Buran by (ne)plesal: Společenské šaty podle nové etikety

17.01.16 | autor Redakce

Zdroj: www.glamour.com, www.fashionadexplorer.com www.whowhatwear.co.uk

Etiketa se mění, šance společenského faux pas zůstává. Co můžete na ples obléknout a kdy se dopouštíte společenského prohřešku?

Stejně jako už etiketa nekáže vyseknout pukrle při každém setkání, nikdo vás z plesu nevykáže, pokud místo krinolínové sukně obléknete overal. To, že se pravidla společenského oblékání možná netváří tak přísně jako kdysi, neznamená, že neexistují. Zápěstí bez hodinek a silonky na nohách jsou pořád společenské minimum, které si můžete osvěžit třeba v článku od Ady A v čem teda na ples.

Na délce záleží

Správný dresscode na ples si dlouho vystačil s jednoduchým pravidlem: kde muž obléká smoking, tam pro ženu není jiná možnost než velké večerní. Dnes jsou šaty s délkou na zem jen jednou z alternativ i pro mistry etikety. Nutit se do večerní róby nemusíte. Šaty by ale měly dosahovat minimálně tříčtvrteční délky, nikdy ne délku kratší nad kolena.

Ples v pravém slova smyslu je vysoce formální, konzervativní událost. V minulosti to byly akce určené výhradně pro aristokratickou společnost, na kterou obyčejný plebs nesměl ani vkročit. Formálnost neurčoval jenom dresscode, ale také vytříbený bonton. Pokud i tak chcete razit pravidlo „na ples jedině velké večerní“, pak by stálo za to, ujasnit si, o jaký ples se jedná.

Považovat tak třeba hasičský bál za ples, je prostě holý nerozum. A lpět na délce na zem je pak skoro stejný prohřešek, jako vyrazit na Ples v Opeře v balerínách. Pokud tedy nechcete hřešit proti etiketě, neoblékejte se víc jak o úroveň lépe (nebo hůř), než je standardem dané akce.

Zdroj: www.shoplombardandfifth.com, www.weddingtonway.com, www.wanelo.comZdroj: www.shoplombardandfifth.com, www.weddingtonway.com, www.wanelo.com

Co se z pozvánky nedozvíte

 

Black Tie

Spíše než přízvisko plesu, by vás měla zajímat jeho úroveň. Za nejčastější formu dress codu pořád platí Black tie. Byť je to pro někoho úsměvné, mnozí stále věří přímé úměře „čím tmavší, tím lepší“. Black tie znamená černou pro pánský smoking. Na dámských šatech se ale mohou objevit nejen barvy, ale i decentní květinové vzory. Skvělou volbou je rudá barva, byť ne vždy se pro formální událost hodí, obzvlášť pokud volíte přehnaně dramatický satén. Decentně naopak působí červené šaty z šifonu nebo organzy.

Zdroj: www.keep.com, www.lulus.com, www.lyst.comZdroj: www.keep.com, www.lulus.com, www.lyst.com

Creative Black tie

Creative Black tie na pozvánce rozbuší srdce všem, kteří se v Black tie cítí příliš svázaně. Jeho „kreativní“ alternativa ale nutně nenabádá k módním výstřelkům. Je spíše možností, jak k formální klasice přidat prvky hravosti. To se týká zejména volby materiálu. Vrcholem kreativního sebevyjádření jsou bohužel ve valné většině případů flitry. Ti, kteří si nepotrpí na odlesky jako z discokoule, mohou místo stříbrné klasiky volit bílou nebo rafinovanější květinové vzory. Přehnaně teatrální efekt utlumí tmavý top. Jen pozor na délku – tady by kůže neměla být vidět.

Zdroj: www.lulus.com, www.aisleperfect.com, www.designersoutfits.comZdroj: www.lulus.com, www.aisleperfect.com, www.designersoutfits.com

I když se u Creative Black tie doporučuje délka na zem, neznamená to, že musí být nositelka od hlavy k patě zahalená. Kromě rozparku jsou na parketu přijatelná i otevřená záda. Ne vždy musí působit prvoplánově sexy. Stačí volit šaty s malým průstřihem.

Výsledný dojem stojí a padá s volbou správné podprsenky. Místo nalepovacích mučidel a opravdu nenápadných silikonových popruhů, zauvažujte o šatech s všitou podprsenku. Dodatečně ji všije švadlena, pokud to střih a materiál dovolí. A nejlepším doplňkem k šatům s otevřenými zády? Přiměřená dávka sebekritiky. Zvažte, jestli je na vaše zádové svaly opravdu takové pokoukání, obzvlášť pokud trpíte na pupínky.

Zdroj: www.koogal.com.au, www.asos.com, www.refinery29.comZdroj: www.koogal.com.au, www.asos.com, www.refinery29.com

Popkulturou milované overaly slavily comeback na módní mola v roce 2008 a v současnosti jsou staly nejen tolerovanou, ale relativně uznávanou alternativou společenských šatů. Snesou experimenty s barvou, krajkou i doplňky. Jedna věc se ale neodpouští: špatná látka. Bavlna a nylon degradují overal na kousek něčeho, v čem můžete možná v létě korzovat po městě, na společenské události by se neměly objevit ani omylem. Tam patří naopak hrubší a těžší materiál. Dobré je při výběru myslet nejen na dekolt, ale i na pas. Štíhlejší ženy se nemusí bát „pasu v pase“. Ty, které chtějí pár kilo schovat, by měly volit snížený pas, nejlépe v úrovni boků.

Zdroj: www.lyst.com, www.asos.com, www.aqaq.comZdroj: www.lyst.com, www.asos.comwww.aqaq.com

White tie

Tradičně nejhonosnější dresscode je určený pro nejvýznamnější společenské události. Mezi ty patří třeba pražský Ples v Opeře. Ve třicátých letech bylo White tie uniformou oscarové noci. Teď už se filmové hvězdy ve fraku a bílé košili vidí málokdy. Červený koberec ale pořád slouží k inspiraci ležérnějšího stylu White tie pro ženy.

Dnes už se krinolinové sukně a upnutý korzet nenosí. Je ale zcela přípustné i na takto honosnou akci obléknout bohatou sukni a zajímavý top. Povoluje se i kvalitní kašmírový svetr.

Zdroj: www.glamour.com, www.fashionadexplorer.com www.whowhatwear.co.ukZdroj: www.glamour.com, www.fashionadexplorer.com www.whowhatwear.co.uk

Nová etiketa černé na bílém

Co je a co není ještě společensky přijatelné, shrnují desítky příruček. Titul nejkomplexnějšího průvodce si stále drží Emily Post, byť její první kniha vyšla na začátku minulého století. Její nástupci bibli společenského chování průběžně aktualizují, takže se o nové etiketě dočtete opravdu vše. Na téma moderní etikety píše třeba John Morgan nebo Jodi R. R. Smithová. Ve chvílích nejistoty je tuzemskou sázkou na jistotu Ladislav Špaček.

Co byste v plesové sezóně volili vy?

Autor

Redakce

Redakce Módního Pekla sleduje dění jak na Módním Pekle, tak ve světě módy. Připravuje pro Vás rychlovky a krátké články.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Neurážejte múzy

Autor: Ada

Umíte se obléct do divadla? Víte, co byste měli mít na sobě, a... Celý článek

Antiinspirace z terénu

Autor: Ada

Žádné zdržování, rovnou k věci! Vždycky když prohlížím stránky... Celý článek