Nenajdete asi romantičtější látku než je krajka. Vzdušná, ozdobná, často místy průhledná textilie tvořící ornamenty a kresby, je stálicí něžného looku, svatebních radovánek i svádivého spodního prádla.

Není ale krajka jako krajka. Šitá, paličkovaná, háčkovaná, pletená, drhaná, filetová i frivolitková krajka, a to nejsme zdaleka u konce. Na co si dát při péči o tuto delikátní látku pozor?

Jak prát a žehlit krajkové oblečení?

Krajka je velmi citlivá tkanina. Většina krajek se dnes už vyrábí strojově. Poškozená vlákna by způsobila, že se krajka nevzhledně roztřepí. Perte proto krajku v ruce ve studené až vlažné vodě.

Jak vyprat krajku v pračce

Pokud jde o syntetickou nebo směsovou tkaninu, můžete použít program na jemné prádlo. V tomto případě vložte krajkové oblečení ještě do ochranného sáčku. Krajka by v pračce neměla zůstat déle než 2-3 minuty. Používejte jemný prací prostředek, ideálně takový, který pomáhá udržet tvar prádla. Krajka nepatří do sušičky, sušte ji pověšenou nebo ve vodorovné poloze. U žehlené rozhoduje materiál, ze kterého je krajka utkaná. Je-li ze lnu nebo z bavlny, po žehlení krásně změkne a vytvaruje se. Syntetická krajka se však při žehlení může spálit a nenávratně poškodit. Pro vyhlazení ji pověste na ramínku do páry třeba po sprchování. Před praním ale vždy pro jistotu prostudujte štítek.

Diskuse: Hodí se krajka na denní nošení?

Blair: „Taky nosím krajku přes den, mám krajkové šaty, pár topů a jedno krajkové bolerko. Když se to doladí správnými doplňky, neměl by být problém nosit krajku i přes den.“

Bugatti: Po přečtení Adina článku jsem si ušila tmavěmodrou krajkovou sukni s podšívkou a nosím ji klidně přes den s bílým tílkem a modrým letním sáčkem nebo se světlešedou halenkou s krátkým rukávem ušitou na způsob nepodšívkovaného saka. K tomu náušnice udělané ze stejné krajky. Další tipy»

Peklo radí: Jak by měly vypadat večerní šaty z krajky

Dagur: „Jestli máte menší prsa a úzká ramena, nevolte véčkový výstřih, ledaže by byl mělký a široký. Lodičkový výstřih vám bude slušet určitě víc, navíc rozšíří ramena, stejně jako např. "minirukávky“ nebo „spadlé“ průramky."

JarkaJ: „Pokud chcete večerní šaty na návštěvy divadel, koncertů (prostě malé černé), pak bych radši zvolila jednodušší, nadčasový střih pouzdrových šatů s úzkou sukni jako na obrázku.“ Další tipy»

Krajková inspirace

Druhy krajky:

vyšívaná krajka - Zkrášlí vás na slavnostní příležitosti, třeba na večerní nebo svatební šaty.

syntetická krajka - Levnější krajka, kterou užijete i na denních šatech nebo spodním prádle.

frivolitková krajka - Velmi vhodná na dekorace všeho druhu, skládá se ze spousty drobných uzlíčků.

bavlněná paličkovaná krajka - Dekorativní krajka, kterou můžete třeba převázat dárek.

Zleva: vyšívaná krajka, syntetická krajka, frivolitková krajka, bavlněná paličkovaná krajkaZleva: vyšívaná krajka, syntetická krajka, frivolitková krajka, bavlněná paličkovaná krajka

Výhody krajky

  • Kvalitní krajka vám zaručí luxusní vzhled. Je ideální volbou pro romantické a něžné duše. Proto je krajka stálicí při výběru spodního prádla a svatebních šatů.

Nevýhody krajky

  • Vyžaduje náročnější údržbu.
  • Krajka má tendence k potrhání.
  • Levná syntetická krajka může působit velmi lacině.

Jak správně nosit krajku, aby nevypadala lacině

Slečna vlevo zvolila pod krajkový top kvalitní vhodně barevné prádlo nebo jemnou košilku. Krajka vůbec nepůsobí levně. Na rozdíl od toho na obrázku vpravo slečna vypadá, že právě vyběhla z nějakého levnějšího hodinového hotelu. Bohužel tyto modely potkáte na každé druhé diskotéce, hůře na plese. Nejhorší je, že kontrastní barvu prádla zvolila zcela jistě záměrně jako provokativní prvek!

Více se dočtete v článcích od Ady: Jak nosit krajku a Jak nenosit krajku

Diskuze o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek