Manžestr si nejprve získal oblibu jako látka na pracovní oděvy. Až později pronikl do módního oblečení. Na jeho slávě se podílela i skupina Beatles nebo návrhář Pierre Cardin.

Manžestr odvozuje svůj název od anglického města Manchester, kde se tento útkový samet vyráběl už v 18. století. Většina dnešních manžestrů je vyrobená z bavlny s příměsí polyesteru. Manžestr známe jako pružnou tkaninu. Aby byl elastický, musí se do něj ale nejprve ještě přidat okolo 2 % elastanu.

Manžestrové látky charakterizují především žebra, která dodávají látce jemný nebo hrubší vzhled, podle šířky žebrování. To se pohybuje od 10 žeber na cm u jemných tkanin až po 2 žebra na cm u tkanin určených pro pracovní oděvy. Původní manžestr ale má žebrování výrazné: pohybuje se mezi 2-4 žebry na cm. Používá se jak na pracovní, tak i na módní oblečení.

Jak prát a žehlit manžestr

Manžestr je většinou bavlněný, perte na teplotu 30–40 °C. Prádlo si roztřiďte podle barev. Bavlna snadno přijímá barvu z jiných látek. Abyste v pračce, sušičce nebo při žehlení zbytečně neošoupávali žebra manžestrové látky, obraťte ji naruby. Na žehlení nezapomínejte! Žehlením po rubu narovnáte vlákna do jednoho směru. Teplotu volte podle konkrétního složení manžestrové látky. Čistá bavlna snese vyšší, naopak bavlnu s věřší příměsí polyesteru žehlete na nižší teplotu. Vždy vyzkoušejte nejprve na okraji látky.

Inspirace z manžestru

Jak nosit manžestr

Pokud se chystáte pořídit si něco hezkého z manžestru, rozhodně v sytých barvách, které látce dodají šmrnc. Béžové a méně výrazné látky získaly punc nechtěného retra. Jakmile se manžestr na povrchu ošoupe, s kouskem se rozlučte. Manžestrová sukně s ošoupaným zadkem už se zachránit nedá.

Výhody manžestru

  • Je teplý a zahřeje v zimě lépe než například denim.
  • Sametový povrch se měkce leskne a některé manžestrové látky tak působí luxusně.
  • Manžestrové bundy vyperete v pračce.

Nevýhody manžestru

  • V kombinaci s kůží nebo kožešinou bude vypadat levně.
  • Pověst mu zkazila jeho přílišná dostupnost za socialismu. Proto mají naše babičky v šatníku mnoho nepřiměřených manžestrových modelů.
  • V ošoupaném manžestru se sedřeným žebrovím budete vypadat zanedbaně.
  • Je potřeba ho žehlit.

Peklo radí: Vyšel už manžestr z módy?

Pinka: „Mám manžestrový bílý kabát a oproti jiným materiálům má jednu obrovskou výhodu - nemusím s ním do čistírny, ale kdykoliv přeperu v pračce jako běžnou bavlnu, usuším na ramínku a přežehlím…“

ajikkk: „Já mám manšestr moc ráda. Je mi 21 a moc jsem si manšestrové módy neužila, tak to teď napravuji jedním sakem, které mám hrozně ráda. Nikdy jsem se nesetkala s kritikou, že by bylo out.“

eriam: „Mám sama manžestrové sako klasického střhu asi cca 10 let. Pokaždé se najde někdo, kdo se mě zeptá, kde jsem sako koupila, že je pěkné. Myslím si, že manžestr tak nějak z mody nikdy nevyšel.“ »Další tipy

Peklo radí: Bude mi v zimě v manžestrovém kabátě teplo?

ayla: „Složení je 50% vlna a 50% polyester. Má otázka zní. Bude v něm alespoň trochu teplo?“

elesse: „Nebude v něm teplo při minus něco - ale na klasickou českou zimu myslím, že bude v pohodě.“

Soňa3: „Vypodšívkovaný manžestr, možná i něčím vypodložený, to vás zahřeje určitě.“ »Další tipy

Diskuze o tomto tématu:

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek