Oděvní svépomoc: základní střih č. 1

26.05.11 | autor Ada

Před nějakou dobou jsem se vás v anketě ptala, jestli byste měli zájem o praktické rady ohledně vlastnoruční výroby oděvů. Čtyři z pěti čtenářů hlasovali pro, a tak tu máte článek o základním střihu. Je to jeden z důležitých kroků k šití na míru. Šít můžete také podle hotových střihů, které se dají koupit samostatně ve většina obchodů s metráží či přes internet, nebo je najdete v časopisech, například nesmrtelné Burdě. Když nemáte konfekční postavu (nutno říct, že tabulky měr v Burdě odpovídají realitě lépe než to, podle čeho se šije oblečení do řetězců), můžete si střihy upravit. Úpravu střihů najdete např. v knihách Šití krok za krokem (vydala Burda; vyprodáno, hledejte v knihovnách, antikvariátech, myslím, že se i toulá sken po internetu) nebo Encyklopedie šití (Ikar 2004).

Nejlepší je ovšem vědět, jak se střihy konstruují. Pak si můžete navrhnout cokoli a to přesně na naměřené míry.

Apropos, měření. K dnešnímu střihu na halenku (použitelnou na jakékoli vršky, např. živůtek šatů) budete potřebovat následující tucet měr, z toho nejméně dvě vám musí naměřit někdo jiný. V krajní nouzi můžete risknout doplnění z konfekčních tabulek, ale, popravdě řečeno, je lepší, aby všechny míry bral někdo jiný a nejlépe několikrát, aby se snížila možnost chyby.

Zásady, které je vhodné při měření dodržovat:

1) Pas máte tam, kde je to nejužší. Takže ani přes pupík, ani tam, kde většina z vás nosí kalhoty. Pro jistotu si tam uvažte nějaký špagát, ať ostatní míry neměříte tu k pasu, tu někam jinam.

2) Měřte se v podprsence, kterou pak budete pod oblečení nosit. (Dnešní střih je jen pro ženy. Na pánskou košili se měří jinak.)

3) Metr přikládejte tak akorát. Ani volně, ani moc utažený.

4) Měřená osoba nechť se nepředvádí a stojí tak, jak je zvyklá, včetně vyvaleného břicha, nahrbených zad apod., jinak oblečení nebude sedět.

(siluety jsou z www.openclipart.org)


OK: obvod krku

ŠR: šířka ramene (od místa, kde krk navazuje na rameno, až po ramenní kloub)

PD: přední délka do pasu. Od úhlu mezi ramenem a krkem přes vrchol prsu do pasu.

HP: hloubka prsou. Od úhlu mezi ramenem a krkem k vrcholu prsu, tedy k bradavce. Může se to dost lišit podle střihu podprsenky.

OPR: obvod prsou

OP: obvod pasu

OB: obvod boků v místě, kde bude halenka končit (tedy ne nutně v jejich nejširším místě)

HB: hloubka boků čili vzdálenost od pasu do místa, kde bude halenka končit

DS: délka strany. Od pasu nahoru do podpaží, kde bude končit průramek (díra na ruku). Mělo by to být nad podprsenkou, aby tato průramkem nevykukovala. Radši naměřte víc než míň, při zkoušce oděvu můžete průramek snadno zvětšit, kdyby vás tísnil.

RPH (není zakresleno): vzdálenost obou vrcholů prsů od sebe (vzdálenost mezi bradavkami)

DZ:  délka zad. Měří se od toho vystupujícího obratle za krkem dolů k pasu. Mezi lopatkami si metr mírně nadzvedněte prstem, protože rovně dolů po páteři je to o chlup kratší než přes lopatky. Délka zad by neměla být větší než přední délka, a to ani u žen s menšími prsy; je-li delší, znamená to, že se hodně hrbíte.

ŠZ: šířka zad. Měří se s rukama u těla od jedné podpažní rýhy k druhé.

Úprava měr

Objemové míry (obvod prsou, pasu a boků) musíte o něco zvětšit, "přidat na volnost". U hodně pružných látek (úpletů) nemusíte, u málo pružných a pevných látek ano. Běžné postavě stačí cca 2 cm, má-li být oděv hodně přiléhavý, na volnější přidejte víc. U velkých velikostí přidávejte víc, není nic horšího než špeky obtažené těsným oděvem.

Objemové míry si také vydělte dvěma, protože při rýsování se kreslí jen půlka střihu. Milimetry nezaokrouhlujte (10.5 je 10.5, ne 10 ani 11).

Poznámka: střih je vytvářen podle měr pro konfekční velikost 42 a podle starších postupů, kombinovaných se zkušenostmi profesionální krejčové. Existuje mnoho dalších konstrukčních postupů; zájemcům doporučuji příslušnou literaturu, např. Škola střihů - dámské košile, halenky a šaty (současná učebnice pro oděvní SOU a SOŠ, autorka Jana Kocurková, vyšlo 2004 v Informatoriu); Oděvní technologie II (pro učební obor krejčí, krejčová, autorka ing. Eva Velíková, vyšlo 2001 v informatoriu); starší knížky Učíme se šít (Krůtová, Cyrusová, SNTL 1969) nebo Šijeme doma (Irena Kajzrová, Práca 1979), ze zahraničních např. Patternmaking in Fashion Step by Step (Lucia Mors de Castro, Evergreen 2010 - trojjazyčná publikace v angličtině, němčině a francouzštině) nebo Metric Pattern Cutting for Women's Wear (Winifred Aldrich, Wiley-Blackwell 2008).

Rýsování

Budete potřebovat kus papíru široký jako půlka největší objemové míry + něco a dlouhý jako PD + HB + něco. Střihový papír koupíte v roli v každém slušnějším papírnictví, ale dá se nahradit také balicím papírem.

I. Základní síť, fáze 1

Na papír si nejprve narýsujte dvě svislé přímky e a f. Jejich vzdálenost odpovídá polovině OPR. Vzdálenosti vodorovných přímek jsou následující: a-b = DZ; b-d = HB; b-c = DS.

II. Základní síť, fáze 2.

Doplňte další svislé přímky. Vzdálenost přímky g od přímky e odpovídá polovině ŠZ. Vzdálenost přímek gh je desetina OPR; je-li obvod prsou větší než 100 cm, přičteme ještě 1 cm. V polovině vzdálenosti přímek g h si udělejte bod a z něj směrem dolů veďte přímku i. Na budoucím předním dílu si ještě tenkou nebo čárkovanou linkou naznačte šířku prsou (vzdálenost čárkované čáry a přímky f je RPH děleno dvěma).

III. Průkrčníky a ramena

Od styčného bodu přímky b (pas) a svislé přímky f si směrem nahoru naměřte PD a výsledný bod si označte písmenem F. Z bodu F veďte doprava přímku rovnoběžnou s přímkou a; veďte ji až nad přímku h. Zakreslete si bod FK. Jeho vzdálenost od bodu F činí šestinu OK. Stejnou délku naměřte z bodu F dolů a zakreslete oblouček, který oba body protíná. To je přední průkrčník (díra na krk). Z bodu, kde se přímka vedená doprava z bodu F proťala s přímkou h, naměřte směrem dolů 6 cm a přímkou spojte tento bod s bodem FK. Tím jste narýsovali rameno na předním dílu (jak už jste jistě pochopili, vlevo bude nakonec přední díl halenky, respektive jeho polovina, vpravo zadní díl.)

Podobně provedeme i konstrukci zadní části průkrčníku a ramene. Od styčného bodu přímek e a a si směrem doleva naměřte šestinu OK (bez přičteného centimetru); od tohoto bodu naměřte směrem nahoru 2,5 cm a vyjde vám bod, z něhož zakreslíte oblouček tak, jak vidíte na obrázku. Z tohoto bodu také povede ramenní přímka, a to do bodu, jenž vznikne na přímce g tak, že od styčného bodu přímek a a g naměříte směrem dolů 2 cm.

IV. Prsní záševek

Nejprve si zakreslete body R1 a R2 - místa, kde končí rameno oděvu. Vzdálenost bodů FK a R1 (rameno na předním dílu) je DR + šířka prsního záševku; vzdálenost bodu na zadním průkrčníku a R2 je DR + šířka zadního ramenního záševku. Šířka zadního ramenního záševku je 1 cm, šířku prsního záševku si najděte v této tabulce podle obvodu prsou:

obvod prsou šířka záševku
80-84 cm 4 cm
85-89 cm 4,5 cm
90-94 cm 5 cm
95-99 cm 5,5 cm
100-104 cm 6 cm
105-109 cm 7 cm
110-114 cm 8 cm
115-119 cm 9 cm
120-124 cm 10 cm
125-129 cm 12 cm
130-134 cm 14 cm

To, co se takto přičte, se pak vynechá v záševku, který se postará o vytvarování oděvu. Nelekejte se, že je prsní záševek veden do ramene. U základního střihu se tak kreslí, ale potom si ho můžete jednoduše přesunout jinam - do boku, do průramku -, nebo si udělat princesový střih. Návod najdete na konci článku.

Na čárkované linii, kterou máte na střihu už vyznačenou, si udělejte bod P, a to tak, že od přímky j (tak jsem pro přehlednost pojmenovala přímku protínající body F a FK) naměříte směrem dolů HP. Bod P je vrchol prsu.

Nyní si od bodu FK na ramenní přímce naměřte 3,5 cm a výsledný bod označte jako Z1. Od tohoto bodu naměřte dál vpravo šířku prsního záševku a udělejte si značku; nakreslete si přímku z bodu P do tohoto bodu a také do bodu Z1. A teď pozor: úsečky P-Z1 a P-Z2 musejí být stejně dlouhé. Když si přenesete vzdálenost bodů P a Z1 na druhou přímku záševku, zjistíte, že bod Z2 se posunul lehce nad ramenní přímku. To je v pořádku. Spojte body Z2 a R1. Čáry, které už jsou definitivní, jsem vytáhla zelenou barvou.

Na zadním dílu je to méně komplikované. Od vrcholku zadního průkrčníku si směrem doleva po rameni naměřte 4 cm a zakreslete bod Z3. Vzdálenost bodu Z3 a Z4 je 1 cm. Z bodu v polovině vzdálenosti Z3-Z4 si narýsujte kolmo k rameni čárku 4 cm dlouhou a dokreslete záševek. Zadní záševek se u volnějších oděvů (tuniky, volné halenky) vynechává. U lidí s kulatými zády bude naopak potřeba možná ještě větší.

V. Průramek

Od styčného bodu přímek g a c si naměřte směrem nahoru 4 cm a vyznačte bod P2. Na předním dílu je to lehce složitější: z bodu R1 veďte přímku (na obrázku je čárkovaná) doleva k záševku. Přímka je kolmo na (z pohledu na obrázek) pravou stranu záševku. Změřte vzdálenost mezi bodem R1 a pravou stranou záševku; stejnou vzdálenost pak naměřte kolmo od záševku v jeho polovině. Dostanete bod P1, který pak spojíte čarou s bodem R1; spojte také body R2 a P2. Spodní stranu průramku dokreslete nejlépe pomocí křivítka. Jak už jsem psala, průramek se dá snadno doupravit při zkoušce oděvu, kdyby byl příliš malý.

VI. Pasové záševky

Jako poslední si narýsujeme záševky v pase. Na přímce c změřte vzdálenost od jejího průsečíku s přímkou g k průsečíku s přímkou e; rozdělte ji na třetiny; jednu třetinu naměřte od svislé přímky e směrem doleva a udělejte si čáru od přímky c dolů. Na obrázku je nová čára označená písmenem k. Na předním dílu si protáhněte čárkovanou linii vedoucí od prsu dolů. Nyní odečtěte polovinu OP od poloviny OPR a výsledek rozdělte na čtvrtiny. Záševky na předním i zadním dílu budou široké po čtvrtině; záševek na boku (přímka i) je široký dvě čtvrtiny.

Příklad s mírami na obrázku: obvod prsou s přídavkem na volnost je 99 cm, obvod pasu s přídavkem na volnost je 81 cm. (99 : 2) - (81 : 2) = 49,5 - 40,5 = 9 cm. 9 : 4 = 2,25 cm. Od čáry k si proto naměříme na každou stranu 1,1 cm (2,25 : 2 = 1,125), stejně tak od čáry na předním dílu. Od čáry i měříme na každou stranu oněch 2,25 cm. Halenka tak dostane tvar lidského těla a bude sedět jak přes prsa, tak v pase.

Přední a zadní pasový záševek zakreslete podle obrázku. Záševky nezačínají přesně na přímkách c a d, ale kousek od nich, konkrétně: vršek záševku na zádech je 1 cm od přímky c, spodek 4 cm od přímky d. Vršek předního záševku je 3 cm pod přímkou c, spodek 3 cm nad přímkou d.

U bočního švu postupujte stejně. V jeho dolní části mohou nastat tři situace podle poměru obvodu prsou a obvodu boků. Má-li postava obvod boků v měřeném místě stejný jako obvod přes prsa, budou se čáry dole přesně stýkat - na obrázku je tento případ zakreslen červeně. Při užších bocích se čáry nebudou dotýkat (zelená). Při bocích širších než prsa se budou překrývat (modrá).

Na obrázku jsou tyto konkrétní příklady:

červeně: obvod prsou je 99 cm, obvod boků 99 cm

zeleně: obvod prsou je 99 cm, obvod boků 96 cm. Ze styčného bodu přímek i a d naměříme na každou stranu polovinu rozdílu půlky OPR a půlky OB. 99 : 2 =  49,5; 96 : 2 = 48; 49,5 - 48 = 1,5. Měříme tedy 0,75 cm vlevo a 0,75 cm vpravo.

modře: obvod prsou je 99 cm, obvod boků 105 cm. Počítáme a měříme stejně jako v předchozím případě, ale rýsujeme křížem. Při vystřihování střihu tím pádem jeden cancourek musíme ustřihnout a pak si ho dolepit, nebo při přenášení na látku dorýsovat. Můžete s tím také počítat dopředu a rýsovat už s připravenou mezerou mezi předním a zadním dílem.

No, a to je všechno. Vypadá to jako složitá geometrie, ale nic na tom není; strachu se nejlépe zbavíte tak, že vezmete tužku a kus papíru a zkusíte to. Přinejhorším to odnesete do modrého kontejneru. Kdybyste si chtěli rovnou zkusit výsledek ušít, použijte nějaký zbytek nebo levnou látku (na pokusy doporučuji lacinou bavlnu Bomull z Ikey za 49 korun, v akcích i za 25; obyčejné plátno z běžných obchodů, kolem 100 Kč/metr; nebo třeba staré prostěradlo) a nezapomeňte si v místech, kde se bude sešívat, přičíst přídavky na švy (standardně 1,5 cm). A nevyděste se, když to i přes pečlivé rýsování někde lehce nebude sedět, proto se oděvy během šití zkoušejí a doupravují.

Přenášení záševku

Protože záševky do ramene se moc nepoužívají, ještě si ukážeme, jak prsní záševek přenést jinam. Nejsou na to žádné složité výpočty, dělá se to, dalo by se říct, po selsku.

Narýsovaný střih si vystřihněte. Záševky se nevystřihují, jen se pak odšívají do rubu (ukážu někdy příště). Prsní záševek si vystřihněte, protože to je pro přenášení nezbytné. Od spodního konce průramku si naměřte směrem dolů (po boku) 6 cm a tento bod spojte s bodem P. Od bodu P doprava po výsledné čáře naměřte 3 cm (záševek nemůže končit přímo na vrcholku prsu, udělala by se tam nevzhledná špička).

Teď díl po této čáře přestřihněte. Získáte tak dva kusy. Ten menší jednoduše pootočíte, aby se záševek na rameni uzavřel... voilà! Při přenášení na látku pak nezapomeňte, že vrcholem záševku není prso, ale bod 3 cm od něj (na obr. 4 je záševek doupravený v počítači, aby vypadal tak, jak má. Buď si chybějící kousek dolepte, nebo na to myslete při překreslování na látku. Tento záševek se na látce nevystřihuje, jen se odšívá!

Úplně stejně se postupuje při přenášení záševku do průramku a příliš se neliší ani tvorba princesového střihu. Nakreslete si oblouk vedoucí od bodu P do průramku (použijte křivítko) - na obr. červeně -, díl rozstřihněte a pokračujte po linii pasového záševku, takže vám vzniknou dvě části. Otočte stejně jako v předchozím případě a v bývalém ramenním záševku slepte.

Princesový střih předního dílu se skládá ze tří částí - symetrické prostřední a dvou stejných bočních. Na sešití je o fous pracnější (kdybyste si to chtěli zkusit, šijte nadvakrát vždy od bodu P - v něm na sebe střední část a krajní musí přesně sedět), ale skvěle sedí a dobře vypadá. Třeba vypasované pouzdrové šaty v princesu vypadají mnohem lépe.

V příštím šicím dílu bude buď rýsování kalhot, nebo nějaké tipy k samotnému šití.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 11:49

Ado, ty jsi poklad :-) Jak dlouho jsi na tímhle článkem strávila?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 11:52

Skvělý článek, moc díky za něj! Co se mě týče, tak jsi nemohla vybrat vhodnější čas ke zveřejnění - já se zrovna v těchto dnech začínám učit šít :)

Ada Pekelná
973 příspěvků 26.5.11 11:54

Ivanka: dlouho ne, už to mám díky mnoha pokusům a omylům v oku. Snad se zadaří, když tak se pochlub výsledkem :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 12:04

paráda, už se mi začala rýsovat vysněná halenka, babička mi snad trochu pomůže :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 12:05

Strasne moc dekuju za dnesni clanek!Zitra si jedu pro hedvabi na saty a halenku! :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 12:07

Zatím z toho zvládnu akorát ten přirozený postoj s vyvaleným břichem :-) Pro mě je utrpení přišít knoflík, takže sekáče jsou moje jistota.

Ada Pekelná
973 příspěvků 26.5.11 12:15

Cheorchia: doufám, že to nebude první pokus, to by se mohlo prodražit 8-|


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 12:28

Klobouk dolů. Velmi kvaitní článek.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 12:37

Toto jsem studovala 4 roky, udelat takovy rys zase takova prca neni:-)) Tedy, me to tehdy bavilo, ale prisna pani ucitelka mi snizila o stupen znamku, kvuli trisce na ctvrtce. Jinak super clanek, super blog. I love you.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 12:41

Vřelé díky, víc takových článků.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 12:53

Možná budu trochu OT, ale proč je příspěvek uživatele Nééé zakódován?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 12:58

Ornela: přečti si to celé - příspěvek je skryt z důvodu nízkého hodnocení. Není zakodován, můžeš si ho přečíst, když na něj klikneš.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 13:00

Kdyt neni zakodovan..muzes si ho prece rozkliknout..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 13:01

Ada:Nebudu na to sama :)).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 13:03

Teda, úplně mám tendenci začít se učit šít!
A komentáře k pasu a postoji (bod 1 a 4) mě hodně pobavily:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 13:07

Já šít nebudu, protože jsem si na babiččiné Singrovce jako děcko prošila prst. A někdo musí dát vydělat švadleně, jinak nebude mít co žrát ne?

Karolina
193 příspěvků 26.5.11 13:17

Děkuji za čas který jsi tomu věnovala Ado! Článek je moc užitečý.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 13:20

Vynikající, děkuji. Ty kalhoty prosím. Nepasují mi téměř žádné konfekční a babička umí (teda teď už se do toho zas tak moc nepouští, je jí 82) střihat jen podle dodaného střihu a upravovat až polotovar. To u kalhot zas tak dobře nefunguje… Měla jsem v plánu jedny starší rozpárat, obreslit a upravit, ale návod použiju raději.
Geometrie mi nevadí, naopak.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 13:51

Pro Adu: Mnohem jednodušeji je údajně možné zhotovovat střihy podle tzv. Zlatého střihu. Už několikrát o tom mluvili v televizi (tuším v Receptáři). Jaký na to máte (v rodině) názor?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 14:10

Díky, tenhle si rozhodně uložím.

Ada Pekelná
973 příspěvků 26.5.11 14:23

Jano, mám staré vydání zlatého střihu a už delší dobu se chystám, že to vyzkouším. Jenže je to někde z 20. let, to znamená spíš volnější věci, ve kterých se něco ztratí.

modra_kocka
903 příspěvků 18.8.12 18:31
zlatý střih

Dnes jsem narazila na web zlatystrih.cz a při prohledávání netu pro hledání dalších informací - světe, div se! - jsem o něm našla zminku i v této diskuzi. @Ada Pekelná : doufám, že to přečteš. Už jsi zkusila zlatý střih? Docela o něm uvažuji, ale mám obavy, že nepočítá s délkou postavy - aspoň jsem nikde nenašla ani čárku o tom, že by se brala v úvahu.
Díky!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 14:55

Úplně jsem si zavzpomínala na školní léta s konstrukcí a model. úpravami :))) ach.. :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 15:24

To je príma, díky!

Jen pro budoucí švadlenky - budete-li dělat rukávy (nejsou tu psané), nezapomeňte měřit s mírně pokrčenou rukou, jinak bude z dlouhého rukávu rukáv krátký. Už mě to jednou vytrestalo :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 15:26

Ado, nechtěla by sis vzít do učení lidi navrhující a šijící konfekci? Nedávno jsem si nechala u švadleny zabrat sako H&M z nádherné látky (vypadá jako brokát, s vlaštovkami a květenou), byla by škoda ho v tom sekáči za tu cenu nechat, jen nevím, jestli mají v Asii představu, že evropská žena ve velikosti 36 má místo zúžení v pase kvádr, sedělo pefektně v ramenou, délkou rukávů, jen mi pod to chyběl ten pupek :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 16:02

Wow… já tušila, že šití není žádná p…
No, máme co jsme chtěly. Díky, určitě to zkusím… i když fotkama radši obtěžovat nebudu.

Jenom rejpavá poznámečka: tabulky mír v Burdě - tabulka měr.

Jehle a niti mír!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 16:52

Díky, díky díky!!! A je mi úplně jedno jestli to psal Ady babičky zeť v podnájmu nebo ufoun:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 17:55

Moc pěkný návod. Jen jsem se chtěla zeptat na ten prsní záševek. Mám pocit, že to trošku zavání „standartními mírami“ protože počítá jen s obvodem prsů. Tady jsem našla vzoreček který využívá obvodu přes prsa, obvodu pasu, délku záševku a vzdálenost k pasu.

http://www.patternschool.com/?…

(prsa-pas)xdélka záševku/4×vzálenost prsou a pasu

Líbí se mi víc, protože třeba u mě s více než 35 rozdílem mezi pasem a prsy je cokoli bráno jen z rozměru prsou zavádějící. Neměla jsem ale možnost to vyzkoušet. Znáte to? Zkoušeli jste to?

Ada Pekelná
973 příspěvků 26.5.11 18:03

Ameline: prsní záševek nemá s pasem nic společného. Poměr mezi obvodem prsou a obvodem pasu řeší pasový záševek. U prsního záševku jde v podstatě o „sklon“ dekoltu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 18:48

Ado, zajímalo by mě, dají se střihy z Burdy upravovat i tak, že si udělám základní střih a pak na to nějak naroubuju hotový střih? Jsem skoro konfekční 38, jen přes prsa potřebuju asi 6 cm přidat a je to pro mě vždycky boj, není to zrovna málo a bojím se, abych tím ten střih úplně nezdeformovala. A mohla byste někdy napsat něco o pánských střizích? Většina hobby knih píše o dámských, protože se asi počítá s tím, že žena šije hlavně na sebe.

MP Kristy
19 příspěvků 26.5.11 18:53

Ado, oceňuju dnešní vydatný přísun informací, ale možná si tento článek ještě jednou přečti. Vím, že jsem ohavný hnidopich, ale za tvar „měr“ bych se přimluvila i já. Říká to ostatně i Příručka: http://prirucka.ujc.cas.cz/ (a možná se kamsi zatouala jedna čárka). Ne, že by to bylo hlavním obsahem tohoto blogu, ovšem čtu jej ráda i proto, že bývá na výši nejen fakticky a stylisticky, ale i formálně.
Za vkus na všech frontách! :-)

pixie
232 příspěvků 26.5.11 22:20

Taky mám v plánu se začít učit šít, jen co dodělám zkoušky, vrhnu se na to. Takže jsem taky moc ráda, že článek přišel teď.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.11 00:53

Jé, úplně jsem dostala chuť oprášit šicí stroj. Za komoušů jsem trochu šila, jelikož nebylo zbytí, ale pak mě to postupně přešlo, když už se dalo ledacos koupit. Teď, když už několik let není skoro možné sehnat padnoucí kalhoty o tom zas uvažuju…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.11 08:16

Úplně v tom poznávám nedávnou hodinu konstrukcí :-D I když teď mi paní učitelka (která mě jinak nesnáší, ale mou lásku k rýsování mi nezkazí!) vyhověla a na hodinách modelujeme kalhoty, které si chci potom ušít :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.11 08:31

Super článek… už mi to bylo celé dvakrát prakticky vysvětleno, ale nikdy jsem si nezvládla udělat poznámky, ze kterých bych to byla schopná zpětně znova pochopit. a šiju jednou za čas, tak to vždycky pozapomínám… dík, tohle mi pomůže se zorientovat.
Fakt super.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.11 09:07

Tak jsem asi jediná, koho ten článek od šití totálně odradil a ráda to přenechám lidem, kteří to studovali na střední :) U třetího obrázku jsem se přestala orientovat, co která čára znamená a vysvětlivky pod nimi - shluk různých značek a co a jak kde spojit - byl pro mě jen shluk značek :) Takže já určitě dám vydělat švadlenám :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.11 10:15

zbytečnost. vylezající podprdu okomentovalo 4× víc lidí a to je tam ten článek kratší dobu než tento.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.11 10:47

Néééé: 1. tohle není nic, nad čím by se dalo rozčilovat

2. tomu málokdo rozumí, takže k tomu nemůže zas tak moc říct

3. co Tě žere?

Ale sorry, nemají se krmit ti trolové…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.11 11:28

Krásný článek pro ty, kteří si dosud nevážily toho, že se dá bezproblému cokoliv koupit… :-D Já se takových střihů narýsovala mnoho a mnoho, naslédně si z nich ušila i pěkné věci, ale myslím si, že šít se v dnešní době moc finančně nevyplatí. Pokud nejste úplně mimo konfekční velikost a máte nějaký disproporce prosím, ale já si většinou nakoupila takové látky, že bych si za ně pak mohla koupit i 4 halenky a to nemluvím o ztráveném čase u šití. Takže trpělivým hodně zdaru, já si pak raději udělám jen pár úpraviček na něčem ze sekáčíku. Málo pekelných dní a hodně dalších povedených článků přeji!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.11 11:41

Jenže ono se v Česku bez problémů cokoliv koupit bohužel nedá. Ani na téměř konfekční velikost…

Ada Pekelná
973 příspěvků 27.5.11 12:32

Dneska už se nešije proto, aby se ušetřilo - leda by si člověk okopíroval nějakou drahou značkovou věc. Spíš se to hodí, když chcete něco, co v obchodech nemají. Ještě nedávno prakticky nebylo barevné oblečení a ušít si ho doma byla jedna z možností, jak si nějaké pořídit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.11 12:58

Tak tak Ado…já si například nechala ušít šaty v asijském stylu, se stojáčkem,s takovým tím klasickým asijským zapínáním, lemovkami kolem rukávků…stálo to strašný prachy, ale takové šaty bych v HM, CA a podobných nekoupila. Navíc takové šaty mají tak specifický střih a obepínají postavu, že by málokomu v konfekci sedly. To se prostě musí ušít na míru.

Ale jinak jsem si teď nedávno koupila v Orsay úžasný zelený baloňáček, vypasovaný, krásný, ano, sem tam jsem musela odstřihnout vykukující nitku, no ale za 700 Kč by mi toto žádná švadlena neušila. Za tu cenu bych pravděpodobně ani látku nesehnala. Ale je mi jasné, že jsem měla spíše štěstí. A navíc to pro mě objevil přítel :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.11 13:25

Jsi šikulka. Už chvíli to tu sleduji. S něčím více či méně nesouhlasím, ale tohle se ti povedlo. Doufám, že se doberu k tomu tenhle postup jednou vyzkoušet. Teda až budu mít dopletené, co mám rozpletené, a dodělané všechny věci, které dodělat chci ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.11 18:30

Martino, tady je jeden šikovný článek, bohužel v angličtině http://www.threadsmagazine.com/…ting-pattern
Jinak si myslím, že je nejjednodušší najít v nějaké šicí knize návod na úpravu střihu a upravit komerční střih podle toho. Obecně to tak dělám, už vím, jaké potřebuju úpravy, takže mi to zabere pět minut času navíc. Navíc vím, že ten výsledný oděv bude vypadat jak na obrázku a nemusím dělat dvacet zkušebních modelů, abych dosáhla kýženého efektu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.11 18:38

Sakra práce, zkazila jsi mi iluze, doteď jsem se utěšovala představou, že šití nemůže být tak náročná věda :-D Tím teda nechci nijak rýpat, článek je to skvělý. Jenom jsem si prostě uvědomila, že to opravdu není žádná legrace. Ráda jsem si to přečetla, jsem obohacena, ale ne, do šití halenky se vážně nepustím.. Ale co, jdu si ušít další chňapku na hrnce, to zvládnu :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.5.11 10:58

Jano, já to tak dělám taky, ale jak říkám, zvětšovat střih o 3 cm ve dvou směrech znamená zvětšit ho celkem o dost a občas si fakt nejsem jistá, jestli to ve výsledku dopadne dobře. Na odkaz se kouknu, děkuju.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.5.11 16:51

Lucík: pravda pravda. Látky jsou dost drahý, pokud to není flex-texová nízkogramážová legrace, která se brzy sepere.

Přešívání věcí ze sekáčů je zaprvé docela sranda, za druhé se dají v akcích „vše za…“ koupit věci z kvalitních látek, které mají sice ohavný střih a stanovou velikost, ale je to kus dobrého materiálu. Moje spolubydlící si takhle ušila kožený korzet (do goth stylu) z kožených kalhot - mrkváčů velikosti 52 za 20 Kč :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.5.11 13:53

Mně to vůbec nevychází ;(, nemám kam narýsovat průramek.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.11 14:28

tak jsi neschponá, no.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.11 14:32

Za to ty asi budeš ten učenej, co padá z nebe, že?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.11 15:07

No nevím, učila jsem se jiný základní střih, který tak polovinu rozměrů vypočítává, tento nechci pomlouvat, ale zdá se mi, že průramek na ZD je nějek málo projmutý, tak od oka bych rozšířila celou šíři průramku, ale záleží, jak vypadá postava, na kterou se to šije, že. A už se těším, jak budu vídat ženy v základní halence s nerozžehlenými (nebo špatně vyžehlenými) záševky :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.11 16:56

M.P.: Ale sehnala - Promod, asi před 6 lety, pořád je mám, pořád krásné. Ale ne, samozřejmě si dělám legraci, nevím, jak vypadají ty Vaše šaty, a pocit, že ty Vaše šaty jsou ty jediné, je k nezaplacení:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.11 17:28

Super :)
jen se budu mít po zkouškách, pořádně si to přečtu a třeba konečně se svým šitám nějak pokročím :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.6.11 03:27

jéje hodina konstrukceo děvů je nezapomenutelná :) zvlášť když jsme měla dycky zhoršenou známku kvůli milimetru křivej čáře :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.6.11 13:54

Moc děkuju za pěkný návod:) Zrovna na mně jedna v hrudní oblasti vyvinutější kamarádka loudí jednoduché šaty, že už ji nebaví konfekce, která buď praská přes prsa, nebo dělá pytel v pase, tak to hned zužitkuju.

Mno, udělala jsem si pokusný náčrtek a občas jsem u toho trochu prskala. Výraz styčný bod přímek mě mírně tahá za oči a občas jsem musela dumat, po jaké přímce se co měří:) Naštěstí je to docela logické a hlavně jsou k tomu obrázky.

Mám dvě drobné připomínky. V odstavci IV. Prsní záševek se vyskytuje nenadefinovaná délka DR, která očividně představuje délku ramene, tedy DR=ŠR. Druhá věc se týká předního pasového záševku - v textu se píše, že vršek záševku se nachází 3cm pod přímkou c. S takovou by mi ten záševek končil kus nad prsem (a hlavně zasahoval do prsního záševku), což asi nebude úplně ono. Z logiky a obrázku bych ty 3 cm měřila dolů od bodu P, ne od přímky C.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.6.11 20:42

A nemohly bychom začít něčím jednodušším? Prosím…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.6.11 15:55

moc hezkej článek! jen netuším jak se šije na míru sám sobě?! btw žádnou(!!) míru si nemůžeme měřit samy na sobě …radši jděte ke krejčímu :) jinak dost dobře vtipnej blog!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.7.11 09:58

Děkuju! Přesně tohle jsem potřebovala. Nebyl by ještě návod pro blbý na střih na rukáv?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.7.11 12:28

Super, to se mi moc libi, s temi prsnimi zasevky je to dost pro me komplikovane ale nevadi.Potrebovala bych k tomu taky rukav, doufam ze bude priste dekuji


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.9.11 11:56

Take se primlouvam za zacinaqni necim jednodussim - sukne, kalhoty......


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.10.11 10:59

Fantastický článek!
Osobně bych ocenila článeček věnovaný např. vsazování zipu do kalhot.
Už se mi začínají rýsovat docela slušně vypadající kalhoty, jen ten zip mi to vždy pokazí :(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.10.11 15:46

Super článek!!! Mám za sebou kurs šití a chystám se na kurs střihů, a tohle se mi bude hodit. Nedělám to proto, že bych chtěla šetřit, ani proto že bych měla disproporční postavu. Prostě mám plný zuby křivých sukní, točivých nohavic u kalhot, otřepaných hlen atd… a barvy co jsou IN se mi většinou moc nelíbí - mám ráda tmavě modrou, červenou, bílou a černou, občas šedou nebo tmavě zelenou. Ne každá délka sukně mi sluší, mám velikost 34 - 36 a velká prsa a to je ve většině obchodů problém. A už toho mám dost, mívám pocit že většina běžných řetězců jsou jen hadry od Vietnamců s našitou značkou…takže šiju sama, baví mě to a je to relax, navíc užitečnej :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.1.12 13:39

Ahoj..jsem zacinajici „svadlenka“ a rada bych se zeptala, jestli nahodou nemate zkusenosti s tisknutim strihu z burdastyle.com - objevila jsem tam par strihu, ktere si lze vytisknout i doma, ale ocividne to nejde na A4 :) Muzete mi prosim nekdo poradit jak, popripade na jak velky format to tisknout?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.12 14:46

máš tu i střih na korzet? nemuzu nic najit :( :)) děkuji


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.12 18:51

Me Vas snad seslalo samo nebe - tisicery dik :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.3.12 11:48

Střihy z burdastyle.com určené pro domácí tisk obvykle lze tisknout na A4. Dobrým nápadem ale je předem vytisknout stranu s testovacím čtvercem a po přeměření jeho velikosti případně přepočítat (trojčlenkou:) měřítko tisku. Stránky se pak sesazují podle trojúhelníkových značek umístěných u okrajů (zřejmě budete muset přebytek papíru odstřihnout).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.3.12 13:26

mám babičku, která docela slušně šije, tak jsem se rozhodla si něco pod jejím dohledem ušít. Jsem naprostý začátečník, tenhle zveřejněný střih mě trochu odradil :)) Takže jsem vzala kus staré látky, u které nevadí, když se zničí nebo když se zbytečně prostříhá a začala jsem šít sukni a myslím, že to bude jednoduché. Jen tak pro ilustraci pro začátečnice jako já - naměřte si obvod pasu, vydělte šesti, na každé straně přidejte tak 2 cm (to je pro začátečníky, pokročilí asi míň), pak se změřte od pasu potud, pokud chcete mít délku sukně, já si dělám po kolena, takže cca 50 cm, přidala jsem 10, kdyby to bylo křivý. Stříhat po látce, říkala babička. Každý díl jsem vystřihla, díly položíte lícem na sebe a jednu stranu sestehujete. Potom to rozložíte, na jeden z těch dílů zas lícem položíte další díl a nastehujete. Když máte všechny v řadě, tak si seženete nějaký zip (ideálně aby sahal tak do půlky zadku), a vynecháte nesestehované místo na ten zip. Potom to nastehované sešijete natvrdo, stehy vypáráte, přebytky látky zevnitř s rezervou odstříháte, obentlujete. Pak se zeptáte někoho šikovného, jak všít zip (to jsem ještě nedělala). Když máte zip, vezmete dvojitě nit a velmi úzkými stehy prošijete pasovou část a to 2× nad sebou. (rezerva pro přibrání). Pak vezmete kus zažehlovací látky, co se dává do nohavice při zkracování kalhot, zažehlíte do látky, která má délku vašeho pasu a velmi opatrně zvenku přišijete na pas. Potom poprosíte někoho s koštětem, ať si k vám klekne (když máte tu sukni na sobě), na koštěti se od země udělá značka na délku sukně, vy se postupně otáčíte a pomocník na sukni značí délku (tím se zajistí, aby sukně nebyla přes zadek kratší jako jsou většinou v obchodě). Vy si to pak zahnete dovnitř, zašijete a máte supr sukni na doma :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.3.12 07:31

Perfektní návod, jen mi k tomu chybí ukázka konstrukce rukávů…

Hanach1
16 příspěvků 16.1.13 00:58

Děkuji za tento praktický článek. Snad brzy bude i druhý díl o střihu kalhot ;)

GoldenStar
8 příspěvků 2.10.13 19:52

Může mi někdo vysvětlit, jak mám zvládat věci do školy, když budu trávit víkend s šicím strojem a starými prostěradly? A to jsem koukala, že Burda vydává nové Šití krok za krokem. Ach jo.

liii
6 příspěvků 29.4.14 12:56

Kde by som našla návod ako si zhotoviť strih na nohavice?

Zuzi27
1 příspěvek 11.6.14 11:26
Kalhoty

Super, přesně tohle jsem hledala. Ještě by byly fajn rady o kalhotech..jsem absolutně nekonfekční typ :-D a ušití doma by bylo určitě rychlejší než zkoušet bambilion kalhot po obchodech ;-) děkuji moc. Z.

AVALSOLIM
8 příspěvků 12.1.15 16:27

VE STROJOVNĚ - KRYMSKÁ 24,PROBÍHAJÍ KURZY ŠITÍ A KONSTRUKCE STŘIHŮ PRO ZAČÁTEČNICE. V DESETÍ LEKCÍCH(1 LEKCE/3hod.) SE NAUČÍTE ZÁKLADŮM ŠITÍ, SESTROJÍTE SI ZÁKLADNÍ STŘIH NA ROVNOU SUKNI A KALHOTY A PODLE SVÉHO STŘIHU SI JE UŠIJETE PŘÍMO V ATELIÉRU.
HALENKU BYCH ZAŘADILA AŽ PRO POKROČILÉ. STŘIH NA HALENKU, KTERÝ JE VÝŠE UVEDENÝ, JE OD ZÁKLADU KONSTRUOVANÝ ŠPATNĚ…JÁ BYCH PODLE NĚJ NEŠILA. JAKO ZÁKLADNÍ CHYBU POVAŽUJI UŽ TO, ŽE U HALENKY SE NEJDŘÍVE RÝSUJE ZD - PRŮRAMEK - PD…

pollarka
21 příspěvků 12.6.14 09:35

Děkuji

lucajin
1 příspěvek 13.8.14 21:35
dopadlo to blbě :-(

Postupovala jsem podle návodu a výsledek dopadl mizerně, protože mám střih 2× tak projmutý. Věta: „Záševky na předním i zadním dílu budou široké po čtvrtině; záševek na boku (přímka i) je široký dvě čtvrtiny“ je celkem zavádějící. Škoda látky akorát :-(

katerzina
14 příspěvků 10.10.14 14:40

Je stále ještě v plánu článek o výrobě střihu na kalhoty? Moc bych ho ocenila!

Moir
2576 příspěvků 2.2.15 12:57

@AVALSOLIM Vzhledem k tomu, že v současné chvíli jako švadlenka amatérka už znám asi 4 různé způsoby konstrukce živůtku neodvažovala bych se tvrdit, že jakýkoli systém je špatně, prostě je jiný, než máte naučený vy.

Aramisska
72 příspěvků 3.3.15 08:41
Princess - zadní díl?

Po dvou dnech jsem dodělala střih :-) Myslím, že návod je skvělý! Už jsem jeden udělala podle návodu, co jsem měla z kurzu šití, ale byl moc „objemný“, prostě velký, nepoužitelný.

Jen tápu, jak udělat princess na zadním dílu? Nevím, kde hledat ten bod na průramku, který se spojí obloučkem s pasovým záševkem. A co s tím ramenním záževkem? Zatím jsem při šití ramenní záševek nepoužila. Předem děkuji za rady.

Aramisska
72 příspěvků 9.3.15 18:07
Princess - zadní díl?

Princess - zadní díl?
Po dvou dnech jsem dodělala střih :-) Myslím, že návod je skvělý! Už jsem jeden udělala podle návodu, co jsem měla z kurzu šití, ale byl moc „objemný“, prostě velký, nepoužitelný.

Jen tápu, jak udělat princess na zadním dílu? Nevím, kde hledat ten bod na průramku, který se spojí obloučkem s pasovým záševkem. A co s tím ramenním záževkem? Zatím jsem při šití ramenní záševek nepoužila. Předem děkuji za rady.

koukee
1 příspěvek 21.7.15 18:14
děkuji

Nějaký ten čas už šiju, ale střihy jsem vždycky od někoho dostala nebo obšlehla a musela je upravovat. Tteď sem se pustila do svatebních šatů a tak sem si řekla, že si udělám střih na tělo. A vyšlo to pěkně. Už ho mám na látce, v průběhu 14 dní bych to chtěla dát dokupy. Díky použité krajce budu muset šít růčo, tak snad to dopadne dobře. Moc pěkně napsaný článek, děkujeme za něj!

katarinahurry
1 příspěvek 28.1.16 23:03
Pomoc prosím

Zdravím, doufám, že mi tu ještě někdo odepíše, potřebovala bych pomoct s přenášením záševků, tak aby vznikly jakoby rovně dolů od náramenice, myslím, že se jim říká anglické, ale nejsem si moc jistá. Budeme to probírat až za měsíc, ale kvůli soutěži, bych potřebovala poradit. Moc děkuju. :)

redrosse26
1 příspěvek 20.1.17 14:13

Dobrý den, chtěla jsem zkusit zhotovit tento střih, ale zasekla jsem se u prsních záševků, co je to za míru DR? Pročetla jsem článek několikrát a nikde DR nevidím…

mahdala
1 příspěvek 14.7.17 16:11

Mám pár otázek, a to jsem teprve u prsních záševků: 1) na rozdíl od nákresu mi linka vedená od bodu FK protíná nejprve linku h, nikoliv a (mám větší prsa). Je to problém?? A za druhé: nevím, jak vytvořit body R1, resp R2. Najednou se hovoří o délce DR, ale ta není nikde dříve ani zmiňovaná, natož zakreslená. O jakou míru se jedná? Také se u průkrčníku na zadním díle píše o šestině obvodu krku bez připočteného centimetru, ale ani nikdy dříve se nehovořilo o připočítávání centimetru krom vzdálenosti gh, která ale s průkrčníkem asi nesouvisí? Mělo se u předního dílu počítat s obloučkem o poloměru 1/6 OK + 1 cm?
mockrát děkuji, návod je zdánlivě blbuvzdorný, ale jak vidíte, někteří dokáží i nemožné : D M.

VikiS
1 příspěvek 12.7.21 22:19

Zdravim…bohuzel jiz nejsou k dispozici v clanku obrazky. Moc by se mi hodily. Jakou cestou je mozne se k nim jeste dostat? Poradite? Dekuji

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Průvodce šitím - stabilizace tkaných látek

Autor: Jana

Největší rozmach zažilo amatérské šití v dobách předrevolučních, a... Celý článek

Našli, moji rádcové

Autor: Ada

Před týdnem jsem vás požádala, abyste mi pomohli najít zimní boty.... Celý článek