Tříčtvrťáky jsou zpátky, toužím zpět po chladu

04.04.19 | autor Matouš

Pánské tříčtvrťáky jsou jako neviditelná ramínka podprsenek na ženských zádech. Zahlédnete je všude.

Už je to tady, sezóna tříčtvrťáků!  Zdroj: glebchik / Shutterstock, Inc.

Tříčtvrťáky vstoupily do našich šatníků a nevyhnul se jim nikdo, má je každý český strejda. Taky jsem jich pár vlastnil. Nebyly to ani obyčejné kraťasy, ani obyčejné kalhoty. Byly to prostě tříčtvrťáky. Tehdy jsem je považoval za vrchol vkusu.

Stal se z nich fenomén, který se po zimě vrací do českých ulic každý rok o něco dříve. Globální změně klimatu tak vděčíme i za to, že tříčtvrťáky vídáme už v březnu a loučíme se s nimi až koncem října. Nejvíc ladí s bílými ponožkami. Ideálními materiály pro jejich výrobu jsou bledě modrá sepraná džínovina a kostkované plátno v tradici poctivých českých rejoicek.

Ke tříčtvrťákům chovám ve svém srdci téměř stockholmský syndrom. Co by to bylo za jaro, kdybych na mužských nohou neuzřel color-blocking ve schématu sportovní ponožky-kus nohy-tříčtvrťáky? Vždycky mi dojde, že teď už bude teplo… ale za jakou cenu?

Proč milujeme tříčtvrťáky?


Tříčtvrťáky se objevily po druhé světové válce a v dámské módě se pro ně vžilo jméno Capri kalhoty. Pamatuji si, jak jsem se na počátku nultých let díval do katalogu, odkud si moje babička objednávala oblečení, a Capri kalhoty mi uvízly v paměti. Možná kvůli názvu, možná díky tomu, že je zásilková společnost nabízela v neodolatelných pastelových odstínech. Capri umožňovaly ženám jít s dobou. Byl to stejný případ, jako když se z halenky najednou stal top.

Tenhle svěží vítr dorazil i do pánského šatníku a Češi objevili výhody tříčtvrteční délky kalhot. Stejně jako se v anglickém světě Capris proměnily v manpris, i u nás jsme si původní ženský název upravili do chlapácké podoby.

Protože jsem byl hrdým nositelem tříčtvrťáků minimálně na začátku milénia, uznávám, že tyhle kalhoty/kraťasy mají několik neodolatelných výhod. Skvěle schovají bílé nohy, ale přitom v nich není takové vedro jako v obyčejných kalhotách. Pro fajnšmekry se pak šijí s různými vychytávkami, jako je stahování na gumičku schované v lemu kalhot. Často je můžeme zahlédnout z lehoučké bílé (bohužel téměř průsvitné) látky nebo v neodolatelné khaki barvě, která ladí s naší láskou k pěším túrám. Česká povaha jásá a náš vnitřní kutil jásá ještě víc, když se v obchodě objeví odepínací kalhoty, ze kterých během chvíle vytvoříte kraťasy nebo tříčtvrťáky. Takový vylepšovák jsme si museli zamilovat. Tři v jednom a nesejde na tom, jak moc jsou zipy pro odepínaní jednotlivých částí vidět. STRAŠNĚ.

Dámské tříčtvrteční kalhoty na tom nejsou lépe. Přečtěte si Adin článek Tříčtvrteční fenomén »

Co o nás říkají?


Tříčtvrťáky můžeme považovat za výraz nevkusu, spíš se ale ptejme, proč je pořád nosíme, když z nabídky velkých řetězců už prakticky vymizely.

Odpověď musíme hledat v nás samotných. Tříčtvrťáky jsou jednou z nejvýmluvnějších připomínek českého vztahu k módě. Odmítáme sledovat trendy, nemáme ambice vytvořit si svůj vlastní styl a dáváme přednost funkčnosti nad vizuální stránkou. Tohle všechno se spojuje v tom nekonečnu tříčtvrťáků, které se zjara objevují.

Já jim kdysi podlehl taky. Líbilo se mi, že vypadají letně, že v nich není vedro a že se liší od kalhot i kraťasů netradiční délkou. Tříčtvrťáky nás baví, protože jsou praktické a protože nás těší, když můžeme ohrnovat nos nad výmysly módních guru. Vždycky tak na jaře tříčtvrťáky oprášíme a vezmeme ze skříně mezi lidi…

A co vaši muži, nosí tříčtvrteční kalhoty?

Autor

Matouš

Už na střední obul zlaté tenisky a zjistil, že pánský šatník nekončí modrou a černou barvou. S radostí sleduje, jak se čeští muži přestávají bát módy. Inspiraci hledá hlavně na jihu Evropy a v Latinské Americe.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Správná délka rukávů u saka a kabátu - dvě cesty agenta Smithe

Autor: Channah

Za inspiraci k tomuto příspěvku vděčím diskusi pod svým článkem... Celý článek

10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek