Určitě už se vám někdy stalo to, co se teď stalo mně: vaše milované tričko, které vám skvěle sedělo a rádi jste ho nosili, definitivně dosloužilo. Stejné samozřejmě zaboha nemůžete sehnat. Co teď? Jestli se nebojíte šít, máte vyhráno.
Tmavě červené tričko, které jste viděli v mém prvním videu, jsem nosila déle, než by se na pekelnici hodilo. Ignorovala jsem žmolky i fakt, že začínalo být vytahané víc, než by se slušelo. Pak jsem ho ovšem vytáhla z pračky s dírou v podpaží a bylo jasné, že je čas přestat zavírat oči. Sloužilo dlouho, ale dosloužilo.
Pochopitelně jsem ho jen tak nevyhodila, nýbrž jsem ho rozebrala a ušila si podle něj nové. A teď vám povím, jak se to dělá. Není to těžké, má to však svá úskalí.
Než začnete párat, pořádně si tričko prohlédněte a vyfoťte si, jak vypadá a jak jsou vypracované různé detaily.

U obyčejného trička to není tak nutné, ale u složitějšího střihu se to vyplatí. Doporučuji pracovat s tričkem čerstvě vypraným, sami jste si jistě všimli, že v pračce se bavlněná a viskózová trička malinko srazí a přiblíží se své původní, nevytahané podobě.

Žehlit zatím nemusíte, vyžehlete si až rozpárané díly. Chopte se nůžek a tričko rozpárejte. Na overlockový steh se mi nejvíc osvědčila metoda párání z lícové strany, kdy šev postupně roztahujete a stříháte stehy, které vidíte. Obnitkovací část stehu se uvolní a na závěr ji vytáhnete celou najednou. Při párání nemusíte být extra něžní, když sem tam šmiknete do látky, nic moc se nestane. (Pokud ho nebudete chtít po okopírování zase sešít - to je při opatrném párání samozřejmě možné.)

Druhá možnost, jak párat, je odříznout nebo odstřihnout šev těsně vedle šití. Při stříhání si pak ale nesmíte zapomenout přidat přídavky na švy!

S páráním začněte v bočních švech a postupujte až na konec rukávu. U triček se totiž rukávové a boční švy šijí najednou. U halenek se nejprve sešije boční šev a rukáv, také sešitý, se vsadí do průramku (díry na ruku), ale u triček se sešijí pouze švy na ramenou, potom se do průramku všije nesešitý rukáv a pak se projede celý šev od spodku trička až po konec rukávu. Když se před páráním podíváte na rub, tak to uvidíte názorně. Na fotce je podpaží, kde se setkávají jednotlivé švy. Modrými šipkami je označený šev, kterým je rukáv všitý do těla trička. Bílá šipka označuje šev na boku trička a na spodku rukávu. Vidíte, že nejprve byl ušitý ten první a potom přes něj vede ten druhý.
Je to pochopitelně jednodušší než vsazování klasického rukávu a při šití to nedá tolik práce.

Po rozpárání bočního + rukávového švu vypárejte rukáv. Proveďte s oběma rukávy. Zůstane vám tělo trička sešité v ramenou. To si teď pěkně položte před sebe a podívejte se, jak je střižený průramek. Všimněte si hlavně toho, že je vzadu i vepředu stejný. Je to patrné i na tomhle dlouho nošeném tričku, kde by průramek mohl být dávno deformovaný.

Proč vám říkám, abyste si toho všimli? Jestli šijete, tak asi víte - na halenkách, košilích, sakách a vůbec všem, co není tričko, má totiž zadní část průramku jiný tvar než přední. Vzpomeňte si, jak jsme dělali základní střih v tomto článku. Takhle vypadají přední a zadní díl vedle sebe: fialově jsem zdůraznila boční šev, modře přední část díry na ruku, červeně zadní. Zadní je mělčí, přední je víc vykrojená.
No, a u triček se o to vůbec nemusíte starat, protože jsou obě strany stejné :)

Rozpárejte ramenní švy. Máte teď čtyři díly - přední, zadní a dva rukávy -, které si překreslíte na papír. Mé tričko, protože se vepředu tváří jako zavinovací, má pět dílů.
Tohle je zadní díl. Není moc zdeformovaný, jen trochu vytahaný. Stačí ho jednoduše překreslit na papír.

Překreslete si pouze půlku střihu.

Zkontrolujte základní míry. Každý úplet je jinak elastický, na počítání mír existují různé koeficienty, ale u běžných bavlněných a viskózových úpletů na trička se mi zhruba osvědčilo střihnout to podle skutečných rozměrů těla - tj. když máte v pase 72 cm, čtvrtka trička (= půlka zadního dílu, který teď kreslíme) by měla mít 18 cm + přídavek na sešití. To samozřejmě platí pro přiléhavé tričko, ne pro volné.

Upravila jsem si vršek průramku - tady se látka vytahala a ramenní šev byl protažený do špičky. Průramek nevede rovně nahoru, je trochu zahnutý směrem ven, ale tady to bylo moc. Ramenní šev jsem narýsovala podle pravítka (kdekoli jsou nějaké rovné čáry, rýsujte podle pravítka). Kdybych šila obyčejné tričko, stačil by mi tenhle jeden střih na zadní i přední díl, na předním bych jen prostřihla větší výstřih (zde jsem vám ho na ukázku vyznačila čárkovaně - třeba takhle by mohl vypadat).

Po dokončení případných úprav přeložte papír ve středové ose dílu a vystřihněte. Po rozložení pak budete mít pěkně symetrický střih.

Já jsem u svého trička musela obkreslit ještě přední díl. Trička se zavinovacím efektem mají dva přední díly, které jsou stejné, jen zrcadlově obrácené. Kdybych si takové tričko navrhovala sama, odvodila bych střih z již hotového zadního dílu - je to totéž, jen je ustřižený kus na výstřih.

Můžeme si to ostatně předvést názorně. Pod nový kus střihového papíru jsem položila vystřižený zadní díl a načrtla si obrysy jedné strany.

Když navrch položím přední díl, je vidět, že je opravdu stejný, jen ten ustřižený kus chybí.

Teď už zbývají jen rukávy. Halenkový rukáv je asymetrický stejně jako halenkový průramek, přední část hlavice (to je ta zaoblená horní část) má jiný tvar než zadní. Kdyby tomu tak nebylo, halenka by nás někde tahala nebo se naopak někde bachratila. Tričkový rukáv je symetrický. Jenže ouha, tady na mě po rozpárání vykouklo tohle:

Tričkový rukáv může být symetrický, protože se při nošení díky pružnosti materiálu sám natáhne do asymetrického tvaru, jaký je nutný pro pohodlné nošení. U obnošeného trička, jehož materiál ztratil původní elasticitu, už to rukávu prostě zůstane. Takhle to ale nemůžete obkreslit, střih musí být symetrický. Na které straně je pravda? Někde mezi, trochu blíž té křivkatější straně. Tady jsou střihové zkušenosti výhodou, nebo si také můžete pomoct nějakým profesionálním střihem, se kterým porovnáte průramky a rukávy rozebraného trička. (Radím nepoužívat Burdu, jejich tričkové střihy totiž bohužel moc nesedí.)
Ukážu vám ještě jedno zachovalejší obyčejné tričko. Látka je pevnější, méně obnošená. Průramek je úplně stejný jako na červeném tričku - vyzkoušela jsem to jejich položením na sebe. Je také hezky vidět, že přední a zadní díl se opravdu liší jen hloubkou výstřihu. Okopírování střihu obyčejného trička je opravdu jednoduchoučká práce na půl hodiny.
Na rukávu je vidět, že je perfektně symetrický:

Střih rukávu jsem kreslila stejnou metodou jako střih zadního dílu - narýsovat půlku, přeložit, vystřihnout. Než budete stříhat, zkontrolujte, zda je délka křivky rukávové hlavice, tedy vlastně horní obvod sešitého rukávu, stejně dlouhá jako obvod průramku. Je to logické, oba obvody na sebe musí sedět. Měří se to špatně, chce to nějaké pružné měřidlo nebo křivítko se stupnicí, ale dá se to zvládnout i krejčovským metrem. Obvod rukávu by měl být o kousek (1-2 cm podle velikosti) delší než obvod průramku, aby se mohl do průramku lehce navolnit. Ušijete to i bez toho, jestli se bojíte, ale sami uvidíte, že to není úplně ono a budete muset tričko nějakou dobu nosit, než se rukávová hlavice povytáhne a tričko si "sedne".

Apropos, hlavice: výška té zaoblené části je u takovéhleho běžného trička v průměrných velikostech kolem 13-14 cm. Ta moje byla vytahaná moc do špičky, proto jsem ji nahoře jemně přistřihla

U volných, nevypasovaných triček (pánská trika) je hlavice rukávu nizoučká, skoro placatá, stejně tak průramek je velmi mělký. Kdybyste takové triko rozebírali, nelekněte se, je to v pořádku. Volná trička mají dlouhý ramenní šev a šev, jímž je všitý rukáv do průramku, je spadlý pod ramenní kloub, proto není nutný ani žádoucí hlubší tvarovaný průramek a vysoká rukávová hlavice.
A ještě jeden tip. Může se vám stát, že rozpářete tričko a získáte tohle:

A to jsem díl před focením brutálně natahovala proti směru zkřivení, aby se aspoň trochu narovnal. Moc to nepomohlo. Jak takovou křivotinu přetransformovat do rovného střihu? Nejlepší je obkreslit si tričko na kus papíru ještě předtím, než ho rozpářete, a podle samotného dílu potom jen doladit rozměry. Nebo se na to vykašlat a tričko okopírovat podle jiného, bezproblémového střihu, který už máte hotový a uložený, jak jsem v tomto případě (tričko s krajkovým sedlem) učinila já. Nervy máme jen jedny.
Tolik ke střihu. Vlastním šitím už se zabývat nebudu, tomu už jsem se na Pekle jednou věnovala, konkrétně v tomto článku, kde je popsáno, jak ušít tričko i na obyčejném stroji, bez overlocku. (Jen tam ještě dávám tipy na střihy triček z Burdy, které už bych teď nedoporučila.)
Tmavě červené tričko z tohoto článku jsem si okopírovala v tmavě modré barvě a naživo ho uvidíte v nejbližším videu ;)
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky