Historické kabelky

09.09.12 | autor Ada

Výstavu historických kabelek jsem navštívila v muzeu v Karlových Varech. Výstava zde potrvá do 23. září a poté by se podle plakátu v muzeu měla přestěhovat do Brna na Špilberk. Spatřit na ní můžete převážně textilní kabelky zdobené výšivkou a korálky, ale i exempláře z kovu, kůže nebo dřeva.

Drobnými korálky vyšívané "pompadúrky" jsou bezesporu nejúžasnější exponáty výstavy. Kdo někdy zkoušel korálkovou nebo aspoň křížkovou výšivku, umí si jistě představit, jak náročná na čas a přesnost byla výroba takové kabelčičky.

Některé kabelky jsou zdobené výšivkou kovovými nitěmi:

Krásné jsou i novější kabelky, například tato zlatohnědá kolekce ze 70.-80. let:

Vyrábíte rámové kabelky a taštičky? Pak na výstavě obrečíte staré vzorníky rámů, z nichž mohli výrobci vybírat. Tohle je jen jeden z nich.

V muzeu vystavili také několik historických oděvů či jejich replik, doplňky a exponáty z výstavy "Oděv a jeho doplněk", která se uskutečnila v Jablonci nad Nisou (nevím, jestli se do Brna bude stěhovat i tato část).

Korálkovým límcem/sedlem/bolerkem pozdvihnete jednoduché černé šaty na luxusní společenský model:

Lázeňský kostýmek z bílé bavlny pochází cca z roku 1910. Klobouk je vyrobený v přibližně stejné době v modiství ve Vysokém Mýtě.

Některé současné modely z jablonecké výstavy byly, popravdě řečeno, poněkud pekelné. Hologram s kanýrky a to napěněné černé vpravo má na svědomí Moda Lisa, to černobéžové se sloupovitou sukní zakončenou podivným volánem - suprise surprise! - salon E daniely.

Na účastníky mezinárodního trienále Oděv a jeho doplněk se budu asi muset ještě kouknout podrobněji. Je to sice akce již 4 roky stará, ale očividně slibná.

Další fotografie kabelek a stručné představení výstavy najdete na stránkách karlovarského muzea.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Jsou pekelné velice, karlovarské ulice?

Autor: Ada

Výstava historických vyšívaných kabelek je jistě zajímavá, ale... Celý článek

Hlavní města módy: barvami nasycené Miláno

Autor: Kateřina

Do detailů dotažená elegance, nedbale uvázané lehké šátky a... Celý článek