Láska na první steh: recenze

24.02.15 | autor Ada

tillyv.jpg

Než budeme mít hotové odpovědi na podprsenkové dotazy, pojďte se se mnou podívat na jednu knihu o šití, která u nás právě teď vyšla. Jmenuje se Láska na první steh a napsala ji Tilly Walnesová, autorka blogu Tilly and the Buttons.

Kniha má podtitul "šití není žádná věda" a je obrazovou učebnicí šití pro úplné začátečníky - začíná navlékáním nitě do stroje a končí vlastnoručně ušitými šaty. Tilly je mi svým myšlením sympatická a jsem si jistá, že nad jejím příběhem budou mnozí z vás přikyvovat:

"Vždycky jsem milovala oblečení a stejně jako většina lidí podobného věku jsem si je neuměla sama vytvořit. Zatímco předchozí generace mé rodiny měly se šitím velké zkušenosti ..., když jsem dospěla já, měla jsem větší zkušenosti s používáním počítače než šicího stroje. Mohli jsme si šaty koupit tak levně, tak kdo by se zajímal o vlastní výrobu?"


Konfekce se ale Tilly nelíbila, začaly ji trápit dopady masové produkce na životní prostředí a navíc se dostavila touha tvořit... a tak se zapsala do prvního šicího kurzu a už se vezla. Dnes má za sebou kurzy profesionální úrovně, píše blog, šije, navrhuje a sama vyučuje šití osobně i přes internet. Prosazuje "lidský" přístup, chce v zájemcích o šití probudit odvahu a kreativitu, ne je zastrašit složitým rýsováním a odborným žargonem. Podle toho je také napsaná kniha Láska na první steh. Je určená pro naprosté nováčky a trpělivě je vede za ručičku.

Jak kniha vypadá

Poté, co se Tilly představí, vyjmenuje čtenáři základní pomůcky a pohovoří o výběru šicího stroje. Obojí je stručné, ale nechybí nic podstatného. Další kapitola je rovným skokem do praxe. Dozvíte se, jak vypadá šicí stroj, jak se vyměňuje jehla a patka a jak se navléká nit. Všechno je popsané po lopatě (počítá se i s tím, že někdo neví, co je to patka nebo cívka). Pak si s Tilly procvičíte šití základního stehu na kousku látky... a můžete se pustit do prvních modelů, jimiž jsou jednoduchá zavazovací čelenka a čtvercový šátek.

Následují kalhoty, sukně, šaty a halenky v několika variacích, a s každým dalším modelem se učíte něco nového. Autorka totiž návody na modely prokládá lekcemi různých technik a také povzbuzujícími textíky. Je vidět, že si dobře pamatuje, čím si prošla, když se sama učila šít, a chce vylekaným nováčkům upřímně pomoct :)

Příkladem budiž třeba hned třetí model, domácí/pyžamové kalhoty, které Tilly představuje takto:

Už jsme společně ušily něco rovného, takže je načase, abychom se daly do trojrozměrného oděvu. Margotino pyžamo je pro začátek nejvhodnější projekt. Jednoduchý k ušití, dobře padnoucí, žádné obtížné sešívání, a ještě k tomu je budete nosit doma, takže se nemusíte stresovat nějakými těmi začátečnickými chybičkami.

Pak se dozvíte, jak si správně vybrat látku - nejen na tyto kalhoty, ale obecně na cokoli; jak si připravit střih, jak ho správně položit na látku, jaké jsou kopírovací metody, co znamenají jednotlivé značky na střizích a které si máte překreslit na látku, jak se látka stříhá. (V knize jsou v přihrádce na zadní desce vložené střihy ke všem návodům ve velikostech 34-48. Jsou velmi podrobně popsané - je na nich napsané, co je zadní šev, co přední, kolikrát se má díl vystřihnout z látky apod.) Zevrubně je popsáno žehlení a jeho důležitost při šití. Ve vlastním návodu na šití kalhot jsou rozepsané všechny detaily. Samozřejmostí jsou názorné fotky u každého kroku.

V tomto duchu jsou psané i další návody: u sukně už není to, co jste se naučili při šití kalhot, ale jsou tam zase popsané nové věci, třeba nažehlování výztuže a všívání zipu. U šatů se naučíte záševky, podsádku a vsazování rukávů, a tak dále.

V závěru knihy najdete odkazy na blogy, diskuze a kurzy šití, přičemž český nakladatel seznam částečně počeštil, takže jsou tu odkazy na kurzy u nás a ne v Anglii.

Knihu překládala Ivana Hrdličková a překladu není v podstatě co vytknout. Čte se dobře, technické termíny jsou v pořádku, zarazil mě jen zkušební model z kepru - nevím, co je v originále, ale na blogu Tilly píše normálně o kaliku. Ne že by to z kepru nešlo, ale na většinu modelů je moc tuhý a je také obvykle dražší než levné bavlněné plátno.

Verdikt

Lásku na první steh rozhodně doporučují i těm začátečníkům v šití, kteří neumějí vůbec nic a potřebují všechno polopaticky vysvětlit. Díky členění knihy se učíte nové dovednosti tehdy, když je potřebujete, a rovnou je uvádíte do praxe, což mi přijde jako velmi přirozený přístup. U každého modelu je napsaný seznam technik, které potřebujete, i s odkazem na příslušnou stranu, takže můžete přeskočit rovnou k těžšímu modelu a v případě potřeby si nalistovat příslušný návod.

Ze stejného důvodu je Láska na první steh vhodná i pro mírně pokročilé, kteří si potřebují doplnit mezery v základech.

Tilly se na doprovodných fotkách stylizuje do retra, ale většina střihů je naprosto univerzální a výběrem vhodné látky, detailů a doplňků přenositelná vcelku do jakékoli doby, padesátými lety počínaje a dneškem konče. Na Tillyině blogu jsou ostatně články s fotkami modelů, které podle střihů vyrobily její čtenářky.

Přesně takováhle kniha pro začátečníky na trhu chyběla!

Kniha Láska na první steh: šití není žádná věda vyšla v roce 2015 u nakladatelství Svojtka & Co. Z anglického originálu Love at First Stitch ji přeložila Ivana Hrdličková. Kniha má 189 stran. Cena se pohybuje kolem 400 korun a knihu koupíte buď přímo u Svojtky, nebo v knihkupectví. Zatím by mělo být výtisků dost :)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Udělej si: kalhoty se sametovými lampasy

Autor: Ada

Další návod pro chtivé módního oděvu, tentokrát méně náročný než... Celý článek

Milý Ježíšku, tohle prostě chci

Vánoční šílení kolem dárků a komerce vás nechá letos v klidu? To... Celý článek