Aby z nás měla radost Coco Chanel: Rozhovor ze sekáče

12.03.18 | autor Monika

SecondParis se na první pohled (i čuch) vymyká všem představám, jak vypadá sekáčová hrabárna. Dlouhodobé zákaznice se tu dokonce zastavují na kávu nebo prosecco. Butikový secondhand v Praze vede syn s maminkou, Vladimír Tarcala a Mária Tarcalová. Zajímalo mě, jestli otevření malého obchodu není ekonomická sebevražda... nebo proč od počátku odmítli vést onu klasickou hrabárnu.

SecondParis vedou Mária Tarcalová a Vladimír Tarcala.SecondParis vedou Mária Tarcalová a Vladimír Tarcala.

Jak se otevírá secondhand


Proč jste otevřeli obchod se secondhandovým zbožím? V době, kdy je všude spousta obchodů a prodejci tlačí dolů ceny.

Mária: Celý život jsem prodávala. Začínala v roce 1981 v Prešově, tehdy v obchodě s potravinami. Potom jsem dělala v různých luxusních buticích a ještě 6 let ve zlatnictví. Záliba z obou oborů mi zůstala, zrovna bez bižuterie bych se cítila jako nahá. :)

Roky jsem chtěla svůj vlastní butik. A když jsem loni slavila padesátiny, Vlado mě přesvědčil, že mám jít za svým snem a že do toho půjde se mnou. Dal výpověď v práci a pustili jsme se do podnikání společně. Obchod jsme otevírali v září 2017. Dostala jsem ho tedy jako dárek od syna.

Vladimír: Máma prodávala celý život a mě móda baví, takže jsem věděl, že nám to bude fungovat. Nikdy bych nešel do podnikání s někým cizím. Pracuje pro nás jen naše účetní, která je nezbytným třetím členem týmu. Bez ní bychom s.r.o. těžko zvládli.

Jak dlouho vám trvala příprava prodejny?

Vladimír: Měsíc a půl. Původně tu byla prodejna s motorkářskými bundami, všechno jsme zařídili jen ve dvou. Prostě se u mě ozvala typická chlapská ješitnost, že to zvládnu. Přitom jsme začínali od nákupu vrtačky a podobných základních věcí. Jen jsme nechtěli nábytek kompletně z IKEA, aby obchod nevypadal jako mnoho jiných. Kdybych měl prodejnu s pneumatikami, tak se tolik nerealizuju jako tady. :)

Mária: Myslím, že obchod vypadá podle našich představ, i když od spousty věcí jsme upustili. Nejdřív musíme vydělat. A když budou peníze, koupím si další figurínu. Miluju ty klasické staré a ráda je aranžuju.

Proč sídlíte zrovna na Plzeňské, když kousek od vás je konkurence obřího obchodního centra?

Vladimír: Bydlím tady kousek už 6,5 let a vždycky to byla taková špinavá ulice. Teď se začíná pomalu měnit a i lidi z okolí se navzájem podporují. Běhám kolem, aby obchod i prostor okolo vypadaly čistě. Jednou jsem myl parapety, když k nám vešla paní se slovy „Já tady bydlím 40 let a to jsem ještě neviděla, vy jste tady jako zjevení“. O to nám jde. Když si budeme pomáhat jako kolegové s ostatními obchody, bude i Plzeňská lepším místem.

Majitelku baví aranžovat figuríny.Majitelku baví aranžovat figuríny.

Styl na prvním místě


S jakou ideou jste obchod otevírali?

Vladimír: Styl byl pro nás na prvním místě. Měli jsme jasno, že nechceme žádnou hrabárnu, ale butik. Také nepotřebujeme, aby k nám přišlo 500 lidí a už se nikdy nevrátili. Lidi se k nám vracejí nebo nás zastavují na ulici. Chceme ukázat lidem, že i za málo peněz se dá hezky obléknout. Jsem často v údivu, jak skvěle máma dokáže poradit.

Mária: Když si poradit nechají. Jedna slečna mě sjela pohledem od hlavy až k patě, když jsem jí přišla nabídnout pomoc. Se slovy, že jí přece se stylem rozhodně radit nebudu, protože ona sleduje nejnovější trendy. Sama přišla oblečená celá ve sportovním a z batohu jí po stranách visely dvě PET lahve.

Říkáte, že se k vám lidé vracejí. Pamatujete si je?

Mária: Samozřejmě, některým už můžu říkat i jménem. :) Chodí k nám třeba půvabná éterická dívka, jedna mimopražská paní nebo nádherný 80letý pár. Když stálé zákaznice otevřou dveře, už vím, co jim můžu přinést do kabinky – často si vzpomenu, co si koupila minule a jak jednotlivé kousky půjdou nakombinovat. Řada zákaznic ale rovnou chodí za Vladkem a čekají tu na něj. :)

Vladimír Dělal jsem vizážistu, takže se mě i ptají, jestli jsou namalované správně. Jsem opravdu upřímný a velmi rád pochválím, s tím jsem nikdy neměl problém. Když na ulici potkám ženu, které to sluší, rovnou jí řeknu „Vypadáte skvěle.“ Bez oslovení, aby se nelekla, že jí chci něco nutit.

SecondParis je sladěný do detailů.SecondParis je sladěný do detailů.

Výlet za střihy a materiály


V čem podle vás dělají lidi chybu, když jdou do sekáče?

Mária: Sekáč by neměl být obchůdek, kam jdete za konkrétní věci. Myslím, že podstata secondhandu je podívat se na každou věc alespoň v rychlosti. Když vám něco padne do oka, to jsou ty nejlepší nákupy! Když ale nutně sháníte zimní kabát v zimě, ne vždy pochodíte.
Vladimír: Pak si koupíte jakýkoliv, protože vás tlačí čas.
Mária: Navíc každý obchod má svůj systém. Při pravidelných návštěvách sekáče už víte, kde mají novinky, kam věší šaty, takže neprohlížíte všechno zboží stále dokola.
Vladimír: Bohužel 80 % menších sekáčů dává velký rabat na cokoliv „značkového“ a tvrdí, že je daná věc originál. Někdy mě bije do očí, proč fake kabelka stojí 700 Kč, když tu samou pořídíte od Vietnamce za stovku. Holt když je na výrobku MK nebo CK a stojí několik stovek, spousta žen nevidí neslyší.

Takže za čím bychom se měli do sekáče vypravit?

Mária: Jednoznačně za materiály. Například kašmír nebo mohér jsou velice drahé látky, přitom z druhé ruky běžně pořídíte kousky za pár stovek. Navíc dopředu víte, co se stalo s materiálem během praní a nošení. I v sekáči najdete vytahané tričko, ale záměrně si ho vyberete. Starší věci jsou často lépe ušité. Typicky dnes už u nás neexistující Kenvelo – dokud šili v Turecku, bylo oblečení dobře ušité a k tomu z dobrého materiálu. Pak ale výrobu odsunuli do Číny, což značku odepsalo.

Sekáče také mohou podpořit cit pro módu – jsou pro ženy, které si kousky umí přizpůsobit a zkombinovat nebo které umí šít či mají známou švadlenu.

No a nesmím zapomenout – existuje jen malá pravděpodobnost, že potkáte někoho jiného ve stejném kabátu. Kdežto s oblečením z konfekce máte jistotu, zejména na malém městě, že v něm někoho potkáte. Třeba u společenských šatů je to problém. Děje se to bohužel i v lepších buticích. Prodavačka vám řekne, že mají konkrétní kabát jen v jednom ušití, a jen co odejdete, vyloží na pult dva stejné kousky.

Nenajdete tady nic, co by bylo poničené.Nenajdete tady nic, co by bylo poničené.

Oranžovou nikdy


Jak vlastně vybíráte věci, které prodáváte?

Mária: Především aby seděly s našimi barvami – černá, červená, bílá. Také preferujeme osvědčenou trikoloru červená/modrá/bílá, která je symbolická pro Česko i Francii. My sami chodíme převážně v černé, nesnášíme oranžovou.

Vladimír: Černá zeštíhluje. :) A tu oranžovou opravdu nesnesu, už od mala.

Mária: Nejenom že oranžovou nenosíme – přímo nám vadí na na ostatních. Myslím tím zářivě pomerančovou nebo neonovou jako cestářská vesta. Dokonce i v autě mám zelenou vestu. :) V obchodě najdete oranžovou maximálně v lososovém odstínu. Vybírám sem také věci, které nejsou podle mého vkusu, ale jsou elegantní.

Márii Tarcalové se splnil sen o vlastním obchodě s oblečením.Márii Tarcalové se splnil sen o vlastním obchodě s oblečením.

Paris bez Paříže


Od koho odebíráte oblečení?

Mária: Máme teď čtyři dodavatele a pořád hledáme další. Z jednoho skladu v Brně objednávám před internet nebo po telefonu. Potom chodím do dvou skladů v Praze a pak máme paní, která nám vozí věci z Itálie. Druhou a nižší jakost vůbec neberu, přesto máme i věci za dvacku.

Vladimír: V řadě secondhandů vás věci vyjdou často dráž než v módních řetězcích, natož když jsou slevy. V tom pro nás není kouzlo sekáče. Prodáváme hlavně věci, které po vyprání nemusíte vyhodit, za nízké ceny.

Takže nemáte francouzskou módu, jak název napovídá?

Mária: Míváme mix Belgie, Španělsko, Itálie, Anglie. Snažíme si vždy vybírat elegantnější věci. Sice jsme tu měli Nike a Adidas, ale to je spíš výjimka.

Vladimír: Nemůžeme tu mít dětské, sportovní, motorkářské zboží… z toho by byla hrabárna – a na tu se orientují jiné sekáče. Jednak tu na podobný sortiment nemáme dostatečně velký prostor, jednak by nedávalo smysl míchat ho s naším stylem.

Proč se tedy jmenujete po Paříži?

Mária: Aby z nás měla radost Coco Chanel. :) S Vladem máme rádi francouzskou hudbu i kuchyň, líbí se nám stará Paříž. Styl 20.–50. let je nám velmi blízký, takže takové módní kousky tady mají místo.

Vladimír: Máma je do Coco platonicky zamilovaná. Četla o ní každou knížku, film viděla několikrát…

Mária: Já bych jí ale do oka nepadla. Neměla ráda tlusté lidi.

Obchod má svůj typický styl i vůni.Obchod má svůj typický styl i vůni.

Rady od dámy s rukavičkami


Mário, a odkud máte cit pro módu?

Mária: Ve své první práci jsem měla kolegyni, paní Mackovou. Byla to stará dáma v důchodu, která pracovala proto, aby byla mezi lidmi. Když přišla do práce, odložila klobouček, krajkové rukavičky… a já si s ní moc ráda povídala. Vyzařovala z ní dobrota a ochotně se se mnou dělila o všechny tipy. Třeba říkala „Koukej na tamtu paní, jak je krásně sladěná! Ještě by šlo vyměnit toto a toto…“ a já jen s otevřenou pusou koukala. Ani škola mi nedala tolik jako paní Macková. Právě od ní jsem poprvé slyšela o Coco Chanel.

Majitelka SecondParis obdivuje Coco Chanel.Majitelka SecondParis obdivuje Coco Chanel.

Každý kousek voní parfémem


Na první nádech je cítit, že tady nejste v běžném secondhandu. Chybí tu ten typický pach sekáčů.

Vladimír: Já totiž vysávám a vytírám každý den. Mámu bolí záda a navíc u úklidu relaxuju. Dokonce miluju vůni Sava, z čehož moje dvě kočky nadšené nejsou (smích). Také všechny věci jemně poprášíme parfémem. Například obchody Dolce & Gabbana mají jednotnou vůni, kterou mění každého půlroku – ta myšlenka se mi líbila. Zaregistrujete při příchodu do obchodu příjemné aroma a když si oblečení zkusíte, cítíte se hned dobře. Naproti tomu běžné sekáčové oblečení musíte nejdřív vyprat, možná i dvakrát, protože ten pach se ho drží.

Čím oblečení voníte?

Vladimír: Nejčastěji používáme Prêt à Porter, protože sedí k našemu stylu. Po nějaké době jsme se tou vůni nabažili, tak je teď střídáme. Volíme ale vždy lehké květinové toaletní vody. Chanel No.5 nesedne každému.

Obchod nabízí oblečení, boty i doplňky.Obchod nabízí oblečení, boty i doplňky.

Šaty versus kalhoty


Jak vlastně naceňujete zboží?

Mária: Podle vlastního uvážení, podle značky a materiálu. Chtěla bych udržet ceny, aby se tu pořád daly najít hezké kousky, ale i ty levné. Protože i za dvacku se dá udělat velká paráda.

Vladimír: Nejdražší jsme tu měli italskou koženku, byla opravdu luxusní, taková jemná a lehká. Prodali jsme ji za 920 Kč.

A co podle vás mají nosit ženy?

Mária: Jsem zastánkyně toho, že ženy by měly nosit převážně šaty. Je to praktické – nemusíte řešit, jaké tričko si brát ke kalhotám. Prostě si obleču šaty a jdu. Líbí se mi i trend, kdy si k šatům vezmete kecky. A když potřebujete být za dámu, vyměníte tenisky za lodičky a je hotovo.

Takže vás nepotkáme v kalhotech?

Mária: Je pravda, že občas nosím rifle. Teď po padesátce! Ani na střední jsem je nenosila. Když jdu do skladu, kde je špína a bláto, jsou džíny rozhodně pohodlnější a praktické.

A nosíte nějaké značky?

Mária: Často jsem nakupovala v Marks&Spencer, ale už to není, co bývalo. Teď mířím převážně do F&F. Vladko si vybírá v klasických řetězcích pro mladé jako H&M nebo Zara. Má oblečení plnou skříň, že se mu nevejdou na ramínka… a prý pořád nemá co na sebe. :) Já toho mám daleko méně.

Secondhandy mají pověst nevýnosného byznysu. Upřímně – uživí vás to?

Mária: S odřenýma ušima, máme co dělat. Jsme pořád na začátku. Nezačali jsme podnikat, abychom najmuli prodavačky. Chci v obchodě fyzicky být, protože mě práce opravdu baví. Stálý příjem nemáme, ale nelituju ani sekundu. Jsem ráda, že syn přišel s nápadem otevřít secondhand. Kolikrát si říkám, že mám tu nejlepší práci na světě.

Očima autorky: Po sepsání rozhovoru se sama sebe ptám, proč v Praze rozprávíme s farmáři a stánkaři, zatímco nákup oblečení tu probíhá anonymně. Mária s Vladimírem jsou v tomto ohledu opravdu jedinečná dvojice. Držím jim palce, aby i přes nízké ceny jejich obchod prosperoval. A mimochodem, během návštěvy v SecondParis jsem utratila 600 Kč za dvoje rukavice, ponožky, svetr a dvě halenky.

Autor

Monika

Má ráda minimum věcí - když si koupí jeden kousek, vyhodí ze skříně aspoň dva. Nakupování v secondhandech ji baví víc než v HáeMku.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
julie74
3822 příspěvků 12.3.18 14:54

Moniko, mám velkou chuť jít se tam podívat. Mě se teda ten článek hodně líbil.

DanaP
170 příspěvků 12.3.18 16:19
Paráda

Pracuju na Klamovce, určitě se zastavím. Díky za tip.

Sheba
392 příspěvků 12.3.18 17:01

Díky za tip na nový secondhand. Určitě se tam někdy zastavím. Na jaro by se hodil nějaký zajímavý kousek na sebe :-)

Moir
2509 příspěvků 12.3.18 19:11

Chuť podívat se tam mám, ale s tou voňavkou se mi to nelíbí. Vadí mi většina výraznějších pachů a ještě si to nedobrovolně tahat domů?

Moudd
163 příspěvků 12.3.18 19:40

Moniko, super článek. V sekáči se někdy opravdu najdou perfektní kousky. Ráda občas do některého nahlédnu - prostě hobby :-)
Dejte zase nějaký další tip.

julie74
3822 příspěvků 12.3.18 19:51

@Moir radsi doma budu prat vonavku nez klasicky sekacovy oder

isko
1855 příspěvků 12.3.18 22:54

Akorát ta představa, že věci z jiných sekáčů musíte kvůli zápachu vyprat, zatímco to poprášené voňavkou ne (alespoň tak na mě článek působí), je docela lichá. Věci se sekáče se musí vyprat, ať už je navoníte čímkoli.

Moir
2509 příspěvků 13.3.18 08:13

Jenže „sekáčový“ pach je pro mne záležitost technická, prostě to k tomu patří, vyperu to, nutit mi svůj vkus ve vůních, je věc zcela jiná

asterah
429 příspěvků 13.3.18 20:28

Souhlas - žádný parfém moji volbu neovlivní - je to prostě sekáč a vyprat to musím tak jako tak, navíc nevěřím, že to postříkají nějakým kvalitním parfémem - to asi těžko… :D A některé parfémy jde z oblečení jen těžko dostat i po několikanásobném vyprání - děkuji, nechci.

julie74
3822 příspěvků 12.3.18 23:25

@isko na mě to působilo tak, že jim prostě hodně záleží na tom, aby tam vše bylo co nejpříjemnější. jinak mě by nenapadlo nevyprat věci a hned je nosit ani z klasického obchodu - teda samozřejmě jenom věci co jdou na tělo, kabát ne :))

isko
1855 příspěvků 13.3.18 09:33

Tak to určitě, je vidět, že ta péče o zákazníka tam je, akorát se asi nezadařilo a nebylo to řečeno úplně nejšťastněji.

julie74
3822 příspěvků 13.3.18 09:54

@isko jj, me uplne dojaly ty parapety, vetsina obchodniku si ani nezamete chodnik…

Paris1789
5340 příspěvků 13.3.18 09:59

Hm, rozumět si nebudeme, oranžovou mám docela ráda.

Alterations
753 příspěvků 13.3.18 12:33

Jaká je přesná adresa obchůdku - přehlédla jsem ji? Stanice tramvaje Klamovka a tam to snad najdu?

DanaP
170 příspěvků 14.3.18 20:06

Nene, tohle je níž, pod hřbitovem. Jezdím každý den okolo.

julie74
3822 příspěvků 13.3.18 13:22

@Alterations mají dobré FB stránky, tam to je, mmch mají tam hromadu jejich modelů nafocených, pěkná podívaná. Já mám na čt hlídání, už mám plán jak ten volný čas strávím. :)) Jestli budu mít náladu na legrácky, tak pak dodám fotku úlovku :))

julie74
3822 příspěvků 13.3.18 13:23

@Paris1789 mě právě láká ta jejich červená :))

ming_xing
1324 příspěvků 13.3.18 15:12

Prezentace obchodu dobra.. nicmene aby autor clanku na webu o mode neumel napsat spravne ani „Dolce e Gabbana“ je trochu na povazenou :)

Admin Módnípeklo.cz
1151 příspěvků 14.3.18 11:31

Máte pravdu, opravila jsem. Cizí názvy jsou mojí slabou stránkou, dám na to pozor. ;)

second paris
1 příspěvek 13.3.18 16:20
Second Paris

@Alterations Plzeňská 41, zastávka Bertramka

asterah
429 příspěvků 13.3.18 20:32

Prahu mám „trochu z ruky“ cca 380km…u nás jsou sekáče takové úrovně, že je zázrak objevit něco, co se dá použít. Bohužel.

VeronikK
1286 příspěvků 14.3.18 10:55

Mě se asi nejvíc líbí, jak pán mluví o té Plzeňské. To je přesné. Jsem původem ze Smíchova, tak jsem ráda, když začíná trochu vzkvétat…
No a sekáč mě zaujal. Kamarádka měla podobný, ale nakonec ho zavřela. Takže jsem pak měla spoustu úlovků velice výhodně :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.3.18 20:32

Za mě určitě ne, ani kdyby interiér včetně prodávaných exponátů posypali zlatým prachem. Už jen představa, že kupuji něco, co jiný vyhodil jakožto de modé, mě lehce vytáčí. Chci si kupovat MODERNÍ a MÓDNÍ věci a ne odložené šatstvo, které-ač s cedulkou Dolce&Gabbana- zůstane zase jen odloženým šatstvem. Asi je v tom i kus osobní rozmrzelosti nad tím, že se mi moje drahé designové kousky nikdy nepodaří prodat za odpovídající cenu( mluvím o značkách typu The Row, Rick Owens, Gucci apod.)Za ruinující cenu koupím, za směšný zlomek ceny prodám…ale to už je zas jiné téma.

Alterations
753 příspěvků 15.3.18 15:51

Když se na to díváte takhle, dá se také říci, že v secondhandech jsou hlavně věci po mrtvých lidech. To si člověk musí zvážit, ale nedělat z toho „záležitost“. Mně by se třeba docela líbilo, kdyby po mé smrti nějaká hezká mladá dívka měla ráda moje věci…

julie74
3822 příspěvků 14.3.18 21:15

@Rifflerka ale přece byste nechtěla, aby někdo dával velké peníze za něco co vy vyhodíte a máte za demodé. :))

Moir
2509 příspěvků 15.3.18 08:21

@Rifflerka nevšimla jsem si, že by zrovna vás tam někdo nutil nakupovat, když se vám oškliví sekáče, tak tam nechoďte a to své supr dupr oblečení vyhoďte do popelnice, přece nemůžete po nikom chtít nosit vaše obnošené odložené demodé oblečení, nebo jen a pouze po vás to není odložené a obnošené a demodé?

julie74
3822 příspěvků 15.3.18 19:25

@Alterations dost pochybuji o tom sluvku hlavne, ale jinak ta vase myslenka, to je velmi poeticke, si umrete a vase veci se rozleti do sveta a dal si tam pekne zijou. To se mi libi…

julie74
3822 příspěvků 15.3.18 19:30

Jinak musim pochvalit moniku, jeste jednou, objevila moc pekny podnik. Akorat jsem dneska nesehnala nic cerveneho, ale coz, nebyla jsem tam naposledy. :)) a pani majitelka je vazne moc prijemna a pani prede mnou prodala leopardi kabat coz normalne povazuji za prisernost a pritom to bylo skvely, pani strasne slusel… tomu se rika ulovek…

VeronikK
1286 příspěvků 15.3.18 20:34

Výborně, díky za osobní zkušenost :-) Taky se tam doufám v dohledné době vypravím. Nevíte, jestli mají otevřeno i v sobotu? Na stránkách jsem to nenašla, tak jestli jste si nevšimla…

Admin Módnípeklo.cz
1151 příspěvků 16.3.18 14:40

Děkuji za milá slova, jsem ráda, že článek inspiroval. :) Jinak otevírací doba všední dny 10-13 a 14-19. V sobotu mívají otevřeno 13-18:00.

Monika

julie74
3822 příspěvků 16.3.18 12:17

@VeronikK Jestli je ten dotaz na mě, nevšimla… bohužel. Já si ani nevšimla že mají polední přestávku pět minut po mém příchodu a šoupla jsem paní majitelce s obědem…

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Hubert de Givenchy: Velká sláva malé klasiky

Autor: Kateřina

Hubert de Givenchy začínal své jméno v módním průmyslu budovat už... Celý článek

Přešíváme, látáme a staré oblečení oživujeme

Autor: Janča

Nakupujeme nitě, jehly i šicí stroje. Tvoříme a upcyklujeme, tedy... Celý článek