Vkus

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
MP Kristy
19 příspěvků 26.5.11 19:32

Nechci s tím spamovat jinde, ale v hlavě mi to vrtá. Je vkus věc subjektivní, nebo objektivní? Nebo jsou vkusy dva?

Reakce:
Vacice
19 příspěvků 27.5.11 07:19

Během toho jednoho roku, co jsem studovala estetiku, nám bylo řečeno, že vkus je věc každého z nás. A že ne ten, kdo si vezme kostičky a proužky nebo fialovou s oranžovou, nemá vkus, naopak ho nemá ten, kdo se obléká (případně líčí, zařizuje byt, prostě kopíruje) přesně podle časopisů či někoho jiného. Ne inspiruje, ale bezhlavě kopíruje. Takže to, co přijde tobě vkusné, někoho může strašně urážet a naopak… Ale myslím, že ti, kteří nepřemýšlí o tom, co si vezmou na sebe, ale prostě sáhnou do skříně a náhodně vytáhnou různé věci, to taky vkus podle mě není…

Oli
97 příspěvků 27.5.11 08:07

Vačice, díky. Myslím si totéž. Neexistuje žádná autorita, která by určovala vkus. Žádné ministerstvo dobrého vkusu neexistuje - to by posílali matroše do meziresortního řízení a nic mi nechodí. Jsou prostě věci, které se líbí většině, které většina spíše akceptuje než jiné.
V Bídnících se Hugo zmiňuje o tom, že Cosette, která neměla matku, jež by ji vedla, nosila damaškové šaty, což je něco pro neprovdanou dívku naprosto nevhodného. Dopustila se tedy módního faux pas, a jistě by se smažila v módním pekle a dav by ji v diskusi náležitě propral; uvedl by dalších 15 příkladů slečen, které damašek nosí a polovina diskutujících by se zapřísáhla, že ony damašek NIKDY!
Pokud bychom se my dostali do 19. století, ničeho bychom si nevšimli a možná bychom si povzdechli, jak je krásně oblečená, což už se dnes opravdu nevidí a dnešní holky…no ty se vůbec neumějí oblékat.
Proto si myslím, že bychom se neměli pohoršovat nad módními trendy, které se nám nelíbí, ale jen konstatovat, že se nám nelíbí, že nám přijdou děsné.
Nicméně, jsem pro to hanět nekvalitní hadry, nesoudnost a lhostejnost lidí, kterým na ničem (ani na sobě!) nezáleží. To není o vkusu, který je skutečně subjektivní, ale o důstojnosti.

A to jsem si zase hezky zamoralizovala :-)

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.11 12:28

Ono by bylo jednodušší definovat NEvkus :-) A jelikož jsem při pátku líná jako veš, hlavně něco vymejšlet, přišlo mi že by se to dalo (ten nevkus) připodobnit ke kýči, o němž nám Wikipedie praví, že:
Jako kýč (nejspíše z německého Kitsch[1] ) jsou v umění označována díla, která jsou příliš okázalá, rušivá, triviální nebo „laciná“. Jedná se také o laciné napodobeniny a nekvalitní ztvárnění určitých témat.

No prosím. To by snad šlo použít i na hadry, ne? Tak teď se jen zasnažit o pravý opak :-)

MP Kristy
19 příspěvků 28.5.11 08:52

Hm. Já jsem tedy esteticky nevzdělaná, aspoň oficiálně, a tak si pořád myslím, že něco jako obecný vkus existuje, i když jeho projevy jsou dlouhodobě a místně proměnivé. Něco jako hudební sluch - v Asii myslím mají taky stupnice pro nás nestravitelné. A pak má samozřejmě ještě každý „osobní“ vkus, který už se liší častěji, ale taky míň pohoršuje, když ho má někdo odlišný. Ale je to jen taková moje teorie, pro kterou hledám nějaké argumentačně schopnější zastánce. :-)

Oli
97 příspěvků 28.5.11 13:31

Vkus samozřejmě existuje, ale nelze definovat, co je dobrý vkus. Dobrý/špatný vkus prostě není objektivní kategorie.

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.5.11 15:14

Já bych naopak řekla, že to objektivní kategorie je. Když zůstaneme u toho oblečení, tak to může znamenat, že:
jsem oblečená stylem, odpovídajícím okolnostem a prostředí (tj. ne džínsy do opery, ne malé černé na výlet do lesa)… moje oblečení tvoří ladný celek (to znamená že celkově ladí :-))…odpovídá i mému typu a postavě…není pokažené nějakým cirkusoidním doplňkem…nebudí veřejné pohoršení, ale naopak je hezké na pohled…
atd. atd.
Jestli se to někomu líbí či naopak nelíbí (třeba nemá rád mnou zvolenou barvu), toť pak ta subjektivní kategorie.

MP Kristy
19 příspěvků 28.5.11 16:19

Kiwi: Vnímám to podobně, proto mě překvapilo, že to oficiální estetika nejspíš neuznává.

Oli
97 příspěvků 28.5.11 16:40

Kiwi: částečně ano. Co je ale ladný celek? Kdy už celek přestává být ladným? Co odpovídá tvému typu? Co je hezké na pohled? Kdo to rozhodne? Většina? Většina Indů, Portorikánců nebo Britů? Nebo ty?

Moncicanda
46 příspěvků 28.5.11 21:26

Kiwi: Také se nemyslím, že je to takto jednoznačné. To že do opery nejdu v riflích, to je prostě společenské pravidlo a jako takové by se mělo respektovat, ale o tom, jak se chodí do lesa, přese žádná pravidla nejsou. Proč by si někdo nemohl vzít malé černé, když se mu líbí a jsou mu pohodlné? Když má oblečení čisté, neroztrhané, zakrývající to co má, pak proč ne…

MP Jany
6 příspěvků 30.5.11 07:45

Obecný vkus z hlediska estetiky neexistuje, existuje esteticka norma, to je to, co reguluge standartní vnímání krásy a ta se taky s časem mění.

MP Loca
120 příspěvků 30.5.11 09:28

Jedna z nejlepších názorných ukázek nevkusu a kýče, kterou jsem za poslední dobu viděla:
http://www.super.cz/…u-penou.html

Alena Cechova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.11 09:51
Loca ha detto : Barva té vody mi evokuje splašky. Takže Olga Lounová v mediální žumpě - to by k tomu sedělo, ne?
MP Loca
120 příspěvků 30.5.11 10:34
Alena Cechova ha detto :
Loca ha detto : Barva té vody mi evokuje splašky. Takže Olga Lounová v mediální žumpě - to by k tomu sedělo, ne? :D Přesně ta samá asociace se vybavila i mně. Ale umělecký název je „Královna vln“, takže to asi bude to umění :)
kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.11 12:01

No prosím. Ada dneska vrhla v plen článek, přesně sedící k tématu…a kde mi mluvěj z duše : Podstatou dobrého vkusu je dobře znát svůj typ, svou postavu a vybírat si šaty se zřetelem na své přednosti a nedostatky. Proto máme mít při volbě oděvů stále na mysli svou postavu, svou barevnost, svůj věk a účel oděvu.
Asi jsem zastydla v tom roce 1969…nebo cestujou časem a opsali to z mého předešlého příspěvku :-)

Lama_z_Lana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.11 14:59

Já asi taky…hlavně co se té kombinovatelnosti barev a vzorů týče…

MP Jany
6 příspěvků 1.6.11 20:53

Tohle téma sice trošku umřelo a já už budu s oficiální definicí vkusu OT, ale stejně mně to nedá, dneska jsem narazila na toto:
vkus **– zčásti získaná, dobově (slohově) podmíněná a zčásti intuitivní schopnost člověka **hodnotit

a posuzovat estetické jevy (rozlišovat krásu a ošklivost, soulad a

nesoulad a podobně) a celkově se orientovat v estetické sféře. Vkus není

jediným ani dostačujícím měřítkem estetické hodnoty výtvarného a

architektonického díla; je třeba jej doplňovat a korigovat na základě

hlubšího pochopení norem estetických a estetických kategorií.
Tolik k té definici.

tealeaf
22 příspěvků 7.6.11 12:39

R. Fulghum/ Už hořela, když jsem si do ní lehal: „V určitém bodě vám genetický kód něco zapne v hlavě. Hledáte ve skříni oblečení a nejednou si řeknete: vždyť je to jedno. Tak někdy kolem šedesátky dosáhnete bodu, kdy se prostě rozhodnete žít nadále trochu střeleně. Vyrazíte z domu v trepkách, když jdete nakoupit, ale už se nevrátíte přezout. Vždyť je to jedno. Nebo jdete vybrat schránku v županu - v tom nejstarším, nejušmudlanějším a nejpohodlnějším, jaký máte - a je vám úplně fuk, kdo vás uvidí. Nebo když někdo zazvoní, ani se nekouknete do zrcadla, jak zrovna vypadáte. Prostě rovnou otevřete dveře. Je to jeho problém - ať tam bude kdokoliv. Už vám oblečení barevně neladí. No a co? Už nestelete postel každý den. A co? Váš život se začne podobat vašemu starému autu - dokud to jezdí a doveze vás to, kam potřebujete, komu záleží na tom, jak to vypadá? Někdo tomu říká úpadek, někdo zase začátek moudrosti. Vyberte si.“

DanielaS
5282 příspěvků 7.6.11 13:14

Takovy pristup je mi nesympaticky, svadi k obecnemu upadku. Nase devadesatileta sousedka, jiz ctyricet let vdova, zijici sama, rano vstane a z kupelny vyjde v domacich satech, ucesana a nalicena. I kdyby cely den nevytahla paty. Na zacatek moudrosti se muze vymluvit mensina.

Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek