Pohostinost?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.11 21:46

No asi to svým způsobem sem na Módní peklo nepatří, nicméně takové vykání/tykání taky s peklem moc nesouvisí a tak mám dojem, že tu taky není problém hovořit i o zvycích.
Tak připojim jeden dotaz. Jaké jsou vaše zvyky, pokud k vám domů přijde návštěva? Myslím spíš jako jestli jim automaticky nabídnete kávu, čaj, vodu, šťávu, alkohol a já nevím co všechno k pití,? A nabízíte jim i třeba něco k jídlu?
Ptám se, protože mám pocit, že jsem asi jediná v mém okolí, komu to připadá samozřejmé nabídnout něco k pití či k jídlu. jako né, že bych se nějak ofrňovala, když někam přijdu a nemyslím si, že by to byli špatní lidé, ale prostě mám zafixováno, že prostě k návštěvám patří i to, že host nabídne něco k pití či k jídlu a tak, když někam přijdu, tak mi prostě přijde hrozně blbé se sama od sebe ozvat, že chci něco k pití, pač očekávám, že mi to prostě host nabídne. A stále nenabídne.
Jak to máte vy?

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
MP Martina
3 příspěvky 14.11.11 22:46

Myslíš hostitel, ne host? :-)
Ale souhlasím, že nabídnout alespoň pití je slušnost.

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.11 22:48
Martina ha detto : Myslíš hostitel, ne host? :-)Ale souhlasím, že nabídnout alespoň pití je slušnost.
Ehm jo samozřejmě jsem myslela hostitel … Holt večerní psaní příspěvků mi zřejmě nesvědčí …
(ha konečně jsem si uvědomila to holt …)
Emily.V
67 příspěvků 15.11.11 06:29

Záleží, o jakou návštěvu jde a jak dlouho bude v mém bytě setrvávat. Vodu nabídnu snad vždycky, kávu nebo čaj až v případě delší návštěvy. Sama nemám problém si o vodu říct. Ale přiznám se, že k nám hosté moc nechodí a nejsem zvyklá být hostitelkou, vlastně s tím mám docela problém. Na očekávanou návštěvu se samozřejmě vybavím, ale ta nečekaná by u mě k jídlu nic nedostala, často nemáme doma ani pečivo.

Hajdalena
18 příspěvků 15.11.11 06:58

Ihned nabízím něco k pití: kafe, čaj, vodu (i alkohol podle okolností) a snažím se mít doma něco na mlsání (keksy, křupky, ovoce…) Když návštěva přinese nějaký proviant, hned ho rozbalím a nabídnu.
Myslím, že když hostitel nenabídne hostu ani vodu, je to buď nějaký buran, nebo si dotyčného hosta neváží. Je to rozhodně divné.
P.S. Na MP tohle téma určitě patří. Móda a elegance není jen záležitost hezky nakombinovaného oblečení, ale samozřejmě i chování. I to nejkrášnější oblečení je jako pěst na oko, když se dotyčný chová netaktně a ani tu vodu návštěvě nenabídne.

Oldyn
6401 příspěvků 15.11.11 08:24

Mám ráda návštěvy a pokud je ohlášená mám i napečeno. Pokud není ohlášená, mám zásoby a vždy pohostím. Nemám problém ani s čundráky, kteří poprosí o vodu. Bydlím na turistické trase a vysílení žíznící, zvoní v létě často. Letos si odnášeli i zeleninu, jelikož byla nadůroda všeho.

iron board
72 příspěvků 15.11.11 12:36

Taktéž mám ráda návštěvy, strašně ráda hostím lidi, takže napečeno je vždy. Rádi zveme kamarády i na oběd, takže přes víkendy dost vyvařujeme. Když někam jedeme na návštěvu, tak sebou dělám koláč, dort, muffiny, slané nebo sladké, prostě vždycky sebou něco táhnem. Mám pocit, že už si na to i všichni zvykli a že kdybychom nic nedovezli, tak si asi řeknou, že je něco špatně:-) Mám ráda věci dotažené do detailů, takže to mám vždycky načančané, nějaké zmetky bych sebou nebrala, to bych radši na první pumpě koupila Merci:-)
Na druhou stranu, když mi někde nic nenabídnou, tak si vždycky řeknu, jedno jestli o pití nebo jídlo (jídlo ve smyslu „nestihla jsem se nasvačit, máte krajíc chleba nebo jablko“ nečekám menu o třech chodech), ale chápu, že každý nemá jídlo jako prioritu jako já;-) A líná huba, holé neštěstí.

Nanynka
23 příspěvků 15.11.11 14:13
Pocházím z úrodné části Moravy, kde se hostům jídlo i pití doslova vnucuje. Jakmile za sebou u tetičky zavřeme dveře, už máme nalitou slivovičku nebo fernet na zahřátí, za chvíli je na stole klobáska, tlačenka, řízky, okurčičky, víno a pivo… Jakákoliv návštěva je spojena s jídlem, i ta neohlášená.

Moc se mi to líbí a vyrostla jsem v tom, ovšem doma v Praze něco takového nedělám. Nemám navařeno, napečeno, častokrát ani nakoupeno, protože náš život se mnohem víc točí kolem práce než čehokoliv jiného :-( S jídlem se piplám jenom o víkendech nebo na speciální příležitosti. Nicméně pořád tu Moravu v sobě mám, i když nemáme ani chleba, tak slivovice je v baru vždycky a každému příchozímu okamžitě nabízím kotel. :-)


zelitschko
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.11 15:13

já hostím ráda, ráda vařím, ale na něčí vkus to bývá moc jednoduché jídlo, takže se stává, že když si někoho pozvu na večeři, tak nebývá dostatečně pohoštěn :( já osobně nerada chodím na návštěvy, nesnáším, když mi kdokoli vnucuje jídlo a hrozně nerada jím jídla, která jsou jiná než jsem zvyklá, takže mě dost lidí považuje za podivína, ale stejně se k tomu nedokážu přinutit :) když už se mám s někým setkat, tak raději buď u mně nebo na zcela neutrální půdě - v kavárně, v restauraci nebo u společného známého, kterého mám už ověřeného


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.11 16:17

tak pití nabídnu vždycky, jídlo jen očekávaným návštěvám, protože obvykle nemáme doma nic kromě chleba s máslem. Jinak nikomu nic nevnucuju, prostě se jednou zeptám, maximálně 2× a konec, sama to nesnáším, když mě někdo nutí jídlo, které nechci. Na návštěvě spíš čekám, co mi nabídnou, ale např. když je vedro, klidně si o vodu řeknu.

Katie12
42 příspěvků 15.11.11 16:25

bydlíme s přítelem a sem tam se k nám nahrnout samí mladí známí. to ovšem nemění nic na tom, v čem jsem byla vychovaná. Vždy mám po ruce vodu (šťávu), čaj, kafe, k zakousnutí sladké, slané, ovoce i něco navařeno, kdyby někdo chtěl. s tím nemám problém. většinou se bavím s lidmi, kteří mi něco nabídnou hned jak se zuju. s těmi co to nedělají, si beztak nemám moc co říct. tak k nim moc nechodím. o něčem to svědčí… ;)

Ivucha
4 příspěvky 15.11.11 18:59

Nevím, jestli to patří pod pohostinnost, ale z mého pohledu ano - nabízíte návštěvám bačkory?
Když jsem byla malá a chodila na návštěvu ke spolužačkám nebo jsme chodili na návštěvy ke známým mých rodičů, vždy mi byly nabídnuty bačkory. V současnosti chodím na návštěvy většinou k mým vrstevníkům (kolem 30ti let) a nikdo mi nikdy bačkory nenabídne! (Žádné bačkory pro návštěvy nemají). Nevím, jestli je to záležitost mé generace, nebo to úplně nějak vymizelo? Opravdu nemám ráda, když musím na návštěvě ťapat v ponožkách po neumyté a studené podlaze a pak se i s tím našlapaným bordelem při odchodu zase obout (a i když má hostitel perfektně uklizeno, stejně mám nepříjemný pocit).
Když někdo přijde k nám, vždy nabízím (když dotyčný odmítne, nevadí mi to).
Třeba u tchána mají takové jednoduché bačkory z filcu, koupené speciálně pro návštěvy, má to takovou univerzální velikost a přijde mi to ideální.
Někde jsem četla názor, že je lepší si na návštěvě neobouvat cizí bačkory z důvodu nebezpečí plísňových infekcí. To respektuji.
Co si o tom myslíte vy? Považujete nabízení bačkor návštěvám za slušnost nebo za zbytečnost?

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.11 19:38
Ivucha ha detto : Nevím, jestli to patří pod pohostinnost, ale z mého pohledu ano - nabízíte návštěvám bačkory?Když jsem byla malá a chodila na návštěvu ke spolužačkám nebo jsme chodili na návštěvy ke známým mých rodičů, vždy mi byly nabídnuty bačkory. V současnosti chodím na návštěvy většinou k mým vrstevníkům (kolem 30ti let) a nikdo mi nikdy bačkory nenabídne! (Žádné bačkory pro návštěvy nemají). Nevím, jestli je to záležitost mé generace, nebo to úplně nějak vymizelo? Opravdu nemám ráda, když musím na návštěvě ťapat v ponožkách po neumyté a studené podlaze a pak se i s tím našlapaným bordelem při odchodu zase obout (a i když má hostitel perfektně uklizeno, stejně mám nepříjemný pocit).Když někdo přijde k nám, vždy nabízím (když dotyčný odmítne, nevadí mi to).Třeba u tchána mají takové jednoduché bačkory z filcu, koupené speciálně pro návštěvy, má to takovou univerzální velikost a přijde mi to ideální.Někde jsem četla názor, že je lepší si na návštěvě neobouvat cizí bačkory z důvodu nebezpečí plísňových infekcí. To respektuji.Co si o tom myslíte vy? Považujete nabízení bačkor návštěvám za slušnost nebo za zbytečnost?
Já teda z domova nejsem zvyklá, aby se našim návštěvám nabízely bačkory, ale to bud etaky tím, že my moc návštěv neměli a taky mame vsude koberce, krome kuchyne. A ty návštěvy, co doma vyjímečně přišly, odmítaly papuče.
Teďka v paneláku jsou koberce pouze v pokojích a v obejváku. Tady už poprvé nosím papuče na doma a kdybych mohla, tak bych svým návštěvám papuče nabídla, ale jaksi je nemám. Ale skvělej dotaz a připomínka, že bych měla brzy nějaký pořídit.
iron board
72 příspěvků 16.11.11 06:41
Ivucha ha detto : Nevím, jestli to patří pod pohostinnost, ale z mého pohledu ano - nabízíte návštěvám bačkory?Když jsem byla malá a chodila na návštěvu ke spolužačkám nebo jsme chodili na návštěvy ke známým mých rodičů, vždy mi byly nabídnuty bačkory. V současnosti chodím na návštěvy většinou k mým vrstevníkům (kolem 30ti let) a nikdo mi nikdy bačkory nenabídne! (Žádné bačkory pro návštěvy nemají). Nevím, jestli je to záležitost mé generace, nebo to úplně nějak vymizelo? Opravdu nemám ráda, když musím na návštěvě ťapat v ponožkách po neumyté a studené podlaze a pak se i s tím našlapaným bordelem při odchodu zase obout (a i když má hostitel perfektně uklizeno, stejně mám nepříjemný pocit).Když někdo přijde k nám, vždy nabízím (když dotyčný odmítne, nevadí mi to).Třeba u tchána mají takové jednoduché bačkory z filcu, koupené speciálně pro návštěvy, má to takovou univerzální velikost a přijde mi to ideální.Někde jsem četla názor, že je lepší si na návštěvě neobouvat cizí bačkory z důvodu nebezpečí plísňových infekcí. To respektuji.Co si o tom myslíte vy? Považujete nabízení bačkor návštěvám za slušnost nebo za zbytečnost?
Bordel na zemi mi taky vadí, když se to lepí na nohy, naštěstí většina navštěvovaných má doma uklizeno:-) Včera u mě byla kamarádka a ukazovala mi takové balerínky, pletené, s měkkou podrážkou, byly měkké, tudíž se daly srolovat v pohodě do kabelky. To by možná mohlo vyřešit problém s papučema, drobkama na zemi a studenýma nohama:-) Stály prý kilo, dost brzo se rozpadnou, koupila to v Tezenisu? Ale nějaká šikula to určitě bude mít na Fleru nebo to třeba bude schopná vyrobit babička, jen sehnat materiál na tu podrážku, byl protiskluzový.
kajiksuk
143 příspěvků 16.11.11 07:37

Vy tady mluvíte o neohlášených návštěvách. U nás v rodině i mezi známými se vždycky ohlašujeme. Jak může host vědět, jestli je hostitel doma? Navíc, přepadnout někoho bez ohlášení mi příjde neslušné. Ohlašují se děti svým rodičům i naopak. Samozřejmě, když je návštěva ohlášena, napečeme buchty, uvaříme kafíčko a pohostíme. :)

ZetKa
292 příspěvků 16.11.11 07:53

S bačkorama je to takový všelijaký. V létě návštěvě vždy nabídnu, aby se nezouvala. Venku je sucho, a to, co se přinese domů, není takový velký problém po návštěvě uklidit. V zimě a v mokrém počasí nabízím bačkory. Buď si je vezmou nebo ne.
A jak to vidí etiketa?
K původnímu tématu pohoštění:
- vodu, šťávu, kávu, čaj nabízím vždycky, i když je to řemeslník, co přijde opravovat okna. Mně to nic neudělá a jeho to poteší, případně v chladném počasí zahřeje. Na druhou stranu, žádný řemeslník u nás doma si nikdy nedal víc než tu vodu :)
- to samé k pití nabízím i jakékoliv návštěvě. Alkohol většinou nenabízím, to pouze u nějakých oslav
- když je návštěva ohlášená, většinou je doma něco k snědku, záleží, na jakou dobu má návštěva přijít. Když jen na odpolední kávu, tak něco sladkého.
- neohlášené návštěvy mají s jídlem smůlu, protože se cíleně snažím doma nedržet žádné pochutiny, aby mne nelákaly k nezřízené večerní konzumaci u televize. Případně nabídnu třeba svačinu (chleba s něčím, jogurt s něčím a ovoce nebo zeleninu), to si ale u nás nikdy nikdo nedal

ZetKa
292 příspěvků 16.11.11 08:01
kajiksuk ha detto : Vy tady mluvíte o neohlášených návštěvách. U nás v rodině i mezi známými se vždycky ohlašujeme. Jak může host vědět, jestli je hostitel doma? Navíc, přepadnout někoho bez ohlášení mi příjde neslušné. Ohlašují se děti svým rodičům i naopak. Samozřejmě, když je návštěva ohlášena, napečeme buchty, uvaříme kafíčko a pohostíme. :) ---------
Také jsem si myslela, že je to tak správné. Moje tchýně si ale myslí něco jiného. Po několika letech nemám sílu se o tom hádat. Ostatně, tchýně mi také vezme vítr z plachet tím, že si po neohlášené návštěvě často vezme svého vnoučka s sebou na přespání :) Což mi uleví a já mám zas čas pro sebe a můžu vychladnout :)
anicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.11.11 09:08

K papuciam - ja navstevam ponukam, mame zasobu takych tych farebnych z Ikei :-) A ked vyzeraju uz prilis „oslapane“, vyhadzujem. Pripada mi totiz fakt nechutne, ked mi niekto na navsteve ponukne papuce, ktore vyzeraju, ze zazili snad pubertu mojich rodicov a mam z nich pocit, ze su „pre navstevy“ len preto, ze ich doma uz fakt nikto nechce nosit %)

