Buran by (ne)plesal: Společenské šaty podle nové etikety

17.01.16 | autor Redakce

* Zdroj: www.glamour.com, www.fashionadexplorer.com www.whowhatwear.co.uk

Etiketa se mění, šance společenského faux pas zůstává. Co můžete na ples obléknout a kdy se dopouštíte společenského prohřešku?

Stejně jako už etiketa nekáže vyseknout pukrle při každém setkání, nikdo vás z plesu nevykáže, pokud místo krinolínové sukně obléknete overal. To, že se pravidla společenského oblékání možná netváří tak přísně jako kdysi, neznamená, že neexistují. Zápěstí bez hodinek a silonky na nohách jsou pořád společenské minimum, které si můžete osvěžit třeba v článku od Ady A v čem teda na ples.

Na délce záleží

Správný dresscode na ples si dlouho vystačil s jednoduchým pravidlem: kde muž obléká smoking, tam pro ženu není jiná možnost než velké večerní. Dnes jsou šaty s délkou na zem jen jednou z alternativ i pro mistry etikety. Nutit se do večerní róby nemusíte. Šaty by ale měly dosahovat minimálně tříčtvrteční délky, nikdy ne délku kratší nad kolena.

Ples v pravém slova smyslu je vysoce formální, konzervativní událost. V minulosti to byly akce určené výhradně pro aristokratickou společnost, na kterou obyčejný plebs nesměl ani vkročit. Formálnost neurčoval jenom dresscode, ale také vytříbený bonton. Pokud i tak chcete razit pravidlo „na ples jedině velké večerní“, pak by stálo za to, ujasnit si, o jaký ples se jedná.

Považovat tak třeba hasičský bál za ples, je prostě holý nerozum. A lpět na délce na zem je pak skoro stejný prohřešek, jako vyrazit na Ples v Opeře v balerínách. Pokud tedy nechcete hřešit proti etiketě, neoblékejte se víc jak o úroveň lépe (nebo hůř), než je standardem dané akce.

Zdroj: www.shoplombardandfifth.com, www.weddingtonway.com, www.wanelo.comZdroj: www.shoplombardandfifth.com, www.weddingtonway.com, www.wanelo.com

Co se z pozvánky nedozvíte

 

Black Tie

Spíše než přízvisko plesu, by vás měla zajímat jeho úroveň. Za nejčastější formu dress codu pořád platí Black tie. Byť je to pro někoho úsměvné, mnozí stále věří přímé úměře „čím tmavší, tím lepší“. Black tie znamená černou pro pánský smoking. Na dámských šatech se ale mohou objevit nejen barvy, ale i decentní květinové vzory. Skvělou volbou je rudá barva, byť ne vždy se pro formální událost hodí, obzvlášť pokud volíte přehnaně dramatický satén. Decentně naopak působí červené šaty z šifonu nebo organzy.

Zdroj: www.keep.com, www.lulus.com, www.lyst.comZdroj: www.keep.com, www.lulus.com, www.lyst.com

Creative Black tie

Creative Black tie na pozvánce rozbuší srdce všem, kteří se v Black tie cítí příliš svázaně. Jeho „kreativní“ alternativa ale nutně nenabádá k módním výstřelkům. Je spíše možností, jak k formální klasice přidat prvky hravosti. To se týká zejména volby materiálu. Vrcholem kreativního sebevyjádření jsou bohužel ve valné většině případů flitry. Ti, kteří si nepotrpí na odlesky jako z discokoule, mohou místo stříbrné klasiky volit bílou nebo rafinovanější květinové vzory. Přehnaně teatrální efekt utlumí tmavý top. Jen pozor na délku – tady by kůže neměla být vidět.

Zdroj: www.lulus.com, www.aisleperfect.com, www.designersoutfits.comZdroj: www.lulus.com, www.aisleperfect.com, www.designersoutfits.com

I když se u Creative Black tie doporučuje délka na zem, neznamená to, že musí být nositelka od hlavy k patě zahalená. Kromě rozparku jsou na parketu přijatelná i otevřená záda. Ne vždy musí působit prvoplánově sexy. Stačí volit šaty s malým průstřihem.

Výsledný dojem stojí a padá s volbou správné podprsenky. Místo nalepovacích mučidel a opravdu nenápadných silikonových popruhů, zauvažujte o šatech s všitou podprsenku. Dodatečně ji všije švadlena, pokud to střih a materiál dovolí. A nejlepším doplňkem k šatům s otevřenými zády? Přiměřená dávka sebekritiky. Zvažte, jestli je na vaše zádové svaly opravdu takové pokoukání, obzvlášť pokud trpíte na pupínky.

Zdroj: www.koogal.com.au, www.asos.com, www.refinery29.comZdroj: www.koogal.com.au, www.asos.com, www.refinery29.com

Popkulturou milované overaly slavily comeback na módní mola v roce 2008 a v současnosti jsou staly nejen tolerovanou, ale relativně uznávanou alternativou společenských šatů. Snesou experimenty s barvou, krajkou i doplňky. Jedna věc se ale neodpouští: špatná látka. Bavlna a nylon degradují overal na kousek něčeho, v čem můžete možná v létě korzovat po městě, na společenské události by se neměly objevit ani omylem. Tam patří naopak hrubší a těžší materiál. Dobré je při výběru myslet nejen na dekolt, ale i na pas. Štíhlejší ženy se nemusí bát „pasu v pase“. Ty, které chtějí pár kilo schovat, by měly volit snížený pas, nejlépe v úrovni boků.

Zdroj: www.lyst.com, www.asos.com, www.aqaq.comZdroj: www.lyst.com, www.asos.comwww.aqaq.com

White tie

Tradičně nejhonosnější dresscode je určený pro nejvýznamnější společenské události. Mezi ty patří třeba pražský Ples v Opeře. Ve třicátých letech bylo White tie uniformou oscarové noci. Teď už se filmové hvězdy ve fraku a bílé košili vidí málokdy. Červený koberec ale pořád slouží k inspiraci ležérnějšího stylu White tie pro ženy.

Dnes už se krinolinové sukně a upnutý korzet nenosí. Je ale zcela přípustné i na takto honosnou akci obléknout bohatou sukni a zajímavý top. Povoluje se i kvalitní kašmírový svetr.

Zdroj: www.glamour.com, www.fashionadexplorer.com www.whowhatwear.co.ukZdroj: www.glamour.com, www.fashionadexplorer.com www.whowhatwear.co.uk

Nová etiketa černé na bílém

Co je a co není ještě společensky přijatelné, shrnují desítky příruček. Titul nejkomplexnějšího průvodce si stále drží Emily Post, byť její první kniha vyšla na začátku minulého století. Její nástupci bibli společenského chování průběžně aktualizují, takže se o nové etiketě dočtete opravdu vše. Na téma moderní etikety píše třeba John Morgan nebo Jodi R. R. Smithová. Ve chvílích nejistoty je tuzemskou sázkou na jistotu Ladislav Špaček.

Co byste v plesové sezóně volili vy?

Autor

Redakce

Redakce Módního Pekla sleduje dění jak na Módním Pekle, tak ve světě módy. Připravuje pro Vás rychlovky a krátké články.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
emef
2425 příspěvků 18.1.16 16:19

Kdo je to ta redakce?

kolúch
577 příspěvků 18.1.16 16:56

Kolektivní vina :D

Karin
3948 příspěvků 18.1.16 17:42

To je dneska každej, kdo zvládne češtinu na úrovni páťáka.

Milá redakce, výrazy black tie ani white tie nejsou vlastní jména, píší se s malým počátečním písmenem. A projděte si ten text a zkontrolujte si interpunkci (čárky).
Ahoj.

Lachenauerin
544 příspěvků 18.1.16 19:50

Autorova čeština je výrazně pod úrovní páťáka. S tímto by se páťák na víceleté gymnázium nedostal.

Karin
3948 příspěvků 19.1.16 08:08

@Lachenauerin když já jsem nechtěla být tak zlá ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.1.16 10:59

Fuente ovejuna.

barvinok
655 příspěvků 18.1.16 17:11

J

Příspěvek upraven 30.10.18 v 21:49

Amun
888 příspěvků 18.1.16 17:19

Už podle názvu mi bylo jasné, že to nepsala Ada ani nikdo jiný, kdo by uměl psát :D Dle komentářů se zdá, že nemá smysl číst… :D

Lynx
100 příspěvků 18.1.16 17:24

Před dvaceti lety sice, ale dělala jsem zkoušku z protokolu. Bohužel musím kontatovat, že Ladislav Špaček mne poměrně často rozesměje.

Karin
3948 příspěvků 18.1.16 17:46

Čím třeba?

meejja
391 příspěvků 18.1.16 19:14

Nemůžu si pomoct, ale „zdroj: pinterest.com“ je amatérismus non-plus-ultra… A dost to vypovídá o kvalitě celého článku.

Lucelle
332 příspěvků 18.1.16 19:38

Nechápu: „Skvělou volbou je rudá barva, byť ne vždy se pro formální událost hodí, obzvlášť pokud volíte přehnaně dramatické hedvábí. Decentně naopak působí červené šaty z šifonu nebo organzy“. Jako že se hedvábí na ples nehodí? A jaký má být ten doporučovaný šifon nebo organza, když ne hedvábný? Chaos v pojmech nebo nešťastná konstrukce textu?

Nyxx
512 příspěvků 18.1.16 21:08

@Lucelle Organza má být polyesterová, neasi :-D :-D :-D.

Atlacoya
2790 příspěvků 19.1.16 10:50

Už to změnili na samet.

barvinok
655 příspěvků 19.1.16 12:15

O

Příspěvek upraven 30.10.18 v 21:49


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.1.16 09:30

Redakce očividně neví, co vlastně měla na mysli, protože už to opět změnili, tentokrát na satén…

Lachenauerin
544 příspěvků 18.1.16 19:49

Článek je jeden velký malér. Po obsahové, gramatické i stylistické stránce. Raději nepsat nic než takovéto slátaniny.

shoeslover
64 příspěvků 18.1.16 20:04

Posledních pár článků mi připomíná takové to psaní destistránkové seminární práce den/noc předem. Už není čas si o tématu moc zjistit, tak se aspoň vaří z vody, sepíšou se všem známé fakta, která nejdou jen tak vyvrátit, přidá se pár odborných pojmů( občas i správně použitých) a nakonec se přidá pár obrázků -nejčastěji těch, které na googlu vyjedou jako první- samozřejmě se zdrojem! :)

Kajuli
585 příspěvků 18.1.16 21:16

@Nyxx Teď jste na to kápla, přezdívku redakce nyní okupují tvořilky se slabostí pro polyesterovou organzu:)

Podle nadpisu jsem nejprve zajásala, že nás Ada poučí o tom, co se na plesy nosilo kdysi a nyní, ale chyba lávky… že já tyhle články vůbec čtu

Nyxx
512 příspěvků 18.1.16 21:42

@Kajuli Jo, Brigita Ročňáková, Marie Zelená a zástup tvořilek strike back!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.1.16 22:25

Neviem prečo, ale pri čítaní nových článkov cítim v poslednej dobe nevysvetliteľnú chuť hľadať bublinu „Změnit Oněnku“.

Karin
3948 příspěvků 19.1.16 08:10

Co to je Oněnka? :-o

kolúch
577 příspěvků 19.1.16 10:59

Asi toto :D

Karin
3948 příspěvků 19.1.16 11:08

Ježkovy koule… Už vidím Peklenku :D

barvinok
655 příspěvků 19.1.16 12:17

P

Příspěvek upraven 30.10.18 v 21:48

aailyyn
809 příspěvků 18.1.16 22:48

Tak jsem si to teda přečetla. No… a jo. Je to blábol. Alespoň to můžu prohlásit naprosto zodpovědně.

carnifax
61 příspěvků 19.1.16 00:54

Originální obsah, jinde na internetech nedostupný…

Admin Módnípeklo.cz
1151 příspěvků 19.1.16 10:49

Zdravím,

@Lucelle chyba, opraveno. Díky za připomínku.

redakce

Čertice1
149 příspěvků 19.1.16 22:35

Vždyť jste prd opravili! Přečtěte si příspěvek @bluetea01, ta udělala práci za vás a shrnula, co tam máte blbě.
A řekněte si Babišovi o Pravidla českého pravopisu a nějaký kurz psaní!

moi-bebe
223 příspěvků 19.1.16 13:06

Aby tady nebyla jenom samá kritika, jak je článek děsnej a tak - začali jsme s manželem chodit do tanečních, a protože se chystáme na plesy, ráda jsem si článek přečetla. Pravda, není v rozsahu tenčího románu a nepsala ho samodruhá slovutná Ada (tím se tě, Ado, nechci dotknout - mám tvé články ráda, jen mi přijde až skoro úsměvné, jak vše, co nenapíšeš ty, tady lidi považujou za blbé a na nic), ale já jsem spokojená.
Zrovna jsem přemýšlela, co si na ples pořídit, aby to bylo originální a bylo to prostě jiné, než převažující šifonové nebo co já vím jaké nudné šaty z půjčovny. Skloubit nové trendy (právě ten overal, nebo třeba crop top a sukně) a etiketu nebývá pro každého snadné a myslím, že tenhle článek snad aspoň pár lidem radost udělal.

Oveeec
2807 příspěvků 24.1.16 16:43

Lidi ty články považují za blbé a na nic ne proto, že je nepsala Ada, ale proto, že blbé a na nic skutečně jsou („krinolína se nenosí, ale širokou sukni si vzít můžete“ - no jestli to někdo předtím nevěděl, budiž). Přínosnost obsahu je indiviudální, ale netuším, proč bychom měli omlouvat blbou češtinu. Dneska bohužel může psát, kdo chce, a bohužel má zpravidla za sebou stádo obhájců, kterým sem a tam chybějící čárka nevadí a proč se zdržovat s čárkama, k čemu mi to v životě bude, neasi. Autor/ka neumí ani strukturovat myšlenky. Peklo bývalo jedno z míst, kde se člověk s chybnou interpunkcí a kulhající stylistikou nesetkával. Ať si to píše, kdo chce, ale ať píše pořádně.

anza
15 příspěvků 19.1.16 13:55

@moi-bebe Samodruhá Ada? Co jste tím chtěla říct?

moi-bebe
223 příspěvků 19.1.16 14:33

To popravdě nevím. Chtěla jsem říct „samojediná“, ale zmotala jsem to. To mám z toho, že dělám víc věcí najednou.
A nebo! Vím něco, co ještě ani sama Ada neví. :D

Karin
3948 příspěvků 19.1.16 14:16

Trochu jako obraz od Dubuffeta :-) Ale na klasický ples ne-e, spíš na party.

moi-bebe
223 příspěvků 19.1.16 14:34

No to je ale boží! Na ples to není, ale je to super.

edit: překlep

Příspěvek upraven 19.01.16 v 14:34

bluetea01
13 příspěvků 19.1.16 19:35
Ach jéé, další stylistické cvičení...

Je to marný, je to marný… je to marný.

1. Ustálený pojem je TA „velká večerní“. Ženský rod.
2. Bonton už je vytříbené, dobré chování. „Vytříbený bonton“ je moc dobrého naráz.
3. Nesmyslně velká písmena už tu někdo zmínil…
4. Jednou „dresscode“, potom „dress codu“.
5. Věty rozsekané čárkami ad absurdum…

Pak už mě to přestalo bavit číst. A přestává mě bavit celý MP :-/

JMaravelo
549 příspěvků 20.1.16 09:33

@bluetea01 Tak jděte pryč, to máte nejsnažší. Dost často se tu zapomíná na formát tohohle výtvoru, tedy že to neni zpravodajství nebo kroužek recenzentů oboru žurnalistiky, ale původně to byl blog. Tím pádem i když taky nejsem fanda způsobu vyprávění autora/autorky, nebudu tu vyvádět jak céres, že někdo používá spojení „vytříbený bonton“ a opravovat mu slohovou práci.

moi-bebe
223 příspěvků 20.1.16 11:20

Mne zase přestává bavit, že se pod každým článkem neřeší jeho obsah, ale forma. Kde jsou doby, kdy se pod článkem objevila přínosná debata s doplněním a vlastními zkušenostmi k tématu. Co nosíte na ples vy? V čem jste byli na plese naposledy? Co vás inspirovalo? Co jste tam potkali za módní zrůdnost? Číst pořád dokola pod články obehranou písničku o tom, že to nepsala Ada a že je tam špatně čárka ve větě, mi vlastně přijde smutné. A únavné.
Diskutujme o módě, ne o pravopisu a slohu. Na to jsou tu jiné blogy a stránky.

aailyyn
809 příspěvků 20.1.16 12:12

Ten článek je obsahově ale na tomhle webu naprosto mimo mísu, protože něco takového se tu už dávno řešilo a vyřešilo. A formou to nejenom, že není Ada (což by tolik nevadilo), ale je to naprosto tragický. Já se živím psaním a propadla bych se hanbou až do Číny, tohle plodit.

moi-bebe
223 příspěvků 20.1.16 13:27

To s vámi nemůžu souhlasit, obsahově mimo mísu podle mne totiž není. V čem na ples se tady řešilo, dle odkazu v článku, před pěti lety, a od té doby móda zaznamenala jistý vývoj - například se tolik nenosily overaly a zkrácené topy. Proč se k tématu s ohledem na současné trendy nevrátit?
Taky se tady už mnohokrát řešily módní prohřešky na ulicích a v dopravních prostředcích, ale vždycky jsou znovu a znovu vítány - tak v čem je pak rozdíl.
Jinak, já se psaním živím taky, pár věcí mě třeba zarazilo, ale pravda, nepídila jsem se tolik po chybách v textu, spíš jsem věnovala svou pozornost tomu, co se ten článek snaží sdělit.

edit: Ještě dodám - jak píšete - „obsahově mimo mísu na tomto webu“? Jakože na webu o módě a oblékání je článek o módě a oblékání na plesy mimo? To snad ne. :)

Příspěvek upraven 20.01.16 v 13:30

aailyyn
809 příspěvků 20.1.16 14:27

To jsou elementární věci a málokomu, kdo si to tu přečetl, to dalo něco nového. Kdosi tu níže v komentářích volal po článku na téma střihy například. Že etiketa nějak vymezuje různé druhy oblékání, to je teda objev.

barvinok
655 příspěvků 22.1.16 15:10

A

Příspěvek upraven 30.10.18 v 21:48

bluetea01
13 příspěvků 20.1.16 17:20

@JMaravelo:
Však právě - původně šlo o blog, ovšem o blog s vysoko nastavenou laťkou… Břitký humor, atraktivní čeština, trefy do černého, módní informatorium etc. Tohle je článek, který je zrecyklovaný křížem krážem celým netem. Pár klišé setřepaných dohromady. Navíc mizerně napsaný. Diskutovat není moc o čem, leda je-li satén na plese vskutku afektovanější než hedvábí, nebo jak to výše zaznělo.

Čili dobré rady stran odcházení si nechte pro někoho, kdo je ocení :-p Já bych ráda ocenila kvalitní čtení.

Gabriela238
17 příspěvků 19.1.16 19:38

Co je špatného na flitrech? Když jsou dobře na šatech použité. Bohužel šaty první zleva se stříbrnými flitry - no nevím, spíše bych si je vzala na maturitní ples, nedokážu si v tom představit někoho staršího a stačí když budete mít oblejší postavu a už to bude vypadat hodně špatně.

Parwi Nawari
353 příspěvků 19.1.16 22:09

A tak se z osobitého blogu plného propracovaných a inspirativních článků pomalu stává prašivý mainstream - to nám ta pohádka pěkně končí…

aailyyn
809 příspěvků 20.1.16 09:50

Řeknu vám tajemství. Vyhledávání v googlu má obvykle víc než jednu stránku. Hned ve druhé řadě byste si zasloužili umlátit výtiskem libovolného díla Aloise Jiráska.

JMaravelo
549 příspěvků 20.1.16 09:51

Článek se mi nijak nedotýká, protože opakuje tisíckrát obehranou písničku. Nic proti němu nemam, ale neměl jsem ani důvod ho číst. Přijde mi, že tak nějak se tu tápe v tom „o čem psát dál“. Jednou to asi muselo přijít a jak to tak vypadá, ještě se dostanem k tomu že si tu budem číst o samostatných subkulturách, což bych úplně nechtěl - pokud by to nebylo psané stylem „inspirujte se prvky“.
Proto redakci předhodím kost k její inspiraci. Jestli umíte anglicky a máte trochu trpělivost, třeba vás z toho něco trkne:

návodoobrázky a informace z Young Stalin (4chan)
(protože mladý Stalin se stal satirickou ikonou módního světa díky svému hipster trendy účesu)
http://i.imgur.com/5TuFU4f.png
http://www.young-stalin.com/infos.php

Pak je tu /fa/ (jako fashion) sticky a i z toho se dá ledacos vyčíst.
http://tuxbell.com/index.php?…

Přeji hodně štěstí s výběrem článků. Pokud by mělo být podle mě, docela by mi zajímalo něco o jeanech. Ovšem kvalitního. Rozdílné druhy jeanoviny, jak má správně vypadat pánský střih jeanů (protože dneska se u těch klučičích moc nepočítá s tim, že v tom nosíme i něco jiného než mobil a drobné mince ;-) ) apod.

Karin
3948 příspěvků 20.1.16 10:39

Čistě technická: V češtině se nepoužívá pojem jeany, jeanovina - nebyl by jazykově správný. Píšeme džíny nebo džínovina, řidčeji džínsy nebo jeans (jeansy).

pozdni_ctyricitka
157 příspěvků 22.1.16 21:12

Kdokoli je ta „redakce“ tak tento článek vhodně doplňuje starší verzi napsanou naší vrchní pekelnicí. Osobně si myslím, že je to nový pseudonym „Lovce senzací“ který po kopancích utržených za svůj poslední článek o fitkách si hojí sebevědomí pod tímto nicneříkajícím označením. Ale jak říkám, článek se mi líbí, zvlášť proto, že žiji v blízkém zahraničí, kde plesy a plesová sezóna neexistují. O tanečních ani nemluvě.

Kathee
111 příspěvků 31.1.16 19:33

Nevím, kdo ten článek psal, ale vykládá si pravidla dress code vskutku velmi, velmi po svém. To, že se něco „nosí“, neznamená, že to etiketa dovoluje. Nejvíc mě však dostalo sdělení, co znamená „Black tie“ - jakou černou pro smoking?

mmelinda
3 příspěvky 10.2.16 00:08
Není ples jako ples...

Dámy, pokochejte se jako já. Jeden takový městský plesík může být i vám studnicí inspirace ohledně elegace a šarmu. Pláču dojetím.
Zde naleznete fota: http://www.olympiabruntal.cz/view.php?…

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Drobečky z obchodů

Autor: Ada

Abyste věděli, kvůli čemu nutně musíte do obchodů a kterým se... Celý článek

Jak se (ne)oblékat jako turista

Autor: Redakce

Nezáleží na tom, jestli stojí pod Pražským orlojem nebo celá... Celý článek