Burda - domácí šití

Fotoalbum tématu (2616) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Porkpiehat
910 příspěvků 13.08.19 19:49

Před pár dny jsem uvažovala, čím udržet tohle vlákno při životě (nemám šicí kamarádku a tady je spousta spřízněných duší). Zvažovala jsem, že bychom mohly občas vyhlásit nějaké šicí téma, ať už by to bylo něco, co bychom šily dohromady, a nebo něco, co jsme už šily v minulosti a pochlubily bychom se výsledkem. Dnes mi došlo, že ani není nutné něco vyhlašovat, protože téma prodlužování šatů vyplynulo ze situace a objevila se spousta příspěvků s tipy a radami. Navíc by mě nikdy ani nenapadlo takové téma vyhlašovat, myslela jsem si, že jsem jediný exot, co něco takového dělá. Pokud ovšem někdo bude chtít vyhlásit nějaké téma, ráda se přidám. Poslední dobou jsem viděla třeba téma „Oděv ušití za jeden víkend“, pak samozřejmě takové ty výzvy, kdy se každý den během jednoho měsíce sdílí fotka na dané téma (Můj šicí koutek, Využití zbytků, Poslední úlovek, Můj šicí stroj, Bílá barva, Puntík, Proužky atd.).

Já jsem si sama sobě loni v listopadu vyhlásila výzvu „Rok bez nakupování“, která spočívá v šití oblečení (s výjimkou spodního prádla a věcí, které nejsem schopná ušít a budu je opravdu potřebovat) a nákup je povolený pouze v second handu (což mi ovšem dává velkou šanci na neustálé rozšiřování šatníku :-), často navíc spojené s úpravami oblečení, protože je kupuji už s tím, že je upravím).

Ze začátku jsem si poctivě zapisovala všechno, včetně ušití šátků a všech možných refashion, teď už to tedy flákám, protože poslední troje prodlužované šaty jsem nezapsala a myslím, že i předtím jsem několik věcí vynechala. Ale nemyslím, že by to bylo tak důležité (nebudu nikomu skládat účty). Těší mě ten fakt, že opravdu nemusím nakupovat nové oblečení, abych měla stále co nosit.

Puffin
161 příspěvků 13.08.19 23:47

@Porkpiehat Tohle vlákno dobře žije z různých témat, co přicházejí živě samy.
Vaše osobní výzva se mi líbí, ale sama žádnou nemám. Teď jsem ale mimochodem potěšila sama sebe, z nějakého ne úplně jasného puzení jsem si ušila tu už zde zmiňovanou půlkolovou jasně růžovou sukni na zem. A zjistila jsem, že ačkoliv je to neobvyklý kus oděvu, tak ji jednak nosím několikrát týdně a vždycky z toho mám radost, ale hlavně že se mi k ní výborně hodí několik košil a topů, které jsem přes léto neuměla zkombinovat s ničím v šatníku. Takže recykluji vlastní šatník.

Alterations
716 příspěvků 14.08.19 08:20

Nádherné, ale nereálné.

Judy24
935 příspěvků 14.08.19 09:04

@Porkpiehat Doprčic já mám příspěvek k prodlužování šatů v hlavě už jak dlouho (mám jedny, které by to potřebovaly a ráda bych slyšela od zkušených, jestli to je, nebo není úplná blbost). Tak ho ještě úplně nezavírejme, prosím! :)

jarnyvanok
10 příspěvků 14.08.19 09:33

Jednou z hlavnych tem tento mesiac by mohla byt: Dokoncujeme svoje UFO (unfinished objects) :-D

květušína
226 příspěvků 14.08.19 09:44

@Porkpiehat opravdu krásný nápad, ale u mně, bohužel z hlediska časového naprosto nereálný. Já bych tak ráda šila, ale buď večer padám únavou a raději sáhnu po pletení, knížce nebo je na práci něco důležitějšího, vzhledem k tomu, že chodím do práce a ještě mám nějaké zakázky navíc na svůj živnostenský list, toho času je opravdu málo.
Tedy teď jsem dvě odpoledne šila a zdobila kostým dceři na tábor - téma cestování časem - dcera že tedy bude Helena Trojská. Sice jsem ušila něco, co je střihově trochu mimo řecký oděv, je to spíš jak kostým pro film Souboj Titánů :) a trochu mě i tlačil čas, ale dcera byla moc spokojená, a to je to hlavní. Ale když už jsme u té recyklace, na kostým jsem použila staré prostěradlo, které bylo na vyhození, zdobení je natištěno zlatou barvou. Jediné, co jsem kupovala, byla zlatá šňůra, ze které jsem vyrobila čelenku.
Edit: přidala jsem i fotku pro lepší představu, ale není moc kvalitní.

Porkpiehat
910 příspěvků 14.08.19 11:54

@Judy24 Žádný termín pro uzávěrku tématu Prodlužování šatů vyhlášen není a nebude :-D

@Alterations píše:
Nádherné, ale nereálné.

Vím, ale snít o tom můžu :-) Spíš jsem to zmínila proto, že by některý z návrhů mohl někoho zaujmout a nenásilně by se okolo toho rozjela debata. Mám tři oblíbené blogerky/youtuberky, všechny tři praktikují (dvě z nich už tři roky) tu nenakupovací výzvu. A co se mi na všech třech líbí je to, že se podělí i o neúspěchy (např. špatně zvolený materiál). To dá člověku víc než samé úspěšné (dokonalé) projekty.

Porkpiehat
910 příspěvků 14.08.19 11:58

@Puffin Někdy člověku v šatníku chybí právě takový jeden kus, který lze nakonec kombinovat se spoustou již stávajících košil/halenek/topů/triček. Mám doma už několik let koupené jednobarevné pevnější látky na sukně, protože jednobarevné jednoduché sukně prostě nemám, ale nakonec stejně přednostně ušiji nějakou z těžko kombinovatelného barevného motivu :-)

Porkpiehat
910 příspěvků 14.08.19 12:04

@jarnyvanok Několik UFO jsem dokončila na závěr úklidu šicího pokoje a třídění látek. Měla jsem stranou dané dvoje džíny, které jsem chtěla ve spodní části zúžit, pak tam byl jeden top, kterému opelichalo lemování výstřihu (byl z Orsay, lemování bylo z pružné koženky, už jsem ho před nějakou dobou nahradila na zádech saténovou stužkou, později opelichala koženka i u výstřihu) a ještě několik věcí, které si teď narychlo nevybavuji.

květušína
226 příspěvků 14.08.19 12:04

@Porkpiehat to nenakupování a recyklace ze secondhandů je skvělý nápad. Ale já vůbec neumím v sekáčích nakupovat. Měla jsem kamarádku, která nakupovala pouze v sekáčích (cenově v to bylo řádu desetikorun, takže opravdu levně) a vždy si dokázala najít kousky, které jí seděly a slušely. Já jsem v secondhandech nikdy nic hezkého/co by mě zaujalo/co by mi slušelo nenašla, cítím se tam naprosto zoufalá a ztracená a odcházím frustrovaná svou neschopností nezahlcovat Zemi dalším a dalším novým oblečením. Ale zas pářu a přeplétám svetry, to jo, tak to se snad taky počítá. :)

květušína
226 příspěvků 14.08.19 12:05

@jarnyvanok to by mohlo být stálé téma klidně celoročně. :D

Sheba
325 příspěvků 14.08.19 12:11

Tak prodlužování šatů se tu řešilo, ale mě by zajímalo, jestli jste někdy prodlužovaly u letních šatů rukávy? Koupila jsem si v sekáči šaty, které se mi líbily a padly, až na rukávky. Ty byly teda takové kratičké, Rambo stylu. A já jsem 50+ a ramena teda fakt vizuálně zvětšit nepotřebuju. Takže jsem rozpárala okraj, což dalo tak 1,5 cm a koupila jsem si pružnou krajku šířky 2,5 cm odpovídající barvy a tím nastavila.Ona to ani nebyla klasická krajka s výrazným vzorem, spíš takové něco tenké, pružné, nenápadné. Ve výsledku rozhodně lepší, než ty původní rukávky.
A jednou jsem nastavila rukávy u letního trika tak, že jsem použila odstřihnuté konce rukávů ze starého trika.
Ono jsou totiž někdy ty rukávky tak neslušivé, že buď úplně odpárat nebo nastavit.

benyka
7336 příspěvků 14.08.19 12:16

Edit: Blbost, beru zpět. :-)

Příspěvek upraven 14.08.19 v 13:15

julie74
3220 příspěvků 14.08.19 12:17

@Porkpiehat ten vysněný kousek co chyby jsem tu viděla včera, zelená sukně, krásné zelená, Dajakbol by jistě ocenil, z několika dílů, dolů rozšířených a z lehounke látky co tak hezky povlavala kolem nohou, dlouhá až na zem. Ta by se hodila..
Jinak ty me šaty jsem zkrátila jenom o tolik, aby to odpovídalo hloubce rozparku té spodní vrstvy. Jak jsou černé a bílé, hodí se mi k černobílým plavkám.

julie74
3220 příspěvků 14.08.19 12:26

Jinak co se týká témat tady pro mě jsou skvělé všechny doplňky a originální kousky. Takže ponča, tašky, inspirace na šátečky, předělávky. Jednak jsem houby švadlen, a pak to přesně můj šatník potřebuje. Mám v něm většinu basic kousků, a teď potřebují k tomu to NĚCO :grinning:

Porkpiehat
910 příspěvků 14.08.19 12:34

Jedním z nedokončených projektů bylo předělání jednoho trička.
Bylo to červené tričko s motivem, které jsem si koupila na dovolené u moře, ale měli poslední kus, který mi neseděl úplně tak, jak jsem si představovala (tuhý úplet), ale byla to srdcovka. Měla jsem ho na sobě snad jednou, bylo tak akorát přes prsa, ale kvůli tuhému materiálu jsem si v něm připadala jako v brnění. Takže jsem se ho před nějakou dobou pokusila předělat - odstřihla jsem rukávy a udělala záševky. Ale ani to mu nepomohlo k tomu, abych ho nosila. Když jsem na něj SPADLA :-) znovu při třídění, rozhodla jsem se, že z něj udělám tašku. Zkoušela jsem najít nějaké tipy na Pinterestu, ale všechny spočívaly v NO-SEW postupech (rozstříhání ve spodní části a svázání na uzlíky apod.), což se mi nelíbí. Tak jsem se rozhodla ho použít jako normální látku. Abych vyřešila vnitřek, rozhodla jsem se pro oboustrannou tašku, tím pádem bylo začišťování daleko jednodušší. Samozřejmě jsem nemohla najít vhodný úplet, který by se hodil jak barevně, tak pevností. Díky třídění jsem ale měla najednou přehled v látkách a hlavně jsem je měla na očích, takže jsem zvolila pruhovaný úplet, který mi „vnutila“ na jednom bleším trhu paní, co vyprodávala svoje zásoby. Původně jsem ho nechtěla vzít, protože měl na několika místech díry (roztržení, ne únava materiálu) a povrch už nebyl to co bývával, měl jakoby žmolky. Když jsem na ty díry paní upozornila, tak slevila na dvě eura a dělala na mě oči :-) Jak jsem tam ten úplet v širokých modrobílých proužcích mohla nechat??? Doma jsem si ho prohlédla lépe a úplet se navíc kroutil, tak jsem ho odložila na neurčito. Když jsem ho zkusila proměřit podle červených dílů budoucí tašky, tak jsem zjistila, že se krásně vejdou mezi díry a ještě spousta zbyde.
Na popruhy jsem použila spodek trička, takže bylo využité na 99% :-) Jsem si vědoma toho, že kolem vrchní části se taška trochu vlní. I když jsem použila kráčející patku a vůbec jsem látku netahala, tak jsem tomu nezabránila. Na všechny ostatní švy jsem použila overlock. Tašku jsem chtěla co největší, takže se motiv dostal docela nahoru, ale to mě tak netrápí. Když se na ty fotky takhle koukám, tak nevím, jestli nakonec nebudu nosit tašku víc z vnitřní části :-)

Birdonawire
80 příspěvků 14.08.19 13:20
@Porkpiehat píše:
@Judy24 Žádný termín pro uzávěrku tématu Prodlužování šatů vyhlášen není a nebude :-DVím, ale snít o tom můžu :-) Spíš jsem to zmínila proto, že by některý z návrhů mohl někoho zaujmout a nenásilně by se okolo toho rozjela debata. Mám tři oblíbené blogerky/youtuberky, všechny tři praktikují (dvě z nich už tři roky) tu nenakupovací výzvu. A co se mi na všech třech líbí je to, že se podělí i o neúspěchy (např. špatně zvolený materiál). To dá člověku víc než samé úspěšné (dokonalé) projekty.

Mohla byste prosím doplnit, o které blogerky / youtuberky jde? Předem děkuji!

Porkpiehat
910 příspěvků 14.08.19 13:47

@Birdonawire
Marion z MarionBlush, ta je jen na Youtube, má videa z různých oblastí (šití, pletení, účesy, makeup, miluji její Tops et Flops, kde se věnuje tomu, co jí za poslední měsíc zaujalo (včetně knížek nebo filmů)) https://www.youtube.com/…v9wgWdRUiXAg

Margaux z PetitPatron (dělá střihy) https://petitpatron.com/, to je správně střelená holka
https://www.youtube.com/…eh5vkPYCZ_PQ
Má i blog a kanál Oh et Puis https://www.youtube.com/…I8Qiw/videos
Já jí sleduji i na FB, kde je aktivní na všech třech stránkách (Petit Patron, Couture Débutant, Oh et Puis)

Virginie z Avril sur un fil
https://www.youtube.com/…6FDssonrTIIQ
má i blog http://avrilsurunfil.com/

Každá je jiná, ale všechny tři jsou sympatické, mám opravdu slabost pro Marion, s tou bych se mohla kamarádit i v běžném životě, přijde mi na stejné vlně jako já. Teď navíc vyhlásila, že ve všech videích bude nosit oblečení, které si buď sama ušije nebo bude koupené, ale ne fast fashion.

Jordaan
8747 příspěvků 14.08.19 14:02

@Porkpiehat

Ja taky nenakupuju, ale siju. Uz dva roky. Kupuju jen veci, ktere nedokazu usit. Nevzniklo to ale jako nejaka vyzva, ale spis z pocitu, ze me to vecne nakupovani proste prudi.

Porkpiehat
910 příspěvků 14.08.19 14:20

@Jordaan Já jsem to nazvala „výzvou“, protože se o tom tak píše, ale u mě to bylo spíš pojmenování toho, co jsem už delší dobu praktikovala :-) Když jdu kolem obchodu s oblečením, tak ani nemám chuť tam jít, ani když je období slev a výprodejů. Maximálně se podívám kvůli inspiraci. Pokud bych samozřejmě narazila na něco, co by mi po všech stránkách vyhovovalo a opravdu bych to chtěla, tak si to koupím, nestala se ze mě nějaká ekofanatička.

Porkpiehat
910 příspěvků 14.08.19 14:26

@benyka Nemyslím, že je třeba rozmělňovat téma šití do dalšího vlákna, byť už existujícího. Pokud budě mít někdo pochybnosti o nějakém kusu oblečení, může si nechat poradit tady - jak s úpravou, tak s přesunem do popelnice :-D

Výměna knoflíků je jedna z úprav, která může nevýrazný oděv (který může dokonce působit i nemoderně) proměnit v krásný kousek. Už jsem to vyzkoušela několikrát a funguje to.

LorelaiH.
3228 příspěvků 14.08.19 14:28

@Porkpiehat ta taška je nádherná! Tím spíš, když si představím, odkud je to tričko ;)

Porkpiehat
910 příspěvků 14.08.19 14:34

@Sheba Na místo, kde rukáv končí, je přitáhnuta největší pozornost. Špatná délka rukávu může zvýraznit široké paže, nebo pokud končí rukávy v úrovni pasu, přitáhnout pozornost k ne zrovna štíhlému pasu. Zrovna tak mohou rukávy končící v úrovni prsou opticky rozšířit hrudník (což může být i žádané).

Porkpiehat
910 příspěvků 14.08.19 14:37

@LorelaiH. Už prošla i zátěžovým testem, nesla v ní hromadu knížek do knihovny. Předvedla jsem jí manželovi (byl pryč a doteď jí neviděl) a souhlasí se mnou, že z té pruhované strany s červenýma ušima (respektive s červenými uchy) je hezčí :-)

Porkpiehat
910 příspěvků 14.08.19 15:00

@květušína Ani bych se nedivila, pokud bych vaše dcera chtěla ty šaty nosit i v reálném životě :-) A kdyby ne, tak podle nich ušijte jiné. Úplně je vidím ve smaragdově zelené jako společenské šaty.

Stránka:  « Předchozí 1 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek