Burda - domácí šití

Fotoalbum tématu (2701) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Porkpiehat
1292 příspěvků 19.9.19 14:52

@květušína Já chci takééé kroooj!!!

Už spoustu let myslím na to, že si ušiji provensálský kroj. Maminka mojí kamarádky mi řekla, že mi může domluvit setkání s kroužkem švadlen, které se tím zabývají (sídlí daleko, ale na občasnou konzultaci by se to dalo). Kroj sám o sobě není na ušití těžký. Nechala jsem si kvůli tomu udělat zápůjčku knížky z krajské knihovny, takže teoreticky nebude problém kostým sestavit. Jeho součástí není klobouk, takže by to chtělo sehnat jen vhodné boty (viděla jsem, že nosí boty různé, v nejhorším řeknu manželovi, ať mi udělá dřeváky :-) )

Ještě budu muset zapracovat na provensálštině :-)

Zetina
41 příspěvků 19.9.19 18:46

@Porkpiehat Ty čepečky! To se mi líbí! Moc! Tam, odkud pocházím se ke kroji složitě vážou tzv. vídeňské šátky. Každá si ho uvázat neumí.

Porkpiehat
1292 příspěvků 19.9.19 20:37

@Zetina To se mi na těch provensálských líbí, že nejsou moc složité. Žádné složitě nabírané a tvarované rukávy, obejde se to i bez výšivek. Viděla jsem tedy na fotkách spodničku s aplikací, která se jmenuje boutis, nevím, jak se to jmenuje v češtině. Jde o dvě vrstvy látky prošité různě cik cak a motivy jsou vycpané, aby získaly reliéf. Je to druh výšivky typický pro jih Francie
https://fr.wikipedia.org/wiki/Boutis
Nejčastěji jsou touhle technikou zdobeny různé přehozy přes postel apod. Na spodničce jsem to viděla poprvé.

giuliettka
4541 příspěvků 20.9.19 16:39
@Porkpiehat píše:
@JarkaJ Já si pamatuji na jednu Burdu (nechce se mi to teď hledat v té haldě), kde byla bunda, která byla buď celá ušitá nebo jen záda ze šátku. Možná tam byla i taška. A motiv šátků se vrátil zase do módy. Nejspíš mi to nedá, a půjdu to najít :-)

Videla si prehliadku Burberry’s Spring 2020?

JarkaJ
949 příspěvků 20.9.19 17:26

@giuliettka A ještě ke všemu jsou tam pro @Porkpiehat oblíbené lovecké motivy :-) Ještě někdo pamatuje šaty z šátků a halenky z šátků? Kromě písničky Leška Semelky Šaty z šátků. Konec 70. let, tipuji 1977-79 a střih spočíval v sešití 4 šátků nebo 2 u halenky.

giuliettka
4541 příspěvků 20.9.19 17:34

@JarkaJ Ja pamatám, ja som ukecala babičku, aby mi darovala 2 rovnaké, z jej sady čo jej posielala tetka z Ameriky. Ona najprv nechcela, myslela, že to rozstrihám, ale keď videla výsledok, tak mi stále vravievala, že sa na mňa s úľubou pozerala, keď som v kostole išla okolo lavice v ktorej sedela. :-)

benyka
7517 příspěvků 20.9.19 19:27

@JarkaJ :-) To víte, že pamatuji. Letní šaty z bavlněných šátků (čtyř) model 1983. Délka lehce nad kolena.

JarkaJ
949 příspěvků 20.9.19 20:33

@benyka ja pamatuji, ze se 2 šátky jako přední a zadní díl sesily na koso a ze zbývajících 2, které se rozstrihly na trojúhelníky, se doplnily rukávy a spodní díly. Nebo se ten spodek nechal cipaty. Byl to takový boho styl nebo se nosilly na doma. Nemáte někdo ten nákres? Přesně bych to dohromady už nedala.

benyka
7517 příspěvků 20.9.19 23:00

@JarkaJ Na koso se mi to právě vůbec nelíbilo, takže jsem to udělala takhle.

Porkpiehat
1292 příspěvků 20.9.19 23:04

Ze šátků jsem nic nešila, ale sestra mi ušila plážové šaty ze dvou froté ručníků. My jsme jim říkali čínské, byl na nich nějaký asijský motiv. Měli jsme dva bledě modré a jeden žluty. Myslím, že ani nebyly z normálního obchodu, spíš něco od Vietnamců (bylo to někdy kolem roku 1989 ).

Porkpiehat
1292 příspěvků 20.9.19 23:10

@giuliettka je to Burda 12/1997. Jen mi nejdou v mobilu nahrát fotky stránek

vlm
4680 příspěvků 21.9.19 08:27

@Porkpiehat Saty z frote rucniku jsem mela taky, mamka koupila v bazaru v metrazi frote s potiskem, moře, plachetnice, zapadajici slunce, a nezacistěnými kraji, zadni dil bile frote, rok asi 90,mela jsem je rada

vlm
4680 příspěvků 21.9.19 08:30

@JarkaJ domaci saty ze na koso jsem sila mamince, dolni kraj mely rovny a byly dlouhe.ale jak to bylo uz nevim

giuliettka
4541 příspěvků 21.9.19 08:49
@Porkpiehat píše:
@giuliettka je to Burda 12/1997. Jen mi nejdou v mobilu nahrát fotky stránek

Neviem nájsť tú burdu tak, aby som v nej mohla virtuálne listovať.

@JarkaJ píše: … ja pamatuji, ze se 2 šátky jako přední a zadní díl sesily na koso a ze zbývajících 2, které se rozstrihly na trojúhelníky, se doplnily rukávy a spodní díly. Nebo se ten spodek nechal cipaty.

Ja som mala tie dva šátky zošité v tej najdlhšej strane uprostred, tak, že kúsok boli cez seba. Na tých cípoch našité ramienka a išli spredu dozadu a tam boli prichytené o šátek. Spodok bol cípatý tiež, tie cípy voli po stranách.

Porkpiehat
1292 příspěvků 21.9.19 13:02

@giuliettka Neviem nájsť tú burdu tak, aby som v nej mohla virtuálne listovať. - od toho jsem tu já :-) a moje metoda převodu fotek z mobilu do počítače bez stahování přes kabel.
Na to, že je to víc 20 let staré, tak to není zas taková tragedie.

Porkpiehat
1292 příspěvků 21.9.19 13:08

Hledala jsem ten ručník, našla jsem jen tohle, a protože si motiv nepamatuji přesně, tak nemůžu říct, jak moc to odpovídá. Ale barva je přesná. Byly to ručníky nejspíš 50×100, sešité na ramenou a po bocích. Myslím, že byl dole i rozparek. U krku vpředu to bylo trochu založené, aby to nevadilo. Když jsem se rozhodla se šaty skoncovat, tak jsem je rozpárala a ručníky nadále používala. Ani si nepamatuji, jestli mi je šila mamča (šila hodně málo) nebo sestra.

vlm
4680 příspěvků 21.9.19 14:21

Taky jsem hledala a nenasla, fotku satu mam rok 88,ale videt moc neni

benyka
7517 příspěvků 21.9.19 18:45

Šaty z froté jsem měla dvakrát, obojí z metráže. Poprvé v roce 1969, to byla skutečně móda módovatá, bez froté šatů k moři jet prostě nešlo. Světle žluté, bavlněný materiál. Bylo v tom hrozné horko a smyčky se při každé příležitosti ochotně zatrhávaly a vytahovaly, takže bylo nutno mít při sobě pořád nůžky. Podruhé to bylo někdy v polovině osmdesátých let. Tehdy to byl skvělý směsový úplet, držel barvy a nic se nevytahovalo. Ty šaty v jednoduchém T střihu jsem si ušila mezi 6. a 7. hodinou ráno, když jsem zjistila, že je teplo a nemám co na sebe. Na rozdíl od bavlny se v tom existovalo docela příjemně. Dodnes je mám mezi materiálem na eventuální zpracování, protože nošením ani skladováním neutrpěl žádnou újmu.

sirena007
1144 příspěvků 23.9.19 09:18
JarkaJ
949 příspěvků 23.9.19 09:27

@sirena007 Děkuji, to je nějaká novější verze - podle účesů 2. polovina 80. let., ale ty modré nevypadají vůbec špatně, jak módní inspirace modrotiskem. Při současné ceně šátků (je sukně z šesti nebo ze 4?)by se model mohl prodražit :-)

Porkpiehat
1292 příspěvků 23.9.19 09:33

Já jsem až dosud při čtení přehlédla, že jste šily z bavlněných šátků, nějak jsem automaticky předpokládala, že to byly šátky z jiných materiálů (hedvábí, polyester, viskóza…). Na to si opravdu nepamatuji.

DanielaS
4938 příspěvků 23.9.19 09:36

Neco ze satku bylo v Burde 7/2012.

Alterations
720 příspěvků 23.9.19 19:19

Před čtyřiceti lety jsem osmileté dceři ušila prošívanou bundičku na zip z menších bavlněných šátků potištěných beruškami. Byl to velký úspěch. Mám jeden velký hedvábný šátek a z toho si dělám jakousi halenku. Dva konce zavážu za krkem a dva vzadu v pase. Přesto ovšem kabátek a nikdy ho nesundavám.

MP Edina
119 příspěvků 25.9.19 09:30

Já měla šaty místo z šátků z nabatikovaných dětských plen a pásek byl kroucená šňůrka z bavlnky Sněhurka, asi v roce 1986.

Stránka:  « Předchozí 1 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 695 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek