Fabrique - 100% Fashion Show

30.11.14 | autor Ada

* fabrique13.jpg

Zprávu o akci Fabrique v brněnské Industře přináším sice se zpožděním, ale aspoň už jsem se stihla od té doby do Industry podívat ještě jednou a zjistit, jak to vypadá s plánovanou šicí dílnou a tvůrčími akcemi.

Jádrem akce Fabrique - 100% Fashion Show byly tři módní přehlídky. Jedna z nich patřila modelům Michaely Mathonové, která mě na akci původně pozvala.

Na přehlídce byla možnost vidět v pohybu nejen dlouhé tmavě modré hedvábné šaty (vlní se přesně tak, jak jsem si představovala), ale také spoustu proužkovaných modelů, které se některým z vás tak líbily.

Mě si nejvíc získal proužkovaný overal z jemné látky. Mám teď období širokých kalhot, a tady ještě umístění pásku dělá ultra dlouhé nohy. (A jak jsou ty proužky na vnitřním švu nohavice přesně na sebe, vidíte to?!)

Modely dalšího návrháře Petra Kaloudy jsou výrazně efektnější a teatrálnější (a jestli to chcete vědět, tak mnohem víc galliano než Josef Klír). Dámská část představila bohaté kolové sukně z prošívaných materiálů, kombinované s korzety či různými topy.

Ten nápad se mi líbí. Prošev drží tvar sám od sebe a hodí se i na zimu. Jen by to pak chtělo nějaký krátký kabátek, aby sukně vynikla.

(Fotka není z akce, ale z webu návrháře.)

Převzato z http://www.petrkalouda.cz/akce/top-styl-mohelnice-2014/

Další část obsahovala pánské modely, které byly přesným opakem dámských, jež své nositelky většinou halily od krku až ke špičkám prstů na nohou. Pánové bohužel běhali po molu tak dynamicky, že jsou fotky zvlášť rozmazané (potřebuju na tyhle potemnělé akce lepší foťák, nebo prostě neumím fotit?). Ale aspoň ten nejsvalnatější v titěrných pruhovaných slipech se trochu povedl. Další břišáky a milimetry látky si zájemkyně a zájemci laskavě najdou sami zde.)

Ano, i Kaloudova kolekce pánského prádla byla převážně proužkovaná.

Asi se všichni domluvili, protože proužky byly i v kolekci sukní a šatů z Re:parády:

Jednoduché široké sukně a šaty se spodničkami i bez se budou, předpokládám, líbit hlavně milovnicím retra, i když s jednoduchým tričkem a bez retro doplňků je to úplně normální současné oblečení.

Na akci (než začaly přehlídky) bylo možné mimo jiné vidět také pletení na staré Dopletě, která je součástí inventáře budoucí šicí a pletací dílny v Industře.

Pro vás, kteří Industru ještě neznáte: jsou to prostory, dříve využívané jako sklady mrazíren. Nacházejí se v průmyslovém areálu na Masné ulici (cesta do areálu je popsaná zde) a díky lidem z obecně prospěšné společnosti Vaizard a dobrovolníkům jsou postupně rekonstruovány a vybavovány pro nejrůznější činnosti. Funguje tu kavárna, klub tai-či, konají se tu výstavy a workshopy, studenti hudby sem chodí zkoušet a občas je uspořádána akce jako Fabrique nebo Street Food Festival.

Hlavní výhodou Industry je velikost a otevřenost - vejde se sem cokoli. Padesát lidí s malířskými stojany nebo desetimetrový stůl na stříhání látek. Party se stovkami účastníků. Společné tvoření lidí z různých oborů a jejich vzájemná komunikace je ostatně jedním z cílů Industry; představa, že si sem přijdu něco ušít a v pauze budu moct koukat pod ruce malířům nebo členům technické laboratoře je velmi lákavá. Nahlížení do dílen bude dostupné i lidem, kteří se přijdou jen podívat nebo si vypít kávu do zdejší kavárny.

Pro čtenáře Módního pekla bude nepochybně nejzajímavější šicí dílna Cut & Sew, která by v Industře měla začít působit co nejdříve. V dílně bude možné za poplatek využívat pracovní místo a šicí stroje (dobré řešení, pokud nemáte stroj doma), a také se tu budou konat kurzy a workshopy. Dílna se momentálně vybavuje a domlouvají se první kurzy - začne se zlehka předvánočním kurzem šál pletených na rukách, po Novém roce by mělo přijít na řadu jednoduché šití (kolová sukně, úpravy koupeného oblečení) a dál se uvidí.

Oprava: první pletení proběhne 10. prosince a bude se plést i normálně na jehlicích. Veškeré informace k akci jsou na Facebooku.

Protože mi koncept Industry jako zázemí pro všechny tvůrčí duše a místa pro setkávání lidí nejrůznějších zájmů přijde úžasný, rozhodla jsem se ho podpořit. Kromě vlastního přispění se obracím i na vás, milí čtenáři:

- Industra hledá dobrovolníky, kteří by pomohli s čímkoli, na co mají chuť a čas. Může to být fyzická pomoc při rekonstrukčních pracích, můžete do Industry přinést svůj projekt nebo se přidat k nějakému stávajícímu.

- Máte něco, co by se hodilo do šicí a pletací dílny? Šicí stroje, pletací stroje, látky, příze (ne úplně malé zbytečky) a další vybavení nebo krejčovskou přípravu.

- Uměli byste připravit a vést zajímavý kurz, chcete předat své zkušenosti?

- Industra shání materiál na rekonstrukce. Kdybyste měli doma na dvorku nebo uměli zajistit třeba paletu sádrokartonových desek, OSB desky nebo tepelné čerpadlo (další věci viz zde), tak sem s tím.

- Přispět můžete samozřejmě také finančně. Společnost Vaizard má transparentní účet u Fia, č. ú. je 2000075685/2010 a vítán je každý příspěvek, i ten nejdrobnější. Další možností příspěvku je adopce metru. Dary si můžete odečíst z daní (platí i pro zaměstnané fyzické osoby).

Dotazy, náměty a připomínky posílejte na některý z těchto kontaktů. Mail přímo na šicí dílnu a její kontaktní osobu Kristýnu je cutsew@vaizard.org cutandsew@vaizard.org.

A do komentářů můžete napsat, jak se vám nápad líbí, jestli už jste v Industře byli, co by se vám tam líbilo... a samozřejmě co říkáte na modely návrhářů z přehlídky Fabrique?

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Breberka barka
6 příspěvků 1.12.14 00:13

Šicí workshopy a dílna v Brně? No tak to už se těším!!!

Betynka02
384 příspěvků 1.12.14 09:01

Ado, foto těch modrých hedvábných šatek by nebylo? ;-)

Škoda, že to do Brna mám přes „devatery hory“… :-(

Ada Pekelná
973 příspěvků 1.12.14 15:11

Fotka modrých šatů byla v nedávném rozhovoru s Míšou, koukni tam.

Monabell
73 příspěvků 1.12.14 10:04

Děkuji za článek, na akci jsem se chystala, ale nakonec mi to nevyšlo, tak jsem ráda, že se tu objevil. Také informace o Industře jsou zajímavé, neznala jsem ji (jen dle názvu), a tak mě článek podnítil k její návštěvě jen tak, i když tam zrovna nebude fashion show.

Karoleenah
2322 příspěvků 1.12.14 10:11

Ježišmarja!!! Člověka to tak nějak překvapí, když si u snídaně otevře nový článek a tam uzře svého bratrance jen ve slipech. :D

Na šicí dílnu v Industře jsem moc zvědavá, loni mi Ježíšek nadělil šicí stroj a já na něj dodnes nesáhla, protože jaksi pořád nevím, čím začít. Nějaký ten kurz by mě myslím mohl nakopnout.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.12.14 10:30

Můžu poslat vlnu na pletení. Je to vždy pár klubek, tak do půl kila od každé šarže.

Go-lightly
3429 příspěvků 1.12.14 10:45

Fotky publika připomínají sbírku bezďáků nebo aspoň študáků v pracovním. Přitom nejsou nějak nápadně špatně oblečení, to je ta současná móda.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.12.14 13:08

Líbí se mi modely Michaely Mathonové i Petra Kaloudy (brala bych bílé i černé šaty), že by se české módě konečně blýskalo na lepší časy…? :)

http://i.nahraj.to/f/Q9E.png

benyka
9115 příspěvků 1.12.14 17:09

A zase krásné šatičky pro mlaďounké holčičky, aneb viditelné jsme do dvaceti, pak už na tom stejně nezáleží. No jo, no. (Jedny šaty bych si snad mohla dovolit - ty první vlevo. Jinak u těch dlouhých, širokých a bystrozrakých kalhot by mě zajímalo, kam a jak dlouho se dají nosit. Na procházku po chodníku asi ne, protože vorvaně tady přece rádi nemáme a jinou šanci zjevně nemají.

andiedvorakova
331 příspěvků 1.12.14 20:11

Já myslím, že je docela normální, když mladé ženy navrhují pro mladé ženy. Ještě nebyly ve středním a pokročilejším věku, takže si možná nejsou úplně jisté, co by takové ženy rády nosily (zvlášť, když to leckdy neví ani ony samy). Připadá mi ale, že tyhle modely nejsou omezené věkem - respektive, že si je může dovolit široká věková škála. Umím si v nich představit i čtyřicetiletou nebo padesátiletou ženu. Problémem spíš bude postava než věk. Na ženě, která má třeba 50 kilo nadváhy to nebude vypadat tak pěkně ať už je jí 50 nebo 20. A s tou postavou to pak je taky pro některé návrháře asi problematičtější, hlavně pokud teprve začínají a nemají moc financí. Pak je docela logické, že se snažíte šít z co nejméně látky a tudíž spíš na postavu „ideální“.

Ale máte pravdu v tom, že zájem lidstva o mladé a štíhlé není „spravedlivý“. Ideál krásy fungoval už ve starém Řecku a fungovat bude i dál, a proto holt některé skupiny lidí budou upřednostňovány před jinými.

Nohavice overalu by se pro běžné nošení určitě daly zkrátit tak, aby se neválely při chůzi na zemi. Já osobně bych si ho vzala třeba na dovolenou, když se večer trochu ochladí :)

katango
1356 příspěvků 3.12.14 11:25

No jo, my ženský kolem šedesátky už jsme neviditelný a pro návrháře i obchod nezajímavý. Myslím si, že řada šedesátnic by byla ochotna i schopna si za pěkné módní oblečení dobře zaplatit.

Seniorů i seniorek bude přibývat a bude přibývat i těch, kteří na tom nebudou finančně špatně.

katango
1356 příspěvků 3.12.14 11:27

A taky by mne zajímalo, jak se v overalu chodí na WC. Nějaká vychytávka? Nebo si to člověk musí celý sundat?

Nyxx
512 příspěvků 1.12.14 17:26

Dopletu mám doma, upletla jsem na ní dva svetry a šálu! A chtěla bych Industru v Praze. Jetště otázka- šála pletená na rukou=pletená ručně, nebo je to nějaká technika, kterou neznám?

smejky
2 příspěvky 1.12.14 17:53

Šála pletená na rukou bude asi toto:http://www.handimania.com/…y-scarf.html šála pletená z příze bez použití jehlic

Sonmi
48 příspěvků 1.12.14 20:55

To je takovej nevzhlednej chuchel, je toho teď plnej internet. Americký puberťačky jsou z toho obzvlášť urvaný.
Mezi náma, uplést normální pěknou šálu na silnějších jehlicích netrvá zase o tolik dýl a výsledek je úplně jinde.

benyka
9115 příspěvků 1.12.14 19:08

A teď se přiznejte dobrovolně: (Šála pletená bez jehlic.) Skutečně byste nosily něco takového?

Sonmi
48 příspěvků 1.12.14 20:56

Kdyby mi bylo osm a vyrobila jsem si to sama, tak asi ano s velkou hrdostí. Jinak ne.

benyka
9115 příspěvků 2.12.14 02:06

@andiedvorakova Nejde mi ani tak o spravedlnost a neupřednostňování hubených dvacítek, takové ambice nemám, ale spíš o absolutní nezájem módního průmyslu o kohokoli jiného. Až někde bude módní přehlídka pro šedesátky jiných typů postav než mají standardní modelky, tak pevně věřím, že to Peklo zaznamená. :-)

Ada Pekelná
973 příspěvků 2.12.14 18:47

Tak nakonec se bude plést i normálně na jehlicích, viz https://www.facebook.com/…498145304127 . Čili kdo by si chtěl zkusit šálu, případně pletenou kravatu, ať přijde.

Setare
1887 příspěvků 2.12.14 20:56

Ta prosivana sukne od Petra Kalouda je fantasticka, ale klikla jsem na odkaz…a byla velmi prekvapena! Asi jsem uplne nepochopila umelecky zamer.

Chany
928 příspěvků 2.12.14 23:20

Hm, jak v Mlčení jehňátek… nebo že by respirátor? No takhle oháknutí řemeslníci by byli zajímacím prvkem, že? ;)
Chlapík v kabátku a s „protrženými“ slipy v sedací části mě pobavil - aneb „s holů řiťů“ do světa… :-D

BEZDOMOVEC
1704 příspěvků 3.12.14 07:14

.

Fuflík
251 příspěvků 4.12.14 17:52

Ten první umělecký záměr schvaluju. Jen ten jeden má špatnou velikost podprsenky, ta soudružka kazí kompozici a na můj vkus jsou i trochu moc svalnatí, hlavně na ta stehna by se měli už vybodnout.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.12.14 10:21

To je fajn, že se něco děje. S kurzy i přehlídkami rozhodně dobrý nápad.

manessa
24 příspěvků 7.12.14 22:48

Mám možnost věnovat/velmi levně prodat (do 50,– Kč za bm) větší množství nových látek, určitě jsou v dostatečných metrážích a kvalitě, aby se někdo učil stříhat a šít celé oděvy.
Také mám ještě nějaké nitě.

Kam s nimi? Ozve se mi někdo?

Děkuji a přeji zdar této zajímavé věci.
Ráda se přijdu někdy podívat.

Ada Pekelná
973 příspěvků 8.12.14 15:42

Nejlepší by bylo, kdybys napsala přímo Kristýně na mail cutandsew@vaizard.org, aby tě mohla kontaktovat. Myslím, že taková nabídka ji určitě zaujme.

manessa
24 příspěvků 9.12.14 08:27

Děkuji za polopatickou odpověď, to je to moje nesoustředěné čtení…až teď vidím, že tento kontakt jsi dala i do článku.
Ok, napíšu Kristýně.

Ivinka89
1 příspěvek 9.12.14 11:49
Chvála na úžasný Salon MIA

Aby modelky byli ještě krásnější, tak se o ně celou dobu staral tým Salonu MIA ;) www.salonmia.cz

Beaufort
67 příspěvků 20.12.14 08:50

Moc hezka prace, i v Cesku se dela slusna moda, jen tak dal!

manessa
24 příspěvků 6.2.15 19:18
látky v šicí dílně Industra

Zítra odpoledne (cca ve 14 hod) bude do Industry dodáno cca 200 m použitelných látek (tzn. nových, vhodných pro ušití celých oděvů), za velmi nízké ceny i zcela zdarma. Jedná se o různé druhy a barvy, většina z nich v metráži 2m a více na jedné roli.
Jsou to sice starší zásoby, ale dodnes některé zcela totožné nebo velmi podobné materiály nabízejí prodejny s metráží v Brně.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Haute couture: umění vs. řemeslo

Autor: Jana

Pro většinu populace představuje Haute Couture něco jako... Celý článek

Smrt polyesterovému saténu

Autor: Ada

Satén je, odborně řečeno, tkanina v atlasové vazbě  s vysokým... Celý článek