Zakládání okraje kolové sukně

Vložit odpověď
Jituliina

6.5.12 20:07

Ahoj holky, potřebovala bych, jako úplný začátečník poradit. Ušila jsem si takovou pěknou sukni po kolena, kolovou. Celkem mi bylo všechno jasné, ale na co nepříjemného jsem narazila - zakádání toho okraje. Tím, že je to šití do kruhu se mi ta látka všelijak hrnula. Poradila byste mi některá, jak se s takovým okrajem vypořádat? Zakládala jsem to nadvakrát a špendlila, ale stejně se to ošklivě hrnulo. Mimochodem sukně je z takové mírně pružné splývavé umělotiny. Tak předem díky za rady :)

Najdete v encyklopedii: Příležitosti

 

nenapadá mě nic lepšího než to celé založit v ruce, používá se takový zpětný křížkový steh, kterým se z rubu zachytává zahnutý lem k látce

motiva +1352/-285

7.5.12 00:14

 

Kolovou sukni nejlépe lemovat šikmým proužkem lze běžně koupit v galanterii v příslušné barvě. Na okraj sukně přišít na stroji, přišívá se líc k líci, potom zažehlit do rubu a hezky žehličkou vyhladit. Poté nejlépe ručně přišít, tzv. neviditelným stehem. Je to sice ohromná piplačka, protože přišíváte ručně několik metrů šikmého proužku, ale vyplatí se. Nic se nehrne, vypadá to dobře i z rubu. A pocit satisfakce z dobře odvedené práce je k nezaplacení :) .

matka pluku +256/-22

8.5.12 20:47

 

Souhlasím, u elegantní sukně v ruce. Je možné lemovat i šikmým páskem nebo úzkým overlockem.

Linie +19645/-3301

7.5.12 08:38

 

Když jsem šila dcerám dlouhé kolové sukně, tak v návodu byl tento postup: podle střihu na sukni se vystřihne 5 cm vysoký spodní lem, vznikne takový dlouhý oblouk, který má příslušnou délku spodního obvodu sukně. Přišije se z líce na sukni, švový přídavek se sestřihne na 7 mm, nastříhají se v něm hustě trojúhelníčky až téměř ke švu, lem se obrátí do rubu, zažehlí a z rubu buď skrytě přišije nebo naopak viditelně přišije z líce, záleží od toho, co je žádoucí. U tohoto způsobu se okraj vlnit nebude, bude hladký, navíc ten lem sukni trochu dole zatíží, takže bude hezky držet tvar, možná se to víc hodí na dlouhé saténové slavnostní sukně. Moje dcery to měly na šaty na svatbu jako družičky a ty lemy měly asi 10 metrů u každé, skoro jsem přišla o nervy :-).
Způsob toho vlnitého okraje je taky hezký, ale hodí se spíš na lehkou šifónovou sukni.

Henri1 +262/-66

9.5.12 11:08

 

Anebo zahnout jen jednou a sit z lice hustym cikcakem. Pri siti latku hodne napinat. Pak vysivacimi nuzkami opatrne z rubu odstrihnout prebytek zalozky podel svu. Udela to takovy zvlneny efekt.

DanielaS +66329/-3643

7.5.12 14:13

 

Moje černá kolová z elastické umělotiny je ušitá i založená podle návodu z tohoto odkazu:
http://grosgrainfabulous.blogspot.de/…veritas.html
Založení okraje je až dole.

Jen pásek mám rovný, sukni o kousek delší a při zakládání jsem ji jen zaentlovala (nemám overlock, jen cik cak steh), pečlivě sežehlila a pak z líce v kraji prošila. Není to skoro vidět, nikde se nic nekroutí ani nehrne.

Katio +2113/-453

8.5.12 23:09

 

Resim stejny problem, hlavne u satenu a sifonu je to pekne hnusne… takze diky vsem zde za rady a rada si poctu i nejakou novou ;)

Putzi +37/-14

3.2.17 15:09

Pro vložení odpovědi se prosím zaregistrujte nebo přihlaste.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek