Údržba šatů z hedvábného šifonu

Vložit odpověď
Hupetra

24.5.12 14:18

Prosím o radu: Koupila jsem si v internetovém sekáčku nádherné šaty, černé barvy. Podšívka je polyester, navrch hedvábný šifon. Dle článku o hedvábí Ada nedoporučuje tento materiál prát ani ruce ve studené vodě, tak jsem se chtěla zeptat, zda s tím máte někdo praktickou zkušenost, nebo zda je opravdu nejlepší je dávat do čistírny. Bohužel se na šatech nenajde kousek materiálu navíc pro otestování :-(. Koupila jsem si je na návštěvy divadla a jiných splečenských událostí, tak by frekvence nošení neměla být vysoká, ale chci si je užít, a ne zničit při prvním praní…Děkuji moc za rady.

Najdete v encyklopedii: Černá barva

 

Z hedvábného šifonu se běžně dělají lehounké šátky a ty se prát dají. Šifonovou metráž peru běžně ještě před stříháním, protože ji máchám v aviváži. Když šiji svatební šaty z více vrstev šifonu, tak silně elektrizuje. Pomůže jen aviváž.
Problém s jemným hedvábím je ten, že někdy jde velmi špatně rozlišit šifon od krepu nebo žoržetu. Tyto tkaniny se namočením „zmenší“, zkrepovatí. Žehlením se opět narovnají, ale je to pracné, u nabírání látky nejde rozžehlit do hladka a vůbec je s tím práce!
Dost se podivuji, že pod hedvábí dal výrobce pes podšívku, ale je to bohužel častá praxe.
Navrhuji malý okraj šatů namočit /opravdu jen kousek/ a vyžehlit středně teplou žehličkou. Když se nic nestane, je možné šaty v ruce vyprat ve vlažné vodě.

Linie +19645/-3301

24.5.12 22:01

 

Šaty z hedvábného šifonu jsem vyprala ve vlažné vodě a potvrzuji, že ten šifon se opravdu trochu srazil a zkrepovatěl. Protože to jsou ale spíš takové " šaty plážovky" s bavlněnou podšívkou , tak jsem to moc neřešila. Pokud si těch svých považuješ, tak doporučuju čistírnu. Jiné moje hedvábné čistírnu bez úhony přežily. Ale raději bych to s tím čištěním moc nepřeháněla. To není šmudlinkovství, hedvábí se každým čištěním prostě trochu ničí. To je fakt. Tvoje šaty jsou černé, tam bude největší problém skvrny od antiperspirantu ( i ten nešpiníci špiní), ty bych se snažila odstranit lokálně. Hedvábí má tu skvělou vlastnost, že nepohlcuje pachy. Ta polyesterová podšívka tuhle vlastnost samozřejmě dost devalvuje. Proboha, proč tam nedali acetátovou podšívku. Hedvábnou bych nečekala, tu dávají jen luxusnější značky.

NISHTA +460/-168

31.5.12 15:46

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek