě se musím přiznat, že když pak vidím vrstevnice oblečené v rafinovaných modelech, mám chuť se jít zahrabat, protože vypadají dokonale. A co si budeme povídat - lidé, kteří se v módě orientují asi nebudou mít valné mínění o mých „modelech“… To byl mimochodem důvod, proč jsem se přihlásila na Módní peklo. Doufala jsem, že se zde o módě něco přiučím. Ale čím více se snažím, tím víse si myslím, že na to, jak již bylo řečeno, prostě „nemám mozek“.
Díky moc za odpověď a trpělivost při četbě dlouhé otázky.
Hezký zbytek večera,
Draki

Najdete v encyklopedii: Tabulka dámských velikostí

 

Pár tipů co mne napadá:

  1. zaměřte se na nějaké „své“ barvy – třeba základní trojice barev, co máte ráda a co k sobě sedí, když se jich budete držet při nákupu, je velká šance, že k ostatním věcem z této barevné škály budou sedět (nehledě na věci v neutrálních barvách – bílá, černá a šedá) a samozřejmě nereště jeden jediný konkrétní odstín, ale klidně mějte odstínů jedné barvy více (ne v jednu chvíli, to je trochu jiný extrém a pro něj je potřeba cit)
  1. zkusila jste nákupy s kamarádkou, ideálně takovou, co vás opravdu velmi dobře zná a zároveň umí být správně kritická? Taková kamarádka může vědět, co asi nosíte, tedy k čemu by se vám to hodilo, pokud by dotyčná měla cit pro módu, je to ještě větší plus
  1. nemáte kolem sebe nějakou správnou barbie? Nemyslím tím růžovou slečnu, ale slečnu, co oblečení a nakupování a vybírání hadříků baví a tak? Takovou většinou není problém k nakupování ukecat, možná by to s ní taky mohla být zajímavá zkušenost
  1. jak radí i soattní začněte s klasikou – černé kalhoty ne moc elegantní ani ne moc sportovní – k tomu budete moc vzít jak triko, tak košili, bílou jednoduchou košili bez ozdob (délka rukávů dle vaších prefenrencí či dle toho, co naleznete), sako (velmi oblíbené nude, černé nebo šedé,…), pokud jste odvážnější sáčko barevné v jedné z vámi preferovaných barev… pokud pořídíte i černou košili, máte už 2 outfity, pak stačí doplňovat – sukně, jak dlouhá, tak krátká, pouzdrová či jiná… A stavíte to na sebe jak pyramidu
  1. Máte-li mobil a máte-li problém s tím, že nevíte co přesně máte v šatníku – nafoťte si alespoň základní kousky, barevnost nebude stoprocentní, ale při pohledu na fotku se vám daný kousek přesněji vybaví a vy na nákupu nebbudete muset tolik lovit v paměti

Jinak k vašemu dotazu, myslím, že jsou opravdu lidé, co vidí, co vypadá hezky a co ne, ale kombinování jim nejde… Kombinování během nákupů jenom v hlavě je navíc ještě těžší… tak si tím nelamte tolik hlavu a zkuste si nějak pomoct, třeba právě těmi fotkami v mobilu ;)

Enefa +1341/-184

5.6.13 00:17

 

Ještě přidám radu, která tu není:

  1. „opisujte“, ale s rozvahou.


Dívejte se na to, co mají na sobě holky podobného typu, jako jste vy. Nemá smysl napodobovat styl vysoké hubené blondýny s postavou trojúhelníku když jste malá černovláska s hruškou. Ale když jdete po ulici, dívejte se po holkách, které jsou tak trošku vaším zrcadlem a na nich si vybírejte, co byste mohla…

  1. Fotky v mobilu jsou dobrým pomocníkem - ale klidně se vyfoťte i ve zkoušeném oblečení, u kterého váháte a pak to zvažte v klidu nebo s někým konzultujte.
  2. Nakupujte s chladnou hlavou, každý kousek zvažte - jinak budete mít plnou skříň, ale dvě věci k sobě nenajdete.


Jinak souhlas - téma na diskusi.

andano +15146/-715

5.6.13 01:05

 

Myslím, že Vaše otázka je spíše tématem do diskuze, ale nevadí ;-) … neházejte flintu do žita, myslím, že chápu, bo jsem na tom občas stejně. Doporučuji Vám tedy začít jednoduše: kupte pár tzv. nadčasových kousků do šatníku, prostě vecí, které jsou kvalitní, jednoduché a snadno kombinovatelné,jako jsou např. jednoduché sáčko, jednobarevná kvalitní trička, rolák, kalhoty rovného sřihu atd… a pak už můžete přidávat vždy třeba něco „divočejšíhoů, barevného, sezonního. Stejně je to i s doplňky a botami. prostě mít v záloze "top“ ligu, která je kombnovatelná s vícero modely. Nebo si k nakupování vezměte kamarádku, která na to dle Vás buňky má. Hodně štestí! ..a nevzdávejte to;-)

Atrofie +6226/-1528

4.6.13 21:29

 

Rozhodně v tom nejste sama.
Ty mraky dotazů typu „Koupila jsem si šedé šaty a nevím jak je nosit..“ o tom tady svědčí dost výmluvně.
Souhlasím ale s Atrofií. Sedněte si, sepište základ šatníku - sukně sako, kostým, kalhoty apod., zvolte si barvu hlavní, která vám sedí a kterou máte ráda a vyberte si barvy, které budete mít na doplňcích a začněte podle toho barevného schématu nakupovat.
A pak každou věc, kterou budtete chtít koupit, budete posuzovat, jestli se hodí k tomu ostatnímu.
Má dcera se obléká do černé, šedé, bélé a nude.. Jiné barvy namá ráda. A tak se jí vždycky všechno hodí ke všemu.
Já si před každou koupí představuji, co z věcí doma s tím budu nosit. Když mi nic nesedí, nekoupím.

Naučit se kombinovat barvy asi moc nejde, když je člověk „necítí“ Může jen opakovat to, co už někde viděl.
Nebo se domluvte s nějakou kamarádkou, ať vám pomůže vytvořit šatník.
Hledejte na modních stránkách .. o koupi se raďte a choďte nakupovat s kamarádkami :-)

Dadoo +128765/-24838

4.6.13 22:13

 

Naučit nakupovat se můžete, ale pokud vám bude chybět cit, tak to bude taková „umělá“ činnost a asi to pak bude i vidět na výsledku… nakupujte a oblékejte se především tak, abyste se vy sama cítila dobře, zkrátka nechodit „proti vlastní podstatě“ :-)

corrigan +16866/-9380

5.6.13 11:00

 

Podľa mňa sa dá naučiť všetko, výber oblečenia nie je výnimkou. Ja by som v tomto nepodcenila domácu prípravu, viackrát sa tu objavili rady tipu: „skúste nájsť tie "svoje"" farby a typ postavy“. Na toto je skvelý blog Beaty Oravcovej Okrem farebnej typologie tam má aj štylistické články. Tu na pekle by som ešte odporučila tento článok

Potom by som odporučila preskúmať vlastnú skriňu a skúsiť sa zamyslieť nad tým, či by som si vedela predstaviť niečo, čo by sa hodilo k čo najviac kusom „bez páru“ a potom preskúmať ponuku obľúbených obchodov na internete. Tu treba povedať, že väčšina obchodov nemá svoju českú stránku, takže odporúčam nájsť cez google nejaku inu europsku (napr Promod alebo Camaieu ) Veľa krát sa tam dajú viedieť figurínové kombinácie, odporúčania, čo sa k čomu hodí a hlavne sa človek nemusí rozhodnúť hned a môže si to pekne premyslieť bez toho, aby zakaždým všetko skúšal v obchode. Takto si môžete vybrať zopár favoritov (bohužiaľ to nefunguje úplne na 100%, pretože sa k nám občas dostane len časť danej kolekcie), ktoré si potom vyskúšate v obchode. Pri tomto pred-výbere ale zabúdať na tvar postavy a vlastnú farebnosť. Mne sa napríklad veľmi páčia také tie krátke éterické šaty, bohužiaľ v nich ale vyzerám ako tehotná, takže v reále uprednotňujem tie, čo zvýrazňujú pás a vyzerá to oveľa lepšie. Na samotný nákup by som si tiež zobrala so sebou dané kusy oblečenia, aby som videla, či sa to skutočne k sebe hodí.

A za veľmi dobrý tip považujem ten od Enefy - skúste nájsť niekoho, vo svojom okolí, koho baví nakupovať. Takáto osoba vás dokáže zatiahnuť do toho správneho obchodu, v ktorom by sa mohlo nachádzať oblečenie podľa vašich predstáv, a do 10 minút vám donesie niekoľko kusov na vyskúšanie.

Určite nie ste stratený prípad a ako som už napísala vyššie, všetko sa dá naučiť. Chce to možno trocha času, ale želám vám veľa šťastia a verím, že výsledok vášho úsilia bude stáť za to :)

billie +4192/-639

5.6.13 11:06

 

Jestli je vám mezi patnácti a dvaceti, tak skoro určitě oblékání do budoucna vypilujete. Základem je, abyste se cítila jistě. Nemá smysl si kupovat oranžové květované šaty, když oranžovou nenosíte a šaty už vůbec ne. Jenom proto, že šaty jsou hezké nebo že je měla kamarádka. Volte neutrální barvy. Černá, šedá, hnědá, bílá. Základní kousky jako kalhoty, sukni, košili, možná sako. K tomu se pak dá vzít cokoli, dokonce i gothic styl. Nějaké preference asi máte, tak bych to nezatracovala, ale postavte šatník na neutrálních kouscích, které pak můžete doplnit. K šedé sukni etno halenku se zajímavým vzorem třeba. Přemýšlejte současně o tom, co nosíte. Nenosíte sukně? Nenuťte se do nich. Milujete podpatky? Tak jedny černé lodičky určitě užijete. Máte nějakou oblíbenou barvu? Třeba červenou? Zkuste se na ni podívat kriticky, sluší vám? Tak si kupte červené tričko.

aailyyn +8057/-1745

5.6.13 13:59

 

Nechci být negativní, ale asi holt nemáte talent. Zamyslete se, jestli se nad to nechcete povznést s tim, že móda není tak důležitá a vykašlat se na to. Takže ano, chodit si hezky oblečená, ale nebýt módní diva. Já jsem to tak taky udělala, takže hezké halenky a tmavé džíny. Nejdřív mě to trápilo, ale smířila jsem se s tím. Měla jsem nával snaživosti, ale skutečně, když se nad tím zamyslíte, není to tak důležité.
Jinak naučit se dá leccos, otázkou je, jestli je to pro vás skutečně tak stěžejní, abyste se tím trápila.

rajka.kajka +482/-177

5.6.13 21:15

 

Jsem podobný případ.
Mně se zatím nejlépe osvědčilo opisovat, opisovat a opisovat. Sleduju outfity tady na Pekle, na Pinterestu - ten je vůbec výborný, protože si tam člověk může vytvořit vlastní obrázkovou „nástěnku“ ke které se může opakovaně vracet a odpozorovávat, co dává outfitům ten správný šmrnc.
Taky není od věci vyhledat si nějaké blogy s praktickými radami typu „před - po“. Třeba zde: http://www.puttingmetogether.com/…-part-1.html
Tak se člověk časem naučí sám sestavit líbivé kombinace, protože už to zkrátka někde zahlédnul…

lkovacic +34/-4

13.6.13 13:05

 

zaujímavá otázka, naozaj skôr do diskusie. Ja si častokrát v obchode niečo vyhliadnem, a doma si rozmyslím, či to naozaj chcem a potrebujem. A na druhý deň sa po to vrátim. Častokrát si ráno poviem, že to bola pekná blbosť. Alebo si to normálne kúpim, doma vyskúšam a prípadne vrátim. Ono by sa to malo časom vykryštalizovať.

katkarinka +11153/-4344

4.6.13 21:49

 

Být Vámi, tak si na dobrou stylistku našetřím. Můj koníček je pomáhat kamarádkám s oblíkáním, líčením, hubnutím a z celkem nenápadných holek jsou totální kočky. Ona ta móda není zdaleka tak povrchní, souvisí to s Vaším vnímáním sama sebe, podle mě je vzhled hodně důležitý a stojí za pozornost. S buňkama máte asi pravdu, buď to máte, nebo ne. Já vždycky trpim, když vidim někoho blbě oblečenýho a nejradši bych ho/jí převlíkla. Zkuste si vyhlídnout třeba nějakou Vám sympatickou herečku a její vzhled trochu napodobit. Držím palce a hlavně to nevzdávejte, to nesmíte;-)!

Elizabeth0 +1530/-862

6.6.13 20:59

 

Da sa to, ziadna vseobecna rada vsak, obavam sa, neexistuje. Kazdopadne myslim si, ze v tejto diskusii by vam mohli uzivatelky celkom dobre poradit.

kappa +3258/-1131

5.6.13 15:21

 

To, že jste sem napsala, znamená, že jdete správným směrem. A i když stylistka asi nebudete, máte šanci se vypracovat k vyšší úrovni oblékání. Shrnu: vybrat si základní oblíbenou barvu, co vám sluší a pak se dívat, kopírovat, radit se a přemýšlet. Nekupovat bez rozmyslu, co je levné, co je zrovna in, co mají kámošky či „celebrity“. Určitě se vám to podaří.

Zoe +2709/-400

6.6.13 10:49

 

Jestli Vás to fakt trápí, můžete se obrátit na odborníky, kteří Vám poradí, jak si sestavit základní šatník, co s čím kombinovat a doporučí Vám styl a barvy, které Vám budou slušet a budou osobité (nekopírovat někoho jiného). Pak už Vám to půjde líp.
Ale není smyslem dělat z někoho odborníka, když to není jeho parketa. I mistr tesař se utne - viz když módní policie vychytá i modelky a osobnosti ze swowbusinessu, které k tomu mají blíž. Jestli budete chtít poradit, dám Vám kontakt na sympatickou konzultantku, která vede kurzy o image a stylu nebo dělá osobní poradenství, asistuje i u nákupů oblečení a doplňků, probere s Vámi šatník apod.

AgeMiddle +1590/-592

6.6.13 15:25

 

pokud vám ještě není 20, tak máte ideální čas experimentovat a leccos vám projde. jenom doplním, že docela fajn je i prolistovat nějaké módní časopisy - a mně se docela osvědčila i burda. nejlíp projít víc čísel -ony se ty střihy docela opakují, navíc tam občas i připíšou, na které postavě to vypadá nejlíp…prostě to nakoukat. docela pěkná knížka je „Image ženy“, je tam teda hlavně co podle postavy a barevného typu. takže než si vytvoříte styl, ve kterém vám bude nejlíp, můžete se díky tomu vyhnout aspoň úplným omylům;)

z maloměsta +622/-169

5.6.13 15:27

 

Asi bych se zaměřila na basic šatník, sáčko v černé a třeba i jiné barvě, tmavé formální kalhoty, nějaké slimky třeba, snad bude léto, tak i šaty, sukni, kabelku atd. a pak když budete bloumat po obchodech, tak třeba uvidíte hezké triko, košili nebo pásek, který se Vám vlastně hodí pod sako, ale unosíte ho i k sukni a slimkám. Také beru v obchodě, to co se mi líbí a pak to kombunuji až doma, v obchodě tohle vůbec neřeším.

NellieLovett +29710/-5496

5.6.13 20:19

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek