Choker: Doplněk, nebo výraz poslušnosti?

21.03.19 | autor Iva

Choker – šperk, který se těší oblibě už odpradávna. Byl ozdobou královen i symbolem prostitutek.

* Choker není jen aktuální trend, má svoji dlouhou historii. Zdroj: Ander5, Shutterstock, Inc.

Chokerem nazýváme šperk, který těsně obepíná krk. Může mít různou podobu a být z naprosto rozličných materiálů, které se i vzájemně kombinují – kov, korálky, drahé kameny, kůže, látka.

Vždycky jsem věděla, že je na chokerech něco přitažlivého. V poslední době mě však od nich trochu odrazoval jeden nedávný poznatek. Dvě ženy v mém okolí ho pravidelně nosí, jedna tenký kožený, druhá černou sametovou stužku. V soukromí ho ale vyměňují za kožený obojek. Dávají tak najevo svou poslušnost partnerovi. Prozradily mi, že choker na veřejnosti funguje také jako poznávací znamení.

Rozhodla jsem se o tomto doplňku dozvědět víc a překvapilo mě, jakou tradici nošení obepnutých náhrdelníků má. Stejně jako množství významů, které se v průběhu historie měnily. Nosili je muži i ženy z různých kultur a společenského postavení.

Choker a jeho významy

Pokud bychom nahlédli do historických významů, pak ve starověku představoval talisman. Chránit měl člověka jako takového, ale i místo, kde byl nošený. Hrdlo je citlivé a není divu, že ho lidé ve starověku chtěli chránit. Choker byl ochranou spirituální i fyzickou. U starých Egypťanů měl dokonce chránit posmrtně. Muži v indiánských kmenech si náhrdelníkem z přírodních materiálů zase chránili svůj krk při boji. Náhrdelníky nosily samozřejmě i jejich ženy, u nich měly více spirituální a estetický význam.

V současnosti jsou chokery trendem. Mohou ale mít i skrytý smysl. Lidé vyznávající BDSM vztahy také nosí chokery, tedy spíše obojky. Ty mají praktický význam, aby mohli být jejich majitelé poutáni a svazováni. Některé submisivní ženy vzdávají úctu svému partnerovi i na veřejnosti tím, že nosí obojek stále, případně ho mimo domov vymění za „decentnější“ verzi (jako moje známé). Pro transsexuály jsou možností na zakrytí ohryzku.

Dávná historie sahá k Sumerům i Egypťanům

Nádherné chokery vyráběli už staří Sumerové ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Dokázali je řemeslně dokonale zpracovat, používali zlato a drahé kameny – například modrý lapis lazuli a červený karneol. Nalezené šperky (nejen z tohoto období) jsou často inspirací pro současné šperkaře.

Šperky stylu choker se dochovaly také ze starověkého Egypta. Egypťané nosili náhrdelníky složené z jednotlivých proužků nebo celistvé zlaté masivní „nákrčníky“ – zlato bylo symbolem kůže boha slunce.

Ve středověku ženy věřily, že je choker ochrání před nemocemi a nebezpečím. Byl to jejich amulet. Možná tomu věřila i Anna Boleynová, která nosila perlový náhrdelník s přívěškem ve tvaru B. Pravdou ovšem je, že ji 3 roky po nástupu na trůn popravili, takže šperk ji poněkud neochránil.

Během francouzské revoluce si lidé uvazovali kolem krku červené stuhy, aby vyjádřili soustrast s těmi, co skončili pod gilotinou. V nošení červených stužek je následovali Angličané – ti tak ale vyjadřovali posměch vůči Francouzům.

Koncem 19. století byla tenká černá nebo červená stužka poznávacím znamením prostitutek. Všimněte si například malby Olympie od Edouarda Maneta. Tento malíř si stužky kolem krku oblíbil. Najdeme je i na dalších malbách, kde už umělec evidentně nezobrazuje jen lehké ženy. Možná chtěl jen stuhami ozvláštnit své malby, protože přitahují pozornost.

Praktický i módní doplněk

Pro královnu Alexandru Dánskou (1844–1925) byly široké a zdobné náhrdelníky způsobem, jak zakrýt jizvy po operaci na krku. Alexandra se i díky tomu ve své době stala módní inspirací pro mnoho žen.

Ve 20. letech zažívaly chokery opět boom

Nosila je například Josephine Baker (1906–1975), tanečnice, která během druhé světové války působila jako špionka a poté se angažovala v hnutí proti rasové diskriminaci. Už jako mladičká dívka uspěla na Broadwayi, v roce 1926 emigrovala do Evropy, kde zůstala do své smrti.

Psí obojky za spoustu peněz

Ve 40. letech se chokery objevily jako „colliers de chien“, tedy psí obojky, které svým vzhledem připomínaly. Tvořily je luxusní materiály, jako je samet, krajka, ale také vzácné perly a diamanty. Jeden se objevil například v roce 1949 na obálce časopisu Harper's Bazaar. Jednalo se o reklamu šperkařské značky Marvella.

Chokery zdobily božskou Marilyn Monroe i Dianu. Zatímco filmová hvězda milovala diamanty, princezna měla v oblibě řady perel, které na jejím štíhlém krku působily noblesně. Chokery ale byly součástí také mužských outfitů. Nosívali je Elvis Presley, Mick Jagger, David Bowie, Jimmi Hendrix nebo Iggy Popp. Později pak Prince a Jamiroquai.

Náhrdelníky typu choker jsou stále oblíbené a pravidelně zažívají boom. Někdy se snaží kopírovat svou historickou verzi, jindy se jí jen lehce inspirují. Co vy a choker? Líbí se vám?

Autor

Iva

Iva hledá v módě jednoduchost a kvalitní materiály. Je spíš střídmá, jen občas ulítne na lehké extravaganci.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Gorilka
1369 příspěvků 21.3.19 19:45

Ustálený český název je „psí obojek“ (fran. collier de chien), je li ze sametu pak sametka.
Ale chápu že používat anglická slovíčka je vysoce moderní a cool, teda převážně kchůl.

Veroniq
332 příspěvků 21.3.19 20:18

Pod názvem choker se už delší dobu prodávají např. v HM. „Psí obojek“ čtu poprvé.

kilgor
367 příspěvků 21.3.19 20:32

@Gorilka tak mi to slovo připomíná spíš jedno romský slovo.jenže nemůžu najít, překladač nemá romštinu.ale kchul fakt asi bude..

lucindaSK
977 příspěvků 22.3.19 10:04

@Gorilka toto letelo, keď som bola v puberte, niektoré sme si šili samy a hovorili sme tomu tiež „obojok“.

Paris1789
5343 příspěvků 22.3.19 10:07

Nic takového bych ma krku nesnesla. Ty šperky musejí navíc studit a nejsem si jistá, že je to zdravé.

Temperance
3040 příspěvků 22.3.19 14:11

Šperky se velmi rychle zahřejí na tělesnou teplotu a nestudí. Naopak např. perly po odložení hřejí.

Gorilka
1369 příspěvků 22.3.19 13:15

@lucindaSK Tohle letělo už před 150 lety.

Temperance
3040 příspěvků 22.3.19 14:12

Konečně článek, kde jsou i nějaká zajímavá fakta, ne jen plácání o ničem :-)

asterah
429 příspěvků 23.3.19 08:04

Pěkný, zajímavý článek. Nikdy by mě nenapadlo, že by šperk mohl vyjadřovat podřízenost.
Na štíhlém, dlouhém krku ty šperky vypadají krásně. Jenže mně vadí na krku i rolák nebo šátek, tak mám smůlu - ale budu je obdivovat na druhých :)

Porkpiehat
2651 příspěvků 23.3.19 19:44

Francouzi nejčastěji nazývají tento typ náhrdelníku „(collier) ras de cou“, mezi módy znalými osobami se používá i název choker.
Za mého mládí (tak před čtvrt stoletím) se tomu říkalo sametka, protože to bylo ze sametu. Já jsem si jí také koupila, ale vypadala jsem v tom jako okroužkovaná žirafa, takže jsem jí nakonec nenosila. Pak se to po letech vrátilo jako silonové náhrdelníky, které vypadaly jako krajka/tetování, ale to už jsem byla stará kobra. Teď jsem zjistila, že se tahle silonová varianta stále prodává. Ale mám obavy, že na mém dlouhém krku to pořád bude vypadat blbě.

MorusRubra
736 příspěvků 23.3.19 22:07

@Porkpiehat Tu silonovou „tetovací“ variantu jsem nosila v devadesátkách. Měla jsem černou a modrou s korálky, tuším příloha z Bravíčka, Top dívky nebo něčeho podobného. Mám takový pocit, že jsem si je nechala na památku, někde mám krabičku s těmi šmuky a tetováním z časopisů.

Veroniq
332 příspěvků 24.3.19 22:25

Já jsem si vyrobila jako mladé tele verzi, která nepružila - korálky na silonu těsně kolem krku - ve výsledku skoro skarifikace :D Už ani nevím, kde jsem později sehnala použitelný „obojek“ :)

Porkpiehat
2651 příspěvků 24.3.19 14:52

@MorusRubra Já už jsem v té době byla „velká“, ale neteř to určitě měla z Bravíčka nebo podobného časopisu. Měla jsem za to, že se to znovu prodávalo před pár lety, a tak jsem byla hodně překvapená, že jsem na to teď narazila na internetu u Claire´s (je i v ČR).

Nixe Lulu
344 příspěvků 26.3.19 12:59

Já jsem si takový náhrdelník vyrobila před 12 lety z doplňku, co byl původně náramek z černých korálků, a na konce jsem přišila sametové stužky na zavázání.
Důvodem bylo, že jsem měla ráda (pořád mám) goth subkulturu a styl a obzvlášť romantickou odnož toho stylu, tam se takové ozdoby vyskytují.
Ale naopak mi vadí, když nějaký takový můj oblíbený prvek přijde do módy a najednou to má kdekdo.

A myslím si, že většina těch, kdo to nosí, to nosí kvůli estetice nebo módní vlně a ne kvůli příslušnosti k dom/sub subkultuře. I když četla jsem taky kdysi něco o tom, že je s tím spojená obliba určitého typu chokeru, ale že je více specifický, ne jakýkoli, ale takový, co má na sobě přívěšek s kroužkem.

Příspěvek upraven 26.03.19 v 13:00

Evženie
201 příspěvků 27.3.19 23:55

Dobrý článek. Trochu mě vyděsila ta sadomaso symbolika, nenapadlo by mě to. Co se týče mašliček u prostitutek v historii, viděla bych tu i praktickou stránku - žena se chce zdobit, ale nechce na ulici a v pochybných lokálech nosit něco cenného, co jí může být ukradeno. Takže levný kousek stužky je elegantním řešením.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Ples v opeře 2013

Autor: Ada

Co jsem měla na sobě já už víte, ale teď přejděme k tomu, co vás... Celý článek

Dlouhá plesnivá míle

Autor: Ada

Zachytila jsem dnes kolem půlnoci v televizi reprízu těsně... Celý článek