Krajka

14.04.15 | autor Ada

Líbí se vám krajky? Ne, špatná otázka: znáte někoho, komu by se NELÍBILY krajky? Tento krásný materiál má dlouhou historii a mnoho podob, a ačkoli dnešní strojová výroba a poptávka po nízké ceně jej poněkud devalvovaly, přetrvalo na druhé straně i mnoho původních náročných metod.

krajkav.jpg

Když se řekne krajka, nejspíš si představíte šaty s krajkovou vrstvou na kontrastní podšívce, úzkou krajkovou metráž z galanterie nebo paličkovaný obrázek. Jednoduchá strojová krajka se dá koupit za pár korun, cena těch lepších se počítá na tisíce. Ruční krajky se už dnes prakticky nevyrábějí, s výjimkou drobné metráže nebo pro potřeby haute couture. Když si ale kupujete krajku, víte, jaký je její původ?

Kdy vlastně vznikla první krajka? Odpověď na tuto otázku záleží na tom, co budeme považovat za krajku. Historikové umisťují vznik první „opravdové“ krajky na konec 15. století, ale už ve starověku byly známy techniky jako síťování, drhání a pletení na krosienkách, jimiž se vyráběly dekorativní součástky oděvu. Na obrazech ze 14. století lze najít ozdoby, které připomínají frivolitky, krajce se také podobají výšivky na síťce (filetová krajka) a tylu. Některé techniky jsou překvapivě mladé, například irská háčkovaná krajka vznikla až v polovině 19. století.

Šitá krajka

Šitá krajka drží historické prvenství, nejspíš proto, že její princip je v podstatě jednoduchý, odvozený od výšivky – jen se nevyšívá na látce. Proto se také první šitá krajka jmenuje punto in aria, doslova „steh ve vzduchu“. Mezistupněm mezi výšivkou a punto in aria je retičela, která se vytvářela na látce jejím „prolamováním“ - vytahováním a sešíváním vláken.

Retičela z Itálie, vyrobená cca v letech 1580-1620:

foto V foto V

Punto in aria z Itálie, vyrobená cca v letech 1600-1620:

foto National Gallery of Victoria, Melbourne, zdroj: http://www.abc.net.au/reslib/201007/r604228_3950938.jpgfoto National Gallery of Victoria, Melbourne, zdroj: http://www.abc.net.au/…_3950938.jpg

Britská panovnice Alžběta I. má na portrétu z roku 1588 límec lemovaný retičelou:

Portrét královny Alžběty, National Portrait Gallery London, zdroj: http://images.npg.org.uk/800_800/7/7/mw02077.jpgPortrét královny Alžběty, National Portrait Gallery London, zdroj: http://images.npg.org.uk/…/mw02077.jpg

Královnou mezi šitými krajkami bývá nazývaná krajka alençonská. Vznikla ve francouzském Alençonu v jižní Normandii (mnoho krajek se jmenuje podle místa vzniku). V první polovině 17. století se zde začala vyrábět krajka v benátském stylu pro francouzský královský dvůr, aby se nemusela dovážet z Itálie a tak se ušetřily peníze. Alençonští krajkáři si benátské techniky modifikovali a také přizpůsobili měnící se módě. Výsledkem jsou překrásné krajky plné křivek a složitých motivů.

Alençonská krajka z roku 1867. Půdice, která připomíná tyl, je také šitá ručně, očko po očku.

foto Vfoto V

Alençonská krajka je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a v Alençonu má své muzeum i středisko, kde se pořádají kurzy a krajkářské umění udržuje živé. Tato krajka je velmi náročná na výrobu, na 1 cm2 potřebujete několik hodin a od toho se odvíjí i cena. To ostatně platí pro všechny šité krajky. Kdybyste si to chtěli vyzkoušet, můžete, na internetu je spousta návodů (hledejte needle lace).

Za zmínku ještě stojí point de venise - benátská krajka -, která se podobá paličkovaným gipýrským krajkám (viz níže) a dnes se prodává její strojová verze, často v podobě tvarovaných jednotlivých motivů určených např. na ozdobení svatebních šatů.

z pařížské výstavy krajek, zdroj: http://chambredescouleurs.france-i.com/wp-content/uploads/2011/02/11021_m083.gifz pařížské výstavy krajek, zdroj: http://chambredescouleurs.france-i.com/…021_m083.gif

Pod pojmem „alençonská“ krajka někdy v obchodech najdete krajku s jednotlivými motivy obšitými šňůrkou, která napodobuje výrazné kontury původních šitých ornamentů.

zdroj: http://bandjfabrics.com/fabric/alenç-lace-77zdroj: http://bandjfabrics.com/fabric/alenç-lace-77

Paličkovaná krajka

Paličkování je technika, která vypadá ve srovnání se šitím složitě - místo jedné jehly máte desítky paliček, s nimiž je nutno složitě kroutit a všelijak je přehazovat - výroba je však méně časově náročná než u šité krajky. Krajkářky, které paličkují, dnes vyrábějí obvykle drobnou metráž, krajkové obrazy či textilní šperky, ale dřív se touto technikou vytvářely velké kusy krajkových látek.

Paličkované krajky mohou mít plochu vyplněnou půdicí, nebo jsou motivy pospojované pouze volně jednotlivými spojkami. Ty druhé se souhrnně označují jako gipýrské. Slovem „guipure“ se dříve označovala kontura, která lemovala jednotlivé motivy.

Jednou z prvních gipýrských krajek je krajka janovská, která se začala vyrábět v 16. století v italském Janově. Byly pro ni typické drobné lístečky, kterými byla tvořena. Stylem se podobala italským renesančním šitým krajkám. Dalšími známými krajkami jsou maltézská nebo clunská. Strojové napodobeniny gipýrských krajek jsou dnes běžně k dostání.

Gipýrské krajky z obchodů Marlen a Sartor:

z obchodu Marlen, zdroj: http://marlen.cz/plasticky-vzor/3648-efektni-huba-krajka-motiv-kvety-bila.htmlz obchodu Marlen, zdroj: http://marlen.cz/…ty-bila.html

z obchodu Sartor, zdroj: http://www.sartor.cz/krajky/1557-benatska-krajka-isabelle-bila.htmlz obchodu Sartor, zdroj: http://www.sartor.cz/…le-bila.html

Někdy se tato krajka také označuje jako „hrubá krajka“, „plastická krajka“ nebo „benátská krajka“, i když ta původně patří mezi krajky šité. Když budete tuto krajku hledat, musíte vyzkoušet všechny názvy, protože v obchodech nemají v názvosloví jasno (nebo mají, ale právem se obávají, že zákazníci ne).

Strojová benátská krajka (anglicky „venise/venice lace“) v podobě symetrických motivů z obchodu na eBay:

zdroj: http://www.ebay.co.uk/itm/1-Pair-Mirror-Flower-Motif-Sewing-Applique-Off-White-Fabric-Venise-Lace-Trim-/111186575175?pt=LH_DefaultDomain_3zdroj: http://www.ebay.co.uk/…111186575175?…

Gipýrská krajka je momentálně velký trend, mnoho návrhářů ji má v kolekcích na tento i příští rok. Tyto šaty jsou z kolekce Monique Lhuillier na příští podzim:

<img src=„https://images.modnipeklo.cz/i/images/800/1/94195-monique-lhuilier-aw-2015-zdroj-http-mediastylecomimagefashion-showsfall-2015-ready-to-wearn.jpg?3“ alt=„Monique Lhuilier AW 2015, zdroj http://media.style.com/image/fashion-shows/fall-2015-ready-to-wear/new-york/monique-lhuillier/collection/1366/2048/MARC0056.jpg:http://media.style.com/…MARC0056.jpg a http://media.style.com/…ue-lhuillier“ />Monique Lhuilier AW 2015, zdroj http://media.style.com/image/fashion-shows/fall-2015-ready-to-wear/new-york/monique-lhuillier/collection/1366/2048/MARC0056.jpg:http://media.style.com/…MARC0056.jpghttp://media.style.com/…ue-lhuillier

Z krajek s vyplněným pozadím určitě znáte chantillskou, pojmenovanou podle francouzského města Chantilly, kde se v 17. století začala vyrábět. Typicky se paličkovala z černého hedvábí a byla proto oblíbená na smuteční šaty a závoje, ale také se hodně vyvážela do Španělska, kde ženy nosily černé krajkové šátky a mantily.

Vějíř z chantillské krajky, vyrobený v roce 1899:

foto V foto V

Moderní strojová imitace:

zdroj: http://bandjfabrics.com/fabric/chantilly-lace-120zdroj: http://bandjfabrics.com/…lly-lace-120

Dnes se chantillská krajka používá na večerní a svatební šaty, zdobení halenek nebo třeba na luxusní spodní prádlo.

Mezi známé krajky patří dále krajka valencienská. Město Valenciennes získala v roce 1678 Francie, předtím však bylo vlámské. Ve vlámské (flanderské) oblasti se vyrábělo mnoho krásných a drahých ozdob i látek - od staré torchonové krajky s jednoduchou torchonovou (dírkovou) půdicí se zdejší krajkáři vypracovali k luxusním krajkám, které dnes známe např. jako antverpské nebo malínské (mechelenské). Materiálem býval jemný vlámský len - někdy tak jemný, že s ním dokázaly pracovat jen mladé dívky s nezkaženým zrakem. Práce ve špatném osvětlení ničila krajkářkám zrak velmi rychle.

Antverpská paličkovaná krajka z 18. století:

foto V foto V

Malínská krajka z poloviny 19. století:

zdroj: http://www.laceforstudy.org.uk/wp-content/uploads/2013/03/IMG_7958.jpgzdroj: http://www.laceforstudy.org.uk/…IMG_7958.jpg

Stříhaná krajka

Speciálním druhem paličkované krajky je krajka stříhaná, kdy se jednotlivé motivy paličkují zvlášť a potom se teprve spojují. Do této skupiny patří slavná bruselská krajka, proslulá svou jemností, komplexností a přirozeně také vysokou cenou.

Bruselská krajka z poloviny 18. století:

foto V foto V

Bruselská krajka z přelomu 17. a 18. století:

foto V foto V

Bruselskou krajku prodražovaly také speciální lněné nitě, z nichž se paličkovala a které nebylo možné vyrobit jinde než v bruselském regionu. Jiné podobné krajky se jí tedy nemohly vyrovnat, i když např. krajka vévodská (duchesse) či další belgické krajky k tomu nemají daleko.

Líčkové, vyšívané a aplikované krajky

Líčka jsou úzké, ručně paličkované nebo strojově vyrobené pásky, jejichž sešíváním vzniká krajka. Připomíná tedy krajku páskovou, což je druh jednoduché paličkované krajky tvořené také pásky, ovšem tvarovanými a spojovanými už při paličkování. Líčkové krajky se hodně vyráběly i ve slovanských zemích. Dnes tyto krajky nejčastěji vyhledáte pod názvem Battenberg/Battenburg lace (česky battenberská, battenburská). Existuje mnoho moderních napodobenin, které se obvykle používají na slunečníky, bytový textil, výjimečně na ozdoby oděvů.

Ruční líčková krajka z 19. století:

zdroj: http://cs3.livemaster.ru/zhurnalfoto/8/9/0/140601001156.jpgzdroj: http://cs3.livemaster.ru/…01001156.jpg

Postup výroby na předkresleném vzoru:

zdroj: http://cs3.livemaster.ru/zhurnalfoto/3/4/5/140601001155.jpgzdroj: http://cs3.livemaster.ru/…01001155.jpg

Současná imitace líčkové krajky na romantickém slunečníku:

zdroj: http://www.retro-obchudek.cz/data/698/z_643_m.jpgzdroj: http://www.retro-obchudek.cz/…/z_643_m.jpg

Krajkový materiál také můžeme vyrobit aplikací motivů z jiné krajky, aplikací kousků látky nebo výšivkou na jemný materiál, typicky tyl. Nejznámější aplikovanou krajkou je irská carrickmacrosská, která se vyrábí aplikací mušelínu, obšívaného výraznými konturami a doplňovaného někdy průstřihy vyplněnými šitou krajkou. Z irského Limericku zase pochází limerická krajka, tyl vyšívaný jehlou nebo tamburovou technikou.

Ruční carrickmacrosská krajka:

zdroj: http://vintagepassementerie.com/wp-content/uploads/2013/05/1-P1030477.jpgzdroj: http://vintagepassementerie.com/…P1030477.jpg

Detail závoje z limerické krajky:

foto Irish Lace Museum, zdroj: http://www.irishlacemuseum.com/Assets/Images/Veils/veil5cls.jpgfoto Irish Lace Museum, zdroj: http://www.irishlacemuseum.com/…veil5cls.jpg

Svatební šaty vévodkyně Kate byly ušité z ruční krajky, kterou vyrobila irská krajkářská společnost. Použité vzory a techniky jsou inspirované právě carrickmacrosskými a limerickými tradicemi:

zdroj: http://media3.popsugar-assets.com/files/2011/04/17/5/192/1922564/0da1840c81c07390_kate_bodice/i/Kate-Middleton-Wedding-Dress.jpgzdroj: http://media3.popsugar-assets.com/…ng-Dress.jpg

Háčkované a pletené krajky

Háčkování a pletení jsou ruční práce, které se udržely dodnes a jsou, na rozdíl například od paličkování, celkem jednoduché na naučení. Oběma technikami však lze vyrábět velmi krásné krajky. Proslulá irská háčkovaná krajka, velmi módní na přelomu 19. a 20. století, je výrazně plastická, těžká, sestavená obvykle z rostlinných motivů.

Starožitný límec z irské háčkované krajky z konce 19. stol.:

foto blog Em's Heart, zdroj: http://www.emsheart.com/images/L09407 4.jpgfoto blog Em's Heart, zdroj: http://www.emsheart.com/images/L09407 4.jpg

Mezi krajky můžeme počítat i filetové háčkování, kdy se vzor během práce vyplňuje do čtvercové sítě. Výrobky ovšem postrádají eleganci a jemnost obvyklou pro krajky.

Při krajkovém pletení můžeme postupovat od jednoduchých dírkových vzorů až po královské disciplíny, jimiž jsou shetlandská nebo orenburská krajka.

Křticí šatičky ze shetlandské pletené krajky z obchodu Shetland Collection:

foto z obchodu Shetland Collection, práce Doreen Brownové, zdroj: http://www.shetland-knitwear.co.uk/page24.htmfoto z obchodu Shetland Collection, práce Doreen Brownové, zdroj: http://www.shetland-knitwear.co.uk/page24.htm

Orenburská krajková šála:

foto z obchodu Orenburg Lace Shawls, zdroj: http://www.orenburg-lace-shawls.com/category?2foto z obchodu Orenburg Lace Shawls, zdroj: http://www.orenburg-lace-shawls.com/category?2

Strojová výroba krajek

O tom, které staré krajky se dnes imitují a prodávají, jsem už v psala v článku, ale pojďme si ještě něco povědět o strojové technologii. Pro textilní výrobu byl velkým pokrokem už první strojově vyráběný tyl, který se do té doby také vyráběl ručně a patřil mezi velmi drahé zboží. První strojový tyl byl pletený a vznikl na konci 70. let 18. století na upraveném mechanickém stávku na pletení punčoch. V roce 1808 si vynálezce John Heathcoat nechal patentovat svůj bobinet, stroj, který pracoval na principu svislého stavu a vyráběl tyl vzájemným kroucením nití podobně jako při paličkování. Strojový tyl se pak mohl ručně dozdobit výšivkou nebo aplikacemi. Po vylepšení a využití mechanismů z dalších strojů (žakárový vzorovací systém, Leversův stroj, pusher) bylo v polovině 19. století konečně možné vyrábět i imitace ručně paličkovaných vzorovaných krajek, například chantillských. Ty byly tak dokonalé, že je někdy nemožné odlišit je od ručních. Ve viktoriánské době byly velmi módní krajkové šátky ve stylu španělských mantil.

Detail strojové chantillské krajky z 19. století:

foto obchod Toni Ink, vystaveno na Rubylane.com, zdroj: http://www.rubylane.com/item/754502-RL-1700/Black-Antebellum-Chantilly-Lace-Shawlfoto obchod Toni Ink, vystaveno na Rubylane.com, zdroj: http://www.rubylane.com/…y-Lace-Shawl

V 60. letech 19. století vznikl vylepšením dřívějších pletacích vynálezů rašlový stroj. V kombinaci se žakárovým mechanismem dokázal plést také krajky. Rašlové stroje jsou rychlé a používají se pro výrobu většiny dnešních krajek.

Moderní rašlová krajka, jakou koupíte v každé galanterii:

z obchodu Stoklasa, zdroj: http://www.stoklasa.cz/synteticka-krajka-sire-40-mm-x121377z obchodu Stoklasa, zdroj: http://www.stoklasa.cz/…0-mm-x121377

Pro výrobu krajek se také používá vyšívací stroj schiffli švýcarského vynálezce Groebliho („schiffli“ znamená ve švýcarském německém dialektu „lodička“). Krajkový vzor se vyšije na podklad, který se pak chemicky odstraní. Leptaná krajka může napodobovat staré šité nebo gipýrské krajky. Díky běžně dostupným podkladům rozpustným ve vodě si lze tento postup výroby vyzkoušet i doma v ruce nebo na šicím stroji. V době své největší popularity ke konci 19. století se k výrobě leptané krajky používal louh, kterým se odstraňoval hedvábný nebo vlněný podklad bavlněné výšivky, ale tento způsob je dnes vzhledem k nepříznivým dopadům na životní prostředí samozřejmě zakázán.

Detail leptané krajky cca z 20. let minulého století:

z blogu Lace for Study, zdroj: http://www.laceforstudy.org.uk/wp-content/uploads/2011/03/IMG_2705.jpgz blogu Lace for Study, zdroj: http://www.laceforstudy.org.uk/…IMG_2705.jpg

Mezi nejnovější strojové krajky bychom možná mohli zařadit laserové řezací stroje, kterými lze vyřezávat velmi jemné vzory do syntetických látek.

Jaké krajky se vám líbí? Zkoušeli jste někdy krajku vyrobit, nebo jste viděli krajkářky při práci? Má krajka místo ve vašem šatníku?

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
zapbebe
307 příspěvků 14.4.15 18:27

Mně se líbí paličkovaná krajka, dokonce natolik, že jsem absolvovala třísemestrální kurs a jsem kvalifikovaná krajkářka. A hrozně mě lákají ještě frivolitky, ale k těm jsem se ještě nedostala.
A zjistila jsem, že ač to vypadá komplikovaně, tak to nijak složité není. Zatím jsem ale nenašla způsob, jak ručně paličkovanou krajku „vpravit“ do oblečení, poslední dobou nebyl čas hledat inspiraci, natož paličkovat :lol:

eveli17
1 příspěvek 15.4.15 11:17

Zapbebe - kde se takový kurs dá absolvovat? Díky

zapbebe
307 příspěvků 15.4.15 19:52

@eveli17 VSUŘ (Vzdělávací spolek uměleckých řemesel) v Praze http://www.vsur.cz/

volfish
945 příspěvků 14.4.15 18:34

Při návštěvě belgických Brugg jsme se vypravili i do muzea paličkované krajky, součástí byla možnost nakouknout do dílny, kde probíhají kurzy a workshopy a zrovna se tam paličkovalo jako o život. I můj ryze praktický muž uznal, že to bylo dost zajímavé pokoukání.

Jillian
30 příspěvků 14.4.15 19:28

Krása. Díky za zajímavý článek.

DanielaS
5311 příspěvků 14.4.15 19:37

A ja jsem ten divny clovek, kteremu se krajky nelibi. Ocenuju pracnost i historickou hodnotu, ale mam k nim neopodstatnenou averzi.

Camarilla
85 příspěvků 15.4.15 06:25

@DanielaS Jo, taky jsem si při čtení perexu říkala, že jednoho takového člověka znám - sama sebe :) Nic proti krajkám jako takovým, ale pro mě prostě nejsou.

Aramisska
72 příspěvků 14.4.15 20:23

Tak já měla donedávna vztah ke krajce jako @DanielaS. Přišla mi vulgární a laciná. Ono taky modely z 80. a 90.let stály za to - krajka byla prostředek, jak docílit SEXY modelu!!! Cca 5 let zpátky jsem začala více sledovat módní trendy a krajce úplně propadla… v mých osobních galeriích převládají šaty decentně zdobené či kombinované krajkou - z dílen světových módních návrhařů vychází nádherné a inspirativní kousky. Na svůj „krajkový“ model se ale teprve chystám… :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.4.15 21:03

Šité krajce jsem se věnovala dva roky, kdysi dávno na ŠUUV… krásná „disciplína“. Ale od té doby jsem už jehlu neměla v ruce, a krajky nenosím. Romantika se ke mně nehodí :-)

JMaravelo
549 příspěvků 14.4.15 21:40

@zapbebe Já 3 roky chodil do kroužku modeláře a taky mi to je k ničemu :D

zapbebe
307 příspěvků 14.4.15 21:46

@JMaravelo Já jsem chodila do VSUŘ, tam to berou hodně vážně, mají akreditace od MŠMT na rekvalifikační kurzy, musela jsem propaličkovat celý vzorník v učebnici plus 2 závěrečné práce… No, občas si vzorník vytáhnu, pokochám se, jak jsem byla šikovná, zase ho uklidím a to je tak všechno :lol: Paličkování mě baví, ale v současné situaci s 2 páry upatlaných a zvědavých ručiček v závěsu, to fakt nehrozí.

JMaravelo
549 příspěvků 14.4.15 22:46

@zapbebe chápu, lepší mít upatlaný ručičky v závěsu než v krajkový zácloně :D

Parwi Nawari
353 příspěvků 14.4.15 22:38

Nechci být hnidopich, ale první odstavec je v článku dvakrát, nejdřív kurzívou a pak normálně.

may.frayn
1047 příspěvků 14.4.15 23:00

Ja nejspis nic s krajkou nemam, asi to neumim nosit. Ale clanek je zajimavej a poucnej, diky!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.4.15 23:41

Zajimavy clanek. Ctu to v mobilu a musim si to projit jeste jednou na poradnem monitoru, abych lip videla ty stare krajky, jsou nadherne. Pred 25 lety jsem trochu palickovala, pak uz nebyl cas. Sice jen jednoduche veci, ale moc me to bavilo. Ted uz bych asi neumela ani navinout palicky. Tak treba az budu v duchodu…

may.frayn
1047 příspěvků 15.4.15 00:25

Jinak jsem si u toho clanku vzpomnela na Betty McDonaldovou a jeji palickovani v sanatoriu :-D.

Schattenmorellen
6 příspěvků 17.4.15 11:44

Ja som si tiež spomenula na Betty McDonald a paličkovanie v sanatóriu :-)

Příspěvek upraven 17.04.15 v 11:46

Betynka02
384 příspěvků 15.4.15 06:51
Děkuji

Jako rodilou Vamberačku mě článek moc potěšil a poučil. Tolik druhů krajek! Za mě: nejkrásnější je ta Alençonská krajka.
Jako malou holku mě paličkovat učila babička. Později jsem chodila doplnit znalosti do Vamberecké krajkářské školy. Dodnes vzpomínám na tu pohodu, cvakání stovek párů paliček najednou podtrženou vůní sena. :-)
Chystám se po letech zabrousit do muzea.

Někdy kolem roku 1995 navrhovala oděvy doplněné krajkou pro jednu firmu z Chrudimi paní Mirka Talavašková. Ve VKV Vamberk byla léta návrhářka. Dodnes vzpomínám (nejen) na černý paličkovaný klobouk, který navrhla. Byl úžasný!

@zapbebe Učili jste se na kurzu i případnou údržbu krajky zakomponované do oděvu?

Alterations
753 příspěvků 15.4.15 09:56

Když jsem žila na jihu Anglie, nemohla jsem se nezajímat o místní pestré dějiny pašeráctví. Překvapilo mne, že z Francie pašovávali hlavně krajky na pánské /!/ oděvy a samozřejmě víno.

oriskova
84 příspěvků 15.4.15 10:25

A o české krajce ani slůvko, přitom paličkování a krajky ještě „nedávno“ živilo v Orlických horách a Krkonoších spoustu rodin.

Až budete mít cestu kolem Vamberka stavte se v opraveném muzeu, stojí to za to.
https://www.facebook.com/…133422780823?…

A naštěstí ty krajky ještě pár lidí opravdu umí, a myslím že jsou i teď nositelné hlavně jako šperk.
http://www.sperky-krajka.cz/2.0/index.php

zapbebe
307 příspěvků 15.4.15 18:52

@Betynka02 ne, neučily, ale krajky jsme tužily krajkářským tužidlem, které je nevypratelné a měly jsme i vysrážené nitě, takže teoreticky by se ty krajky neměly hnout. Jenže to, co jsme my začátečnice vyráběly, nebyly takové jemňoučké krajky, jaké se teď nosí, byly mnohem hrubší :lol:

Anka F.
215 příspěvků 15.4.15 21:55

Můj oblíbený krajkový kus nosila česká „zimní“ královna Alžběta Stuartova, manželka Fridricha Falckého a vnučka popravené Marie Stuartovny. Na portrétu z roku 1613 jsou krajky zdobeny heraldickými figurami a erbem spojeného království Irska, Skotska a Anglie, francouzské lilie odkazují na údajný dědičný nárok na francouzský trůn.

(zdroj: http://commons.wikimedia.org/…n_of_Bohemia#…. jpg)

Příspěvek upraven 15.04.15 v 21:56

helaF
83 příspěvků 16.4.15 10:41

Krajka je nádhera - pavučinka - sen. Umím paličkovat, teď tedy není čas, je to o dlouhém sezení obrázky mě nebaví-ráda bych něco užitkovějšího, ráda bych rady, jak zakomponovat krajku do oděvu - ne jen slavnostní krajkové šaty, ale i něco na běžnější nošení. ( Se svými výraznými krajkovými šperky jsem na plese měla úspěch - ale jinak je nepoužívám)

AgeMiddle
112 příspěvků 16.4.15 13:22

Současná móda krajkám přeje, taky mám jednu černou krajkovou pouzdrovou sukni (hrubá krajka), ale nosím ji jen na večerní příležitosti. Nejsme si jistá, jestli je vhodné ji nosit i ve dne pro formálnější příležitosti (pracovní jednání apod.)?

Breberka barka
6 příspěvků 16.4.15 21:18

Díky za článek, který je teď pro mě víc než aktuální. Nechávám si šít svatební šaty a na živůtek bych právě chtěla krajku - ale ne syntetickou, co lze koupit v metráži za 600 Kč metr, ale raději nějakou hrubší, bavlněnou. Pokud máte tip, kam pro ni zamířit, budu ráda. Šaty už jsou téměř hotové, jen ta krajka ne a ne sehnat :(

zuzikuv
7 příspěvků 9.5.15 19:42

Je mi velmi líto, že když se všude píše, jak je krajka vysoce módní záležitost, tak společnost Vamberecká krajka www.vkrajka.cz propustila všechny zaměstnance-krajkářky i švadleny a asi brzy ukončí činnost, protože prostě není odbyt. Ani se nevyučuje obor krajkářka, umřela by totiž hlady, asi už nevzniknou takové skvosty jako dříve, zůstane to pouze na amatérské rovině a nějakých kurzů.

Betynka02
384 příspěvků 11.5.15 06:43

@zuzikuv
Skvostům už dávno odzvonilo! Stačí se podívat všude kolem.. :-(
Pro VKV jsem se vyučila, když její jméno mělo ve světě zvuk! Dnes po ní neštěkne pes. :-( :-(

marmota-b
532 příspěvků 14.5.15 09:36

No jo, když ale se na to podívám, tak vidím spíš divnou kombinaci „sexi“ věcí a lepších „ateliérových“ věcí. Úmyslně používám terminologii Pekla pro popsání estetického dojmu: Prostě tomu něco chybí, ty modely jako by neuměly krajku využít organicky a nápaditě, takže se až tak nedivím, že pro svou tvorbu nenacházejí odbyt… za ty ceny si dneska ti, kdo si to můžou dovolit, koupí něco jiného. Nechci vyloženě tvrdit „lepšího“, spíš prostě to, že to vypadá na dobový styl, který se přežil. Skoro by bylo lepší dělat to úplně tradičně.
Kdyby se jim podařilo odchytit nějaký návrhářský talent/nějaký návrhářský talent by je využil, třeba by se to ještě podařilo zvednout…
P. S. Bohužel je totiž sice krajka v módě, ale úplně jiný typ krajky. To je v historii krajky normální - vždyť to je vidět i v tom článku.

Příspěvek upraven 14.05.15 v 09:42


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.5.15 12:35

Moc hezký článek, některé krajky jsou prostě úžasné.. :-) Hned bych si vybrala :D

marmota-b
532 příspěvků 14.5.15 18:10

Jinak aby bylo jasno, já mám náhodou pro českou paličkovanou krajku slabost, však moje babička taky paličkuje a sama jsem trošičku fušovala (a ráda bych jednou fušovala víc).
Pak se mi ještě líbí v článku nezmiňované dírkové vyšívání (madeira), které je někde na pomezí.
Mám ovšem pocit, že u krajky obzvlášť strašně záleží na materiálu (a s ním propojenému způsobu výroby): takové ty levné polyesterové vypadají fakt levné (a ještě často z nějakého důvodu získají jakýsi nádech šedi); jak je materiál tlustší nebo neohebnější, hned je to znát… Takže se musí fakt hodně hlídat, jestli styl a vzhled odpovídá účelu, případně materiálům, se kterými se krajka spojuje.

atrix
483 příspěvků 17.5.15 19:49

Krajka je nádherný materiál, ale musí se vybírat pečlivě, jinak to opravdu pak vypadá jako „chci být sexy za pár šupů“.
V článku mi chybí zmínka o šité krajce „richelieu“ a pak ta nádherná krajka z moravského kroje - např. u rukávů:
http://lhotan.unas.cz/…lor/h15h.jpg
a nebo pavoučková výšivka z Valašska, která se používala na čepečky pod šátek nebo přímo na roh šátku:
http://www.balickyzazitku.cz/…foto_467.jpg

marmota-b
532 příspěvků 30.5.15 21:27

A mně to nedá a podotknu, že „moravský“ kroj neexistuje, jenom spousta různých moravských krojů. :-)
Zuberská krajka, ta valašská. Taky mám pro ni slabost.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

7 slavných žen, které tvořily dějiny módy

Autor: Dominika

Překrásné róby, opulentní šperky, hedvábí, brokát nebo samet? Co... Celý článek

Emilio Pucci: Sportovec, který navrhl slavné kalhoty

Autor: Kateřina

Kdo byl Emilio Pucci – autor ikonických kalhot, které měla v 50.... Celý článek