Test ohněm

15.10.10 | autor Ada

Takovou dobu tady vedu peklo a ještě tu nebyly žádné plameny. Přitom se pomocí ohně pekelného dají zjistit velmi užitečné věci.

Možná jste už někde četli nebo slyšeli, že se v plameni dá testovat složení textilních vláken. Nevíte jistě, jestli máte bavlnu nebo polyester, tak vytáhnete pár nitek, zapálíte svíčku a za chvíli máte jasno. Tedy: vytáhnete pár nitek, dáte si na stůl kousek alobalu nebo se s celou zkouškou přesunete na nehořlavý povrch, nitky uchopíte pinzetou, opatrně přiblížíte k plameni a sledujete, jestli nitka bude "utíkat" - tavit se horkem, ještě než ji strčíte přímo do plamene. To je první důležitý bod. Pak teprve se ji pokuste zapálit a hned z plamene vytáhněte. Hoří? Hoří chvilku a hned zhasne? Nehoří vůbec? Hoří jako papír, nebo se škvaří? Věnujte pozornost i zápachu a barvě kouře. Po dohoření a vychladnutí si prohlédněte zbytky a zkuste je rozemnout prsty.

Přírodní vlákna

Bavlna, len

Při přiblížení k ohni se netaví. Po vložení do plamene vzplane a hoří i po vytažení z plamene.  Odér kouře je podobný jako u hořícího dřeva či papíru. Po dohoření zpravidla ještě chvilku žhne; popel je jemný a šedý a zbyde ho jen špetka. Toto chování je typické pro celulózová vlákna, a to nejen pro bavlnu, len, konopí, jutu a další, ale i pro rayon a některá moderní umělá vlákna na celulózovém základě, např. lyocell.Vlna, hedvábí

Vlákna živočišného původu nejsou celulózová, ale bílkovinná. Netaví se, hoří však neochotně (po vytažení z plamene zhasínají), škvaří se a silně páchnou jako pálící se vlasy nebo peří. Vlna, mohér, kašmír a další vlákna z chlupatých zvířat páchnou ostřeji než hedvábí, protože na rozdíl od něj obsahují síru. Při hoření vznikají černé kuličky, které se při zmáčknutí rozpadají na černý prášek.

Umělá vlákna

Polyester

V horku se natavuje. Po zapálení hoří a zároveň se taví; kouř je černý a má nasládlý chemický zápach. Zkusíte-li pálit větší kousek látky, může roztavená hmota odkapávat. Po shoření zbyde světlá nebo černá kulička, která se nedá rozdrtit na popel.

Rayon

Chová se stejně jako len či bavlna.

Acetát

V horku se natavuje, hoří a taví se zároveň. Je cítit částečně jako celulózová vlákna, ale s octově štiplavým podtónem. Po dohoření zbyde tvrdá černá kulička.

Nylon (polyamid)

Natavuje se v horku, v plameni se taví, někdy i hoří, kouř páchne chemicky, jako pálící se plast. Je-li vlákno světlé, zůstává světlá i kulička taveniny; pokud ale pálíte vlákno při vysoké teplotě, může být zbytek i černý.

Spandex

V horku se nenatavuje, při hoření se však zároveň taví. Kouř má chemický zápach. Po spálení nezbyde roztavená hmota, ale jemný černý popel.

Akryl

Akryl hoří a zároveň se taví. Při hoření často prská, kouř je černý a štiplavě páchne. Po dohoření zůstane černá tavenina, která se dá jen těžko rozdrobit.

Směsové materiály

Je-li látka vyrobena ze směsi více materiálů, mohou být tyto materiály smíchané přímo ve vláknech, nebo se mísí různá vlákna až při tkaní. Proto je lepší u tkanin vyzkoušet v ohni vlákna z osnovy i útku, případně se pokusit směsová vlákna rozplést. Ale i chování směsi v plameni vám ledacos napoví: např. u směsi vlny a polyesteru půjde část zbytku po hoření rozdrobit na popel, část zůstane tuhá.

Upravené  materiály

Na každý materiál může být aplikována libovolná úprava, která změní její vlastnosti. Hořlavé látky mohou být upraveny tak, aby se jejich hořlavost snížila, případně se změní zápach kouře, vlákno, které by při pálení nemělo prskat, najednou hoří neochotně a prská. Týká se to především různých speciálních látek.

Len vs. bavlna

Podle chování v plameni od sebe bavlnu a len nepoznáte, ale lněnou a bavlněnou látku můžete odlišit podle dalších charakteristik. Lněné látky jsou v ruce "těžší" a chladivější než bavlněné; ostatně pro tento chladivý pocit je len oblíbený na letní oděvy. Je pravda, že všechna vlákna lze různě upravovat, vyrábět z nich různé látky, na něž se pak dají aplikovat další povrchové úpravy, takže stoprocentně se na tyto jednoduché rozlišovací znaky nelze nikdy spolehnout. Běžné látky, které jsou k dostání v obchodech s metráží a oděvy, se ale s trochou praxe naučíte rozeznávat snadno.

Len, bavlna vs. rayon

Namočíte-li lněné nebo bavlněné vlákno vodou (či slinami), jeho odolnost proti přetržení se nijak nezmění (respektive se malinko zvýší). Rayon naopak po namočení přetrhnete snadněji. Proto také viskózovým oděvům nesvědčí příliš divoké jízdy v pračce.

Celulózová vs. proteinová vlákna

Přírodní rostlinná vlákna lze od živočišných odlišit také pomocí Sava nebo jiného čističe s obsahem chlornanu sodného. S bavlnou Savo nehne (naopak ji ještě vybělí), ale vlna nebo hedvábí žloutnou a postupně dojde až k rozpadu a zničení vlákna. Snažit se vybělit skvrny na vlně Perexem proto není dobrý nápad.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.10 18:27

Díky za tenhle manuál, až dosud jsem (ještě od maminky) věděla jen, jak poznat rozdíl mezi bavlnou a syntetikou…
Tohle je super.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.10 18:32

Díky! Něco bych od máti také věděla, ale holt dokonalé opáčko nikomu neuškodí :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.10 18:51

Nad články o materiálech a jejich vlastnostech (včetně zmínek o splývavosti atd.) jásám, protože o nich vím v podstatě prd. Vybičovalo mě to k tomu, sehnat si nějaké materiály, ale tyhle polopatě vysvětlovací příspěvky fakt oceňuju.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.10 22:54

Jejda, tohle je ale fakt dobrej článek, paráda!!! :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.10 23:11

dobrý. díky


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.10 00:42

Hezký článek. Bavlnu a len lze od sebe rozlišit celkem snadno pouhým okem - lněná látka nemá nikdy zcela pravidelné, stejně široké a uhlazené nitě, nebo jak to lépe popsat. Čistě lněné látky se však nevyrábí, vždy je v nich určité procento příměsi bavlny (méně se mačká), případně syntetiky (v tomhle případě to jde snadno poznat, když se látku pokusíme obarvit, nebo nedejbože vyžehlit hodně rozpálenou žehličkou).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.10 06:13

Děkuju za super tip na labiny do chemie! Organika a analytika a v podstatě i trocha biologie v jednom :-)

Ada Pekelná
973 příspěvků 16.10.10 10:56

Lenka: kdybys měla zájem, můžu přihodit ještě tabulku rozpustitelnosti v rozpouštědlech. Pro běžného člověka to nemá moc smysl, ale v laboratoři by se ty chemikálie jistě našly.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.10 08:50

Díky, teď už jen si to zapamatovat:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.10 14:40

Ada: Tak to bys byla moc hodná, určitě bych to využila, myslím že tohle by děcka mohlo i docela bavit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.10 18:51

jo, rozpustnost různých materiálů v rozpouštědlech jsme dělali, průser nastal, když se to rozpouštělo jinak, než dle tabulek


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.10 16:02

a.k.a. spalovací zkouška… Ve škole jsme to dělávali pořád :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.10 08:38

Vcera jsem otestovala prave dokoncenou kosili a ano, JE to hedvabi! Tak jsem rada, ze me neosidili.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.10.10 15:13

jo, proto se v laborce chodí v bavlněném plášti… zbytek oděvu má být také z přírodních vláken. aby se v případě, kdy chytne plamenem, zmíněný oděv nepřiškvařil na těle. (půlka známých nosí do labin lakované nehty a punčocháče, takže je marná snaha to vylepšit hadrama.)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.10.10 08:59

loca> nesouhlasím. 100 % len jako metráž se běžně prodává, mám z něj nejednu sukni a x částí historických kostýmů


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.10.10 09:02

Výborný, naučný článek. Určitě to vyzkouším. Díky!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.10 21:25

Skvelý a mimoriadne praktický tip!)
Viac podobných článkov by teda nebolo na škodu!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.10 22:27

+1

Jeden z nejlepsich clanku, ktery jsem tu cetla. (mysleno obsahove a uzitecnosti ale bez obcasnyho jedovani by to byla za chvili nuda)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.10 22:51

Vlaďka: Bohužel už se mi stalo i v metráži, že mi prodali 100% len a po obarvení jsem zjistila, že tam je nemalé procento syntetiky :-/ Navíc můj otec má fabriku, kde vyrábí lněné látky, tak mám informace od zasvěceného - do lněných látek se přidává bavlna, protože samotný len nemá až tak dobré vlastnosti a taky by bez přímesi byl skoro nevyžehlitelný.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.9.11 11:21

Moc díky!!! za tento velmi užitečný článek, dneska jsem zakoupila vlnu v obchodě za velmi výhodnou cenu. Bohužel jsme s prodavačkou nikde nenašli složení. Vypadalo to však, že to bude určitě vlna, tak jsem doma udělala zkoušku testem a je to umělina. Takže jdu do odpoledne vlny měnit…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.9.11 11:22

oprava- zkoušku ohněm :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 15:08

Tak jsem vyzkoušele test ohněm,myslím že to funguje.Pravě jsem si koupila šál-na štítiku je napsáno 70%paschmina a30%silk,rozpadlo se to na popel,tak snad to je přírodní.Potom kašmírový svetr a dopadlo to stejně-obojí je ze second hand-pořizovací cena v tom případě skvělá.Samozřejmě že jsem to porovnávala i s umělými vlakny.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Jako v bavlnce

Autor: Ada

Kdysi jsem byla na jednom diskuzáku svědkem, jak se nějaká slečna... Celý článek

Krajka

Autor: Ada

Líbí se vám krajky? Ne, špatná otázka: znáte někoho, komu by se... Celý článek