Nová norma hrbatosti

02.08.14 | autor Channah

Bývala to jedna z nezastupitelných výsad maminek a babiček – rýpnout potomka či vnouče mezi lopatky a zahrozit „narovnej se!“. Někde se něco pokazilo.

Zdroj: http://thepowerofposture.net

Letmým pohledem objevíte na ulici spoustu lidí s nyní už tak typickým postojem: zakulacená ramena, propadlý hrudník, krk vystrčený dopředu. Ruku v ruce s tímto postojem chodí i otrávený výraz (ono takové držení těla na náladě nepřidá, časem bude i dost bolet).

Zdroj: http://thepowerofposture.netZdroj: http://thepowerofposture.net

Ještě markantněji tento postoj zazáří na maturitních a jiných plesech, případně svatbách, kde je tak vysoká obliba pseudokorzetů (pořádný korzet by takové hrbení nedovolil, případně učinil velmi nepohodlným).

Zdroj: http://alyceparis.comZdroj: http://alyceparis.com
Zdroj: http://mollyaverafter.comZdroj: http://mollyaverafter.com
Zdroj: http://www.sellmyweddingdress.co.uk/Zdroj: http://www.sellmyweddingdress.co.uk/

Tenhle článek ale nemá být skuhráním o tom, že mládež necvičí a válí se u počítače, případně o tom, že mladé dámy netrénují chůzi s knihou na hlavě. Co mě opravdu irituje je to, že se z tohoto krpatého postoje stává obecně uznávaná norma.

Nedávno se v diskusi na Módním pekle řešil zajímavý fenomén, dovolím si ocitovat:

„Klair: Dnes jsem koukala na takové krásné šaty v Tescu, vzor tartan, fakt se mi líbily. Tak jsem si je oblékla. No, ve finále to dopadlo tak, že když jsem se narovnala, tak jsem na zádech měla takovou bouli, která zmizela, jakmile jsem shrbila ramena.“

„Geisha: Pravda pravdouci. Kabat v Zare, resp. kabaty - vetsina je sita na prumerne se hrbici pubertacku. V momente, kdy se v tom nasinec narovna, vybouli se mu predni dil a nakrabati se to cele v ramenou, popr. se cela odevni konstrukce na tele ulozi tak, ze budi dojem 7. mesice gravidity.“

Tuto zkušenost mohu bohužel potvrdit – již několikrát se mi stalo (a ano, bylo to hlavně v řetězcích), že při rovném postoji se vybraný kus oděvu začal chovat, jak kdyby byl šitý na mimozemšťana. A jako spokojený pes si lehl teprve tehdy, když jsem se poslušně nahrbila.

Podívejme se, co si o tom myslí sami prodejci oděvů a módní časopisy. Záměrně budu přeskakovat zjevně nadsazené pózy jako proslulý „vogue hunch“:

Zdroj: http://artofwore.comZdroj: http://artofwore.com
Zdroj: http://www.thefashionspot.comZdroj: http://www.thefashionspot.com

Naopak se podíváme na pózu, kterou současný módní svět rozumí „uvolněný postoj“. A jsme doma:

Zdroj: www.zara.comZdroj: www.zara.com
Zdroj: www.zara.comZdroj: www.zara.com
Zdroj: www.asos.comZdroj: www.asos.com
Zdroj: http://www.vogue.comZdroj: http://www.vogue.com
Zdroj: http://www.vogue.comZdroj: http://www.vogue.com
Zdroj: http://www.asos.comZdroj: http://www.asos.com
Zdroj: http://www.asos.comZdroj: http://www.asos.com

Módní svět respektuje naše právo se hrbit – a to do té míry, že nám ochotně našije oblečení pro hrbáče a modelky se naučí nonšalantně kulatit ramena a vystrkovat krky… Nebo jim je to spíš už samotným vlastní, že?

Pokud patříte do oné bláznivé menšiny, která staromódně věří, že rovná záda a vznešeně vzpřímený postoj jsou nejen zdravé, ale i krásné, připojte se k tichému odboji. Setkáte se s mnohými úskalími – pokud si vaše tělo již zvyklo na „pohodlnou hrbatost“, bude se bránit. Svaly, odvyklé správnému držení, budou bolet. A navíc ještě zjevně nebudete „in“, modelky z časopisů nad vámi smutně zavrtí vysunutou hlavou a oblečení v obchodech se s vámi občas bude prát. Pokud i přesto vytrváte, možná vás konečně přestanou bolet záda, bude se vám lépe dýchat a tak nějak celkově rozkvetete. Jak na to?

Pokud jste někdy chodili na jógu, pilates, rehabilitační cvičení či cokoli podobného, máte následující poučky v malíčku. Opakování ale snad nezaškodí, i ty babičky rýpaly do zad pravidelně:

1) Rozložte správně váhu v chodidlech – zvlášť ženy mají tendenci přenášet váhu na vnější stranu chodidla. Představte si pomyslný trojúhelník mezi těmito body: pod velkým kloubem palce, pod malíčkem a pod patou. Zkuste váhu rovnoměrně rozložit mezi ně.

2) Vtáhněte břicho – ale pozor, ne jen v oblasti pupíku, ale poctivě odspoda, od stydké kosti. Můžete si představit, že se snažíte zazipovat do těsných kalhot a postupně stahujete všechny svaly odspoda až do pasu. Pomáhá také představa vtažení všech spodních otvorů (pardon, snažte se odosobnit).

3) Vytáhněte se z pasu nahoru, stáhněte žebra k sobě a zároveň „otevřete“ hrudník (jinými slovy prsa hore) – stažená žebra jsou důležitá proto, abyste se neprohnuli.

4) Stáhněte ramena dolů a směrem od sebe. Záda by měla být „široká“. (Častým druhým extrémem je stahování lopatek k sobě a otevírání žeber, to je už ale přehnaný „hyperkorektní“ postoj, který opět způsobuje nevyvážené napětí svalů.)

5) Představte si, že vás někdo vytahuje za nit připevněnou k temeni hlavy – máte krásný dlouhý krk.

6) Gratuluji – stojíte rovně, nyní se pokuste v tomto postoji uvolnit. :)

Příklad správného, nesprávného a přehnaně správného držení těla:

Zdroj: http://thepowerofposture.netZdroj: http://thepowerofposture.net
Zdroj: http://thepowerofposture.netZdroj: http://thepowerofposture.net

Zde je „vojenský“ postoj, o kterém si spousta lidí domnívá, že je zdravý. Není, žebra jsou otevřená, záda prohnutá, krk „zaražený“ mezi ramena a svaly přepínané.

Zdroj: http://thepowerofposture.netZdroj: http://thepowerofposture.net

Historická perlička: soutěž „Miss Correct Posture“ z roku 1956 – z doby, kdy byla rovná záda ještě „in“. Disciplíny: rozhovor, promenáda v plavkách, rentgen ;)

Zdroj: www.historybyzim.comZdroj: www.historybyzim.com

Myšlenka na závěr: v sebenádhernějších šatech nebudete vypadat krásně, pokud se budete hrbit. I kdyby vám všechny módní časopisy světa tvrdily opak.

Zdroj: http://jezebel.comZdroj: http://jezebel.com
Zdroj: http://popcultureperversion.comZdroj: http://popcultureperversion.com

Autorka

Channah

Lektorka tance a angličtiny, fotografka, milovnice ženskosti a blogerka na poloviční podvazek. Její blog najdete na http://mezinebemazemi.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Sešněrováno 3. aneb Jak nosit korzet

Autor: Channah

V minulých dvou dílech jsme prošli korzetovou historií a podívali... Celý článek

Ponožkový speciál

Autor: Ada

Ponožky, tak malá oděvní součástka - a přitom tak nápadná. Jestli... Celý článek