Férovost lidí

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

hhhudec  09.08.12 22:46
Férovost lidí

Zdravím, vím, že tohle sem ani tak nepatří, ale ráda bych znala názor nezaujatých lidí.
Pracuji ve velkém kolektivu lidí, kde se běžně všichni potkáváme a vidíme každý den. Považovala jsem chování svých spolupracovníků za jejich pravé, dnes jsem ale byla nemile překvapena, když jsem se dozvěděla, že to hrajou na dvě strany - na jednu ťuťu a na druhou to jsou nepřejícné, pomluvačné kachny.
Vyrůstala jsem mezi chlapama, kde férovost byla na prvním místě, takže nevím, jak se k těm lidem teď mám zachovat.
Ráda bych vás tedy požádala o radu, co s tím?!

Reklama

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

v.veronicka
4 příspěvky 09.08.12 22:55

Takových lidí je bohužel všude fůůra :-/ Já se to snažím neřešit a takové lidi ignorovat, pokud to nejde tak se s takovými normálně bavím, ale dávám si pozor na to co řeknu a rozhodně se takovým lidem nesvěřuji apod. Když mi ale takový nepřejícný člověk hodně ublíží, pak se snažím s ním o tom promluvit, ale bohužel většinou to stejně nemá smysl :-/

FoxInTheBox
278 příspěvků 09.08.12 23:07

Vydržet, jestli tu práci chcete. Spolupracovníky si většinou nevybíráme a převychovat nejdou :(

Jestli pomlouvají vás, aspoň víte, že si je nemáte pouštět k tělu a nic jim o sobě zbytečně neříkat. Bolí to, ale nedá se s tím nic moc dělat, žádná konfrontace atd. nepomáhá.
Jestli někoho dalšího, nemá cenu přijít za ním s „víš, že tě XY pomlouvá?“ - bude se zbytečně užírat a možná i „zastřelí posla špatných zpráv“ (naštve se na vás). Lepší je nenápadně mu pomoct zvládnout to, kvůli čemu ho pomlouvají, aby přestala příčina.

Lidi pomlouvat nepřestanou, je to automatická reakce, kterou se smečka podobně smýšlejících vymezuje proti ostatním „divným“ a tím si potvrzuje svoji sílu.

Naštěstí kolegyně nemusí být automaticky vaše kamarádky. Dávejte si na ně bacha, vydržte a mějte oporu v lidech zvenčí, kterým věříte :)
Blbý kolektiv v práci zamrzí (hlavně když musíte pracovat v týmu), ale pokud to nesklouzává k nějaké šikaně a není nutné si bránit životní prostor, nechte to bejt…

hhhudec  09.08.12 23:08

Já bych to chtěla právě nějak vyřešit, jenom nevím jak, když s takovými lidmi pracuju denodenně.

azavina
27 příspěvků 09.08.12 23:10
těžko říct

Máte pravu, na módní peklo se to podle mého vyloženě nehodí, nicméně když už jste to založila, tak vám řeknu jedno. Aby vám tu někdo mohl dobře OBJEKTIVNĚ odpovědět, na to do toho vždy bude vědět málo. Rozumějte, kdybych se teď rozhodla někoho nazvat nepřejícnou, pomlouvačnou kachnou, málokdo mi to může vymluvit, protože dotyčného nezná, ale zároveň mi nemusí věřit, a to ze stejného důvodu. Chtěla jsem však říct tohle, pracovala jsem ve stejném kolektivu. Sluníčkové úsměvy, ale když člověk se člověk otočil, nikdy si nemohl být jistý. Myslete však na to, že s nimi budete ještě nějaký čas pracovat, takže dělat hned dusno není nejlepší nápad. Možná jste něco nepochopila v kontextu, možná to tak nebylo myšleno…atd. Já osobně jsem to tehdy nechala být (závažnou chybu svedla dotyčná na mě, před vedením jsem jim pověděla pádné argumenty, proč jsem to nemohla být já, ale proti dotyčné jsem neřekla ani slovo a bylo to to nejlepší, co jsem mohla udělat.) Ono vzájemné obviňování nepůsobí dobře ani profesionálně a navíc brzo vyšlo na povrch, kdo ty chyby dělá a všechno se jí vrátilo samo.
To samozřejmě nemusí být váš případ. Ale pokud vám to bude vrtat hodně v hlavě, můžete se na onen problém zdvořile zeptat těch vámi zvaných kachen a všechno si tzv. vyjasnit.

v.veronicka
4 příspěvky 09.08.12 23:10

Já myslím že tohle se řešit ani nedá, lidi prostě nezměníme :-/

Jetthro
1129 příspěvků 09.08.12 23:10

Taky jsem vyrustala v klucicim kolektivu, takze chapu zklamani..Kdyz musim s nekym takovym nejak jednat tak to delam celkem jednoduse - poker face a naprosta odmerenost. Nemam takovy lidi rada a nehodlam se s nimi vybavovat dele a rikat vic nez je nezbytne nutne. V pripade, ze se me takova slepka zacne vyptavat treba na osobni veci, ji hodne rychle seznamim s faktem ze do toho, kde jsem byla o vikendu, JI absolutne nic neni. Budete asi za studenyho cumaka, protivnou a ja nevim co jeste, ale u takovych je to jenom dobre, aspon se s vama nebudou pokouset o zadnej kontakt krome ciste pracovniho.

Jo jeste, dobre jim rozhodite sandal ( © Linden) tim, ze se jich na ferovku s ledovym klidem zeptate, co maji za problem..odpovedi bude v 95% pripadu zmatene blekotani ze oni prece zadny problem nemaji, ale aspon budou vedet, ze si nemaj moc dovolovat ;)

MP Barbucha
3716 příspěvků 09.08.12 23:15

@hhhudec
Zlato, lidi nepředěláš. Taková je realita, jestli Ti to moc vadí, pojď na volnou nohu :-)
Já jsem zažila v malém týmu nepříjemné vztahy, dvě kolegyně se nesnášely a do svých sporů neustále zatahovaly všechny ostatní. Také jsem zažila nepřátelský postoj přímo proti sobě. I sexuální harašení. Nedělám si srandu. Balil mě nadřízený, ženatý cizinec. Bylo to velmi nepříjemné, jak ho odmítnout (v jeho kultuře to není zrovna dobře přijímáno) a zároveň nepřijít o práci.
Teď už jsem šest let na volné noze a jsem spokojená! A pracuji s jedním z mých nejlepších přátel :-)

rice
351 příspěvků 09.08.12 23:18

Za mě nesouhlas s mýtem o férových chlapech - všechny mužské kolektivy, co jsem zažila, se pomlouvaly o sto šest a na sebe se smáli jako jezulátka. Když už tu boříme pověry o mužích v růžovém oblečení, co takhle přidat ještě jeden? Záleží na osobnosti, ne na pohlaví :) Možná bychom se mohly začít mít víc rády a přestat si idealizovat chlapy ;)

hhhudec  09.08.12 23:20

@rice V tom případě jsem zažila chlapy s férovou osobností.
@MP Barbucha jooo, kéž by to bylo tak jednoduché.

Jiná Realita
13791 příspěvků 09.08.12 23:24

Úplně první věc, která mě napadla, byla otázka, kde jste doposud žila, že na to narážíte až teď a s takovým podivem.

je to úplně běžná neodstranitelná věc ve všech kolektivech, především v těch ženských. neuděláte nic, prostě se toho neúčastněte. nic neřešte, do ničeho se nemíchejte, nikoho se nezastávejte a nikomu nevěřte milé úsměvy. na všechny buďte milá, i když vám lezou na nervy. to je moje zkušenost (absolvuju třetí větší pracovní kolektiv), jak v klidu pracovat a případně být dokonce v rámci možností oblíben a vycházet se všemi, protože to se prostě na pracovišti často musí, má-li to tam fungovat.
i v nejúžasnějších kolektivech na světě je vždycky aspoň jeden přetvářkový pomlouvačný pokrytec.

MP Barbucha
3716 příspěvků 09.08.12 23:25

@rice Přesně! Chlapi jsou v tomhle úplně stejní!
@hhhudec Jednoduché to opravdu není. A kdo Ti kdy řekl, že život bude jednoduchý? Pokud uvažuješ takto, tak pro Tebe podnikání opravdu není. Mně to prostě stojí za to, uspořádat si život (aspoň ty jeho části, které můžu ovlivnit) podle sebe, aby mi to vyhovovalo.
V práci trávíme cca třetinu aktivního času. Takže dělat něco, co mě nebaví, nebo s lidmi, se kterými se necítím dobře, to radši budu makat jako šroub po nocích, ale po svém.

uu  09.08.12 23:29

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 13:49

hhhudec  09.08.12 23:38

@MP Barbucha Momentálně pracuji v kolektivu lidí, protože prozatím pracuji na svém sebevzdělávání, abych dosáhla toho, co chci. Bohužel to ale pro mě není jednoduché, protože jsem vystudovala jeden obor, ale chci se věnovat jinému.
@Jiná Realita V jiné realitě, asi? :-D
@uu Asi jsem také důvěřivec obecný.

teetee
499 příspěvků 10.08.12 10:15

Vítejte v reálném světě.

Nevím, co víc k tomu dodat. Prostě to tak je a na každém z nás je leda rozhodnutí, jak se k tomu postavit. Snaha kolektiv změnit, dát najevo jak je to „špatné“ nebo stavět na piedestal svou férovost bývá po zásluze potrestána.

Jedinou šancí jak se s tím srovnat je chovat se podle SVÉHO vědomí a svědomí a jedinou šancí jak to ovlivnit je vychovat správně/jinak své děti.

Čím více to budete řešit, tím víc Vás to bude obtěžovat. Tedy dle mých zkušeností.

Curlygirl
1901 příspěvků 10.08.12 10:39

S tím se bohužel nedá nic dělat. Prostě zatnout zuby a vydržet a pokud Vás to hodně trápí a ničí Vás to, tak odejít. Napsat plusy a mínusy té práce pro Vás a podle toho se rozhodnout. Nervy máme jen jedny, takže bych za každou cenu nezůstávala, kdybych z toho mela mít žaludeční vředy a nerváky, což snad, díky Bohu, nemáte.
Rada změnit práci je sice dobrá, ale nikdy není záruka, že to nebude ještě horší.
A pro začátek bych si asi dávala pozor, co říkám a před kým a s nikým se nijak nad rámec neutrálního small talku nebavila, abych nezavdávala důvod k intrikám, i když takoví lidé si ho beztak najdou sami a nebo vymyslí.

runningfox  10.08.12 10:50

Záleží na vašem přístupu, zde je pár pravidel:

• nemusíte být za každou cenu oblíbená, je dobré vyrovnat se s tím, že se vždycky najde někdo, kdo vás nemá rád
  • drby existují a šíří se, je to jeden ze způsobů, jimiž se kolektiv vyrovnává se stresem
  • šíří-li někdo drby o vás, asi jste důležitá a zajímavá, což by vás v důsledku mělo těšit
  • nesnášíte-li drby, v prvé řadě sama nepomlouvejte a nezapojujte se do těchto sítí. Je to ale těžší, než těm drbům čelit
  • kde kvetou drby, je asi málo práce, protože zaměstnaní lidé na podobné věci nemají čas. Takže přijde-li za vámi někdo se „zajímavými informacemi“ o jiných lidech, zeptejte se ho/jí, jestli nemá co dělat. Zabere to, ale oblíbená nebudete, což vás trápit nemusí, viz 1. bod.
  • dobrá je mantra: „nechci o tom nic vědět“, používám ji často, nakonec za vámi přestanou chodit

Ujišťuji vás, že v drbech není mezi pohlavími rozdíl. Akorát jsou jiná témata.

Jiná Realita
13791 příspěvků 10.08.12 11:03

@runningfox
„Ujišťuji vás, že v drbech není mezi pohlavími rozdíl. Akorát jsou jiná témata.“

úplně souhlasím. obávám se, že zakladatelka jen prostě neprokoukla svůj předchozí mužský kolektiv :( muži jsou schopni „drbat“ snad ještě víc, než ženy, a ještě navíc hodně ostrým výrazivem a možná to dokáží stihnout v rychlejším čase (stačí jim méně slov :) ). ale jen mezi sebou - ženy do toho většinou netahají.

JarkaJar
432 příspěvků 10.08.12 11:05

Mně zase připadá, že možná je v tom kolektivu jen pár neférových lidí, kteří ale dokážou otrávit všechny. Nezdá se mi, že by třeba v desetičlenném kolektivu bylo devět drben. Nebo možná přijde na to, jaké to je prostředí. Nebo se pohybuju v prostředí, kde slušnost převažuje. Nevím. Pokud zjistíte, že někdo o Vás roznáší drby, je dobré se ho před lidmi zeptat, odkud to vzal, že je to pro Vás zajímavá informace, a protože ho to přivede do rozpaků, příště už se tak snadno neodváží.
Zažila jsem rozhádaný kolektiv a nebylo to příjemné, naštěstí po čase se všichni uklidnili.

MP Barbucha
3716 příspěvků 10.08.12 11:39

@hhhudec Držím Ti palce:-) Je to otrava, ale bohužel projít si tím musíme všichni.
Jinak souhlasím s Jarkou, většinou bývá „neférový“ třeba jen jeden člověk a otráví celý kolektiv. Pokud se nenecháš strhnout a zůstaneš svá, v delším časovém horizontu to vypluje na povrch a lidi si Tě budou vážit. Zkus se nenechat vyprovokovat k nějaké reakci na drby a pomlouvání a prostě jen dál pracovat a chovat se stále stejně.

Alizon
1233 příspěvků 10.08.12 12:10
@Jiná Realita píše: Úplně první věc, která mě napadla, byla otázka, kde jste doposud žila, že na to narážíte až teď a s takovým podivem.

To me taky napadlo jako prvni. Ze se v kazdem kolektivu najde nejaka s odpustenim sketa, jsem zjistila uz na zakladni skole.
Neda se s tim delat nic. V kazdem kolektivu driv nebo pozdeji clovek zjisti co je kdo zac. A potom si proste vytvori dobre vztahy s temi „kteri mu sedi“ a nejsou to zakeraci. S temi ostatnimi je to v idelanim pripade neutralni vztah nebo ignorace, v horsim pripade „boj“.
Pokud vas pomluvy a podobne nejak vazne neohrozuji, ignorovat je, blbec se najde vsude.
Obecne neintrikovat, nepomlouvat, udrzovat pracovni neutralitu, nesverovat se s osobnimi vecmi.
Nekde je koncentrace blbcu bohuzel horsi, sama jsem takto ve zkusebni dobe opustila svoji prvni praci - s tim ze mi nesedel kolektiv, ale nebyla to takova tragedie, zjistila jsem ze mi nesedi ani ta prace.

Motyka
327 příspěvků 10.08.12 12:52

Brát to profesionálně. S kolegy musíte spolupracovat, ne se s nimi přátelit.

Akitaken
4960 příspěvků 10.08.12 13:28

No, mohla bych tady teď něco napsat na téma férovost a chlapi, ale nechci. Rozhodně to není tak, že chlapi vždy jednají na rovinu. Nejednají, kolikrát jsou horší než ženské. A to osobně též preferuji mužské kolektivy před těmi ženskými…

V Holandsku je to tak, jak napsala Motyka - s kolegy člověk spolupracuje, ne se přátelí. Pokud jste podobná nátura jako já, sežvejknout tohle bude trvat pěkně dlouho… já už se o to snažím pět měsíců a pořád jsem se s tím nevyrovnala. Bohužel s nimi člověk kolikrát tráví víc času než s rodinou (pokud nějakou má). Pokud máte dobré mimopracovní zázemí, zaměřte se na to.. pokud zázemí nemáte ( teď mluvím hlavně k sobě), zkuste si nějaké vybudovat jinak se z toho zblázníte.
Jinak souhlasím s ostatními - neintrikovat, být neutrální a po skončení pracovní doby vše pustit z hlavy… (což je, já vím, zatraceně těžké..)

lilip  10.08.12 15:12

Držet si odstup, nadhled, dávat si pozor na pusu (resp. bavit se jen o práci) a důvěrně se kamarádit jen s osvědčenými lidmi mimo práci. Je to zaměstnání, byznys.
Já jsem taky na volné noze a jinak bych už nechtěla. Nemusím se rozptylovat vztahy a drbama okolo.

eveK
333 příspěvků 10.08.12 15:41

Mám podotázku: co je podle vás drbání? Dejte si ruku na srdce a pravdivě odpovězte, vy nikdy nedrbete?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

H&M vytvořilo novou značku ARKET

Už 25. srpna 2017 se v Londýně otevře nový obchod s luxusnějšími... Celý článek

Reklama

Poslední článek:
Manolo v Praze: Návrat do Čech a pohádkové střevíce

Autor: Admin Módnípeklo.cz

Čekání se vyplatilo. Do Prahy se přesouvá dlouho očekávaná... Celý článek

Reklama