kajiksuk
143 příspěvků 16.11.11 09:24
ZetKa ha detto :
kajiksuk ha detto : Vy tady mluvíte o neohlášených návštěvách. U nás v rodině i mezi známými se vždycky ohlašujeme. Jak může host vědět, jestli je hostitel doma? Navíc, přepadnout někoho bez ohlášení mi příjde neslušné. Ohlašují se děti svým rodičům i naopak. Samozřejmě, když je návštěva ohlášena, napečeme buchty, uvaříme kafíčko a pohostíme. :) ---------Také jsem si myslela, že je to tak správné. Moje tchýně si ale myslí něco jiného. Po několika letech nemám sílu se o tom hádat. Ostatně, tchýně mi také vezme vítr z plachet tím, že si po neohlášené návštěvě často vezme svého vnoučka s sebou na přespání :) Což mi uleví a já mám zas čas pro sebe a můžu vychladnout :)
No, babička takhle jednou skončila před dveřmi prázdného domu. :) Od té doby se ohlašuje.
ZetKa
292 příspěvků 16.11.11 09:32
kajiksuk ha detto :
No, babička takhle jednou skončila před dveřmi prázdného domu. :) Od té doby se ohlašuje.
-------------
Tak takovýto mírný neúspěch nemůže mou tchyni nijak rozladit. Ona k nám chodí, když je ve městě a osvítí ji nápad, že by za námi mohla zaskočit. Když doma nejsme, nic se neděje, zkusí to přeci příště :)
Ale aby nedošlo k mýlce, ona je celkem fajn, jen pár much má (stejně jako my všichni) :-)
Katy
98 příspěvků 16.11.11 09:50
já osobně teda bačkory moc ráda nemám, trochu se jich, přiznám, štítím, když k někomu přijdu, ale to je jen pár případů. když jedeme třeba na vánoce k příbuzným, beru si svoje. ale rozhodně je to lepší než zmrzlé nohy. to je taky důvod, proč návštěvě bačkory dávám, máme v baráku opravdu zimu, a takový ten americký zvyk nezouvat se prostě neberu, boty od bláta a sněhu mi do obýváku nepatří. nejlepší varianta jsou pro mě crocsy - sice nic estetického, ale izolují od podlahy, většinou se do nich každý vejde a hlavně se dají pravidelně čistit, což mi vůči hostům připadá fajn.
jinak co se týče občerstvení - myslím, že nabídnout nápoj je základní slušnost a povinnost hostitele, i když se host neohlásí. vodu, čaj nebo kávu má snad doma každý.
GreatSusan
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.11.11 11:31

.

Příspěvek upraven 29.09.12 v 10:33

Dahllie
2222 příspěvků 16.11.11 13:30

Neohlášené návštěvy ke mně nechodí. Pro ty ohlášené je vždycky připravené to, co mají rádi. Sladké, či slané pohoštění, různé pití. Co se týče bačkor, nakoupila jsem v Ikea obyčejné látkové v různých velikostech. Kdo má zájem, může si je půjčit. Mimochodem nedávno jsem někde četla o tom, že v zouvání se na návštěvě a v nabízení bačkor (nebo jako dříve nošení vlastních k návštěvě - já měla takové ty odporné háčkované z chemlonu, či co to bylo) jsme exoti. Že jinde se to moc nenosí. Až se mi povede vyházet z bytu koberce, tak třeba návštěvám začnu nabízet, že se zouvat nemusejí, pokud nechtějí. Mně samotné se nějak příčí to, že bych někam šla „nafiňtěná“ a místo lodiček to doladila papučema :-D

oskarina
266 příspěvků 16.11.11 15:38

prosím, oprav si nadpis - Pohostinnost :-(

Apolena
32 příspěvků 16.11.11 17:55

Nutiče nesnáším a návštěvám u nich se vyhýbám. Hysterické výlevy „ale to musíte, to byste mě urazili, kdybyste si nedali…“ me spolehlivě vyženou ze dveří.
U nás dostane návštěva vždycky otázku jestli čej, kafe, mošt… Když řekne, že nic, tak nic nechystám, když se zdrží na sednutí, udělám konev čaje a postavím na stůl s adekvátním počtem šálků, ať se každý obslouží dle chuti. Když vím o návštěvě aspoň dvě hodinky předem, stojí na stole mísa s nějakým mlsem, návštěvu vyzvu, ať si bere dle chuti, sama si nabídnu a pak už je to na nich. Když je návštěva neohlášená a je milá, zvládám upéct hrnkovou buchtu nebo nachystat něco základního i v průběhu návštěvy. Ono je to do jisté míry dané i tím, že nemáme nic jako klasický obývák se sedačkou, křesly a konferenčním stolkem, takže se buď sedí v kuchyni u stolu, nebo v knihovně na polštářích.
Jo, ještě je výjimka kamarád, který se občas pozve s tím, že by si dal palačinky a jestli může přijít. Přinese si pánev, mouku, mlíko, vajíčka a kytaru a po příchodu se postaví ke sporáku. Tomu už nabízím jen marmelády :D

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek