Naučte své boty správnou péčí stárnout do krásy.

25.09.15 | autor Pavel Králíček

Spousta z nás si někdy v návalu nostalgie posteskne po starých dobrých časech, kdy ještě bylo zboží kvalitní a vydrželo dlouhá léta jako nové.

Zdroj: http://saintcrispinsblessing.tumblr.com

I když je tato představa představa v mnoha ohledech mylná, není nutno spokojit se s převládajícím konzumním způsobem života a nadšeně se účastnit řetězcového nakupování. Po nákupu v konfekci možná budete mít hodinu radost, ale měli byste se připravit na ty 2 dny starostí, až budete za pár měsíců danou věc vyhazovat.

Zdroj: http://saintcrispinsblessing.tumblr.comZdroj: http://saintcrispinsblessing.tumblr.com

Možná se vám zdá, že jsem to s tím úvodem přeháním ve článku o „pouhém“ leštění bot. Z mého pohledu e ovšem nutný. Dostat se na správnou stranu síly, k nám, kdo si boty leštíme, totiž vyžaduje určitý myšlenkový skok. Po pomyslném doskoku byste měli souhlasit s následujícím:

1. Boty jsou nejhezčí až po letech nošení.
2. Nejcennější na botách je patina.
3. Starat se o boty není řehole, ale radost.

Naše ženské protějšky to mají těžší – důležitější u nich je, aby oblečený měnily a ideálně ho nenosily opakovaně. Nevím, odkud toto přesvědčení plyne a sám s ním nesouhlasím, ale je to tak. Naproti tomu u mužů vůbec nevadí, pokud střídají jen několik párů bot nebo obleků. U nich je na první místě být oblečen správně a vhodně.
V minulých článcích jsem psal o tom, jak by měly vypadat kvalitní rámové boty a kde si je můžete koupit. Dnes se dozvíte, jak se o ně správně starat, aby dlouho vydržely a stárnuly do krásy.

Základy správné péče o boty: čistota a lesk

U bot se musíte postarat o tři věci: aby dlouho vydržely, byly čisté a lesklé. U lepených bot, které za rok a půl vyhodíte, není potřeba výdrž nijak zvlášť řešit, ale pokud chcete rámovky nosit i za 10 let, je potřeba se o kůži postarat. Kůže bot je v zásadě stejná jako kůže lidská, také potřebuje živiny. Pokud živiny nedodáte, může časem vyschnout a popraskat.

Produkty Saphir používá i zakázkový švec Radek Zachariáš. Zdroj: Instagram @radekzachariasProdukty Saphir používá i zakázkový švec Radek Zachariáš. Zdroj: Instagram @radekzacharias

Pro tento účel se používají kondicionéry na kůži. Bohužel jich u nás není k sehnání mnoho. V prodejnách obuvi byste mohli se štěstím natrefit na jeden od Collonilu. Sehnat můžete taky Saphir Renovateur, který má konzistenci jako krém na ruce a je tím nejlepším, co svým botám můžete nabídnout.

Kondicionér na kůži Saphir Renovateur. Zdroj: https://gentlemanstore.czKondicionér na kůži Saphir Renovateur. Zdroj: https://gentlemanstore.cz

Upgradujte boty použitím napínáků

Další zásadou je používat napínáky na boty. Spousta lidí je zná, ale málokdo skutečně používá. Mají trojí funkci: vysát z bot vlhkost, vyhladit vrásky a pokud jsou cedrové, tak boty i mírně provonět. Napínáků existují zhruba 3 úrovně:

1) Plastové napínáky s pružinou seženete např. v IKEA za 20 Kč. Ty pouze vypnou kůži a vyhladí vrásky. Nejsou ideální, ale mnohonásobně lepší, než nic.

2) Dřevěné napínáky s pružinou jsou k dostání v řetězcových prodejnách obuvi typu Deichmann v ceně několika málo stovek korun. Boty vypnou a vytáhnou z nich vlhkost. Stejně jako jejich plastová alternativa ale mohou dlouhodobě poškozovat patní část, protože ji nepřiměřeně napínají.

3) Cedrové napínáky s pevnou patní částí, které se vyrábějí přesně na danou velikost obuvi a skvěle napnou nejen část špičky, ale i patu. Bonusem je pak příjemná vůně cedru. Stojí už trochu více, ale pro začátek vám stačí jen jedny, které budete v botách střídat. Pořídíte od zhruba 900 Kč výše.

Napínáky by v botách měly pobýt ideálně alespoň 24 hodin, což nás přivádí k další radě: střídat alespoň 2 páry bot. Pokud budete nosit jedny boty neustále, nedokážou mezi jednotlivými nošeními dostatečně vyschnout a odpočinout si. Tím se zkracuje jejich životnost, kůže může trochu povolit a vytahat se. Ideální postup je po příchodu domů boty sundat, vložit do nich napínáky a další den nosit druhý pár.

Kdy je čas na novou podešev?

Samozřejmě žádné boty nevydrží věčně a jejich podrážku dříve nebo později prošlapete. U kožené by to mělo být nejdříve za rok, gumová vydrží déle. Nedá se ale říct přesná doba, po kterou by kvalitní boty měly vydržet. Záleží na mnoha faktorech: kolik v botách nachodíte kilometrů, kolik vážíte, jak došlapujete, po jakých površích se pohybujete, a tak dále.

Nedoporučoval bych ale koženou podešev podrážet, protože tím můžete rozhodit vyvážení boty a nevypadá to příliš dobře. Když už, tak bych si nechal v kvalitní opravně obuvi udělat tzv. podkůvky - kovový plíšek přibitý ke špičce, který mírně prodlouží životnost podešve.

Jednou každopádně přijde čas, kdy je potřeba boty poslat na rekonstrukci do původní továrny, kde botu napnou na původní kopyto, přišijí zcela novou podešev a svršek boty přeleští. Tento úkon stojí od 1600 Kč výše v závislosti na značce.

Čištění - stačí kartáč s mýdlem

Čištění bot je poměrně jednoduchá a přímočará záležitost, ale hodně si pomůžete prevencí. Jednoduše musíte koukat, kam šlapete. S rámovými botami se mi zautomatizovalo koukat pod nohy a od té doby jsem neprošlápl snad ani jedinou kaluž nebo vy-víte-co.

Na čištění vám bude často stačit jen kartáč na boty. Zdroj: https://gentlemanstore.czNa čištění vám bude často stačit jen kartáč na boty. Zdroj: https://gentlemanstore.cz

Prach a suché nečistoty se dají jednoduše vykartáčovat nebo umýt hadříkem a vodou. Voda může být buďto čistá, nebo použijte roztok se sedlovým mýdlem, tzv. „saddle soap“. Důležité je pak ale nechat boty důkladně přirozeně vyschnout - nesnažte se to nijak urychlit jejich pokládáním na topení nebo třeba fénováním, kůže by mohla popraskat.

Na větší znečištění, případně odstranění starých nánosů vosku a krému už budete potřebovat trochu chemie. Od Saphiru na to existuje speciální produkt Reno’Mat, který z bot sundá úplně vše kromě jejich základové barvy. Je ale trochu agresivní, proto se nedoporučuje používat ho příliš často, ideálně ne častěji než jednou za půl roku.

Leštění

Čisté boty jsou dobrý základ pro poslední krok - leštění. Ve starých filmech občas můžete vidět děti leštit boty klasickým krémem a hadrem, dnes spíše v kanceláři zahlédnete vystresovaného manažera s quick-shine houbičkou, který si boty “přepucuje” před odchodem na schůzku. A to je škoda.

Kvalitní boty si totiž zasluhují kvalitní péči. Houbičky s instantním leskem sice vypadají na první pohled lákavě, ale dlouhodobě na kůži vytvářejí vrstvu silikonu, který ucpává póry a budete se ho těžko zbavovat. Kromě toho jejich lesk ani není nijak oslnivý. Přirovnal bych je k McDonald’s mezi leštidly - výsledek se dostaví rychle, ale dlouhodobě není zdravý.

Tradiční způsoby, jak boty vyleštit, jsou dva - pomocí krému nebo vosku. Můžete použít jeden, druhý nebo oba dva, záleží na vás. Zkusím popsat jejich rozdíly.

Zdroj: https://gentlemanstore.czZdroj: https://gentlemanstore.cz

S krémem na boty je lehké pořízení: stačí ho na boty nanést tenkou vrstvu malým kartáčkem, nechat 10 minut zaschnout a poté překartáčovat. Výsledný lesk bude sametový a nepříliš agresivní. Barvu krému můžete zvolit dle barvy obuvi, díky obsaženému pigmentu zahladí i menší šrámy, nebo neutrální, který dodá pouze lesk.

S voskem se budete muset trochu sžít, ale stojí to za to. Důležité je používat ho jen naprosté minimum, mít trpělivost a kombinovat ho s kapkou vody. Také nezapomeňte botě dát dostatek času na odpočinek a vstřebání jednotlivých vrstev. Pro lepší představu se podívejte na video níže. Jen malá útěcha: není potřeba nanášet vrstev tolik, vystačíte si s 1–2. Takhle leští boty skuteční profesionálové a lépe už to snad ani nejde.

A kde seženete potřebné pomůcky?

Problém může nastat, pokud se budete snažit sehnat kvalitní krém nebo vosk na boty. V tradičních kamenných obchodech nepořídíte, klasické vosky Kiwi seženete překvapivě leda v drogerii nebo některých hypermarketech. Ve specializovaných obchodech seženete ale značku Saphir, která je považována za to nejlepší, co můžete svým botám poskytnout. Má 2 kvalitativně odlišené řady: standardní Beaute du Cuir a luxusní Medaille d’Or, které se samozřejmě liší i cenou.

Zdroj: https://gentlemanstore.czZdroj: https://gentlemanstore.cz

Tím bylo snad vyřčeno vše podstatné, co vaše boty vyžadují. Pokud byste chtěli s něčím poradit, ptejte se v komentářích.

Autor

Pavel Králíček

Mladý klasik, který se poslední čtyři roky zajímá o klasický pánský styl. Svou cestu za gentlemanstvím dokumentuji na blogu http://pravygentleman.cz/

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Drobečky z obchodů

Autor: Ada

Abyste věděli, kvůli čemu nutně musíte do obchodů a kterým se... Celý článek

Neurážejte múzy

Autor: Ada

Umíte se obléct do divadla? Víte, co byste měli mít na sobě, a... Celý článek