Do deště stylově: A jde to vůbec?

14.07.18 | autor Janča

Pláštěnky jsou praktické, ale o slušivý módní kousek nejde, to vím z vlastní zkušenosti. Nicméně i pláštěnka se může stát předmětem umění...

Mohlo by se zdát, že se v létě tohle téma nehodí, ale venku v posledních dnech nebylo zrovna prázdninové počasí, viďte? Když jsem nedávno došla domů promoklá na kost, řekla jsem si, že bych si měla pořídit něco, co mě před deštěm ochrání. Kromě deštníku se nabízela pláštěnka, tak jsem trochu zabrouzdala po internetu, abych zjistila, zda je možné pořídit takovou, která splní účel a ještě bude vypadat dobře.

Bohužel se ukázalo, že výrobci od mého dětství příliš nepokročili. Hned jsem si proto vybavila, jak jsem tenhle druh oblečení v době školních výletů neměla ráda. Už jenom to šustění kapuce, kvůli kterému neslyšíte ani vlastní myšlenky, mě vytáčelo. Bakelitový kabátek obvykle divoké barvy mi přišel nejen nervy drásající, ale také neslušivý… a to jsem v té době nosila pestrobarevné elasťáky a trika s třásněmi, takže se o mém raném módním cítění dá právem pochybovat.

O level výš jsem se posunula před dvěma lety v Amsterdamu. Než jsem tam odjela, dostala jsem od jedné firmy plastovou kuličku na klíče, která skrývala pláštěnku. Velice důmyslné, ovšem igelitka s kapucí a dvěma otvory na ruce nebyl zrovna model, o němž by se psalo ve Vogue. Připomněla jsem si ale heslo, že se darovanému koni nemá koukat na zuby, a klíčenku si s sebou vzala. Když jsem pak přes hodinu čekala v dešti frontu do Domu Anny Frankové, byla jsem za ni nakonec ráda. Holt jsem chvilku nehonila parádu, jak říká babička, a stala se zástupkyní módního pekla. Stydící se, ale suchou (dokud jsem ten igeliťák omylem neprotrhla a nezatékalo mi pod něj).

Potíže s pláštěnkami zažívá i další generace

I jako matka se potýkám s pláštěnkovými strastmi. Svou tříletou dceru jsem vybavila dvěma pláštěnkami. Žlutou odmítá, protože prý smrdí. Fialovou nosí ráda… i když smrdí úplně stejně. V záchvatu mateřské snahy jsem se jednou pokusila najít elegantnější řešení a koupila jsem nádherný puntíkatý pršiplášť. Jasně, vrchní vrstva byla také z umělohmotného materiálu, ale nezapáchala a byla podšitá příjemně hřejivým fleecem. Byl to model hodný malé dámy, která si vyšla v nepříznivém počasí. Že je někde chyba mi došlo až doma… u kabátku nebyla kapuce. Takže jsme se pokorně vrátily zpět k fialové pláštěnce.

U dítka je problém vyřešen, já obvykle moknu (protože deštník nosím zásadně v dny, kdy nakonec neprší). Pláštěnka se asi součástí mého šatníku nestane, na druhou stranu mě nedávno na Facebooku překvapilo, že může být předmětem módních designérů. Vyskočil mi tam totiž článek sdílený Michaelou Čapkovou, která dosáhla úspěchu s pláštěnkami vyrobenými ve spolupráci s tradiční českou značkou Fatra Napajedla (já od Fatry měla modrého slona a vy?). Za ně získala ocenění Excelentní design v Národní ceně za studentský design a v roce 2017 byla nominována v kategorii Módní designér roku v Cenách Czech Grand Design.

Tak jsem se na vznik pláštěnek Michaely zeptala…

Jaké to je být uměleckým designérem pláštěnek?

Odpovídá módní návrhářka Michaela Čapková.

Michaelo, momentálně je vaše jméno spojeno s firmou Fatra Napajedla a značkou Baťa, s níž jste k pláštěnkám vytvořila nepromokavou obuv. Jak taková spolupráce vypadá?

Moc si vážím podpory každé české společnosti, která je ochotna navázat spolupráci. Každá taková spolupráce je odlišná a přináší nové impulsy. U Bati je to zajímavé v tom, že vidíte českým obuvníkům vznikat pod rukama vaši obuv. Pocházím ze Zlína – obuvnického města – a tahle kategorie je pro mne citlivým osobním tématem. Ve Fatře bylo zase skvělé ohmatat si práci se zcela novým materiálem a technologií.

