Průvodce šitím - stabilizace tkaných látek

22.06.15 | autor Jana

Největší rozmach zažilo amatérské šití v dobách předrevolučních, a to hlavně díky absenci výběru v obchodech. Šít doma se tak trochu muselo. To se změnilo po revoluci, kdy se k nám postupně začaly hrnout tuny konfekce. Jenže i když už nás dneska nic a nikdo šít nenutí, touha po kreativitě a dobře padnoucímu kusu oděvu z kvalitních materiálů opět nahnala nadšené amatéry k šicím strojům.

Zdroj: http://www.burdastyle.com

Každá tkaná látka má útek a osnovu, což jsou dva na sebe kolmé směry (po směru vlákna a kolmo na směr vlákna). Po útku a osnově jsou látky stabilní a nemají se tendenci vytahovat, ve všech ostatních směrech tuto tendenci více či méně mají. Pokud se na tento fakt při šití nedá pozor, mohou být výsledkem nevzhledné průramky a výstřihy, které jsou na vytahování nejcitlivější téměř u všech kusů oblečení. Na obrázcích níže jsem vybrala kusy oblečení, které jsou jinak zpracováním zdařilé, designově se mi velmi líbí, ale jeden proklatý detail je bohužel shazuje.

Zdroj: http://www.burdastyle.comZdroj: http://www.burdastyle.com
Zdroj: http://www.burdastyle.comZdroj: http://www.burdastyle.com

Pokud byste někdy rozpitvali konfekční kus oblečení, zjistíte, jak to řeší u velkých firem… nijak. Průramky ani výstřihy nejsou vůbec stabilizované. Jak je tedy možné, že jim se to nevytahuje a doma nebo v malé šicí dílně ano? Oni prostě jednotlivé díly nikam zvlášť nepřenáší, mezi jednotlivými kroky je manipulace s nastříhanými kousky minimální, což minimalizuje i příležitost k vytahání. Proto se holt musíme smířit s tím, že stabilizovat prostě musíme, aby výsledný kus vypadal co k čemu. Bonusem je pak trvanlivější oblečení.

Základními místy, kde stabilizovat, jsou ramenní švy, výstřihy a průramky u topů a halenek bez rukávů.

Metod jak stabilizovat je několik, od těch jednoduchých a rychlých po ty tradičnější, pracnější, které ovšem nabízí i možnost tvarování.

1) Vlizelinový tvarovací proužek

Tato metoda je asi nejjednodušší a nejrychlejší. Používá se nažehlovací šikmý proužek z vlizelínu, který je prošitý řetízkovým stehem nebo je na něm našitá tenounká šňůrka. Je ohebný, takže se jen nažehlí na nastříhaný díl. Jsou tací, kteří se domnívají, že stabilizace (jakákoliv) by se měla provést ještě před nastříháním látky. To mi přijde zbytečné, ale je to hned další krok po nastříhání (rozhodně před kontaktem nastříhaných dílů s žehličkou). Při nažehlování proužku je potřeba nepřejíždět žehličkou sem a tam, ale žehličku přikládat místečko po místečku a proužek připevnit pečlivě pomocí tlaku a páry (vyzkoušení si celého procesu na zbytku látky je vždycky užitečné). Na prvním obrázku jsem křídou vyznačila něco jako přibližný tvar průramku a na druhém nažehlování šikmého proužku. Řetízek/šňůrka má ležet těsně vedle švové linie- od ní směrem dovnitř.

2) Prošití látky

Další jednoduchou metodou je prosté prošití. Určitě si řeknete, že pak stejně výstřih prošijete, až ho budete začišťovat. To je sice pravda, ale jednak tou dobou bude výstřih či průramek už dávno vytahaný a jednak ve chvíli začišťování budete mít už spoustu jiných starostí než je dávat pozor na to, abych si něco nevytáhla. Používá se krátký steh (2,2-2,5 mm) a je potřeba látce nijak nepomáhat, nechat ji, aby šicím strojem projížděla naprosto volně, jen opatrně korigovat směr. Osobně prosté prošití preferuji v místech, kde je potřeba určitá vůle/pohyb materiálu a hlavně u jemných materiálů. U nich ale používám jednu pomůcku a to hedvábný papír- ten vyrábí například Burda. Z papíru nejdříve vystřihnu díly nebo jejich část včetně přídavků- je potřeba mít vystřižené všechny díly (pravé i levé).

Poté podle nich vystřihnu díly ze samotné látky (klidně v dvojité šíři). Hedvábný papír položím na podložku a díl z látky na něj přiložím tak, aby tvarově souhlasily. I relativně malá odchylka, jako na dalším obrázku, může dělat neplechu.

Obě vrstvy sešpendlím a prošiju v požadovaných místech, hedvábným papírem nahoru.

obr9.JPGobr9.JPG

Papír se pak dá jednoduše odtrhnout.

Velmi často pak hedvábný papír použiju i v bočních švech, kde u jemných materiálů používám francouzské švy- šití s ním je sice šustivé, ale nic nikam neklouže. :)

3) Pevný okraj látky

Na stabilizaci lze použít i okraj látky (ten s drobnými vpichy)- dá se ale natvarovat hůře, takže je spíš vhodný na rovnější části, jakou je výstřih zavinovacích šatů nebo ramenní švy.

4) Pruhy z organzy

Oblíbeným materiálem na stabilizaci, zejména ve vysoké krejčovině, je hedvábná organza. Tenhle materiál je skvělý v tom, že je tenký, přitom pevný a nezanedbatelným plus je i jeho tepelná odolnost. Nelze ho ale sehnat na každém rohu, skvělým a cenově dostupným zdrojem je obchod zvsilk.cz. Pozor, polyesterová organza není vhodnou alternativou! Na stabilizaci lze použít organzové proužky nastříhané paralelně se směrem vlákna (kolmo na směr vlákna mají látky větší vůli a pružnost). Proužky by měly být široké cca 4 cm a dlouhé podle toho, co chcete stabilizovat- pro rovnější úseky klidně 30 cm, pro zakřivené části samozřejmě kratší.

Pruhy se sežehlí na polovinu podél krátké osy a pokládají se na látku tak, aby se vzájemně přesahovaly o 2 cm. Linie výstřihu či průramku by nikdy neměla jít mimo směr vlákna organzového pruhu, protože tím přijdete o požadovanou stabilitu.

Tento způsob se hodí pro tužší materiály a věci, na kterých vám fakt záleží a potřebujete luxusně vypadající okraje- typu svatební či plesové šaty- pokud tedy zrovna nejsou ze splývavého saténu.

5) Šikmý proužek zbavený pružnosti

Další možností, jak využít organzu pro stabilizaci, jsou šikmé proužky. Zní to možná divně, šikmé proužky, kterou jsou samy o sobě nestabilní použít jako stabilizační prvek, ale je tu trik: proužek se pomocí tepla a hlavně páry natáhne tak, že už pružný není. Šikmý proužek nemusíte nutně dělat z organzy, ale i třeba z tenkého plátna, dělala jsem je už i z vlastní látky použité na daný kus oblečení. Na obrázku původní šikmý proužek a ten zbavený pružnosti.

Pomocí žehličky se dá poté natvarovat, aby seděl v průramcích a jiných oblinách, vždy je však potřeba dávat pozor na to, která část proužku je stoprocentně zbavená pružnosti, protože stabilizuje právě ta.

Využití je u středně silných materiálů nebo i u jemnějších, pokud nevěříte prostému prošití, dále u materiálů s velmi řídkým vzorem- perfektní je tuto záležitost využít třeba u krajky.

5) Tkaloun

Vcelku obdobnou, ale objemnější variantou je použití tkalounu/keprovky. Ta se používá hlavně v místech, kde je potřeba větší stabilita, osobně ji používám třeba na ramenní švy nebo na horní okraje šatů bez ramínek. Zde slouží nejen pro stabilizaci, ale i pro mírné stáhnutí horního okraje (cca o 1 cm na polovinu živůtku). Tento malý krok pak zabrání odstávání výstřihu. Na prvním obrázku je opět naznačen křídou horní okraj živůtku (pouze přední, zadní díl se nenavolňuje).

Tkaloun je potřeba položit tak, aby kopíroval horní okraj.

Poté je od naměřené délky potřeba odečíst onen centimetr- označeno křídou a tkaloun posunout na novou značku.

Přijde vám, že je teď tkaloun hrozně krátký a látka se na něm bude krčit? Tuhle obavu mít nemusíte, látka se na něm rovnoměrně rozprostře, a když pak všechno ještě zafixujete parou, tak se horní okraj zcela vyhladí.

Tím, že se tyto pruhy a proužky nedají nažehlit, je potřeba je připevnit jinak. Většinou se na to používá přední steh- u pruhů a proužků z organzy stačí jen přistehovat hned vedle linie výstřihu/průramku, materiál se pak zafixuje prošitím při začišťování. Tkaloun je na to moc baňatý, takže jej přišíváme těsně vedle linie výstřihu/průramku kraťoučkými stejnoměrnými stehy- tak, aby na líci nebyly vidět.

Šikmý proužek z organzy či tkaloun se dá použít i u srdcových výstřihů či výstřihu u zavinovacích šatů. I zde je vhodné materiál na tužícím proužku lehce navolnit- ženské tělo je zkrátka plné oblin:)

6) Úzká plochá guma

Stabilizovat můžeme i pomocí gumičky. Opět možná trochu zvláštní, ale gumička se v klasické krejčovině používá hlavně na výstřihy do „V“, aby okraje přiléhaly k tělu. Gumička je skvělá i v případě topů se spadenými rameny, kde drží ramínka na místě. Klasická plochá guma v šíři 5-7 mm se připevní krokovičkovým stehem, buď přímo na svrchní díl či na švové přídavky.

Poté se gumička jemně natáhne (o kolik, je třeba vyzkoušet) a zafixuje se na koncích. Výhodou krokovičkového švu je i to, že při potřebě výměny gumičky stačí novou přišití na konec staré a pak novou jen protáhnout.

Nemůžu říct, která metoda je nejlepší, vyzkoušela jsem všechny- v šicích začátcích, kdy jsem nevěděla nic o klasické krejčovině, vlizelinový šikmý proužek, momentálně už nic nažehlovacího nepoužívám (s výjimkou límečků u košil pro mého muže) - tedy pouze všívací výztuhy a využívám všechny metody popsané dále. Na šití z hedvábných tenkých materiálů prošití s pomocí hedvábného papíru, při šití z pevnějších bavlněných či lněných látek šikmý proužek zbavený pružnosti, na svatebních šatech široké pruhy organzy, při šití šatů bez ramínek vyztužení tkalounem a gumičku na šaty se spadenými ramínky s výstřihem do V.

A jakou metodu si vyberete vy?

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Motyka
329 příspěvků 22.6.15 13:16

Vysvětlilo to spoustu mých chyb. Teda jedinou. Díky

ATEH
72 příspěvků 22.6.15 13:20

K doplnění přídám ještě řetízkový steh. Šije se na švovém přídavku těsně vedle linie okraje.

Valounek
46 příspěvků 22.6.15 14:39

Tak o řetízkovém stehu na zpevnění jsem slyšela naposled na škole… Díky za připomenutí! :) Jinak dobrej článek i pro fungující švadlenu, díky Ado!

ATEH
72 příspěvků 22.6.15 14:56

Používám jej docela často :-)

Nyxx
512 příspěvků 22.6.15 18:06

Zdá se, že Peklo vstoupilo do nové éry. Články už nepíše jen Ada, ale i různí lidé z různých oblastí módy. A to je dobře- víc hlav, větší rozhled, rozmanitější články. Třeba tenhle se mi moc líbí. Měla bych dva dotazy:

  1. Pokud vyztužím oděv organzou, jak moc na ni mám brát ohled při praní?
  2. Jan vyztužit úplet? Z článku bych si vybrala gumičku, sama používám pružný vlizelín. Má někdo nějaký lepší nápad?
ATEH
72 příspěvků 22.6.15 19:57

Organza se pere šetrně, aby se moc nepolámala, ale pokud šijeme „couture“ postupy svatební nebo plesové šaty, je lepší je dát vyčistit chemicky. Je to pohodlnější zvlášť při následném žehlení. Tyto činnost osobně zvládám dost kvalitně, ale žehlit nějaký složitě nadrapovaný živůtek bych vážně nechtěla… toho času a výsledek nic moc ;-) Úplet je dobré podlepit pružnějšími výztuhami, ale okraje opět chtějí stabilizovat něčím pevným, právě třeba tvarovacími proužky :-)

Harka
38 příspěvků 25.11.15 20:36

@ATEH, K vyztužení úpletu - nevěděly byste náhodou něco doporučit na ramenní švy pro šití z „funkčních“ materiálů (tenký úplet, viskoza), s tím, že se na těch ramenou budou nosit batohy a ještě je tam dávné zranění… takže něco silnějšího jako tkaloun, pevný proužek nepřipadá v úvahu, protože by to otlačilo. Možná by šla ta gumička, ale nějaká velmi jemná/tenká a přišitá na plocho..no nevím..
@Nyxx Ten pružný vlizelín, který používáte? Gramáž? Není to taky příliš zesílené?

ATEH
72 příspěvků 2.12.15 13:47

Běžně se ramenní švy zajišťují rovně střiženým proužkem z té samé pletáže, z níž se šije.

Nyxx
512 příspěvků 8.12.15 17:15

@Harka Něco jsem koupila u paní Kalců, gramáž nevím.

dost_bot
2071 příspěvků 22.6.15 19:17

Zajímavý článek, užitečný a srozumitelný. Díky.

Alterations
753 příspěvků 22.6.15 20:05

Mně se článek líbí a nechci do něj zlomyslně zasahovat, ale na těch modrých šatech s krajkovým rukávem mám dojem, že došlo spíše k nabrání průramku do rukávu, a že by tomu mělo být naopak, pokud by byl průramek stabilizován.

bara2
43 příspěvků 22.6.15 20:51

Myslím, ža na těch modrých šatech je poukazováno především na „vytlemený“ výstřih, který, jelikož je celý v šikmém směru, by měl být stabilizován a tím přitažen k tělu.

ATEH
72 příspěvků 22.6.15 21:07

Modré šaty jsou vážným kandidátem na seriál všelikerých šicích neduhů ;-)

Betynka02
384 příspěvků 23.6.15 10:18
Druh stehu

Taky nechci zlomyslně zasahovat, ale dovolím si drobnou opravu: NIKOLIV „krokovičkovým stehem“, ale krokvičkovým. Jelikož je v článku uvedeno 2×, asi nejde o překlep. :-)

Hatta
115 příspěvků 23.6.15 11:36

Článek je přínosný a autorka přesně ví, o čem píše. Potud v pořádku. Ale příště prosím s korekturou - za jeden z bonusů Módního pekla jsem vždycky považovala absenci pravopisných chyb a překlepů.

marmota-b
532 příspěvků 23.6.15 12:08

Jsem z těch, kdo jsou pro to stabilizovat ještě před stříháním: u některých látek. U některých volněji tkaných látek stačí to vystřižení k tomu, aby se mi látka pod rukama celá změnila…

rionka
27 příspěvků 23.6.15 14:43

Dobrý článek, praktický a inspirativní. Díky!

kockamaja
1 příspěvek 23.6.15 22:11

Super článek! Ačkoliv nešiju, dočetla jsem do konce a něco mi to dalo… Peklo asi opravdu vstupuje do nové éry, ale není to vůbec špatné :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.6.15 16:46

Kéž by tu bylo více takových článků!

Ada Pekelná
973 příspěvků 24.6.15 22:16

Chystám střih na kalhoty ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.6.15 22:41

Super, už se těším :-). Tyhle praktické články jsou nejlepší.

moi-bebe
223 příspěvků 25.6.15 11:10

Já mám dotaz - asi trochu off topic - k tomu šikmému proužku. Právě jsem si pořídila šicí stroj, takže totální začátečník. Našla jsem si pro začátek nějaké jednoduché návody, na různé taštičky a ubrousky a tak, kde někteří používají šikmý proužek a sami si ho případně vyrobí ze stejné látky. Jak moc je důležité, že má šikmý proužek vlákna v úhlu 45 stupňů? Jak to ovlivní konečný výsledek? Když to prostě obšiju proužkem látky bez ohledu na sklon vláken, je to velká chyba?
Omlouvám se za případné nepřesné a nejasné názvosloví, snad mi rozumíte. :)

Příspěvek upraven 25.06.15 v 11:16

volfish
945 příspěvků 25.6.15 13:56

Šikmý proužek musí být ve sklonu 45 stupňů - právě tam je nejpružnější a jde pak použít na olemování kulatých tvarů. Rovným proužkem můžete klidně lemovat rovné tvary - používám například při lemování patchworkových dek. Ale jakmile je tam nějaká zákruta, rovný proužek látky nenatvarujete tak, aby kopíroval ten nerovný tvar a bude se to různě krabatit, stahovat či vytahovat.

Admin Módnípeklo.cz
1172 příspěvků 25.6.15 11:14

Zdravím Vás,

jsme rádi, že se vám noví blogeři líbí. Snažíme se rozšiřovat Módní Peklo o nové nadané psavce s různými tématy týkající se módy.

Těšíme se na vaše reakce.

Josefina

Alí Aziz
53 příspěvků 25.6.15 12:02

Mockrát děkuju, zrovna se učím šít a takové články jsou k nezaplacení.

daruru
28 příspěvků 25.6.15 12:23

@moi-bebe Pokud lemujete rovné okraje např. na ubrusu, dece a pod. můžete použít i proužky stříhané rovně po vlákně. Šikmé proužky se používají hlavně tam, kde lemujete oblé tvary např. průramky, výstřih.

moi-bebe
223 příspěvků 25.6.15 13:38

Aha, to znamená, že když je látka ustřižená šikmo přes vlákno, je pružnější a líp se přizpůsobí tomu oblouku, chápu to správně? Díky za objasnění. :)

marmota-b
532 příspěvků 26.6.15 16:52

Přesně tak. Klidně si to vyzkoušejte - vemte si kus (tkané) látky a tahejte jí v různých směrech, uvidíte a ucítíte to sama.

Příspěvek upraven 26.06.15 v 16:52

Knitty
63 příspěvků 3.7.15 21:38
Proužek

Šikmý proužek se případně dá koupit i hotový jako metráž, pokud byste nelpěla na vlastním přičinění. Můžete tak ušetřit čas, a některé mívají i pěknou barvu nebo vzor. Na netu lze také najít k vytváření proužku různá udělátka, buď ke koupi, nebo home made (viz obrázky vygůglené pod heslem „bias tape“).

MP blanka
3018 příspěvků 5.7.15 18:15

Daruru - pôvodne sa písalo o šikmom prúžku na spevnenie, nie na lemovanie. Keď to ale spomínate, pridám dôvod, prečo je dôležité šikmý prúžok na lemovanie vystrihnúť presne v 45°. Ak sa človek nechá zlákať tým, že mu niekde na látke, medzi rozloženými dielmi zostalo miesto, a šikmý prúžok vystrihne v inom uhle, proste tak nejako šikmo, trpko to oľutuje. Prúžok sa pri zožehleni na polovičku bude správať nevyspytateľne, každá jeho strana - horná a dolná - bude mať tendenciu bežať inakšie, nebude sa dať dodržať rovnaká šírka po celej dĺžke, nehľadiac na to, že takto obšitý napr. prieramok bude vyzerať strašne. Je to geometria - presný stred medzi pravoúhle tkaným útkom a osnovou je práve tých 45 °. Keď ale zvolíte iný uhol, horná a spodná strana zažehleného prúžku bude mať iný uhol / nevolalo sa to sčítanie uhlov? / a práve preto sa bude každá strana správať inakšie. Možná ušetríte trošku materiálu, ale ináč - škoda práce!

Příspěvek upraven 05.07.15 v 18:18

Alterations
753 příspěvků 25.6.15 19:08

@moi-bebe Je nutné, aby to bylo naprosto přesně těch 45 stupňů.

Renee
188 příspěvků 1.7.15 15:05

Vynikající článek, díky. Přesouvám se od klasických „burďáckých“ postupů k fajnovější krejčovině a tohle opravdu oceňuju! Jen více krejčovských článků, napříště třeba o různých výztuhách a vůbec o všem, co je uvnitř. A taky o tom, jaké české přípravy jsou ekvivalentem různých materiálů z anglofonních webů a knih (canvas, chest canvas, holland linen, french canvas a kdesi cosi :-)).

Jen dotaz - neměly by se ty organzové pruhy sežehlovat podél DELŠÍ osy, tj. podélně? Díky.

LaalaB
787 příspěvků 13.7.15 09:39

Vynikající článek. Poradí někdo, kterou z těchto (nebo jiných) metod použít na šikmo střiženou sukni. Vždycky se mi to vytahuje při sešívání na bocích.

Renee
188 příspěvků 14.7.15 08:40

Já stabilizuju jenom zadní středový šev na všívání zipu, s bočními švy jsem nikdy neměla problém.

Ale napadla mě ještě možnost si nastřiženou sukni vyztužit odshora cca do výše boků rozpustným vlizelínem, sešít to a pak výztuhu vyprat. Takže poddajnost daná šikmým střihem bude ve výsledku zachována, a přitom se to při šití nevytáhne. Nezkoušela jsem, jen nápad.

LaalaB
787 příspěvků 16.7.15 01:20

@Renee Děkuju za nápad.

Harka
38 příspěvků 25.11.15 20:40

Ještě poznámku k velkovýrobě a nevytahování látky - tam se nestříhá, ale řeže. A pak ta minimální manipulace samozřejmě jak autorka píše. Ono je to poznat i doma, např. při použití řezacího kolečka, zvlášť na jemnějších a pružných materiálech.

Tatalinka
1 příspěvek 8.1.19 16:49

Dobry den, odhodlala jsem se usit dceri saty z pomerne jemne a klouzave, mirne pruzne tkaniny, predem jsem si nastudovala jak s ni zachazet, docela se darilo, ale stalo se presne to, co zde popisujete. Saty jsou - zjednodusene receno - pas latky kolem trupu, na nej nasite trojuhelnikove kosicky a sukne. Na „kosickach“ se mi ale uvolnily okraje a ve vecku odstavaji. Mam je usite zdvojene (jakoby oboustranne), mirne vyztuzene vlizelinem, zatim nejsou prisite, takze se do nich da dostat. Myslite, ze nektera z popisovanych metod by byla vhodna i k zachrane v tomto stadiu? Osobne si umim predstavit gumicku, ale moc rada si necham poradit.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Průvodce šitím: Klasický francouzský kabátek III

Autor: Jana

Klasický francouzský kabátek je jedním z těch kusů oděvu, u nichž... Celý článek

Materiály 3.: hedvábí

Autor: Ada

Hedvábí je v Česku něco jako lochnesska: všichni tuší, že existuje,... Celý článek