10 módních specialit českých mužů

13.02.20 | autor Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“?

* Chlapi Češi prostě umí zazářit.... Zdroj: Nine_Tomorrows / Shutterstock

Nastoupil jsem do letadla z Bruselu do Prahy a došlo mi, že jsem si let opravdu nespletl. Po nějakém čase v zahraničí na mě speciality v oblékání českých mužů řvaly zásadně hlasitěji než obvykle.

Francouzský styl neexistuje, ten český je ale až moc reálný – jeho základním střihem je nezájem. Necháváme nákupy na někom jiném, archivujeme nenositelné oblečení, je nám jedno, jak co skombinujeme. Situace se sice zlepšuje, ale pořád je nad čím kroutit hlavou.

Přítelkyně = osobní nákupčí

„Já tomu oblečení nerozumím, mně nakupuje přítelkyně.“ Tahle věta se dá s jistými nuancemi zaslechnout často. Přítelkyně umí nakupovat, protože je žena, má na to ty geny. Takže nakoupí i svému příteli, protože ho má „ve voku“. Jeden ze základních úrazů českých mužů je ten, že jim nezáleží na tom, co mají na sobě. Oblečení jako komunikační kanál se tu pořád moc nenosí.

Boj s rozmary počasí

Minulé léto bylo vedro, hezkých čtyřicet ve stínu a lokálka směr sobotní oběd u babičky neměla klimatizaci. Když jsem se podíval na průvodčího, který žádal jízdenku, chvilku jsem musel přemýšlet, jestli jsem na Mácháči nebo fakt v dopravním prostředku. Pán si rozepnul košili a vyvalil piváka na světlo boží (o tom bude ještě řeč).

Zneuctění uniformy i vkusu ale šokovalo asi jen mě. Čeští muži mají skvělou schopnost bojovat s nepřízní počasí – když sluníčko pálí, je potřeba si svléknout co nejvíc svršků i mimo zahradu. Druhý extrém přichází v zimě, kdy se ukazuje, že sportovní čepice ozvláštněná logem výrobce je tím pravým doplňkem ke kabátu. Není a nikdy nebude.

Břicho na odiv

Pivní pupík můžeme směle zařadit mezi módní doplňky. Průšvih je, že ho nejde večer sundat. Nikde jsem neviděl, že by muži stavěli svá břicha tak moc na odiv jako u nás. Chápu, že za každým pivákem je pořádná investice a že časem získává na velikosti (to prostě hodinky nebo boty nedokážou), ale musíme jeho přítomnost zvýrazňovat zakasaným trikem?

Túra po městě

Pohorky jsou nové rejoicky. Je mi jasné, že když si člověk koupí boty za několik tisíc, chce je ukázat. Ale prosím pěkně ne na Národní třídě. Když jsem vytáhl do hor v polobotkách, byl jsem za hlupáka a uznávám to. Proč ten, kdo si vyjde do centra města v botách od Quechua je považován za demokrata, který se vysmívá společenským pravidlům…

Sešitý rozparek na kabátu

Svíčková se taky nejdřív musí uvařit, než se sní. Rozparek na kabátu se musí před prvním nošením rozstřihnout. Upřímně by mě zajímalo, proč k tomu v Česku nedochází?

Batoh + kabát

Obecně kabát představuje velkou neznámou. Často se k němu chováme jako k bundě… a pak to podle toho vypadá. Mým nejoblíbenějším doplňkem ke kabátu hned po skejťácké kšiltovce je sportovní batoh zářící barvami a odrazkami, ze kterého visí dvacet naprosto nezbytných popruhů.

Pořádní chlapi nosí kabelky

Češi jsou gentlemani. Pouštíme sednout starší generaci, držíme dveře ženám a svým protějškům ochotně nosíme kabelky. Poslední bod je špatně. Ženská kabelka muži do ruky nepatří. I kdyby do ní dáma nacpala deset kilo kamení, je to čistě její rozhodnutí, za nějž si sama – doslova – ponese následky. Na ulici bychom tak pány s birkinkami potkávat neměli.

Nepadnoucí džíny

Vybrat džíny je martyrium. Jen málokdo z tohohle mučení vyjde bez úhony. Většina z nás skončí s moc volnými nebo naopak upnutými džíny. Za oboje může jedna jediná ale pořádná chyba. Odmítáme odejít z obchodu bez toho, abychom věc „vyřešili“. Džíny je ale zkrátka potřeba řešit i třeba víckrát po sobě, než najdeme ty, které padnou.

Kotníčkové ponožky

Ty neviditelné vypadají jako do balerinek, na tom se shodneme. Ale proč je tedy prodávají i ve velikosti 43-46? Přesně proto že bílé kotníčkové ponožky nejsou univerzální a mají jasný účel: měly by se nosit jedině na sport. Neviditelné ponožky by pak měly skončit v teniskách do města, v mokasínech a koneckonců mohou zmizet i v klasických polobotkách.

Strach

Bát se sice přestáváme, ale hrdinové nejsme. Při nákupech často přemýšlím, co by na daný kousek oblečení řeklo okolí. Vysloužil bych si nějaký stereotypy hezky živený pohled? Možná komentář? Pořád nás pronásleduje obava z názoru lidí v okolí a když se osmělíme, musí to být hromadně. A potom dojde k takovým tragédiím, jako byla v půlce nultých let celoplošná obliba růžových svetrů nebo poměrně nedávný návrat teplákových souprav.

Co by podle vás neměli čeští muži nosit?

Autor

Matouš

Už na střední obul zlaté tenisky a zjistil, že pánský šatník nekončí modrou a černou barvou. S radostí sleduje, jak se čeští muži přestávají bát módy. Inspiraci hledá hlavně na jihu Evropy a v Latinské Americe.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.2.20 09:16

Co by podle vás neměly čeští muži nosit?
Co by podle Vás, neměli čeští muži nosit?

czDanda
654 příspěvků 13.2.20 10:26

To bude taktika k přilákání pozornosti. :-)
/Vůbec nečtu reklamy při vozovce, ale „Čerstvý hermelýn“ mě úplně praštil mezi oči/.

tilitili
6 příspěvků 13.2.20 14:36

Mě vyrazil dech plakát vylepený v našem městě “Skvělý jazzový muzikanti vás zvou na koncert”

Vinca_minor
2488 příspěvků 28.2.20 18:54

„Podle vás“ buď musíte oddělit čárkou z obou stran, pokud to pociťujete jako vsuvku, anebo úplně bez čárek.
A velké „V“ u „vás“ by tam bylo jen v případě, že byste chtěla vyjádřit úctu v korespondenci. Takže Matouš tam má jednu chybu ve shodě, vy dvě, v čárce a ve velkém písmenu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.2.20 09:53

Chtěli jsme článek? máme ho, možná se někomu líbit bude, ale mě se zdá o ničem, tisíckrát opakované řeči sice pravdivé, potkát v létě pupkace v trenclich na ulici je zážitek, sešitě rozparky jsou věčné téma..ale na článek? Vadí mi to naše, ve světě jsou chlapi úžasní, elegantní, galantní…a u nás kreténi v nepadnoucich hadrech, s panderem. Nejsou náhodou všude různé exempláře?
Chybí nám sebevědomí

Příspěvek upraven 13.02.20 v 09:54

kočkaVločka
59 příspěvků 13.2.20 13:40

Juchú, máme článek. Obsah sice nepřinesl nic nového, ale můžeme diskutovat alespoň o tom, jak se píše slovo skombinovat! nebo kolik tam chybí čárek v souvětích.

julie74
3827 příspěvků 13.2.20 14:57

To snad ani neni mozny, někdo kdo napíše hlubokomyslnou úvahu kolik ignorace je za nošením nevhodného oblečení, ignoruje pravidla psaní, kterým se prezentuje, tak moc jako vy? Matouši, to byl ukrutně rafinovaný tah na zvýseni množství komentářů nebo si vážně myslíte, že to je tak v pořádku? Tohle už ani není blbý, to je nebetyčná drzost.

Příspěvek upraven 13.02.20 v 15:22

mimi
294 příspěvků 14.2.20 10:58

Jooo, lety z/do Bruselu vedia byt inspirativne… (mohla by som rozpravat dlho) :-)

if5
458 příspěvků 14.2.20 14:36

Tak to dopadá, když se někdo na střední věnuje zlatým teniskám místo zvládnutí komunikačního jazyka.

LenkaPraha01
58 příspěvků 16.2.20 09:16

Ha, článek! Ty brďo, pojďme to oslavit! A nebuďme tak nároční (na obsah ani na pravopis), jinak další veledílo vyjde až za dva roky :) A „autoři“ nebudou chtít přispívat a jejich články se budou mazat, stejně jako článek o oblečení po babičce. Slečna asi neunesla kritiku…

MP blanka
2859 příspěvků 16.2.20 15:25

@mimi - rozprávajte!

mimi
294 příspěvků 16.2.20 18:16

@MP blanka
ja som to zabudla dat do uvodzoviek, jelikoz som to myslela ironicky vzhladom na clanok…:-D :-D

MP blanka
2859 příspěvků 16.2.20 18:23
VeronikK
1294 příspěvků 20.2.20 09:29

Ok, článek sice není objevný, už se zde toto téma objevilo několikrát, ale stále je zřejmě alespoň částečně aktuální
Pčidám jen několik osobních postřehů, ačkoliv ve svém blízkém okolí nemám žádné pupkáče, kteří by se v létě mezi lidmi odhalovali. Naopak, muži v mojí rodině chodili pokud možno oblečeni přiměřeně situaci, ovšem často měli, slovy klasika, „záplatované, leč čisté šaty“. A ano, oblečení se u nás využilo zcela, pokud už opravdu nemohlo sloužit jako oděv, tak alespoň jako hadr do dílny. Já to tak mám také, oblečení nosím prakticky do rozpadnutí (i když ke konci jen pro doma). Naopak můj muž má rád nové oblečení, známky sepranosti, na rozdíl ode mne vnímá jako nežádoucí :-) Má ovšem jiný problém, a to sehnat vůbec nějaké oblečení, které mu bude. Ačkoliv se už dnes u nás prodává větší množství oděvů v prodloužených délkách apod., ne vždy je všechno dosti dlouhé. A aby sehnal padnoucí a pohodlné např. kalhoty, to je skutečně výzva. Při koupi kalhot nejdřív projde všechny přítomné kusy, zda najde svoji velikost. Pokud ji náhodou najde, podívá se na střih a vzhled. Bohužel nemá rád oblečení roztrhané už v obchodě, takže většina kalhot se tím vyřadí. Pak potřebuje takový střih, který by mu alespoň částečně seděl a byl pohodlný. Opět se většina oděvů vyřadí. Takže chápu, že pak už je rád za cokoliv ucházejícího… Podobně sehnat mikinu, svetr, bundu, aby byly dost dlouhé rukávy a střih nebyl širší než delší je taky akce na několik návštěv obchodu… Navíc výběr u nás není nejširší, do ciziny se často nedostanem, takže není moc možností…

Příspěvek upraven 20.02.20 v 09:30

benyka
9115 příspěvků 20.2.20 16:26

@VeronikK Taky to máme doma tak. Zajímavé je, že pod „nadměrnými velikostmi“ se většinou skrývají oděvy pro široké, ale nikoli pro dlouhé. Přitom ten dlouhý, narozdíl od širokého, ten rozměr nemůže nijak ovlivnit. Je to do nebe volající nespravedlnost! :-)

VeronikK
1294 příspěvků 20.2.20 17:28

@benyka Člověk by si řekl, že když se lidstvo stále zvyšuje, že se to projeví i ve výběru oblečení, ale zatím to pozoruji 20 let a zlepšení výběru delších oděvů minimální…
A je mi těch mužů líto, protože občas vezmou zavděk něčím ne snad přímo hrozným, ale prostě obyčejným a nudným, aby měli alespoň něco :-)

asterah
429 příspěvků 20.2.20 19:24

Máme doma stejný problém a když manžel potřebuje oblek, kalhoty nebo jen svetr, aby v tom nevypadal jako strašák do zelí, jedeme do Polska cca 100km od hranic, kde je velké obchodní centrum, ve kterém je velmi slušný výběr.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.20 14:13

Souhlasím, s prodlouženými velikostmi je to velmi špatné…

benyka
9115 příspěvků 20.2.20 19:18

@VeronikK Navíc už jsou zvyklí, že je jim všechno krátké, takže je těžké je přesvědčit, že tu bundu, kterou si zkoušejí, nemají brát, protože pas je deset centimetrů nad pasem a spodní okraj by měl být až pod zadkem a ne někde uprostřed. :-)

asterah
429 příspěvků 20.2.20 19:36

Vážený autore, v zásadě se dá s vámi souhlasit, ale já nemám ráda takovéto striktní soudy. Víte, není to ještě tak dávno, kdy jsem se pohybovala po Evropě s kletrem na zádech a v pohorkách - a to i ve městech - a víte, proč? Protože jsme se přemísťovali z hor do měst a naopak, jak jsme to prostě měli „při cestě“ - neměli jsme totiž na to, abychom se ubytovali a mohli se převléct do „vhodného“ městského oděvu a věřte mi, že bych tento detail neřešila ani dnes. Konec konců nevidím jediný důvod, proč bych si měla ničit nohy v lodičkách na vysokém podpatku jen proto, že se to obecně považuje za „sexy“.
A ještě něco - je hezké, když je muž elegantně oblečen, ale co z toho, když s ním je nuda a děsím se okamžiku, kdy otevře ústa. V podstatě je mi jedno, co lidé v mém okolí nosí - asi k tomu mají svůj důvod.

Vinca_minor
2488 příspěvků 28.2.20 18:50

Edit: Chybně zařazeno.

Příspěvek upraven 28.02.20 v 18:54

Liaa
76 příspěvků 2.3.20 19:53

Nemohli byste si, prosím, zaplatit korektora, když už články nic nového nepřinášejí?

Namátkou: chybí čárka před nebo v poměru vylučovacím, před ale a před že.
Nepíše se skombinovat, ale zkombinovat.
Vedlejší věta vložená se odděluje čárkami z obou stran.
Za nějž je něco jiného než za než.

jindra.cermak
24 příspěvků 3.9.20 11:44

Ty pohorky - ano, děkuji prosím pěkně

Admin Módnípeklo.cz
1171 příspěvků 10.3.21 20:49

Test

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Páteční momentky 4

Autor: Ada

Je tu pátek s ním vaše oblíbená nepravidelná rubrika Páteční momentky! Celý článek

Šebrle v kuchyni

Autor: Ada

Pozorná čtenářka Martina, těžká alergička na džínotrikovou uniformu... Celý článek