Acetát možná znáte spíše pod zlidovělým názvem „umělé hedvábí“. Vzhledem i na omak se totiž přírodnímu hedvábí velmi podobá, ale je mnohem lehčí. Acetátové vlákno se vyrábí přeměnou sloučeniny celulózy s kyselinou octovou na acetátovou celulózu. Je to tedy vlákno chemické na bázi přírodního.

Až někdy uvidíte látku, co se hodně leskne, pravděpodobně se bude jednat právě o acetát. Používá se buď samostatně, nebo v příměsi společně s polyamidem či polyesterem. Šijí se z něj třeba společenské šaty a další dámské svrchní oblečení, ale také kravaty a podšívky pod sukně, saka, kabáty či dražší kabelky.

Jaké látky se z acetátu vyrábějí?

Jak prát acetát


Při praní oblečení z acetátu se vždy řiďte pokynem výrobce. Nejvíce se vám osvědčí ruční praní nebo šetrný prací program v pračce při maximálně 40 °C. Látky z acetátu nikdy nepředepírejte a nenamáčejte. Případně vám poslouží profesionální chemické čištění.

Výhody acetátu


I když to tak možná na první pohled nevypadá, acetátové látky jsou prodyšné a na nošení příjemné. Na rozdíl od přírodního hedvábí je lehčí, odolnější vůči skvrnám a výrazně levnější. Látky z acetátu se také téměř nemačkají.

Nevýhody acetátu


Po namočení je acetát o něco náchylnější k poškození. I když je odolnější než přírodní hedvábí, ne všechny textilie vydrží praní v pračce.

Inspirace ze saténu

Peklo radí: Co dělat, když se látka příliš lepí na tělo?


Někdy se může stát, že se spodnička nebo halenka z acetátové látky lepí na tělo, což není nic příjemného. Jak tomu zabránit?

Danýska: Mně se osvědčilo na rubovou stranu tročku laku na vlasy.
Téňa: Antistatický sprej jsem koupila v drogerii Teta. Stojí pár korun a funguje.
M. Rejčová: Při praní použít aviváž.

Další tipy>>

Co říká Ada o acetátu?

Jak poznáte acetát? Látku neznámého původu identifikujete buď testem v plameni, nebo kapkou acetonu. Acetátová se v acetonu rozpustí, polyesterová nikoli. Přečtěte si článek Materiály 1: Umělá vlákna a dozvíte se více informací.

Diskuze o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek