Šaty do Opery 2014

07.02.14 | autor Ada

A je to tady, to, na co se celý rok těšíte, kvůli čemu jistě již nejméně od Vánoc nespíte a bez čeho byste nepřežili: šaty do Opery! Do plesu zbývá pár dní, takže je na čase představit vám svůj letošní výtvor. Na mně v plné polní ho opět uvidíte hned po plesu.

Letos jsem zavrhla vyšívání i krajky. Obého jsem si užila v minulých letech, teď jsem si chtěla zase vyzkoušet něco nového. Tématem plesu jsou Straussové, skladatelé, jejichž stěžejní díla znají i hudební laici. Johann Strauss mladší (Rakousko, 1825-1899) je autorem valčíku Na krásném modrém Dunaji, který vždycky ples zahajuje (tančí při něm nejprve sólo pozvaná osobnost, letos opěrní pěvec Paul Potts, a postupně se přidávají další hosté) a známé operety Cikánský baron, napsal toho ovšem víc. Pokud se vám líbí modrý Dunaj, najděte si na internetu i jeho další valčíky, jsou jeden krásnější než druhý.

Otec Johanna Strausse, také Johann (1804-1849), složil slavný Radeckého pochod, který se na plese hraje pro změnu na samý závěr. Skládal také valčíky a polky a ve své době byl jedním z nejpopulárnějších skladatelů taneční hudby ve Vídni.

Třetím oslavovaným Straussem je Richard (Německo, 1864-1949), od jehož narození letos uplyne 150 let. Richard není příbuzný s vídeňskými Straussovými. Skládal opery, písně a symfonické básně; určitě jste slyšeli o jeho opeře Růžový kavalír, případně o Salomé.

Jedny šaty se tím pádem nabízely samy od sebe, totiž velká róba z pár kilometrů modrého hedvábí - zářivý dupion v sytém odstínu by nepotřeboval nic víc než jednoduchý střih a pořádně nadýchanou spodničku.

modrý dupion ze Sartoru

Taky už nějakou dobu čekám na příležitost vyrazit někam v černých flitrových šatech, případně od hlavy k patě v červeném, protože nic není lepší na upoutání pozornosti než červená, jenže...

Jenže jsem se při prohlížení inspiračních fotek zamilovala do něčeho jiného, totiž do tohohle.

Zdroj: vogue.co.uk

Ty šaty - Stéphane Rolland, kolekce couture jaro/léto 2012 - jsou tak dokonalé, že jsem si chvíli vážně pohrávala s myšlenkou je prostě okopčit bez ohledu na následky pro mou pověst. Jenže bych stejně potřebovala upravit sukni, aby se v ní dalo tančit, výstřih by mi slušel větší a na té kytce bych si určitě vylámala zuby, pokud bych vůbec sehnala materiál, ze kterého by se dala vytvořit. Takže jsem si ponechala jen základní inspiraci - černo-bílo-červená kombinace, žádné vyšívání, zajímavá aranž - a dala jsem se do toho po svém.

Nahodila jsem si pár návrhů, z nichž většina nepřežila fázi zběžného náčrtu.

Obří květina na šatech Ralph & Russo je úchvatná, ale těžko replikovatelná, nepraktická (v tanečním postavení by měl partner obličej přímo v ní, to by se mu jistě líbilo) a na můj vkus příliš dominantní. Druhé šaty mají řešený výstřih přesně tak, jak se mi líbí, i když ramínka takhle na krajích ramen také nejsou nejpraktičtější. To naštěstí řeší pevně sedící podprsenka s ramínky připevněnými do ramínek šatů.

vlevo Ralph & Russo, vpravo Stéphane Rolland, vogue.co.uk

Nakonec jsem zakotvila na něčem v tomto stylu. Černobílé provedení, zvonovitě se rozšiřující sukně, nějaká vhodná aranž, tenký pásek a jasně červený doplněk.

Sehnat vhodný materiál nebylo úplně jednoduché, vlastně to byla otrava a dlouhé lítání... Ppořád jsem nemohla narazit na pěknou bílou látku, která by se hodila k vybrané černé. Našla jsem spoustu krémových, našedlých, nazelenalých, příliš tenkých, příliš těžkých, příliš drahých, až jsem nakonec udělala kompromis a koupila bílý taft. Chtěla jsem spíš něco hladkého, ale to se mi sehnat nepodařilo. Ten taft se na druhou stranu pěkně "papírově" skládá a je matný jako hedvábí, přestože není hedvábný, což se mile odrazilo na jeho ceně. Černá část šatů je z hedvábné saténové látky (nejspíš nějaký charmeuse), která sice při stříhání utíkala na všechny strany a všude, kde se neměla vytáhnout či pokřivit se musela vyztužit, zato se vůbec nemačká. Byla by z ní pěkná nemačkavá halenka.

Černá a bílá, lesk a mat, hladké vlny a ostré záhyby - slibovalo to zajímavý kontrast na několika úrovních.

Střih jsem odvodila z univerzálního střihu. Nakreslila jsem si na něj rozložení černé a bílé části, střihla jsem jednotlivé kousky a posešívala je dohromady. Sukně je k živůtku přišitá zvlášť, pasový šev je zakrytý páskem. Střih v podstatě není nijak složitý, jde o jednoduché šaty s princesovým živůtkem a šestidílnou rozšířenou sukní. Látka, ze které jsem vytvářela umělecké dílo na předku, je přinechaná na černé části předního dílu. Aranžovaná část tedy není přišitá zvlášť, celé je to jeden kus látky, na jedné straně střižený do živůtku.

Látku jsem nejprve zkoušela různě skládat nanečisto, abych zjistila, jak se bude chovat a co by asi tak na šatech vypadalo nejlépe. Nakonec se mi nejvíc líbila lehce abstraktní mašle. (Ne ta na fotce, konečný výsledek vypadá jinak.) Konec černého kusu je volně nařasený přes břicho a levý bok.

Většinu doby jsem pracovala s něčím takovýmhle: změtí látky, nití a švů, která neustále padala ze stolu. Když šijete dlouhé šaty, v momentě, kdy k nim přiděláte sukni, začnou žít vlastním životem a neustále se snaží někam spadnout nebo odplazit.

Živůtek je podšitý organtýnem. Tenký satén a lehce průsvitný bílý taft by se bez podšívky neobešly a bavlněný organtýn je můj oblíbený podšívkový materiál, zvlášť do hedvábí. Je na tělo mnohem příjemnější než běžná viskózová podšívka. Musí se ovšem před zpracováním bezpodmínečně vysrážet.

Sukně zůstala bez podšívky, protože pod ni přijde samostatná spodní sukně s tylovými kanýry. Při měření délky sukně na založení jsem vyzkoušela trik s nakřídovaným provázkem napnutým mezi dvěma židlemi a ejhle, vážně to funguje... Ne úplně bez nadávání (na široké sukni to jde špatně), ale když není po ruce spolehlivý pomocník s pravítkem a křídou, je to rozhodně schůdné řešení.

Celé šaty uvidíte na fotce z akce, bude to jistě lepší než na krejčovské panně.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Udělej si: kalhoty se sametovými lampasy

Autor: Ada

Další návod pro chtivé módního oděvu, tentokrát méně náročný než... Celý článek

Džínové kombinace

Autor: Ada

Kdo si přečte Módní peklo a nedává u toho moc pozor, mohl by nabýt... Celý článek