Choker: Doplněk, nebo výraz poslušnosti?

21.03.19 | autor Iva

Choker – šperk, který se těší oblibě už odpradávna. Byl ozdobou královen i symbolem prostitutek.

Choker není jen aktuální trend, má svoji dlouhou historii. Zdroj: Ander5, Shutterstock, Inc.

Chokerem nazýváme šperk, který těsně obepíná krk. Může mít různou podobu a být z naprosto rozličných materiálů, které se i vzájemně kombinují – kov, korálky, drahé kameny, kůže, látka.

Vždycky jsem věděla, že je na chokerech něco přitažlivého. V poslední době mě však od nich trochu odrazoval jeden nedávný poznatek. Dvě ženy v mém okolí ho pravidelně nosí, jedna tenký kožený, druhá černou sametovou stužku. V soukromí ho ale vyměňují za kožený obojek. Dávají tak najevo svou poslušnost partnerovi. Prozradily mi, že choker na veřejnosti funguje také jako poznávací znamení.

Rozhodla jsem se o tomto doplňku dozvědět víc a překvapilo mě, jakou tradici nošení obepnutých náhrdelníků má. Stejně jako množství významů, které se v průběhu historie měnily. Nosili je muži i ženy z různých kultur a společenského postavení.

Choker a jeho významy


Pokud bychom nahlédli do historických významů, pak ve starověku představoval talisman. Chránit měl člověka jako takového, ale i místo, kde byl nošený. Hrdlo je citlivé a není divu, že ho lidé ve starověku chtěli chránit. Choker byl ochranou spirituální i fyzickou. U starých Egypťanů měl dokonce chránit posmrtně. Muži v indiánských kmenech si náhrdelníkem z přírodních materiálů zase chránili svůj krk při boji. Náhrdelníky nosily samozřejmě i jejich ženy, u nich měly více spirituální a estetický význam.

V současnosti jsou chokery trendem. Mohou ale mít i skrytý smysl. Lidé vyznávající BDSM vztahy také nosí chokery, tedy spíše obojky. Ty mají praktický význam, aby mohli být jejich majitelé poutáni a svazováni. Některé submisivní ženy vzdávají úctu svému partnerovi i na veřejnosti tím, že nosí obojek stále, případně ho mimo domov vymění za „decentnější“ verzi (jako moje známé). Pro transsexuály jsou možností na zakrytí ohryzku.

Dávná historie sahá k Sumerům i Egypťanům


Nádherné chokery vyráběli už staří Sumerové ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Dokázali je řemeslně dokonale zpracovat, používali zlato a drahé kameny – například modrý lapis lazuli a červený karneol. Nalezené šperky (nejen z tohoto období) jsou často inspirací pro současné šperkaře.

Šperky stylu choker se dochovaly také ze starověkého Egypta. Egypťané nosili náhrdelníky složené z jednotlivých proužků nebo celistvé zlaté masivní „nákrčníky“ – zlato bylo symbolem kůže boha slunce.

Ve středověku ženy věřily, že je choker ochrání před nemocemi a nebezpečím. Byl to jejich amulet. Možná tomu věřila i Anna Boleynová, která nosila perlový náhrdelník s přívěškem ve tvaru B. Pravdou ovšem je, že ji 3 roky po nástupu na trůn popravili, takže šperk ji poněkud neochránil.

Během francouzské revoluce si lidé uvazovali kolem krku červené stuhy, aby vyjádřili soustrast s těmi, co skončili pod gilotinou. V nošení červených stužek je následovali Angličané – ti tak ale vyjadřovali posměch vůči Francouzům.

Koncem 19. století byla tenká černá nebo červená stužka poznávacím znamením prostitutek. Všimněte si například malby Olympie od Edouarda Maneta. Tento malíř si stužky kolem krku oblíbil. Najdeme je i na dalších malbách, kde už umělec evidentně nezobrazuje jen lehké ženy. Možná chtěl jen stuhami ozvláštnit své malby, protože přitahují pozornost.

Praktický i módní doplněk


Pro královnu Alexandru Dánskou (1844–1925) byly široké a zdobné náhrdelníky způsobem, jak zakrýt jizvy po operaci na krku. Alexandra se i díky tomu ve své době stala módní inspirací pro mnoho žen.

Ve 20. letech zažívaly chokery opět boom


Nosila je například Josephine Baker (1906–1975), tanečnice, která během druhé světové války působila jako špionka a poté se angažovala v hnutí proti rasové diskriminaci. Už jako mladičká dívka uspěla na Broadwayi, v roce 1926 emigrovala do Evropy, kde zůstala do své smrti.

Psí obojky za spoustu peněz


Ve 40. letech se chokery objevily jako „colliers de chien“, tedy psí obojky, které svým vzhledem připomínaly. Tvořily je luxusní materiály, jako je samet, krajka, ale také vzácné perly a diamanty. Jeden se objevil například v roce 1949 na obálce časopisu Harper's Bazaar. Jednalo se o reklamu šperkařské značky Marvella.

Chokery zdobily božskou Marilyn Monroe i Dianu. Zatímco filmová hvězda milovala diamanty, princezna měla v oblibě řady perel, které na jejím štíhlém krku působily noblesně. Chokery ale byly součástí také mužských outfitů. Nosívali je Elvis Presley, Mick Jagger, David Bowie, Jimmi Hendrix nebo Iggy Popp. Později pak Prince a Jamiroquai.

Náhrdelníky typu choker jsou stále oblíbené a pravidelně zažívají boom. Někdy se snaží kopírovat svou historickou verzi, jindy se jí jen lehce inspirují. Co vy a choker? Líbí se vám?

Autor

Iva

Iva hledá v módě jednoduchost a kvalitní materiály. Je spíš střídmá, jen občas ulítne na lehké extravaganci.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Hlavně nápadně

Autor: Ada

O tom, že se i jinak obyčejný oděv dá hodně pozdvihnout pomocí... Celý článek

3 knihy, které vyprávějí stylové životní příběhy

Autor: Janča

Nahlédnout do šatníku módní revolucionářky, pokochat se obrázky... Celý článek