Fabrique - 100% Fashion Show

30.11.14 | autor Ada

fabrique13.jpg

Zprávu o akci Fabrique v brněnské Industře přináším sice se zpožděním, ale aspoň už jsem se stihla od té doby do Industry podívat ještě jednou a zjistit, jak to vypadá s plánovanou šicí dílnou a tvůrčími akcemi.

Jádrem akce Fabrique - 100% Fashion Show byly tři módní přehlídky. Jedna z nich patřila modelům Michaely Mathonové, která mě na akci původně pozvala.

Na přehlídce byla možnost vidět v pohybu nejen dlouhé tmavě modré hedvábné šaty (vlní se přesně tak, jak jsem si představovala), ale také spoustu proužkovaných modelů, které se některým z vás tak líbily.

Mě si nejvíc získal proužkovaný overal z jemné látky. Mám teď období širokých kalhot, a tady ještě umístění pásku dělá ultra dlouhé nohy. (A jak jsou ty proužky na vnitřním švu nohavice přesně na sebe, vidíte to?!)

Modely dalšího návrháře Petra Kaloudy jsou výrazně efektnější a teatrálnější (a jestli to chcete vědět, tak mnohem víc galliano než Josef Klír). Dámská část představila bohaté kolové sukně z prošívaných materiálů, kombinované s korzety či různými topy.

Ten nápad se mi líbí. Prošev drží tvar sám od sebe a hodí se i na zimu. Jen by to pak chtělo nějaký krátký kabátek, aby sukně vynikla.

(Fotka není z akce, ale z webu návrháře.)

Převzato z http://www.petrkalouda.cz/akce/top-styl-mohelnice-2014/

Další část obsahovala pánské modely, které byly přesným opakem dámských, jež své nositelky většinou halily od krku až ke špičkám prstů na nohou. Pánové bohužel běhali po molu tak dynamicky, že jsou fotky zvlášť rozmazané (potřebuju na tyhle potemnělé akce lepší foťák, nebo prostě neumím fotit?). Ale aspoň ten nejsvalnatější v titěrných pruhovaných slipech se trochu povedl. Další břišáky a milimetry látky si zájemkyně a zájemci laskavě najdou sami zde.)

Ano, i Kaloudova kolekce pánského prádla byla převážně proužkovaná.

Asi se všichni domluvili, protože proužky byly i v kolekci sukní a šatů z Re:parády:

Jednoduché široké sukně a šaty se spodničkami i bez se budou, předpokládám, líbit hlavně milovnicím retra, i když s jednoduchým tričkem a bez retro doplňků je to úplně normální současné oblečení.

Na akci (než začaly přehlídky) bylo možné mimo jiné vidět také pletení na staré Dopletě, která je součástí inventáře budoucí šicí a pletací dílny v Industře.

Pro vás, kteří Industru ještě neznáte: jsou to prostory, dříve využívané jako sklady mrazíren. Nacházejí se v průmyslovém areálu na Masné ulici (cesta do areálu je popsaná zde) a díky lidem z obecně prospěšné společnosti Vaizard a dobrovolníkům jsou postupně rekonstruovány a vybavovány pro nejrůznější činnosti. Funguje tu kavárna, klub tai-či, konají se tu výstavy a workshopy, studenti hudby sem chodí zkoušet a občas je uspořádána akce jako Fabrique nebo Street Food Festival.

Hlavní výhodou Industry je velikost a otevřenost - vejde se sem cokoli. Padesát lidí s malířskými stojany nebo desetimetrový stůl na stříhání látek. Party se stovkami účastníků. Společné tvoření lidí z různých oborů a jejich vzájemná komunikace je ostatně jedním z cílů Industry; představa, že si sem přijdu něco ušít a v pauze budu moct koukat pod ruce malířům nebo členům technické laboratoře je velmi lákavá. Nahlížení do dílen bude dostupné i lidem, kteří se přijdou jen podívat nebo si vypít kávu do zdejší kavárny.

Pro čtenáře Módního pekla bude nepochybně nejzajímavější šicí dílna Cut & Sew, která by v Industře měla začít působit co nejdříve. V dílně bude možné za poplatek využívat pracovní místo a šicí stroje (dobré řešení, pokud nemáte stroj doma), a také se tu budou konat kurzy a workshopy. Dílna se momentálně vybavuje a domlouvají se první kurzy - začne se zlehka předvánočním kurzem šál pletených na rukách, po Novém roce by mělo přijít na řadu jednoduché šití (kolová sukně, úpravy koupeného oblečení) a dál se uvidí.

Oprava: první pletení proběhne 10. prosince a bude se plést i normálně na jehlicích. Veškeré informace k akci jsou na Facebooku.

Protože mi koncept Industry jako zázemí pro všechny tvůrčí duše a místa pro setkávání lidí nejrůznějších zájmů přijde úžasný, rozhodla jsem se ho podpořit. Kromě vlastního přispění se obracím i na vás, milí čtenáři:

- Industra hledá dobrovolníky, kteří by pomohli s čímkoli, na co mají chuť a čas. Může to být fyzická pomoc při rekonstrukčních pracích, můžete do Industry přinést svůj projekt nebo se přidat k nějakému stávajícímu.

- Máte něco, co by se hodilo do šicí a pletací dílny? Šicí stroje, pletací stroje, látky, příze (ne úplně malé zbytečky) a další vybavení nebo krejčovskou přípravu.

- Uměli byste připravit a vést zajímavý kurz, chcete předat své zkušenosti?

- Industra shání materiál na rekonstrukce. Kdybyste měli doma na dvorku nebo uměli zajistit třeba paletu sádrokartonových desek, OSB desky nebo tepelné čerpadlo (další věci viz zde), tak sem s tím.

- Přispět můžete samozřejmě také finančně. Společnost Vaizard má transparentní účet u Fia, č. ú. je 2000075685/2010 a vítán je každý příspěvek, i ten nejdrobnější. Další možností příspěvku je adopce metru. Dary si můžete odečíst z daní (platí i pro zaměstnané fyzické osoby).

Dotazy, náměty a připomínky posílejte na některý z těchto kontaktů. Mail přímo na šicí dílnu a její kontaktní osobu Kristýnu je cutsew@vaizard.org cutandsew@vaizard.org.

A do komentářů můžete napsat, jak se vám nápad líbí, jestli už jste v Industře byli, co by se vám tam líbilo... a samozřejmě co říkáte na modely návrhářů z přehlídky Fabrique?

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Dřív si nedokázala představit pro někoho šít, dnes má svoji značku

Autor: Redakce

Uživatelku Kayav sledujeme na Módním pekle už delší dobu. Začínala... Celý článek

Jak koupit Veritasku

Autor: Ada

Občas dostanu dotaz typu "chci si koupit šicí stroj, ale mám hodně... Celý článek