Taková celá sametová. Žlutý pes tím jistě myslel, jak je pokožka je milované hladká a jemná na dotek. Přesně tak působí samet. Poznáte ho také podle odlesků.

Obvykle v tmavých barvách. Samet se používá na sukně, bolerka, kabelky a zejména na společenské a plesové šaty. Šijí se z něj také společenské rukavičky, neobejdou se bez něj ani některé dobové kostýmy.

Pravý samet se vyrábí z hedvábí, který se samozřejmě cenově liší od toho prodávaného. V obchodech narazíte spíše na bavlněný samet nebo sametový úplet. Všechny však mají krátký hustý vlas.

JAK PRÁT A ŽEHLIT SAMETOVÉ OBLEČENÍ?

Samet z bavlny se udržuje relativně snadno - můžete ho prát v ruce nebo na 30°C, program jemné prádlo. Ideálně ho před praním obraťte naruby.

Pravý samet se ale čistí obtížně. Počítejte proto s náročnější údržbou. Stačí totiž malá chybka a sametová vlákna se poškodí. Proto ho doporučujeme raději odneste do čistírny.

Pokud máte oblečení ze směsi sametu a jiné látky, například polyesteru, přesn vám poradí cedulka. U syntetických látek praní nevadí, obvykle také na 30°C.

Samet rozhodně nežehlete na prkně. Oblečení obraťte naruby, pověste a a vyžehlete pouze parou.

Výhody SAMETU

  • Dostupný materiál, často se z něj šije.
  • Působí originálně a slavnostně.

Nevýhody SAMETU

  • Chytají se na něj smítka a jiné nečistoty (lepicí váleček je nezbytnost)
  • Snadno se ošoupe při nošení a praní.
  • Na nošení je těžký a neprodyšný.

Peklo radí: Jaké doplňky k sametovým šatům

Orieta píše: „Já si tyhle v Orsay taky koupila na ples, naživo vypadají fakt výborně až luxusně. Navíc málokdo si takový šaty teď vezme, skoro všichni mají krajkové, šlehačku atd. Přikládám fotky doplňků. Lodičky byly černé třpytivé z F&F, skoro stejně jako jsou na fotce. Lak na nehty v barvě šatů, vlasy hollywoodské vlny.“

JAK POZNAT KVALITNÍ SAMET PŘI NÁKUPU?

Sledujte složení - tvoří samet bavlna, syntetika, nebo hedvábí? Nebo směs syntetických látek? Pochopitelně platí, že čím kvalitnější samet, tím vyšší je cena. Polyesterový samet sice stojí méně, ale na první pohled poznáte umělé odlesky.

Ať už šijete nebo kupujete, zaměřte se ještě důkladněji na střih. Špatně střihnuté sako ze sametu parádu neudělá - naopak přidá léta a působí lacině.

KOMBINACE SAMETU S JINÝMI MATERIÁLY

Samet se leskne, nechte ho proto v outfitu vyniknout. Aby nevypadal lacině, volte k němu už jen matné materiály jako bavlna nebo žerzej. Naopak k sametu nekombinujte lesklý polyester nebo satén. Vhodné nejsou ani materiály s vysokým vlasem.

Diskuze o tomto tématu:

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek