Tanec mezi botama: Knížepánovy bačkory a hadí sandále

06.08.16 | autor Andrea

S nabídkou bot je to u nás často k pláči. Až je vám líto jak materiálu, který na to veledílo padne, tak taiwanského dítěte, které se s tím za almužnu dělá. Naštěstí se ale najdou i kousky, díky kterým těch pár náročnějších zákazníků nemusí chodit naboso.

S věkem jsem začala být náročná na boty. Moje (už tak sportem poznamenaná) kolena poznají, že ta třímilimetrová plastová podrážka velkou službu neudělá. A za druhé mě každoroční hon na vhodné boty unavuje.

Zodpovědně jsem se vypravila koupit boty podle tří obyčejných kritérií: vzhled, pohodlnost a cena.

Tak nějak jsem tušila, že budu muset přihodit o nějakou tu korunu navíc než za ty šlupky na jednu sezónu. Na oplátku jsem naivně očekávala, že se za tu cenu dočkám alespoň vyšší kvality a lepšího zpracování. Jenže to jsem se spletla.

SMĚSICE Z HUMANICU

Klidně mě označte za přízemní a bez špetky pochopení k extravaganci, ale za tyhle boty by se nemusel stydět ani knížepán Schwarzenberg na zámku. Kdyby aspoň byly tak pohodlné, když už vypadají jako bačkory. Jenže noha se mi po nazutí nerovnoměrně propadla do pěticentimetrové podrážky. Kombinace rádoby sametu, obří spony a gumy mě pobavila. Cedulka 1399,– už tolik ne.

Byly by to docela hezké zdravotní boty, jenže zákonitě musí přijít nějaký „umělec“, který nudně bílé boty zkrášlí hnědou kytkou a dírami. A díky němu pak končí s červenou visačkou ve výprodeji. Nejedná se o čiré peklo, spíš je mi z toho tak nějak smutno.

A pak jsem narazila na sandálky řady Never too hot (nikdy příliš sexy). S těmito botami určitě ne. Že byste za ně 700,– nedala? Někdo jo. Ne že by mě to u někoho s takovou taškou překvapilo. Oceňuju ale pokus o sladění.

Jak já miluji slevy! Vyloženě si užívám zaplatit za klenbu deformující placku z nekvalitního materiálu pohých 900,–. Mimochodem ten růžový maskáčový vzor už nás asi neopustí nikdy, že?

 www.humanic.net www.humanic.net

A nebo ještě trochu přitlačíte a za 1300,– zakoupíte luxusní imitaci hadí kůže s množstvím křivě posazených kamínků. Nejde mi ani tak o to, jak boty vypadají, jako spíš o jejich zpracování. Když už někdo prodává boty v původní ceně 1700,–, přála bych si, aby vypadaly jinak než ty šlupky, co jsem dřív kupovala za 300,– v CCC.

 www.humanic.net www.humanic.net

Každý rok najdete nějaké gladiátorky ve slevách, bez ohledu na to, jestli jsou z pravé kůže nebo koženky. Ti chytřejší je tam nechají. Jiné ale tlak červené slevové cedulky a touha stát se antickou bohyní zválcuje. Nakonec to buď někde odstává, nebo se vám z lýtek stanou ionské sloupy. V horším případě dopadnete jako krůtí rolka.

ALDO, PROČ?

Měla jsem Aldo ráda a nevím, jestli mám jen smůlu na špatně vybrané kousky, anebo kvalita zboží opravdu tak znatelně klesla. Třeba tenhle úlovek ve stylu „sportovní elegance“. Bohužel už neměli mou velikost a nemohla jsem je pro vaše potěšení na noze zvěčnit. Dělá mi radost, že jdou takové nádhery na odbyt. Opravdu moc…

Musím s pravdou ven. Nesnáším hadí vzor. Nesnáším ho na kabelkách, na botách, na všem.
Takže hned jak se mi v zorném úhlu objevily tyhle boty, chystala jsem obuvní popravu. S nespokojeností jsem musela uznat, že na nohou vypadají celkem dobře. Pocit satisfakce se dostavil, když jsem zjistila, že se rozpadají už v obchodě. Nešlo jen o smolný pár na mých nohou. Totéž se dělo u dalších čtyř párů v polici.

Nejsem sama moc náročná? Prostě mi vadí placky, které se ani nesnaží podpořit klenbu. Chybí jim změkčení podrážky i kvalitnější podpatek, přesto stojí 1500,–. Kolik tedy musím za boty dát, aby byly hezké a dalo dalo se v nich chodit?

Naděje existuje.

MALÁ VELKÁ VÍTĚZSTVÍ

U Bati jsou k dostání jednoduché sandálky za původní cenu 1300,–, ve slevě za 999,–. Mají tvarovanou klenbu, vyšší podrážku, kožené provedení a měkké prodyšné polstrování. Žádné hogo-fogo, ale tak nějak mi ta baťovská jednoduchost po té záplavě kamínků a cingrlátek udělala radost.

Z mého pohledu jsou boty pohodlné, kvalitní, elegantní a za přijatelnou cenu. Takže jestli ve městě zase potkám nějakou Jarmilu v letních šatičkách a s trekovými sandály, protože „je to pohodlný“, asi ji vyzuji.

I v CCC se dají najít kousky, které potěší. Například tyto bílo-stříbrné sandálky s bílým koženým páskem a silnější podrážkou za 690,–. Díky změkčenému koženému polstrování se noha v botě tolik nepotí a neklouže. Stříbrný pásek pochází z nějaké jemné umělotiny a pravděpodobně dlouho nevydrží, ale boty se nosí příjemně. A stojí o polovinu méně než hadí placky z Humanicu.

V obchodě Ecco už se u pokladny trochu prohnete. Baleríny tu stojí kolem 2000-2500,–. Jsou kožené, se změkčenou patou, prodyšné a celkově příjemné. A když si vzpomenu na růžový maskáč za tisícovku, nemám pocit, že by šlo o vesmírnou cenu.

Teprve nedávno jsem v Praze na Smíchově objevila Wojas. Většina jejich bot má podporu klenby a kvalitní podrážku. Jsou hodně podobné sandálkům u Bati. Kdybych neměla křivé prsty, které obzvlášť v žabkách nejsou úplně vzhledné, vzala bych je.

www.wojas.czwww.wojas.cz

Taky jste našli v obchodě nějakou pekelnost? A kde mají hezké boty za rozumnou cenu? Dejte mi vědět pod článkem.

Autor

Andrea

Andrea miluje módu, fotografování, zdravý životní styl a sport. Ráda hledá inspiraci a zaměřuje se na propojení vkusu a funkčnosti všedního i sportovního oblečení.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Okresní peklíčko

Autor: Ada

Mám rodiče v nejmenovaném okresním městečku ve středních Čechách a... Celý článek

Oblečení, které by se nemělo vyrábět ve větších velikostech

Autor: Andrea

Nepíšu článek, abych zesměšňovala tlusté lidi, ať si každej nosí co... Celý článek