Pláštěnky nejsou zrovna častým designérským předmětem. Jak ty vaše vznikly?

Kolekce pláštěnek SOULMATES vznikla vloni jako moje bakalářská práce na UMPRUM v ateliéru Liběny Rochové. Koncept vychází z dialogu mezi produktovým designem a volným uměním. Konkrétně je kolekce volnou interpretací nafukovacích hraček a jiných předmětů od Libuše Niklové, které pro Fatru Napajedla v 50. letech navrhovala. Nešlo mi tedy v kolekci o vyvinutí funkčního produktu, ale spíše o umělecký objekt v oděvní formě. V současné době ale začínám pracovat na nové kolekci a mám v plánu posunout koncept k funkční kolekci.

Co vy a pláštěnky? Nosíte/nenosíte?

Autor

Janča

Miluje doby dávno minulé, proto má šatník plný retro a vintage kousků. Nad módou se snaží přemýšlet udržitelně a nakupuje hlavně v second handech nebo u českých tvůrců.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Oveeec
3217 příspěvků 14.7.18 11:37

Super téma :)

Paris1789
5638 příspěvků 14.7.18 16:11

„Nicméně i pláštěnka se může stát předmětem umění…“
Při četbě takových a podobných vět zažívám nefalšované utrpení.
Nemusíte své texty futrovat těmito vycpávkami, je-li text srozumitelný, snese i stručnost. Té bych se na vašem místě držela; je to jako s módou: nejdříve zvládněte základy a pak je můžete se znalostí věci podrývat. Opačným přístupem nikam nedojdete, pokud to se psaním myslíte vážně.

Karin
3950 příspěvků 14.7.18 23:52

Já pláštěnky nenosím, cítím se v tom jako v pařeništi. Jako turistka (s deštníkem to všude nejde) mám pro případ nouze jednu z armádního výprodeje, ale to věru není nic do města, je fakt čistě funkční…
Nicméně současná produkce se mi líbí. Rozhodně je to esteticky dál než před třiceti lety. Nepřeberný výběr barev, vzorů, stylů, střihů, originální nápady, pláštěnky minimalistické, elegantní, romantické a jánevímjakéještě…

Ad „…výrobci od mého dětství příliš nepokročili“:

Příspěvek upraven 15.07.18 v 00:08

Karin
3950 příspěvků 14.7.18 23:52Příspěvek upraven 15.07.18 v 00:09

Karin
3950 příspěvků 14.7.18 23:57No prostě ten současný výběr je ohrommný, pláštěnky navrhují ty nejslavnější módní domy, na internetu si můžete vybrat prakticky cokoliv… A vůbec - jak jsem se teď probírala obrázky těch božích pláštěnek, tak ten svůj odpor k nim možná přehodnotím :D

Příspěvek upraven 15.07.18 v 00:06

Oveeec
3217 příspěvků 15.7.18 13:47

Tak ono to celé bylo jeden dlooouhý úvod k tomu pidirozhovoru, že jo. Mně to přijde jako bezva nápad, protože s pláštěnkou asi mají všichni všelijaké asociace z dětství, tak jsem se těšila na tipy - a dočkala jsem se rozhovoru ve stylu „Pláštěnky zatím moc nedělám, ale budu“. Jsem pořád čekala, kde to bude pokračovat, a ono nikde :) Ty vaše jsou bezva, něco takového bych byla čekala!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.7.18 17:44

S pláštěnkami mám bohaté zkušenosti z dovolených s rodiči v dětství. A musím říct, že existují pouze dva rozumné způsoby, jak nosit pláštěnku do skutečného deště. Když je teplo, tak na boso s gumovými žabkami a nohavicemi vyhrnutými až nad úroveň okapu pláštěnky, a když je zima, tak s gumáky, které sahají tamtéž. Kombinace krátké pláštěnky k sukni nad kolena a klechtacích gumáků pod kolena je nesmyslná, protože za dvě minuty lijáku jsou z bot konve. Jakékoli nohavice vyčuhující zpod pláštěnky se takřka okamžitě promočí. Tam, kde z deštníku na nohy a do bot schytáte sem tam kapku, z pláštěnky přiteče všechno. Smysl by měla jedině pláštěnka dole s obručí.

Příspěvek upraven 16.07.18 v 00:11

asterah
429 příspěvků 16.7.18 20:52

Přesně popsáno! Já bych doplnila, že k pláštěnce se výtečně hodí rybářské holiny nad kolena anebo rybářské brodící kalhoty - bezva věc k pláštěnce :D

deMerteuil
13 příspěvků 16.7.18 10:45

Tyjo, super téma! Mně se na pláštěnkách nejvíc líbí, když jsou skladné. Deštník zas naopak tahám nerada… Sice má být stylový, ale nevidím nic stylového na tom, že se obrátí, když trošku fouká… A už vůbec nevidím nic stylového na tom, že ho musím svírat otevřený v ruce po celou dobu používání… Takže dost často prostě radši zmoknu, protože nemám volné ruce… Souhlasím s autorkou… Je to daleko větší oříšek koupit nějakou použitelnou a zároveň hezkou pláštěnku…

asterah
429 příspěvků 16.7.18 20:57

Nenosím ani deštníky, ani pláštěnky. Pracuju venku a tak moknu pravidelně a pod pláštěnkou se člověk zapotí a dál to výstižně popsala benyka. :)
Pokud jedu něco zařizovat, tak autem a těch pár kapek navíc mě už nezabije - deštník někde mám, ale už tak 10 let jsem ho nepoužila… :D

Blaninek
32 příspěvků 16.7.18 10:57

Pro ženský se pláštěnky snad už dají sehnat docela hezké, ale chápu, že pro děti je to dost očistec :-) Do města většinou používám deštník a do přírody mi i nehezká pláštěnka nevadí, hlavně že splní účel. Jen je pravda, jak už tady někde zaznělo, že po pláštěnce steče všechno a výsledkem jsou mokré nohavice, nedej bože boty :)

organic
12 příspěvků 18.7.18 09:52

Pro děti je to naopak dost jednoduché. Je spousta firem nabízejících pogumované (uvnitř látkové) komplety bundy a kalhot, což řeší i výše zmíněný problém s mokrými kalhotami a bazénem v holinkách. Přežili v nich v pohodě i jedny totálně propršené Colours of Ostrava.
Tam, kde využiju pláštěnku já (chalupa, výlet, festival, tábor v lese), si k ní beru kraťasy a pohorky, protože, do těch mi vrchem nenaprší. Na žádném z těch míst neřeším, jak moc slušivé to je.

Temperance
3420 příspěvků 16.7.18 11:22

„U Bati je to zajímavé v tom, že vidíte českým obuvníkům vznikat pod rukama vaši obuv.“ To jako vážně???

Mimochodem - pokud pláštěnku, tak pončo (schováte pod ni na výletě batoh, na procházce kabelku a dostanete se do ní suchou rukou).
Edit: do té kabelky se dostanete suchou rukou

Příspěvek upraven 17.07.18 v 07:42

Paris1789
5638 příspěvků 16.7.18 12:00

Takhle si představuji, že by formuloval automat na kondomy, kdyby teda uměl mluvit.

Moudd
164 příspěvků 16.7.18 15:16

Když slyším „pláštěnka“,vzpomenu si na ty tuhé neforemné ohavnosti,co jsme jako děti nosily na školní výlety.Člověk se pod tím zpotil tak,že byl mokrý zevnitř i zvenku :-)
Deštník nosím taky nerada,většinou to řeším nepromokavou bundou,která má dobré odvětrávání.

asterah
429 příspěvků 16.7.18 21:22

Tuhou neforemnou ohavnost vybledlé zelené barvy sahající až do půlky lýtek a níže - používám v práci, když prší - to většinou jezdíme pro materiál a toto je jediný způsob, jak zůstat celý den relativně v suchu…do města jsem v tom šla jednou a vzbudila jsem zaslouženou pozornost - ale nebyla jsem mokrá :D

barvinok
655 příspěvků 17.7.18 14:21

.

Příspěvek upraven 02.10.18 v 14:53

asterah
429 příspěvků 17.7.18 21:46

O tom to je - pro vás je to „atraktívny pršiplášť“ a pro mně důležitý sajrajt - a přidám perličku - to jsem zas jednou beznadějně mokla v jednom z těch černých (případně vybledle zelených) modelů a jedna paní pod „dizajnovým“ deštníčkem s dítětem v „dizajnové“ pláštěnce poučovala svou ratolest „vidíš, a když se nebudeš učit, dopadneš jako ta paní v tom strašném gumovém hacafraku“ - tak to by chlapeček raději fakt neměl studovat univerzitu! :D :D jo a oba byli evidentně mokřejší než já…

Temperance
3420 příspěvků 18.7.18 07:50

OT: To je zajímavé, zrovna v době, kdy jste psala svůj příspěvek, jsme se s kamarádem bavili o tom, jak lidé obecně pohrdají lidskou prací a tudíž i lidmi, kteří ji vykonávají… a nepomyslí na to, kde by sami byli, kdyby nikdo nevykonával ty práce, nad které se cítí povýšeni (a hrozí jimi svým dětem).

asterah
429 příspěvků 18.7.18 16:37

@Temperance
Já se s tím potkávám poměrně často - jsem zahradní architekt a realizátor a pracuju se svými lidmi. Je neuvěřitelné, kolik lidí nad fyzicky pracujícími ohrnuje nos a většinou jsou to exempláře, o jejichž sníženém IQ není pochyb. Hodně lidí nechápe, proč já pracuju i fyzicky, když „na to mám lidi“ - nevysvětluju - už ne :D

Temperance
3420 příspěvků 18.7.18 17:26

Palec nahoru a velké zelené :-)

dagur
283 příspěvků 18.7.18 10:00
Bakelit

@deMerteuil
Bakelit je jedna z prvních syntetických (umělých) hmot, je tvrdý a naprosto neohebný, dělaly se z něj např. vypínače. Zároveň je relativně křehký. Pláštěnka by z něj rozhodně vyrobit nešla.

Karin
3950 příspěvků 18.7.18 16:35

@dagur v českém jazykovém prostředí (v prostředí mimo chemický průmysl) se výraz bakelit (podobně jako třeba igelit) používá přeseneně jako obecné pojmenování jakékoliv umělé hmoty.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.7.18 16:43

@Karin Obecně ano, ale „igelit“ bych řekla, že jsou měkké hmoty dvojrozměrného tvaru (fólie) a „bakelit“ tvrdé trojrozměrné (předměty). Kam bych zařadila mačkací kačenku do vody, to nevím. :-) Nejspíš do další kategorie - „pévécé“.

Karin
3950 příspěvků 18.7.18 17:07

Mačkací kačenka je gumová :-)

asterah
429 příspěvků 19.7.18 10:16

Kdysi se kačenky vyráběly z pryže (gumy) - ty dnešní jsou převážně z PVC :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.7.18 17:49

@Karin No jó, vlastně. Biju se do hlavy. :-)

asterah
429 příspěvků 19.7.18 10:17

Pravdu máte vy - dneska se vyrábí z PVC.

Karin
3950 příspěvků 30.7.18 11:24

Ale řeč byla o obecných pojmenováních, a ne o přesné identifikaci materiálu.
Víme, že gumové kačenky nejsou z gumy (jako kamenné obchody nejsou z kamení).

asterah
429 příspěvků 30.7.18 13:36

Vždyť jo, o nic nejde - berte to u mně jako nemoc z povolání :)
Prý se ještě dají sehnat gumové hračky, ale tuto informaci mám z druhé ruky.

halenka10
1 příspěvek 19.7.18 11:46
Do deště stylově?

K tomuto tématu jsem našel zase úplně opačný přístup. Na facebooku je něčí stránka s názvem Aurafeminima Eu Vinyllucid. Tam jsou dámská saka především z PVC, které určitě nejsou praktické do deště. Jejich smysl je asi jinaký. Napište Váš názor, paní Jančo.

motiva
128 příspěvků 25.7.18 19:42

Už několik let mám oboustranný šusťák - úlovek ze sekáče za 60,– Kč. Z jedné strany černý z druhé šedočernobílý vzor ála šelma, s kapucí. Voda se na něm sráží do kapiček, které bez problému sklouznou po povrchu látky. Dá se nosit jako normální kabát, díky dvojité látce neprofoukne a přitom to není žádný igelit.

mikrob
379 příspěvků 17.8.18 09:42

Kdyby vůbec chtělo pršet, chodila bych klidně nahá :-)

Temperance
3420 příspěvků 17.8.18 09:45

Dokdy platí Vaše nabídka? ;-)

mikrob
379 příspěvků 21.8.18 13:04

@Temperance Dokud nezačne pršet :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.9.18 11:55

A hele, ono to existuje. Jenom bych tu obruč dala níž.

Temperance
3420 příspěvků 10.9.18 15:18

@benyka Jen bych asi byla opatrná při silném větru, aby dítě neuletělo ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.9.18 15:22

@Temperance Létající talíř. To mě nenapadlo. :-)

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Kde je dno českého návrhářství? (2.)

Autor: Ada

Pokud jste sem přišli přímo z prvního dílu článku, jistě jste... Celý článek

Jak nebýt mamina

Autor: Ada

Paní, kterou jsem vyfotila předevčírem na okresním nádraží... Celý článek