Láska na první steh: recenze

24.02.15 | autor Ada

* tillyv.jpg

Než budeme mít hotové odpovědi na podprsenkové dotazy, pojďte se se mnou podívat na jednu knihu o šití, která u nás právě teď vyšla. Jmenuje se Láska na první steh a napsala ji Tilly Walnesová, autorka blogu Tilly and the Buttons.

Kniha má podtitul "šití není žádná věda" a je obrazovou učebnicí šití pro úplné začátečníky - začíná navlékáním nitě do stroje a končí vlastnoručně ušitými šaty. Tilly je mi svým myšlením sympatická a jsem si jistá, že nad jejím příběhem budou mnozí z vás přikyvovat:

"Vždycky jsem milovala oblečení a stejně jako většina lidí podobného věku jsem si je neuměla sama vytvořit. Zatímco předchozí generace mé rodiny měly se šitím velké zkušenosti ..., když jsem dospěla já, měla jsem větší zkušenosti s používáním počítače než šicího stroje. Mohli jsme si šaty koupit tak levně, tak kdo by se zajímal o vlastní výrobu?"


Konfekce se ale Tilly nelíbila, začaly ji trápit dopady masové produkce na životní prostředí a navíc se dostavila touha tvořit... a tak se zapsala do prvního šicího kurzu a už se vezla. Dnes má za sebou kurzy profesionální úrovně, píše blog, šije, navrhuje a sama vyučuje šití osobně i přes internet. Prosazuje "lidský" přístup, chce v zájemcích o šití probudit odvahu a kreativitu, ne je zastrašit složitým rýsováním a odborným žargonem. Podle toho je také napsaná kniha Láska na první steh. Je určená pro naprosté nováčky a trpělivě je vede za ručičku.

Jak kniha vypadá

Poté, co se Tilly představí, vyjmenuje čtenáři základní pomůcky a pohovoří o výběru šicího stroje. Obojí je stručné, ale nechybí nic podstatného. Další kapitola je rovným skokem do praxe. Dozvíte se, jak vypadá šicí stroj, jak se vyměňuje jehla a patka a jak se navléká nit. Všechno je popsané po lopatě (počítá se i s tím, že někdo neví, co je to patka nebo cívka). Pak si s Tilly procvičíte šití základního stehu na kousku látky... a můžete se pustit do prvních modelů, jimiž jsou jednoduchá zavazovací čelenka a čtvercový šátek.

Následují kalhoty, sukně, šaty a halenky v několika variacích, a s každým dalším modelem se učíte něco nového. Autorka totiž návody na modely prokládá lekcemi různých technik a také povzbuzujícími textíky. Je vidět, že si dobře pamatuje, čím si prošla, když se sama učila šít, a chce vylekaným nováčkům upřímně pomoct :)

Příkladem budiž třeba hned třetí model, domácí/pyžamové kalhoty, které Tilly představuje takto:

Už jsme společně ušily něco rovného, takže je načase, abychom se daly do trojrozměrného oděvu. Margotino pyžamo je pro začátek nejvhodnější projekt. Jednoduchý k ušití, dobře padnoucí, žádné obtížné sešívání, a ještě k tomu je budete nosit doma, takže se nemusíte stresovat nějakými těmi začátečnickými chybičkami.

Pak se dozvíte, jak si správně vybrat látku - nejen na tyto kalhoty, ale obecně na cokoli; jak si připravit střih, jak ho správně položit na látku, jaké jsou kopírovací metody, co znamenají jednotlivé značky na střizích a které si máte překreslit na látku, jak se látka stříhá. (V knize jsou v přihrádce na zadní desce vložené střihy ke všem návodům ve velikostech 34-48. Jsou velmi podrobně popsané - je na nich napsané, co je zadní šev, co přední, kolikrát se má díl vystřihnout z látky apod.) Zevrubně je popsáno žehlení a jeho důležitost při šití. Ve vlastním návodu na šití kalhot jsou rozepsané všechny detaily. Samozřejmostí jsou názorné fotky u každého kroku.

V tomto duchu jsou psané i další návody: u sukně už není to, co jste se naučili při šití kalhot, ale jsou tam zase popsané nové věci, třeba nažehlování výztuže a všívání zipu. U šatů se naučíte záševky, podsádku a vsazování rukávů, a tak dále.

V závěru knihy najdete odkazy na blogy, diskuze a kurzy šití, přičemž český nakladatel seznam částečně počeštil, takže jsou tu odkazy na kurzy u nás a ne v Anglii.

Knihu překládala Ivana Hrdličková a překladu není v podstatě co vytknout. Čte se dobře, technické termíny jsou v pořádku, zarazil mě jen zkušební model z kepru - nevím, co je v originále, ale na blogu Tilly píše normálně o kaliku. Ne že by to z kepru nešlo, ale na většinu modelů je moc tuhý a je také obvykle dražší než levné bavlněné plátno.

Verdikt

Lásku na první steh rozhodně doporučují i těm začátečníkům v šití, kteří neumějí vůbec nic a potřebují všechno polopaticky vysvětlit. Díky členění knihy se učíte nové dovednosti tehdy, když je potřebujete, a rovnou je uvádíte do praxe, což mi přijde jako velmi přirozený přístup. U každého modelu je napsaný seznam technik, které potřebujete, i s odkazem na příslušnou stranu, takže můžete přeskočit rovnou k těžšímu modelu a v případě potřeby si nalistovat příslušný návod.

Ze stejného důvodu je Láska na první steh vhodná i pro mírně pokročilé, kteří si potřebují doplnit mezery v základech.

Tilly se na doprovodných fotkách stylizuje do retra, ale většina střihů je naprosto univerzální a výběrem vhodné látky, detailů a doplňků přenositelná vcelku do jakékoli doby, padesátými lety počínaje a dneškem konče. Na Tillyině blogu jsou ostatně články s fotkami modelů, které podle střihů vyrobily její čtenářky.

Přesně takováhle kniha pro začátečníky na trhu chyběla!

Kniha Láska na první steh: šití není žádná věda vyšla v roce 2015 u nakladatelství Svojtka & Co. Z anglického originálu Love at First Stitch ji přeložila Ivana Hrdličková. Kniha má 189 stran. Cena se pohybuje kolem 400 korun a knihu koupíte buď přímo u Svojtky, nebo v knihkupectví. Zatím by mělo být výtisků dost :)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Carla Bruni
22 příspěvků 24.2.15 18:22

To vypadá skvěle! a taky jsem si uvědomila, jak už jsem stará, protože šici stroj jsem ovládala v 10 letech v době, kdy byl počítač tématem bouřlivých debat v anarchistických kroužcích:-)A pak jsem si také vzpomněla, jak jsem na základní škole předvedla paní učitelce při hodině šití, jak se u stroje vyměňuje jehla, málem u toho omdlela, ale nemusela volat toho opraváře…se strojem sice umím, ale pečlivě, přesně a čistě bych se měla ještě naučit, díky za bezva tip!

llolla
2102 příspěvků 24.2.15 18:37

Diky za recenzi, zrovna dneska jsem ji videla za vylohou a zaujala me obalem, tak si pro ni zajdu.

volfish
945 příspěvků 24.2.15 18:57

Tilly je sympaťačka, soutěžila v první řadě The Great British Sewing bee.

Černá Nina
153 příspěvků 25.2.15 22:38

Sympaťačka nebo ne, vzpomněla jsem si na toho vysokého a krasaveckého porotce. Ten mi byl sympatický velmi. :D

volfish
945 příspěvků 26.2.15 16:51

V nové řadě, co teď probíhá, má kníra. Ehm.

Černá Nina
153 příspěvků 27.2.15 21:08

Koukala jsem…knír nic moc, ale neodmítla bych i tak. :)

Verhro
637 příspěvků 28.2.15 10:51

Nedalo mi to a zkoukla jsem zatim 1.serii, super pořad. Pan porotce je velký fešák.

dagur
283 příspěvků 24.2.15 20:26

Díky za tip, já jsem se „vyučila“ na Burdě, ale knihu asi koupím dceři, vypadá, že základy šití naučí lidštějším způsobem :-). Mimochodem, zjistila jsem, že dnes už si snad většina žen ani neumí zkrátit délku kalhot nebo sukně.

DanaP
170 příspěvků 25.2.15 11:51

To je dobře, aspoň mají švadleny co žrát…

DRW
2040 příspěvků 26.2.15 10:05

Musim se zastat svadlen, nezerou, ale jako normalni lide jedi. A hned za druhe spravovani odevu je opravdu neuzivi, kdyz vidim, kolik si bere svadlena za upravu delky kalhot, protoze lidi jsou za to neochotni platit, tak si myslim, ze zakladni rucni prace by mel zvladat kazdy.

DanaP
170 příspěvků 26.2.15 12:51

No víte, on je to citát ze známého filmu -paní Zázvorková říká " A skláři nebudou mít co žrát ". Asi jste to nepochopila. Jinak je to jednoduché - kdo na to má, ten si to nechá spravit, kdo na to nemá, ten si to spraví (zkrátí, zabere) sám, s menším či větším úspěchem, záleží na šikovnosti.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.2.15 21:51

@volfish Sympaťačka to sice je, ale v soutěži toho moc nepředvedla. Teď jsem zrovna koukala, jak zprasila u sukně kapsy v bočním švu.

volfish
945 příspěvků 24.2.15 22:12

Jojo, to si pamatuju :-D

Hořáč
1588 příspěvků 24.2.15 22:36

@dagur Já to neumím. Docela mě to mrzí. Jako dítko školou povinné a pak na gymplu jsem se to chtěla naučit, ale jelikož matka měla hysterák z toho, že bych jí pokazila stroj, nenaučila jsem se to nikdy a pak už nebyl čas, resp. čas jsem už potřebovala na jiné věci. Vtipnější ovšem je, že jsem se takhle nenaučila ani vařit a učila se to na vysoké na privátě, protože všichni z rodiny mě hnali od vaření pryč, protože bych je zdržovala a bla bla bla. Tak jsem jim pak na vysoké vytrvale volala, jak se vaří to nebo ono (neměla jsem ze začátku na privátě internet a nechtěla kupovat kuchařku) nebo si našla nějakého chlapa a toho pak donutila, aby mi na týden navařil.

Příspěvek upraven 24.02.15 v 22:39

dagur
283 příspěvků 26.2.15 13:11

@Hořáč: Nejdůležitější je odvaha, a to jak k šití, tak vaření. Chápu ale, že máte blok, když vás od všeho odháněli. Moje známá naopak nechávala svého synka už jako tříletého „pomáhat“ při vaření (třebaže upatlal celou kuchyň a příšerně zdržoval) a dnes je z něj excelentní kuchař. S tím šitím je to podobné, já jsem byla nucena „kličkovat“ vlastní šaty do tanečních, co mi maminka šila v kurzu. Pokud byste chtěla přesto začít, kupte si pro začátek něco v sekáči a zkraťte to nebo přešijte.

DanaP
170 příspěvků 26.2.15 15:03

Na tohle jsou nejlepší babičky, mají větší trpělivost. Mě ta moje zapojovala do vaření, zavařování, šítí, pletení a všechno se mi teď hodí.

Hořáč
1588 příspěvků 26.2.15 15:13

Mne nepustila ani babička :( Ale co, bez šití ještě přežiju, asi bych se to i naučila, kdybych musela, vyšívat a základy pletení umím, tak snad nejsem šavloruká, ale vaření, to bylo vtipné. V chemické laboratoři jsem se nebála nikdy, lučavku jsem si nalila do kádinky celkem zručně i bez nálevky, pipetovací balonek jsem začala používat jen pod pohrůžkama vyučujících, zahušťování roztoků, filtrace, destilace, dekantace - žádný problém. Ale kuchyň mě podvědomě děsila, když jsem z ní byla neustále vyháněna :D Nakonec jsem se jednoduché věci naučila vařit a péct, ale jdu na to dost po svém, nedodržuju některé postupy, neb jsem zjistila, že jsou zbytečné, různě na plotnách prohazuju hrce, vodní lázeň zakládám zásadně na vařících se bramborách, abych ušetřila čas a nádobí a přátelé z toho šílí. Hlavně ženy. Muži když to vidí, uvaří raděj dobrovolně sami :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.2.15 23:46

Dekuji za bezva tip na darek pro sestru k narozeninam. Jako jedina z rodiny nesije (a pritom modu miluje, profesi je kosmeticka/vizazistka, licila i pro reklamy v televizi, spolupracuje s fotografy a podobne, vymysli i vlastni projekty, zrovna ji by se to siti tak moc hodilo!). Pry se proste boji te jehly a toho stroje, ze si prosije prst. Kdyz jsem zacinala, mela jsem, priznam, podobne pocity, ale je to proste o tom si to parkrat zkusit a tahle knizka ypada, ze by s tim mohla docela pomoct. Urcite se na ni v knihkupectvi podivam.

Tercikkk
33 příspěvků 25.2.15 08:04

Děkuji za tip! Strašně ráda bych se naučila šít, ale mám obavy, že mám obě ruce levý a už u nás není skoro nikdo, kdo by mě to naučil a ráda bych nosila věci, co mi sedí a líbí se mi..shrnuto a podtrženo - tu knížku musím mít :)

Darianne
2 příspěvky 25.2.15 08:44

Úplnou náhodou jsem věděla, že má knížka vyjít, ještě před jejím vydáním, netrpělivě očekávala a ihned zakoupila. Rozhodně nelituji a doporučuji všem! Šiju sice od malička, protože moje mamka učila šití na odborné škole, ale byla jsem zahlcená těmi odbornými termíny, tak jsem si to raději dělala po svém, já hlava paličatá:-D. Chybělo mi přesně takové vysvětlení pro laiky, jak to udělala právě Tilly, takže po dvaceti letech šití jsem teoreticky pochopila správné všívání zipů (dosud jsem se tomu radši vyhýbala):-)

zuzulique
318 příspěvků 25.2.15 09:15

Raz keď budem veľká a budem mať svoj vlastný byt, chcem sa opäť vrátiť k šitiu…táto kniha by určite oprášila moje zabudnuté vedomosti o šití :-)

Verhro
637 příspěvků 25.2.15 10:33

@Hořáč Vy jste na tom koukám podobně jako já. Vařit jsem se taky učila stylem pokus omyl a i dnes si netroufám na složitější věci. Šít jsem se chtěla naučit, ale babička vyučená švadlena mě svým hysterákem odradila. Teď jsem si konečně začala dělat radost, zapsala se do kurzu šití, kde jsem si pod dohledem ušila tričko a sukni. Doma mám stroj a pomalu se učím na dečce pro miminko, povlak na polštář apod…teď odhodlávám k sukni.

Hořáč
1588 příspěvků 25.2.15 15:03

Já se k tomu odhodlávám stylem: až sepíšu rigorozní práci, až bude po státnicích atd. atd., ale nikdy jsem si už na to nenašla čas. Nakonec jsem spíš vždycky otevřela další skripta nebo beletrii (netvrdím, že stále studuju, pracuju a vzdělávám se 24 hodin denně). Přiznám se, že se moc nechci pouštět do činností, od kterých se špatně „odlepuje“, že když mám třeba nějaký termín na odevzdání práce, nevezmu do ruky v rámci odpočinku ani nějakou kvalitnější literaturu, od níž bych se neodpoutala (znám se), ale raději MP nebo lifestylový časopis, natož abych se pustila do šití.
Chci zkusit aspoň pletení, to si říkám, že je odložitelnější. Ovšem asi se už nikdy nevrátí ty časy základky a gymplu, kdy jsem odpoledne nemusela dělat nic a měla moře času, který jsem mohla vyplnit čímkoli. Kdybych měla dítě, učila bych ho vaření, šití atd. asi v tomto věku. Jsem ráda, že jsem tehdy aspoň hodně četla, teď už toho taky nestihnu tolik. Dřív jsem doufala, že se to vrátí v důchodu, ale matka mi tvrdí, ať tomu nevěřím, že prý budu špatně vidět a raději si to půjdu koupit… no stejně si tu představu nechci ještě nechat vzít.

volfish
945 příspěvků 25.2.15 15:14

Ještě máte šanci zkusit šití na mateřské/rodičáku, pokud budete mít dostatečně spavé dítě a nebudete veškerý takto „volný“ čas věnovat těm nudným nutnostem jako úklid, žehlení či vaření :-)

Hořáč
1588 příspěvků 25.2.15 15:46

Mám nepříjemnou obavu, že to taky nedopadne, i kdybych děti chtěla, pokud by byly hodné, asi bych musela ve volném čase spíš makat na sobě, abych nevypadla z oboru. Prostě ten důchod vidím pravděpodobněji… teď je otázka, zda naše generace ještě nějakej bude mít :D Leda bych byla jako moje matka… co si ji pamatuju, když jsem byla hodně malinká, šla do nové práce, kde se od ní čekalo, že se naučí poměrně dost nových věcí, takže přes den jsem ji viděla s jakýmasi učebnicema, vyhláškama a nevím čím, no a večer a v noci jsem slyšela z kuchyně cinkat nádobí nebo vrčet šicí stroj. Fakt nevím, kdy matka spala, ale přiznám se, že nemám ambice být tak udatná. Obdivuju to, ale nechci takto zjišťovat, kde je dno mých sil. Myslím, že tohle bude znát nejedna z vás, které není náct, protože v obchodech moc nebylo a ženy šily kde co a žily fakt na dvě směny.

DRW
2040 příspěvků 26.2.15 10:08

No duvod proc neco nezacit se vzdy najde, to znam, nakonec, kdyz se do neceho pustim, tak zjistim, ze mi zbyva cas i na dalsi aktivity, o kterych jsem si myslela, ze bych mohla prijit.

jitajnr
2 příspěvky 25.9.18 10:07
neodkládat

Když budete vše odkládat se slovy až … až …, tak jednou zjistíte, že na to co léta odkládáte už nemáte energii. Nemusíte šít celý den. Klidně jen čtvrt hodiny. Hlavně neodkládat co chcete vyzkoušet. Čekat na důchod? V době, kdy ještě studujete? To je spousta let. Šití vyžaduje hbité prstíky a ruce. Když si na to zvyknou v mládí fungují i ve stáří. A také kdy něco nového zkusit, když ne právě teď. Později by se to dalo nazvat promarněnou příležitostí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.2.15 11:58

Běžná cena je 599,–. Dá se sehnat i za čtyři stovky, ale přes internet (plus poštovné).

Rady2
1 příspěvek 26.2.15 21:17

Objednala jsem přes net (449,–), zaplatila přes internet kartou a vyzvedla na jednom z výdejních míst. Bez poštovného. Neumím na stroji vůbec nic, už se těším, že se konečně naučím šít.

LaPetiteAnne
6 příspěvků 25.2.15 14:29

Knížku mám doma v angličtině a je naprosto boží, rozhodně doporučuju! A je fajn i jenom na koukání a listování, když se k tomu šití tak nějak…ehm…úplně není čas dostat :D

Verhro
637 příspěvků 25.2.15 18:08

@Hořáč udatná žena, hezký termín, taky nemám ty ambice ☺

Rusovčanka
14 příspěvků 26.2.15 06:45

Knižka objednaná, veľmi sa na ňu teším. Vďaka peklíčko za tip.

mesicek.na.hnoji
66 příspěvků 28.2.15 15:48

Už ji mám doma, doporučuji. Jsem začátečnice, zkoušela jsem šít podle Burdy, ale v těch jejich popisech aby se občas prase vyznalo, kolikrát jsem strávila hodinu přemýšlením, co kam našít a co který termín znamená. V knize je vše opravdu jednoduše a přehledně popsáno, takže začnu se šitím znovu a radostněji :)

Tercikkk
33 příspěvků 2.3.15 08:20

Tak knížku už mám a ještě sehnat šicí stroj. Poradí mi prosím někdo dobrý stroj, který je vhodný pro naprostého začátečníka, který neví, jestli má na šití dost trpělivosti a neskončí v koutě :)?

Moir
2530 příspěvků 4.3.15 13:17

Projděte si diskuze, tohle téma se objevuje znovu a znovu.

Anelinka
10 příspěvků 4.3.15 11:07

Uááááááááááááááá!!! Vůbec jsem nevěděla, že má LAtFS vyjít česky! Tillyin blo čtu už roky a už jsem ji chtěla objednávat v angličtině (ani by mi to nevadilo), a tento měsíc mám narozeniny, svět je dokonalé místo :-D :-D

mulen
870 příspěvků 6.3.15 10:08

A teď, co by bylo lepší. Láska na první steh nebo Burda šití krok za krokem?

Verhro
637 příspěvků 7.3.15 10:24

@mulen mám obé.

minimiš
32 příspěvků 18.3.15 18:52

Tak jsem se právě zamilovala. do knížky i do svého nového šicího stroje…:-) Tímto Adě děkuji.

AimiHina
5 příspěvků 31.3.15 20:46

Já sem dám názor mladší generace…šicí stroj byl vždy můj,,nepřítel". Mamka s nim zacházela v pohodě a mě prostě nefungoval, tak jsem všechno šila v ruce. A ani jsem se mockrát nenabodla na jehlu. Každopádně ta kniha vypadá moc zajímavě a mě se líbí tenhle nadčasový retro styl, tak se zkusím spřátelit s šicím strojem a třeba budu mít oblečení co hezky padne :)

Janettali
25 příspěvků 2.6.15 14:14

Skvelá kniha…mám ju a neľutujem…sú tam priložené aj strihy

karla0124
1 příspěvek 31.7.15 12:48

Kniha vypadá suprově, určitě si ji pořídím :-) a měla bych dotaz, mám asi 5 let starý stroj a teď jsem ho po dlouhé době vytáhla. Za těch 5 let nebyl nijak zvlášť udržován no a tak jsem si říkala, že by potřeboval vyčistit a promazat… Můžete mi doporučit nějaké oleje? Na eshop. anita jsem našla nějaké silikonové, ale pokud by šlo použít něco co bývá často doma, bylo by to super :-) Díky

DanaP
170 příspěvků 2.8.15 18:14

Používám olej na kola a šicí stroje, mají to v železářství. Prodejna šicích strojů by taky měla něco takového mít.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Oděvní střihy: recenze

Autor: Ada

Kniha Oděvní střihy - jak je použít, upravit a navrhnout anglické... Celý článek

Haute couture: umění vs. řemeslo

Autor: Jana

Pro většinu populace představuje Haute Couture něco jako... Celý článek