Vztahové vlákno

Fotoalbum tématu (19) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Lizbeth
1114 příspěvků 9.9.18 12:38

Znám to i obráceně, kde žena je tak trochu šmudla a vaření, uklízení, nákupy a vše okolo stojí na muži, který je buď svým založením typ co to dělá rád, a nebo mu nic jiného nezbývá, pokud nechce doma shnít.
Ale jinak se přikláním k názoru, že žena byť je zaměstnaná stejně jako muž, dělá toho více..ale je to jen na ní, jaký si to udělá takový to má. Nebudu nikoho litovat, že to tak nechá být a je permanentně nespokojen.

barvinok
655 příspěvků 9.9.18 14:58

.

Příspěvek upraven 02.10.18 v 13:21

giuliettka
5346 příspěvků 9.9.18 15:10
@Hayele píše:
A i kdyz oba pracuji na plny uvazek, je to prakticky vzdy zena, kdo doma dela vice - osobne neznam jedinou vyjimku.

Strašne by ma zaujímalo, čo takého strašného v dnešnej dobe robí ta žena, po príchode z práce. Ja som nikdy nemala toľko voľného času, netrčala som toľko na nete, nečítala toľko kníh… ako keď mám decko a po príchode z práce nemožem do víru veľkomesta, vymetať kluby. Príprava večere a následné naplnenie myčky trvá hodinku. Perie automatická práčka, vyvesenie, prípadne preloženie do sušičky trvá pár minút a luxujem a vytíram raz za týždeň. Okná umývam 2krát v roku a ostatné domáce práce zaberú tak 2 hodiny týždene. Čo preboha tá ženská robí viac jak chlap? Denne cídi diery po hřebíkoch a klíčove dierky? Ja to skučanie, že chlapi nič nerobia nechápem. Fakt mi pripadajú niektoré ženy ako z reklamy na Braník.
https://www.youtube.com/watch?…

Uživatel je onlinevlm
4825 příspěvků 9.9.18 15:46

@Hayele druhá směna doma??? Neprehanete, plinky se většinou neperou,prádlo pere pračka, nádobí ve většině domácností myje myčka. Neznam chlapa co přijde z práce a nechá se obskakovat, já bych zásluhy nás žen zase až tak nezvelicovala

benyka
7867 příspěvků 9.9.18 16:56

@Lizbeth Každý to má nejspíš jinak. Já jako „nejpracnější“ a nejstresovější období vidím ty dva roky, kdy jsem byla na mateřské s druhým dítětem, resp. s oběma dětmi, protože starší tím pádem ztratilo nárok na školku. Manžel i rodiče chodili do práce, v nájemním domě, kde jsme bydleli, nebyla celý den ani noha, nejbližší telefon na náměstí půl kilometru daleko, a po čtvrté odpoledne neměli v potravinách už nic k jídlu, takže nakupování do kočáru při procházkách s dětmi (přitom do obchodů se s kočárkem nesmělo). „Jaký si to udělám, takový to mám“ by v tom případě znamenalo odmítnout založení rodiny a pokračovat v soutěžení s manželem čistě o to, kdo donese z práce větší výplatu. :-)

Uživatel je onlinevlm
4825 příspěvků 9.9.18 17:22

@benyka vidíte a já to období na mateřské nejdřív s jedním po dvou letech s dvěma dětmi,považuji za to nejhezčí období, každý to má prostě jinak,a to navíc jsem při těch dvou byla celý týden jen s dětmi,jeden rok dokonce 3×tri měsíce sama,babičky daleko,takže žádné hlídání.moc ráda na to vzpomínám.

benyka
7867 příspěvků 9.9.18 17:27

@vlm Jsem ráda, že jsme se shodly, že podle pocitů jednoho se nedají odsuzovat pocity druhého.

Lizbeth
1114 příspěvků 9.9.18 17:59
@benyka píše:
@Lizbeth Každý to má nejspíš jinak. Já jako „nejpracnější“ a nejstresovější období vidím ty dva roky, kdy jsem byla na mateřské s druhým dítětem, resp. s oběma dětmi, protože starší tím pádem ztratilo nárok na školku. Manžel i rodiče chodili do práce, v nájemním domě, kde jsme bydleli, nebyla celý den ani noha, nejbližší telefon na náměstí půl kilometru daleko, a po čtvrté odpoledne neměli v potravinách už nic k jídlu, takže nakupování do kočáru při procházkách s dětmi (přitom do obchodů se s kočárkem nesmělo). „Jaký si to udělám, takový to mám“ by v tom případě znamenalo odmítnout založení rodiny a pokračovat v soutěžení s manželem čistě o to, kdo donese z práce větší výplatu. :-)

Ano, každý to mám trochu jinak, to se nepřu. Jde o to, že hodně žen se nespokojí s tím, jak je schopný ty všechny práce udělat muž, tak si to raději udělají samy, aby se pak mohly svorně litovat a ujišťovat, že to mají těžké.
Ohledně vašich nákupů do kočáru, protože po 16h už v obchodě nic nebylo - jak by to tedy dělali ti rodiče a manžel, kdybyste s nimi nežila a všichni ti zaměstnaní lidé? A jak jste nakupovali, když jste do práce začala chodit i vy?

Také jsem nakupovala do kočáru, né že bych musela, ale procházky stejně vedly hlavně městem, tak jsem i něco přitáhla :)

Uživatel je onlinevlm
4825 příspěvků 9.9.18 18:16

@Lizbeth přesně , chlap uklízí ,,Po chlapsku,, takže blbě je třeba toho udělat znovu a líp a pak fnukat ,,jaký si to uděláš,, .
@benyka na mateřské jsem nakupovala dopoledne ,,do kočáru,,nevím co měli odpoledne,to už jsem nakupovat nechodila,bylo byvmi blbý lézt do krámu když jsem celý den doma,nikdy mě nenapadlo že tam ti nebožáci neměli co koupít :-)

Paris1789
3960 příspěvků 9.9.18 18:22

Dovolím si jen připomenout, že se od 80. let mnohé změnilo, že k lepšímu snad nemusím dodávat. Co jsem tak zažila své rodiče, oni se doma nepřetrhli ani jeden s tím, že táta měl kromě své práce ještě jeden úvazek jako externí vyučující na vysoké škole.
Nakupoval táta, protože ho to bavilo a protože chodil domů dříve z práce. Já se taky zapojila, takže to nebylo tak, že by máma oddřela všechno, ale spíše muselo být uklizeno, když dorazila domů. Od nějakých 12-13 let jsem si spoustu věcí obstarala sama, třeba drobné praní a žehlení. Taky na mně bylo mytí chodby, vynášení koše, mytí nádobí a dvakrát za rok mytí oken, za což mi ale máma platila a to se mi dost hodilo. Cíchy jsme nosili do prádelny. Jediný opruz bylo praní, protože až do mých cca 20 jsme užívali prádelnu a sušárnu v domě. Máma vařila a otec se staral o auto. Chatu jsme naštěstí neměli, takže jsme pořád jezdili někam na výlety. Když jsem pak viděla domácnosti mých spolužáků a jejich matky, jak lítají s hadrem po bytě a terorizují celou rodinu, kdovíjak mi to neimponovalo.
Už tehdy mi přišlo žehlení ponožek a spodního prádla ujeté (což teda provozovaly bohužel matky všech mých známostí a byly na to náležitě fixované), mytí oken každý měsíc jakbysmet. Vaření teplých večeří denně nikdo u nás doma nežádal a matka by nás stejně s něčím takovým poslala k šípku. Fakt je, že jsem asi od jednoho roku byla v jeslích, ale myslím, že mne to nijak nepoznamenalo. Tehdy se děti strkaly do kolektivu klidně už od nějakého 3. měsíce a nikdo to nekritizoval.

benyka
7867 příspěvků 9.9.18 18:55

@Lizbeth Jasně, jinak to nešlo. Když jsem dělala na zkrácený úvazek a vyzvedávala děti ze školky ve tři, nakupovali jsme po cestě domů, což byla spíš zábava než starost. Když děti už chodily do školy samy a já jsem chodila do práce na plný úvazek, vozila jsem nákup z tamější sámošky tramvají přes celé město, protože „u nás“ bych za půl hodiny koupila už jenom nudle a konzervu hovězího ve vlastní šťávě. Pak postavili Tesco (tada Prior) a bylo po starostech.

benyka
7867 příspěvků 9.9.18 19:48

@Paris1789 Připomněla jste mi mandlování ve sklepě. To je teda ještě o pěkných pár pátků zpátky. Mandlování jsem jako dítě milovala. Matka jednou za čtyři týdny v sobotu prala, já jsem vařila bramborový guláš. Když prádlo uschlo, vytáhlo se, nakropilo se a druhý den jsme šly mandlovat. Zpívaly jsme si u toho prostonárodní písně (a nikomu to nevadilo!), občas nám mandl sežral nějaké to prostěradlo a musely jsme ho zastavit a horkou pozřenou hadru složitě vymotávat. Když přišly umělé hmoty, které se musely prát ručně, už to taková zábava nebyla. Prala jsem si všechny svoje svršky ručně v umyvadle a měla jsem z toho rozežrané ruce. Otec se domácích prací účastnil vysáváním. Matka si vyhádala vysávání dvakrát týdně, takže to dělal v sobotu a v neděli. :-)

Vinca_minor
1324 příspěvků 9.9.18 20:19

@Paris1789 Žehlení má význam i dezinfekční, takže někdo (já tedy ne) to dělá kvůli hygieně. Extra velký úklid dělám zásadně, až je na jaře teplo a přejde největší pylová nadílka, otevřu si okna a zpívám si. Velký úklid na Vánoce neuznávám.
A s vařením teplých večeří razím teorii, že když bych je vařila denně, tak si chlap zvykne brát to jako samozřejmost a začne to vyžadovat. Když to udělám občas, tak jsem vždycky za hvězdu :)

Kryptozoo
337 příspěvků 9.9.18 21:02

@vlm Muž si z domova přitáhnul takový nešvar,že ho maminka od všeho odháněla ať to radši nedělá když je tak levej a udělala to po něm/místo něj. A on teď čeká to samé.Ale ejhle,sice všechno co se týče domácnosti děsivě fláká,ale nikdy jsem po něm nic nepředělávala.JENŽE on to vidí,že to je objektivně blbě/málo a je z toho stavu v tenzi jako dědek v penzi. Vnitřní hlásek mu tam křičí,že to takhle nemá být,že přece má nastoupit „opravdová“ úklidová četa a jeho podrbat za uchem jak se snažil a poslat s knihou na pohovku ať nezaclání.
Nemáte tam radu?

rozmlsaná
450 příspěvků 10.9.18 10:24

@Paris1789 Připomněla jste mi mojí bývalou tchyni. Já na ni vzpomínám v dobrém a i po rozvodu když onemocněla tak jsem jí navštěvovala. Okna se myjou každý měsíc, ponožka se žehlí a teplá večeře je zákon. A to pracovala jako dětská sestra v jeslích takže občas přicházela domů v pět a hned tahala hrnce. Záclony a povlečení bylo naškrobeno tak že jste to mohli opřít o zeď :) Co já považují za masakr bylo když jsem neměla babičky na výpomoc a manžela jen sporadicky, byla jsem jediná kdo vyzvedával děti škola a školka, starší dítě 2-3× v týdnu kroužek, zavést a vyzvednout s malým synem za ruku a do toho dcera zahlásila co musíme! na zítra do školy zakoupit případně vyrobit. To jsem ty učitelky proklínala :( Takže maminy co vám začala škola a to všechno stíháte a ještě se doma staráte o další malé děti klobouk dolů.

julie74
3614 příspěvků 10.9.18 11:53
@rozmlsaná píše:
@Paris1789 Připomněla jste mi mojí bývalou tchyni. Já na ni vzpomínám v dobrém a i po rozvodu když onemocněla tak jsem jí navštěvovala. Okna se myjou každý měsíc, ponožka se žehlí a teplá večeře je zákon. A to pracovala jako dětská sestra v jeslích takže občas přicházela domů v pět a hned tahala hrnce. Záclony a povlečení bylo naškrobeno tak že jste to mohli opřít o zeď :) Co já považují za masakr bylo když jsem neměla babičky na výpomoc a manžela jen sporadicky, byla jsem jediná kdo vyzvedával děti škola a školka, starší dítě 2-3× v týdnu kroužek, zavést a vyzvednout s malým synem za ruku a do toho dcera zahlásila co musíme! na zítra do školy zakoupit případně vyrobit. To jsem ty učitelky proklínala :( Takže maminy co vám začala škola a to všechno stíháte a ještě se doma staráte o další malé děti klobouk dolů.

Přesně, já si myslím, že s tím co líčíte vy je mateřská procházka růžovou zahradou za zpěvu ptáčků. A zmrzlinou zadarmo…
Jé, já si to tak užila, jediné co je naprd, že i dobrého je někdy příliš a když nemáte poblíž babičku, tak prostě tu hodinu dvě až půlden na to být opravdu SAMA, což já potřebuji, těžko najdete.

Paris1789
3960 příspěvků 10.9.18 12:00

@Kryptozoo
no, bohužel je tento způsob nazírání na vlastní skutky v domácí populaci široce rozšířen; tedy dětinské lpění na potřebě být pochválen „za snahu“, jakkoli jsou výsledky té snahy marginální či vyloženě sporné.
Jak s tím zatočit netuším, je to všude kolem mne a celý svůj dospělý život jsem konfrontovaná s různými ublíženými individui, která vyžadují, aby se o těch lapsech, které permanentně předvádějí, příliš nemluvilo, protože oni „tolik pracují“ a „tolik se snaží“. Což odmítám s poukazem na to, že podstatný je výsledek a divila byste se, kolik lidí tenhle celkem logický požadavek odmítá.
Ale prolezlá je tím celá společnost, takže opravdu nevím. Nějak se to v těch rodinách replikuje, co je toho zdrojem, jestli společnost nebo rodina, netuším. Odpozorováno ale mám, že státní správa tenhle přístup toleruje významně víc, asi proto, že nepotřebuje nic fakturovat, ona ty peníze dostane tak jako tak. Od nás. Protože se asi tak velice snaží.

julie74
3614 příspěvků 10.9.18 12:17

@Paris1789 Netroufám si na žádné závěry, berte to jako podotek v vašemu povzdechu. Ale našla jsem na chalupě výtvarné práce ze základky z první republiky, složité jakoby secesní obrazce, v mnoha verzích na jednom listu , pečlivě trénované a takové propracované, vystínované. Nebylo to kreativní, ale fakt vymakané. Vzpomněla jsem si na to, když dcera na počátku druhého stupně přinesla podle šablony vystřiženou berušku (evidentně rozdané všem) domalovanou vodovkami, pak ručně vytrhané puntíky a na to dolepené. Já bych myslela úroveň tak na čtyři roky. Dostala za to jedničku. a kreativní to teda taky nebylo :))) Ale nevím , může to mít souvislost ?

Paris1789
3960 příspěvků 10.9.18 12:30

@julie74
to nevím, jen dnes je jiná doba, ty precizní úkony budou dělat stroje a jen zcela výjimečně lidé, třeba v dílnách pro výrobu luxusního zboží, kde je jaksi ruční práce podmínkou luxusu.
Poslední vzdělávací trendy míní, že se děti nemají chválit ani odměňovat, má se s nimi jednat na rovinu, tedy říct: „Ten obrázek se mi docela líbí“ místo „jaký krásný obrázek!“ Ale stejně tak se děti nemají kritizovat, tedy říct „Ten obrázek má nějaké nedostatky, tady a tady“ a ne „Takový škaredý věci vyrábíš, za pět!“
A vůbec, známkování je přežitek, je to jen taková lenost učitelů i rodičů, aby si nemuseli namáhat palice, jak s děckama pracovat, aby byla lepší a hlavně aby se cítila lépe. Však máznout někde cifrou je snazší, než se nad děckem, jeho slabinami i silnými stránkami, poctivě zamyslet. Ani rodiče to nedělají, tak proč by si učitelé a vychovatelé měli rvát žíly, že?

Paris1789
3960 příspěvků 10.9.18 12:33

Jinak kreativní přístup v domácích pracech je najmout si jednou za týden uklízečku, je to v důsledku levnější, než si spory a to, jak má být vytřená předsíň a jestli je to vůbec třeba a kdo to má dělat, otrávit vztah. Ať každý dělá to, co jej baví, na všechno ostatní jsou tu placení profesionálové.

benyka
7867 příspěvků 10.9.18 13:34

@julie74 Dědeček onehdy naučil vnučku (3,5) správně vymalovávat omalovánky. Když jsem se zeptala, jak to udělal (protože mě se jí to za půl roku vysvětlit nepodařilo), odpověděl, že jí řekl, že se mu modré sluníčko a růžová kráva vůbec nelíbí. :-) Jak prosté.

julie74
3614 příspěvků 10.9.18 14:02

@Paris1789 podle mě když dítěti nepomůžu větou, ten obrázek má nějaké nedostatky, tady a tady… jak se jednou zlepší?? Ale netroufam si na hlubší pedagogické rozbory, doma jedu programově na intuici a teoretickým dílům se vyhýbam. Ale prostě přijde mi jestli to rozneznení nad každým mazancem co dítě vyrobí může mít následky.

Paris1789
3960 příspěvků 10.9.18 14:12

@julie74
podstata toho výchovného přístupu je v tom, že dítě má dělat to, co dělat chce a ne proto, aby se někomu zavděčilo. Že jsou děti vychovávány k pochvalové závislosti, místo k tomu být nezávislými a samostatnými bytostmi.
Kdybych ale měla mluvit o svých dětech, tak těm byly vždycky nějaké názory na to, co dělají, zcela ukradené. Když jsem o něčem řekla, že se jim to povedlo, počastovaly mne nepřítomným pohledem, ale stejně reagovaly, se jim podle mého soudu něco nepovedlo. Fakt si nepamatuju, že by mi kdy přinesly něco pyšně ukázat, všechno jsem se dozvídala tak nějak oklikou. Teda průsery ve škole šly ke mně hned :-)
Zato mně když někdo pochválil obrázek, byla jsem jich ochotná namalovat klidně podobných několik desítek, tak snaživá holčička jsem byla :-)

xSx
753 příspěvků 10.9.18 14:20

@Paris1789 Hmm, závislost na pochvale, zajímavý to fenomén. Taky jsem byla snaživka a z pochval žila a když se zamyslím, zbylo mi to do dneška. Sakra. Z toho pramení občasná frustrace, že když mám radost z povedeného díla, tak mi to nikdo nepochválí a je tak trochu po náladě. Asi na sobě budu muset zamakat.

julie74
3614 příspěvků 10.9.18 14:35

Jo, znám jednu takovou paní, kam vleze tam ji chválí a ona to pak stokrát namnozi svým vyprávěním. Je to divné a značně nedospělé. Pamatuji si že mého bývalého partnera jednou někdo pracovně pochválil, byl z toho tehdy u vytržení co se dotyčný zbláznil, že co si to dovoluje…

Stránka:  « Předchozí 1 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek