Kampaň # Me too

Fotoalbum tématu (11) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
MP blanka
1900 příspěvků 19.01.18 11:39
Kampaň # Me too

Nebudem pri zakladaní diskuzie opakovať, čo viedlo k tejto spočiatku americkej kampani, už je to dostatočne známe. Aniž by som chcela zľahčovať závažné téma sexuálneho obťažovania, pridávam názor B. Bardotovej, ktorý, myslím si, dosť vystihuje problém. Totiž to, že nie vždy ide o sexuálne obťažovanie v pravom slova zmysle.

https://aktualne.centrum.sk/…rytecke.html

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 15 Další »
Reakce:
barvinok
651 příspěvků 19.01.18 12:03

.

Příspěvek upraven 16.10.18 v 11:37

xSx
647 příspěvků 19.01.18 12:12

@barvinok Naprosto s Vámi souhlasím. Už totiž poměrně dlouho diskutuju se svým okolím na téma rovnosti žen a mužů a téměř pokaždé mě (většinou muži) neberou vážně a vysmívají se mi, čímž v podstatě potvrzují to, co se jim snažím vysvětlit. Ve společnosti svých poměrně liberálních a osvícených přátel mě překvapilo, jak na kampaň muži reagoval, povětšinou hysterickými výkřiky typu - to abych si s holkou sepsal smlouvu, než ji pozvu na kafe apod. Přijde mi to ponižující a absolutně se mi nelíbí, že tuto kampaň v Čechách téměř nikdo nepochopil.

Oveeec
2090 příspěvků 1 inzerát 19.01.18 12:19

@barvinok Přesně tak. Sice je pravda, že vídám ženy, které nepokrytě flirtujou, jsou vyzývavé a vzápětí jsou dotčené, když se k nim muž chová stejně, a občas se taky divím, co všechno někdo považuje za sexuální obtěžování; co ale naprosto nechápu, je, jak může především žena vystoupit proti kampani, která má za cíl bránit (především) ženy. Respektive proč se na to nedívají jako na snahu dát kterémukoli (!) člověku hlas, jako na snahu rozšířit povědomí o tom, že nikdo nemá právo druhému dělat, co se mu nelíbí? Odpověď zní nejspíš tak, že buď nemají IQ na to to domyslet, nebo si holt staví image na tom, že jsou sexice, které se sexem nemají, na rozdíl od ošklivých starých puritánek, problém.
Téhle kampani se vyčítá, že zlehčuje utrpení obětí skutečného znásilnění nebo zneužívání. Možná je to pravda, možná se jí naopak podaří rozšířit nové společenské klima, kdy obtěžování ubude - na druhou stranu netuším, jestli mezi počtem znásilnění a počtem mužů zírajících do výstřihů je nějaká příčinná souvislost nebo korelace, myslím ale, že to prokázáno nebylo. Násilníků bude pořád dost bez ohledu na společenské klima, oplzlíků by ubýt mohlo.
Ať tak či tak, pořád mi nejde do hlavy, proč nejsou lidé schopni podívat se na tu problematiku jako na boj za to, aby se k sobě lidi chovali slušně a s respektem, aniž by se museli nutně rozlišovat podle pohlaví? Prostě sahat na někoho a dělat narážky například na jeho vzhled není slušné, bez ohledu na to, jestli je to muž, nebo žena. Otázka je, jestli je to vůbec v lidské přirozenosti. Nemožné to ale není, lidí, kteří se ovládají a nenechají se ovládat výhradně svými pudy je přece víc než dost.

barvinok
651 příspěvků 19.01.18 12:24

"

Příspěvek upraven 16.10.18 v 11:35

barvinok
651 příspěvků 19.01.18 12:28

"

Bossygirl
619 příspěvků 19.01.18 12:34

@xSx Děkuji Vám za příspěvěk. Mám úplně stejné pocity a taky si v Česku připadám jako Pepánek Nezdara. Je mi padesát a dnes už si celkem se slovními narážkami dokážu poradit a hlavně se pohybuji v poměrně uzavřené skupině lidí, kde se s nimi, možná i díky věku, nesetkávám. Nicméně si velmi živě vybyvuji ty trapné pocity, stud a hanbu, které jsem prožívala jako mladá dívka, kdyyž jsem podobné nechutné kecy musela poslouchat a to většinou od mužů, kteří byli zcela „mimo hru“. Udělám, co bude v mé moci, aby moje vnučky nemusely prožívat to samé. Mluvit o tom a projevit svůj nesouhlas je první krok.

xSx
647 příspěvků 19.01.18 12:39

A největší jobovka byla, když mi jeden člověk řekl - ale tak se přece maluješ, ne? To je argument, jakože když jsem žena, tak o sebe dbám jenom proto, abych se líbila mužům. Strašný. Tohle zamrzlé zpátečnictví mě asi štve nejvíc.

MP blanka
1900 příspěvků 19.01.18 13:08

Zopakujem sa: Aniž by som chcela zľahčovať závažné téma sexuálneho obťažovania, pridávam názor B. Bardotovej, ktorý, myslím si, dosť vystihuje problém. Totiž to, že nie vždy ide o sexuálne obťažovanie v pravom slova zmysle.

Viem, čo je sexuálne obťažovanie, a rozumiem tomu, aké nebezpečie skrýva, a vôbec nemám v úmyslu problém bagatelizovať! Ale ako každý problém aj tento, zvádza k zjednodušovaniu. Nie, ja nepochybujem o podstate pravého sexuálneho obťažovania. Lenže sú situácie, a sú ženy - či už naivné, alebo dokonca hlúpe -,čo sami dávajú signály, ktoré si muž - tiež nie ktorýkoľvek - môže vyložiť po svojom. Sama mám vo svojom širšom okolí jeden dobrý príklad. Aj obyčajnej žene, vo všednom živote, sa predsa stáva, že muž prejaví obdiv, pochváli, a nemusí tým hneď myslieť niečo zlé, chybné. Podobne ako @barvinok si tiež na niekoľko okamihov z mladosti spomínam, a pretože som zareagovala tak, ako som zareagovala, nie sú to traumatizujúce spomienky, ba naopak. V bežných situáciách, myslím si, má žena dosť vo svojich rukách, ako ďaleko nechá muža zájsť. Pochopiteľne, napr. v umelecké branži, kde je správanie tak nejako voľnejšie, slobodnejšie, ale aj vzťahy často napätejšie a túžba po úspechu silná, pravidla z bežného života asi neobstoja.Aj ja hlasno odsudzujem mužov, ktorí zneužívajú svoje mocenské postavenie a správajú sa tak, ako keby žena bola príležitostná hračka na uspokojenie ich silného Ega, a myslia si, že im ich pozícia dovoľuje také správanie. Súčasne však upozorňujem, že sa -podobne ako povedala B. B. - nedajú všetky prípady označované za sexuálne násilie hádzať do jedného vracia. A myslím si, že výchova dievčat v rodinách by mala pamätať aj na takéto nebezpečia.

barvinok
651 příspěvků 19.01.18 13:36

"

MP blanka
1900 příspěvků 19.01.18 13:46

@barvinok - áno, to je správne. Ale ja - a nechcem vŕtať za každú cenu - by som ocenila, keby cieľ bol naučiť to mužov aj ženy.

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.01.18 13:59

@MP blanka Souhlasím s BB i s vámi.

Bossygirl
619 příspěvků 19.01.18 14:39

@Oveeec Podle mě jakákoli"kampaň"(to slovo už asi navždy budu spojovat s podivnou výslovností Andreje Babiše), to má zpočátku těžké, hlavně jestliže se pokouší prolomit tabu. A hrubé a buranske chování, obzvlášť k ženám, je v určitých kruzích, mnohdy kupodivu i intelektualskych, v naší kotlině tabu.

macko.pu
791 příspěvků 19.01.18 15:16

Pani @MP blanka máš pravdu, čoho je veľa, toho je veľa. ja ako slušný muž, gentleman som z toho zhrozený, čo je nám mužom podhadzované
tá kampaň je absolútne kontraproduktívna, je to ako teraz tá „móda“ označovať všetkých za fašistov a pritom praví fašisti sa zatiaľ smejú
no ale čo čakať iného zo západu kde vládnu militantné liberálne feministky
(ale ako kukám, aj tu ich je už požehnane, kuš!!!) a brrrrrrrrrrrrr

Bossygirl
619 příspěvků 19.01.18 15:38

@macko.pu Ještě, že nám to tu vysvětlíte Vy z východu.

macko.pu
791 příspěvků 19.01.18 15:52
@Bossygirl píše:
@macko.pu Ještě, že nám to tu vysvětlíte Vy z východu.

z tvojej narážky na „východ“ cítim pohŕdanie, presne rovnaký symptóm majú aj ostatné militantné feministky, takže som sa trafil zlatko :)

Bossygirl
619 příspěvků 19.01.18 16:00

@macko.pu Nepamatuji se, že bychom si tykali. Zůstaneme raději u vykání. O světových stranách jste začal psát Vy. Já se nicméně opravdu vždy raději přiklonim a inspirují na Západě. Oni jsou tam lidé vesměs kultivovanější a zdvořilejší.

macko.pu
791 příspěvků 19.01.18 19:43

@Bossygirl … v konečnom dôsledku, mne je to úplne jedno, takže tak :)

Bossygirl
619 příspěvků 19.01.18 19:45

@macko.pu Ano, to je z Vašich reakcí jasně vidět. Zkuste si je po sobě přečíst.

macko.pu
791 příspěvků 19.01.18 19:49

@Bossygirl … tuším sa chceš so mnou kamarátiť, beriem :)

kolúch
577 příspěvků 19.01.18 23:39

Tak nastavme cely svet podla sedych mysi, ktore nevedia popiskujuce individum odpalkovat. Ide to do s*aciek cele, tato denglava kultura s pravami kazdeho na vsetko.

Oveeec
2090 příspěvků 1 inzerát 20.01.18 00:19

@kolúch Myslíte to tak, že je primárně vina oběti, že se neumí bránit, a že je primárně její povinností je (u)bránit se? A že se máme zaměřit na to, místo abychom se zaměřovali na to, že primárně útočníci nemají útočit?

giuliettka
4122 příspěvků 20.01.18 08:16
@Oveeec píše:
@kolúch Myslíte to tak, že je primárně vina oběti, že se neumí bránit, a že je primárně její povinností je (u)bránit se? A že se máme zaměřit na to, místo abychom se zaměřovali na to, že primárně útočníci nemají útočit?

Primárne, ale fakt ako primárne, ba priam naprimárnejšie, je až trestať niekoho za to, že utočil a nie preventívne zastreliť všetkých potencionálních páchateľov.

cerruti
566 příspěvků 20.01.18 08:30
@barvinok píše:
@xSx presne tak, je to až zarážajúce nepochopenie hranice, ktorá zas veľmi nejasná nie je.
Vidím v tom jasný rozdiel. Keď ma pristavil na ulici niekto so slovami napríklad „dobrý deň, slečna, krásne sa usmievate, myslíte, že by sme mohli ísť na kávu?“, bolo to slušné, nenásilné, a hoci som nemala záujem, rovnako slušne som poďakovala, odmietla, a pán tiež rovnako pochopil.

Fakt je ta hranica až taká jasná? Mne pripadá obťažujúce už aj to ak niekto cudzí rozpráva o mojom úsmeve, oslovuje ma slečna a pozýva na kávu. Takže zakažme v rámci osvety aj to. Niekomu to príjemne može byť inému nie.
Každý si svoje mantinely ma určiť sám a nie nejaká hurá kampaň. Táto kampaň je mi z duše protivná. Keď dcéra Woody Allena obvinila po dovršení dosplosti otca z toho, že ju zneužíval, tak všetci držali zobák. V rámci kampane už zrazu o 5 rokov neskor všetci jačia me too.
No tak napríklad ja im teraz neverím ani ťuk.

Puffin
161 příspěvků 20.01.18 09:18

Kampaň MeToo vnímám jako v současné době nejlepší možnou formu, jak upozorňovat na hluboce zakořeněné všudypřítomné tabu. Sexuální obtěžování či zneužívání zažívá spousta žen, mužů a dětí. A těm, kdo je páchají, z drtivé většiny prostě projde, protože většina obětí to, co zažila tají. Tají, protože jde o tabu, tají, protože oprávněně očekávají, že pokud to zveřejní, zůstane ta špína hlavně na nich.
Možná forma kampaně není ideální, ale víte o nějakém jiném způsobu, který by se společensky zaznamenatelně snažil s tou absurditou, že vinna je zejména oběť, bojovat? Já ne.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 15 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek