Nechcete šít? Naučte se plést!

31.10.14 | autor Ada

pleteniv.jpg

Jestli se mi vás dosud všemi články o šití nepodařilo uvrtat do tohoto koníčku, doufám, že se mi to povede dnes s pletením. Je koneckonců jednodušší a méně náročné na prostor i technické vybavení, ale i tak představuje možnost, jak si vyrobit spoustu oblečení i doplňků.

Nejsem vůbec expert na pletení, naopak, počítám se mezi začátečnice. V článku nenajdete žádné podrobné postupy, technické rady a pokročilé fičury, ale postřehy a tipy člověka, který se ještě loni pletacích jehlic bál.

Cesta k pletení vede podobnou krajinou jako cesta k šití: krajinou žmolkatých svetrů, vrzavého levného akrylu a kousavých směsovek, trendů, které nesluší a kreativních přání, jež obchody nedokážou splnit. Pleteného zboží je sice všude spousta, ale kdy jste naposledy sehnali přesně takový svetr, jaký jste si vysnili? Aby byl akorát dlouhý, přiléhavý, neměl moc krátké rukávy a ještě byl v barvě podle vašeho gusta... že vám takový naposledy kdysi dávno upletla babička a jinak kupujete kompromisy? Samozřejmě.

Výhody pletení

1) Můžete si uplést, co se vám zachce. Čepici, svetr, šaty, cokoli.

2) Můžete si zvolit jakýkoli materiál. Nabídka přízí, zvlášť zahrnete-li i zahraniční obchody, je opravdu pestrá, můžete si koupit vlnu, merino, alpaku, kašmír, mohér, bavlnu, bambus, hedvábí i směsovky všeho druhu. Ať si vymyslíte cokoli, někde se to určitě prodává.

3) Můžete vybírat z tisíců hotových návodů na internetu, v časopisech a knihách, nebo si vymyslet svoje návrhy. Návody i pletací literatura jsou snadno dostupné.

4) Základy pletení se naučíte za odpoledne a brzo si budete umět uplést nějakou první drobnost, třeba šálu nebo baret.

5) Když se věc nepovede, jednoduše ji rozpářete a přízi znovu použijete. Stejně - upáráním a upletením znovu - se řeší chyby.

6) Plést se dá všude, třeba ve vlaku nebo v parku, a potřeby i materiál se vejdou do kabelky. Nudná cesta vlakem s jehlicemi v ruce utíká dvakrát rychleji.

Jak začít

Návod pro začátečníka zní přímo zenově: kup si jehlice a přízi a začni plést. Nic víc nepotřebuješ. Ale je to pravda: pro začátek si v galanterii kupte pletací jehlice č. 4 a klubko obyčejné hladké příze (třeba Lada Luxus, Comfort nebo Norwegia z produkce českého Vlnapu), najděte si návod pro začátečníky a začněte prostě vyrábět pruh pleteniny. Naučte se nahodit první řadu a plést hladce a obrace a potom pleťte, dokud výsledek nezačne vypadat k světu.

Pletací jehlice se číslují podle průměru, tj. č. 4 má průměr 4 mm. Americké číslování je jiné, dávejte si na to pozor u návodů z internetu. Anglicky psané návody ale často uvádějí u doporučených jehlic americké i evropské číslo.

Pletací jehlice a pár dalších pomůcek: kruhové jehlice, zahnuté jehlice na copánkové pletení, velké zavírací špendlíky na odložení ok, měřítko na pleteninu, oboustranné ponožkové jehlice a barevná plastová značítka.

Příze se podle síly dělí do několika skupin. Časem se naučíte odhadovat, k jaké přízi se hodí jaká jehlice, pro začátek se řiďte údaji uváděnými na pásce na klubku. Tahle ukázka je vzorná: je zde uvedeno složení (100% akryl), váha klubka (100 gramů) a přibližná délka návinu (240 m). V návodech na pletení bývá napsáno, kolik gramů nebo metrů je na výrobek potřeba, podle toho si pak koupíte příslušný počet klubíček.

Páska dále obsahuje ještě prací symboly, doporučenou velikost háčku (při háčkování) a pletacích jehlic - zde 4-4,5 mm -, přibližnou spotřebu na svetr (cca 5 klubek) a přibližný počet ok a řad ve čtverci 10x10 cm (19 ok, 24 řad).

Ne všechna klubka jsou takhle hezky označená, ale váha a aspoň velikost jehlic je uvedená skoro všude.

Učební materiál najdete na internetu nebo v knihkupectví. Nejlepší je nechat si začátek od někoho vysvětlit a názorně ukázat, ale já jsem se učila jen z knížky a šlo to taky. Konkrétně je to knížka První pletení autorek Luise Robertsové a Kate Haxellové (přel. Jana Novotná, vyšlo v roce 2007 v nakladatelství Ikar). Je pěkně uspořádaná, přehledná a ilustrace není potřeba dlouze luštit.

Při vyhledávání videí a návodů na internetu je velmi užitečné ovládat angličtinu, nebo se aspoň naučit anglické pletací zkratky (slovníček je např. zde). Bez angličtiny se ochudíte o spoustu úžasných návodů. Videa na Youtube jsou naštěstí názorná, i když jim nebudete rozumět. Pěkná jsou výuková videa od DROPS, na tomto webu je najdete seřazená a popsaná v češtině.

Jestli se chystáte hledat návody sami, měli byste vědět, že existují dva způsoby pletení: anglický (english) a kontinentální (continental). U nás se používá kontinentální, při kterém je příze namotaná na ukazováčku levé ruky a pravá ruka ji nabírá na jehlici. Při anglickém způsobu se příze drží v pravé ruce a obtáčí se kolem jehlice. Jako začátečnici mi druhý způsob přišel jednodušší, ale naučila jsem se kontinentální, abych se případně lépe domluvila se staršími pletařkami. Přijde mi také o něco rychlejší, protože ruce se méně pohybují.

Oba způsoby jsou zpočátku těžké. Jak se budete soustředit na to, abyste udělali pěkné očko, sjede vám pracovní příze z ukazováčku, který zapomenete hlídat. Při pokusu udržet správné napětí dostanete křeč do malíčku. Oka nepůjdou nabrat na jehlici, protože budou moc těsná. Schovala jsem si jeden ze svých prvních cvičných kousků patřičně nasáklých potem a krví:

Ukazuje ovšem všechny styly, které byste se měli do začátků naučit. Vlevo je kus pletený z obou stran hladce. Oko upletené hladce je z druhé strany obrace, to znamená, že na úpletu se potom střídají hladce a obrace řádky. Následuje kousek lícového žerzeje; ten se plete z jedné strany hladce a z druhé logicky obrace, aby na líci byla stále jen hladká oka. Další proužek je pro změnu rubový žerzej, tj. opak lícového žerzeje. Pak je zase kousek hladkého a potom žebrové pletení, nejdřív dvojitá žebra, potom jednoduchá. Žebrový úplet skvěle pruží a používá se na tvarování a na manžety.

S těmito základy zvládnete čepici, šálu, rukavice i svetr. Já jsem si jako první upletla úplně obyčejný černý baret (berte to jako tip: v tmavé vlně nejsou tolik vidět chyby). Má okraj ze žebrového úpletu, zbytek je lícový žerzej.

Baret je pletený na kruhových jehlicích. To je skvělý vynález, protože na nich nemusíte plést na střídačku hladce a obrace a výrobek je bezešvý - pletete vlastně do spirály pořád dokola. Můžete si tak jednoduše uplést nákrčník, dutou šálu nebo jednoduchou rovnou sukni, ale pletou se tak i svetry.

Kde shánět návody

O pletení vychází spousta knih a časopisů a návodů je také plný internet. Pletací časopisy doporučuji před koupí pořádně prolistovat, spousta jich bohužel obsahuje pekelné modely prazvláštních střihů a barev, někdy výhradně, někdy namíchané s pěknými věcmi. Tady jsou ukázky z časopisů Sabrina, Rebecca a Filati Home:

magazín Sabrina 26/2012

magazín Rebecca 48/2012

magazín Filati Home 46/2012

Když zadáte do vyhledávače "návody pletení", najdete jich také hodně. Za všechny jmenujme třeba databázi DROPS Design se stovkami návodů přeloženými do češtiny.

Zvládáte-li angličtinu, určitě se zaregistrujte na webu Ravelry. Je tu obrovská databáze návodů a přízí, ve které se dá podrobně vyhledávat, a početná komunita pletařů a pletařek. Výhodou je propojení databází, takže u každého návodu vidíte, kolik lidí podle něj plete nebo pletlo, a můžete si prohlédnout jejich fotky hotových výrobků z různých přízí. Část návodů na Ravelry je zdarma, část ke koupi, většinou za ceny od 60 do 200 korun.

Kde kupovat příze

Koupit dobrou přízi už není takový problém jako dřív, kdy byl všude samý akryl. Kamenné obchody ve větších městech mívají slušný výběr a existuje také spousta českých i zahraničních e-shopů.

Skoro všude mají nabídku české značky Vlnap. Ta vyrábí hlavně akrylové příze, ale také přírodní a směsové. Hodně se u nás vyskytují také značky Schoeller-Stahl a Austermann (katalog s barevnicemi je na webu Pleteni.eu), které nabízejí mimo jiné krásné příze z alpaky, hedvábí a merina. Pěkné příze jsou od značky Pingouin. Jestli na ně někde narazíte, sáhněte si na některé akrylové klubko, uvidíte, že není akryl jako akryl. Dobrá je také Vlnika, Elian, příze z Niťárny, Red Heart či luxusní Drops. Pro začátek si určitě vystačíte se základní nabídkou, dražší příze si nechte na později, až si budete jistí, že výrobek nezkazíte.

Pokročilé techniky

Až to budete mít "v ruce", asi začnete toužit po něčem náročnějším. Velmi vděčné je copánkové pletení, které není technicky tak náročné, jak se zdá, jen vyžaduje větší soustředění, takže žádné pletení napůl poslepu u napínavého seriálu. Mimochodem, tyto vzory není dobré kombinovat s efektními přízemi (např. melírovanými), nejlépe vyniknou v jednobarevném provedení. Copánky na duhové přízi jsou zbytečně přeplácané.

Zdroj: http://www.ravelry.com/patterns/library/i-heart-aran a http://www.ravelry.com/patterns/library/12-asymmetric-pullover

Krásná je také pletená krajka, pokud je z jemné příze a ne po vzoru některých flerových výtečnic z tlusté, aby to rychle přibývalo.

Zdroj: http://www.ravelry.com/patterns/library/garden-shawl-2 a http://www.ravelry.com/patterns/library/leaf-shawl

Třeba se časem dopracujete k nadýchaným orenburským šátkům:

Zdroj: http://willknitmindfully.blogspot.cz/2012/03/back-from-my-orenburg-knitting-class.html

A pak je tu samozřejmě náročné vzorované - norské pletení. Nenechte se zastrašit vzpomínkami na sněhové vločky z Praktické ženy, touto metodou se dají vykouzlit krásné věci.

Zdroj: http://www.ravelry.com/patterns/library/autumn-color-fair-isle

Otázky do diskuze jsou jasné - pletete nebo se to chystáte naučit? Je dnes zbytečné umět plést, nebo je to dovednost, která se vyplatí?

 

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Šaty do opery

Autor: Ada

Letos máte článek o šatech na ples v opeře s předstihem. Kdybyste... Celý článek

Udělej si: kalhoty se sametovými lampasy

Autor: Ada

Další návod pro chtivé módního oděvu, tentokrát méně náročný než... Celý článek