Haute Couture SS 2015

01.02.15 | autor Ada

couture.jpg

V Paříži právě skončil haute couture týden, kdy návrháři, kteří jsou členy Chambre Syndicale de la Haute Couture, představují své dechberoucí kolekce. Tyto jsou určené na jaro a léto 2015 (haute couture přehlídky se vždy konají se zpožděním oproti ready to wear). Pojďte se kochat!

Týden zahajovala Donatella Versace, která měla v publiku dva hvězdné hosty: herečky Goldie Hawnovou a její dceru Kate Hudsonovou. Kate měla na sobě šaty z představované kolekce a stala se tak živou upoutávkou na to, co mělo přijít. (Na přehlídce tyto šaty předváděla Eva Herzigová.)

(AP/Francois Mori)

V kolekci se opakovaly dva motivy: některé šaty byly poskládané z ladných křivek, které mi připomínaly tvary, jaké vytvářejí olejové barvy na hladině vody při mramorování.

(ČTK)

(ČTK)

Druhá část kolekce zase vypadala, jako by na nich po ušití zapracoval Zorro svou šavlí:

(ČTK)

Raf Simons, který navrhuje pro značku Dior, zkombinoval květinovou krajku v něžných barvách s latexovými kozačkami zářivých odstínů:

(Reuters)

Část kolekce byla celá výrazně barevná.

(Reuters)

Plisované pruhované sukně mě opravdu okouzlily a na jaro bych nějakou takovou chtěla! Dior mě od nástupu Rafa Simonse většinou moc nebaví, ale tímhle se mi trefil do noty.

(Reuters)

Giambatista Valli má rád černobílou kombinaci, jemné pastelové barvy a květiny, to už víme z jeho dřívějších přehlídek. I tentokrát byly některé modely poseté stovkami drobných kytiček:

(Reuters)

Černé závojíčky, které měly všechny modelky, vytvářely zajímavý kontrast s romantickými šaty v miminkovsky růžové barvě:

(Reuters)

Z modelů, na nichž převažovala černá barva, se mi líbil tento top tvarovaný do široké sukně. Patřily k němu dole rozšířené kalhoty ze stejného materiálu.

(AP)

Ellie Saab také zásadně nepřekvapil, představil šaty, na jaké jsme zvyklí - z průsvitných vrstev krajek, šifonu a tylu, poseté korálky a flitry. Barevné ladění: krémová, šedá, pudrově růžová, světle žlutozelená, černá.

(Reuters)

Tradiční honosné svatební šaty na závěr byly ve všech zmíněných odstínech, doplněných snad miliony drobných stříbrných flitrů a kamínků.

(Reuters)

Z návrhářova tradičního stylu se vymykaly šaty poseté kreslenými a malovanými květinami, nebo snad motýlími křídly:

(Reuters)

Zuhair Murad se také držel v zajetých kolejích a jeho kolekce byla docela zaměnitelná s Eliem Saabem... Dokonce i ty barvy byly podobné: béžová, stříbrná, pudrově růžová a modrá, vanilkově žlutá.

(vogue.co.uk)

Jestli si chcete spravit chuť výraznějšími barvami, mohl by posloužit třeba Alexis Mabille. Modelky předváděly rudé, purpurové, lahvově zelené či ostružinové modely a ve vlasech měly vpletená povlávající peříčka.

(ČTK)

Některé šaty zdobily velké malované a vyšívané květy.

(ČTK)

Karl Lagerfeld připravil pro Chanel opět velkou show

(Reuters)

Samotné modely byly obvyklý lagerfeldovský bizar: secesní klobouky, kostýmky, krajky, zvláštní boty, rudé rty

(Reuters)

(Reuters)

(Reuters)

(Reuters)

Velmi se mi líbila kolekce Giorgia Armaniho, zvlášť závěrečné modely v černé a kobaltově modré barvě. Ostatní modely byly naopak v jemných, tlumených odstínech šedomodré, šedozelené či krémové.

(vogue.co.uk)

Celá kolekce byla lehce inspirovaná Japonskem: široké opasky, kimonové kabátky a hlavně vzor bambusových větviček. Celá přehlídka byla v podstatě ódou na tuto rostlinu; jen na málokterém modelu někde aspoň neprosvítalo pár lístků.

(Reuters)

Také instalace na molu připomínala bambusový háj.

(Reuters)

Můj oblíbenec Stéphane Rolland mě tentokrát tolik nezaujal, i když jeho práce s materiálem byla opět obdivuhodná.

(ČTK)

Viktor Horsting & Rolf Snoeren experimentovali v polním stylu:

(Reuters)

Modelky předváděly šaty z pestrých látek, poseté třírozměrnými květy, a obrovské klobouky z klasů a slaměných květů. Šaty a klobouky byly spojené květinovými girlandami nebo přímo stěnami z prolamované květinové kresby.

(Reuters)

(Reuters)

(Reuters)

Valentinovi návrháři dál rozvíjejí své pohádkové téma s rustikálními, historickými a fantazijními prvky. Barvy byly opět velmi tlumené: režná, béžová, růžová, vínová, šedozelená.

(ČTK)

Na některých modelech byly vyšité básně:

(ČTK)

Na jiných zase vzory jako vystřižené z lidových vzorníků:

(vogue.co.uk)

Kdybyste měli vidět jediný model z kolekce Ralph & Russo, doporučila bych vám rozhodně tenhle. Viděli jste už někdy tak úžasnou práci s látkou? Jemné vrstvy připomínající okvětní plátky růže, delikátně odstínované barvy, nikde ani jediný varhánek, hladké záhyby, čisté okraje. Ráda bych je viděla v pohybu, ale video jsem ještě nikde nenašla.

(AP)

Ostatní modely uvedených návrhářů, jakož i těch, na které se nedostalo, najdete jako obvykle třeba na vogue.co.uk nebo style.com.

 

 

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Návrháři 90. let

Autor: Ada

Uměli byste vyjmenovat významné návrháře jednotlivých desetiletí... Celý článek

Nebojte se použít techniky Haute Couture

Autor: Jana

Při slově Haute Couture si můžeme představit nádherné modely šité z... Celý článek